Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Przemysław Wielgosz: Izrael znowu bezkarny?

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

Kiedys

byloby "Izrael znowu bezkarny". Teraz: "Izrael znowu bezkarny?" - maly znak zapytania, a roznica jednak calkiem spora.

autor: PMB, data nadania: 2010-06-20 16:31:30, suma postów tego autora: 1628

moim zdaniem

jest bezkarny bardziej niż kiedys - bo dokonuje coraz wiekszych i bardziej bezczelnych zbrodni, a reakcji poważniejszych nie widac.
natomiast podstawowym pytaniem jest dlaczego kraj ktory utrzymuje inny narod w gigantycznym kanclagrze nad morzem srodziemnym jest tolerowany w cywilizowanym swiecie jako rownorzedny partner.
moim zdaniem odpowiedz na to pytanie jest kluczowa, a bez niej to mozemy sie tylko oburzac i znosic szyderstwa tych co ida z duchem dziejow.
Jednym z elementow tej odpowiedzi czy to sie komus podoba czy nie musi byc pytanie o wplywy lobby zydowskiego w poszczegolnych krajach, druga wersja to izrael jako rodzaj bazy imperium USA w regionie.


autor: kontras, data nadania: 2010-06-20 17:23:11, suma postów tego autora: 1774

lewica antyimperialistczna czy internacjonalistyczna?

W Izraelu po historii z flotyllą LEWICA, zwłaszcza komuniści, zorganizowała 15 tys. demonstrację antywojenną w Tel Avivie - biorąc pod uwagę rozmiary kraju to tak jakby w Polsce lewicowe demo miało 90 tys.

Jak wyglądały demonstracje antywojenne w Polsce ostatnio czy gdy Polska brała udział w Iraku wiadomo - maksimum po kilkaset osób. Kiedy miała ostatnio miejsce w Warszawie 90-tys. demonstracja lewicy ???

Tylko internacjonalizm jest antidotum na taki konflikt jak ten bliskowschodni. Ale u Wielgosza lewicy izraelskiej nie ma, nie ma zresztą NAWET palestyńskiej lewicy. Nie chodzi bowiem o stare hasło "Proletariusze wszystkich krajów łączcie się" ani jakąś tam lewicę ale atak na Izrael JAKO TAKI.

To, że jest to mądre jak atak na Polskę za okupację w Iraku z pominięciem zróżnicowanych postaw politycznych Polaków to nie ważne. Logika jest taka: Jesteś Polakiem jesteś winny okupacji Iraku, jesteś Izraelczykiem jesteś winny okupacji itp. Jesteś więc taki jak (niby) Twój rząd, jak Twoje państwo, jak Twój kolor skóry ... na pohybel iluzjom Marksa.

Logika LMD jest de facto narodowa, tyle, że istnieją dobre i złe narody, oczywiście bez klas społecznych wewnątrz.

Tako więc rzecze Wielgosz i LeMendziak i wszelka lewica antyimperialistyczna: nie ma miejsca na żaden internacjonalizm i marksizm jest trupem!


autor: derwisz, data nadania: 2010-06-20 17:56:54, suma postów tego autora: 219

Izrael a II RP

My też na wschodzie mieliśmy wielkie a biedne obszary z niepolską, wrogą nam ludnością; żadne Berezy Kartuskie, burzenie Cerkwi i akcje pacyfikacyjne nie pomogły. Izrael, podobnie jak przedwojenna Polska, jest skazany na klęskę.

autor: mlm, data nadania: 2010-06-20 19:17:49, suma postów tego autora: 4284

./..

Zastanawiam się, czy Derwisz również głosiłby ten swój "internacjonalizm sytego", gdyby to Izraelczycy gnieździli się w getcie Gaza, a Palestyńczycy szykanowali ich w brutalny sposób. Przypuszczam, że wtedy przyłączyłby się do "ataków" lewicy na sprawcę "jako takiego"...

autor: Miś_Bucharin, data nadania: 2010-06-20 22:08:18, suma postów tego autora: 3566

No własnie jak długo jeszcze

Będzie bezkarny?oto jest pytanie

autor: Antyliberał, data nadania: 2010-06-20 22:27:35, suma postów tego autora: 1302

derwisz

artykuł był o rządach, nie społeczeństwach

autor: nikyty, data nadania: 2010-06-20 23:10:26, suma postów tego autora: 3572

+

derwisz, naprawdę nie wiesz, że KP Izraela (Maki - dawna Rakah) składa się głównie z izraelskich Arabów? Nawet swój organ Al-Ittihad wydają po arabsku.

autor: Angka Leu, data nadania: 2010-06-20 23:25:26, suma postów tego autora: 3102

derwisz


Powiedział co wiedział...

Sprawdź sondaże to zobaczysz, co mają w głowach Izraelczycy. W Polsce wojnie w Iraku sprzeciwiało się zawsze co najmniej 2/3 badanych. A jaki procent mieszkańców Izraela sprzeciwia się faszystowskiej polityce kolejnych rządów swojego kraju?

autor: wpadla bomba do piwnicy, data nadania: 2010-06-21 09:32:19, suma postów tego autora: 487

bombo,

co jest faszystowskiego w polityce Izraela?
Na pewno za to nie ma w niej nic komonuistycznego. Bo - jak widać chociażby z tej dyskusji - w Izraelu można krytykować władze. Natomiast w krajach komunistycznych funkcjonariusze reżimu mówili o krytykach władzy: "kamulki do nóg i do wody".

autor: ABCD, data nadania: 2010-06-21 10:50:37, suma postów tego autora: 20871

Hm,

sprzeciwiałem się w zasadzie wszystkim napotykanym za świadomego życia rządom PRL i RP (z pewnymi taktycznymi ustępstwami wobec jednej ekipy rządzącej z lat 90. i jednej z bieżącej dekady oraz nieufną neutralnością w połowie ub. dekady), w miarę możliwości także wychodząc na ulice i ćwicząc marszobiegi w słusznej sprawie - znałem jednak osoby nawet z najbliższego otoczenia, które ograniczały się do prywatnie wyrażanej zgody. Jakie to szczęście, że o polityce skonfliktowanych z tamtą lub obecną Polską państw nie decydowały ichnie bomby, gotowe wszystko i wszystkich dookoła mnie zbombardować.

autor: _Michal_, data nadania: 2010-06-21 11:57:42, suma postów tego autora: 4409

Elementarz


Elementy faszystowskiej, imperialistycznej polityki państwa Izrael :

http://video.google.com/videoplay?docid=-2451908450811690589#

NIestety.
NIestety...Kazdy kraj (bez wyjątku) moze stac się ofiarą oligarchów przemsylu zbrojen i nafty


http://video.google.com/videoplay?docid=-2451908450811690589#


autor: irak, data nadania: 2010-06-21 14:38:41, suma postów tego autora: 451

++

bomba, przy całej naszej wzajemnej niechęci - znasz to http://www.clas.ufl.edu/users/dreznik/A%20Non-Zionist%20Declaration%20by%20JPLO.pdf Co o tym sądzisz?

autor: Angka Leu, data nadania: 2010-06-21 23:22:31, suma postów tego autora: 3102

Angka


Dzięki za linka do ciekawego materiału. Przejrzałam pobieżnie niestety, ale wygląda mi to na połączenie inspiracji Bundem i postulatu rozwiązania dwupaństwowego na Bliskim Wschodzie. A co Ty o tym sądzisz?

Ja w ramach wymiany podsyłam to: http://www.ijsn.net/home/. Ci są z kolei "anti-", nie tylko "non-".

A propos niechęci... 100-procentowa konwergencja poglądów to byłaby mrzonka. A nawet ABCD proponował ostatnio cygaro pokoju (tylko że ja się nie zaciągam). :)

autor: wpadla bomba do piwnicy, data nadania: 2010-06-22 13:12:17, suma postów tego autora: 487

+++

bomba, powinniśmy próbować osiągnąć konwergencję 5-procentową. ;)
A co do meritum: JPLO podoba mi się bo przy całej swej utopijności proponuje rozwiązanie pluralistyczne, w którym byłoby miejsce dla wszystkich. Z tym, że ja nie jestem antysyjonistą. Jak to już niejeden raz pisałem uważam, że społeczność izraelskich Żydów ma prawo do swego państwa. Chcę tylko, by respektowała na równych zasadach takie samo prawo Palestyńczyków.

autor: Angka Leu, data nadania: 2010-06-22 23:48:43, suma postów tego autora: 3102

A mnie się podoba,

że derwisz nie odróżnia państwa na usługach USA od narodu, obywateli kraju, społeczeństwa,etc. Więc protesty są skierowane przeciw państwu, które pozwala sobie na stworzenie getta, które następnie bombarduje. autor nie wspomina o komunistach w Izraelu, bo tekst jest o reakcji innych państw na barbarzyństwo jednego państwa. Można by było myśleć, że Izrael zostanie potępiony przez te inne państwa, gdyby kto był naiwny, bo np. ONZ to przedstawiciele państw, a niestety nie Międzynarodówka Komunistyczna. Derwisz może napisać o lewicy antykapitalistycznej w Izraelu i każdy ten tekst chętnie przeczyta. Jednak tego nie robi. Czy może dlatego, że komuniści nie mają większych szans na wpłynięcie na zmianę polityki prowadzonej prze Izrael? Za to sankcje ekonomiczne mogłyby szybko zmienić coś w sytuacji ludzi, którzy nadal giną w Gazie, np. z powodu braku leków, albo cierpią bezdomność, bo najpierw zbombardowano im dom, a potem odcięto sprowadzanie materiałów budowlanych. Może to jest przyczyna, dla której Wielgosz nie pisze o komunistach?

autor: A.N., data nadania: 2010-06-24 01:14:20, suma postów tego autora: 407

Dodaj komentarz