Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Wielka Brytania: Wstępne wyniki wyborów parlamentarnych

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

Klęska

New Labour
Cheers for Britons!

autor: ABCD, data nadania: 2010-05-06 23:29:54, suma postów tego autora: 20871

+

Panie Zindulski, ja tam się na tym nie znam, ale coś tam słyszałem, że w Zjednoczonym Królestwie tzw. konwenans konstytucyjny (a to rzecz dla nich świętsza niż dla nas jakikolwiek przepis) nakazuje monarsze, by powierzył urząd premiera liderowi zwycięskiej partii. A więc nie ma mowy, by powstała koalicja dwóch partii przegranych, mogą być co najwyżej wcześniejsze wybory.

autor: Angka Leu, data nadania: 2010-05-06 23:36:10, suma postów tego autora: 3102

w sumie i tak

New Labour sie po kościach rozeszło. SPD zaliczyło gorszą glebę...

autor: Bloom, data nadania: 2010-05-06 23:47:10, suma postów tego autora: 306

Angka Leu

brytyjczycy w komentarzach w mediach od kilku tygodni mówią o możliwości powstania rządu koalicyjnego, którego nie było tu od kilkudziesięciu lat, zastanawiali się tylko czy to będzie koalicja Labour i LibDem czy Tori i LibDem - ale jakoś nikt nie wpadł na to, żeby urządzać wybory tak długo aż jedna z partii osiągnie zwycięstwo absolutne :)

autor: nikyty, data nadania: 2010-05-07 10:28:04, suma postów tego autora: 3572

cd

właśnie czytam na independent.co.uk, że brown nie oddał jeszcze kluczy do downing street i upiera się że ma prawo jako szef rządu tworzyć koalicję

autor: nikyty, data nadania: 2010-05-07 10:41:57, suma postów tego autora: 3572

++

Ja nie piszę, że trzeba powtarzać wybory do osiągnięcia bezwzględnej większości, ale że konwenans konstytucyjny nakazuje monarsze, by powierzył tekę premiera przywódcy NAJWIĘKSZEJ partii. I on ma PIERWSZENSTWO w próbach zawarcia koalicji. Oczywiście ten konwenans może się zmienić, ale byłaby to rewolucja w brytyjskim ustroju. Wątpię, by Brown zdecydował się na konstytucyjny zamach stanu mając przeciwko sobie nie tylko tradycję ale i opinię publiczną.

autor: Angka Leu, data nadania: 2010-05-07 20:10:12, suma postów tego autora: 3102

Dodaj komentarz