Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Lewicowa Alternatywa o wolnosci w internecie

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

TOR na tory ....

http://www.torproject.org/index.html.pl


www.cud2.blogspot.com

UWAGA:

Każdemu użytnikowi portalu lewica.pl który umieści jakiś komentarz na moim blogu oferuje wsparcie intelektualne w dyskusji na Naszym portalu.

autor: Cud2, data nadania: 2010-02-26 08:27:32, suma postów tego autora: 3207

konsultacje społeczne

Donald Tusk, który osobiście zaproponował sfinansowanie i zbudowanie technicznych narzędzi informatycznych cenzurowania Internetu pod pozorem wykorzystania ich do konstrukcji rejestru stron zakazanych, nieoczekiwanie dla siebie napotkał na opór społeczny. Nie udało się przyjęcie ustawy z zaskoczenia. Premier rządu próbuje teraz przeczekać okres dwu kampanii wyborczych. Jednocześnie Donald Tusk oferuje pewne kroki, które mogą przynieść mu opinię gotowego do dialogu społecznego. Ma to istotne znaczenie po wyjściu części strony związkowej z Komisji Trójstronnej, w proteście przeciwko brakowi dialogu.
Takim krokiem jest propozycja zbudowania platformy internetowej konsultacji projektów ustaw i innych zarządzeń. Jednocześnie rząd oficjalnie informuje, że „Konsultacje prowadzone na platformie mają charakter doraźny i nie wpłyną na proces konsultacji społecznych prowadzonych w związku z poszczególnymi inicjatywami ustawodawczymi."
Nie uważam, aby charakter zmian, jaki oferuje stronie społecznej rząd, był wystarczająco trwały i zasługujący na poparcie.
Proponuję uchwalenie ustawy o konsultacjach społecznych podczas trwania całego procesu tworzenia prawa przez stronę rządową. Środowisko internautów tworząc, zasady funkcjonowania platformy internetowej do konsultacji projektów ustaw, powinno tworzyć je tak, aby na jego podstawie utworzyć społeczny sformalizowany projekt ustawy o konsultacjach społecznych.
Wiele stowarzyszeń i osób dowiedziało się o debacie z premierem Donaldem Tuskiem z doniesień telewizyjnych. Dziś chcieliby się włączyć do procesu konsultacji założeń procesu legislacyjnego. Jednak rząd zastrzega, że grupa inicjatywna nie może być zbyt liczna, ze względu na trudności komunikacyjne. Poszerzenie składu grupy społecznej wydaje się celowe z wielu powodów, z których najważniejsze to: mandat społecznego poparcia i możliwość pozyskania dalszych osób dla śledzenia i konsultowania konkretnych projektów ustaw i dyrektyw.

Na podstawie przypadku ustawy o grach hazardowych chcę zaprezentować filozofię tworzenia prawa. Generalnie tworzenie społeczeństwa informacyjnego jest bardzo ważna gdyż społeczeństwo informacyjne jest podstawą przy tworzeniu społeczeństwa obywatelskiego.
1. Obywatel ma prawo wiedzieć, czy dana strona internetowa oferująca możliwość gry jest realizowana na podstawie licencji Ministerstwa Finansów.
2. Rząd zobowiązuje ustawowo podmioty, które uzyskały licencję, do zamieszczenia w widocznym miejscu głównej strony internetowej numeru licencji.
3. Obywatel, który uzyskał pełnoletniość i ma prawo dysponowania swoim majątkiem, na podstawie informacji gwarantowanych przez rząd, podejmuje decyzję o udziale w grze.
Zaproponowane rozwiązanie jest tańsze od zaproponowanego przez rząd i jest rozwiązaniem pozytywnym.
Rafał Zieleniewski

http://www.la.org.pl/content/view/188/1/

autor: Rafał Zieleniewski, data nadania: 2010-02-26 21:32:03, suma postów tego autora: 64

Dodaj komentarz