Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Wielka Brytania: Szokujący sondaż po debacie trzech liderów

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

fajny system wyborczy

Pozazdrościć. Chociaż pewnie już za kilka miechów ci, którzy nas bronią przed PiSowskim autorytaryzmem, i u nas to wprowadzą.

autor: bolo, data nadania: 2010-04-18 00:34:45, suma postów tego autora: 4522

Nierozumiem?

Torysi mają 3% więcej niż liberalni demokraci a mimo to większość posłów mają mieć laburzyści bodajże 276?
dziwny system wyborczy
Myślałem że w okregach jednomandatowych zwycięzca zawsze ma większość.
Cieszy mnie natomiast to ze monopol(a raczej dyktatura)dwóch głównych partii została przełamana(o ile potwierdza sie sondaże w wyborach oczywiscie).
Laburzyści miejmy nadzieje znikną niedługo z parlamentu Brytyjskiego a w ich miejsce niech wskoczą liberalni demokraci oni przynajmniej wycofią wojska z Iraku i Afganistanu i niebędą aż tak bardzo pro amerykańscy.
Co do zmiany konstytucji wydaje mi się ze nato niema szans
dla dużych partii to bardzo niekorzystne.
Podejrzewam że laburzyści dogadają się z liberalnymi dekokratami.

autor: Antyliberał, data nadania: 2010-04-18 11:48:34, suma postów tego autora: 1302

ordynacja wyborcza

W wiekszosciowym systemie mozna przegrac w ilosci glosow w skali kraju i miec wiekszosc w parlamencie. Po prostu w wygranych okregach partia miala minimalna nadwyzke. a w przegranych przegrala duża iloscia glosow. Koniec koncow liczy sie ilosc wygranych okregow a nie ile glosow padlo.

Ale ludzie wybrani w okregach jednomandatowych prezentuja duzo wyzszy poziom niz w proporcjonalnych gdzie chociazby w obrebie jednej listy wystepuje selekcja negatywna. Jakos to widac w Polsce, gdy sie spojrzy na prezydentow miast albo senatorow, gdzie sa wiekszosciowe wielomandotowe okregi wyborcze. W senacie nikt sie tak nie nap****ala jak w Sejmie.

Nie wiem czemu lewica tak walczy o system propocjonalny. Na zasadzie niewazne kto reprezentuje, aby z danej grupy spolecznej.

autor: zlotawy, data nadania: 2010-04-18 13:41:41, suma postów tego autora: 7

zlotawy

Może dlatego że jest po prostu sprawiedliwszy? Dlaczego tak jest sam napisałeś w pierwszym akapicie.

autor: bolo, data nadania: 2010-04-18 15:26:11, suma postów tego autora: 4522

ordynacja

no ale sprawiedliwe jest to, ze glos oddany na lidera powoduje ze ciagnie on za soba pieciu kolejnych? mi sie to nie podoba.

zlotawy

autor: zlotawy, data nadania: 2010-04-18 16:01:28, suma postów tego autora: 7

Zlotawy niemartw sięy

Jak POjeby będa mieć prezydenta i większośc w parlamencie do tego stopnia aby zmienić konstytucje to wtedy wprowadzą w polsce okręgi jednomandatowe to jeden z celów PO.
To tylko kwestia czasu zobaczysz.
Tylko osobiście niewiem czy jest się z czego cieszyc?
Jak w polsce będa okręgi jednomandatowe to w sejsmie będzie tylko PO i PiS i ewentualnie kilku posłów SLD czy wtedy będzie w polsce lepiej?
Ja osobiście w to wątpie

autor: Antyliberał, data nadania: 2010-04-18 17:39:14, suma postów tego autora: 1302

Antyliberał

zamiast paru posłów SLD będzie paru Stokłosów - idealnie się nadają na ordynację większościową.

autor: bolo, data nadania: 2010-04-18 21:45:46, suma postów tego autora: 4522

Dodaj komentarz