Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Tomasz Żukowski: I pokocha, i polegnie

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

A ja tak się zastanawiam.

Dlaczego u (pseudo)lewicyobyczajowej, wszystko się im kojarzy z penisem... "Freud miał rację"?

autor: Paweł Ciupak, data nadania: 2010-07-23 17:24:01, suma postów tego autora: 193

ciekawe czemu

Ciupak... to nazwisko jakoś mi się z penisem kojarzy.

autor: nosferatu, data nadania: 2010-07-24 19:13:03, suma postów tego autora: 465

tekst

bardzo ciekawy, szkoda, że jedyne na co potrafią się zdobyć komentatorzy to enuncjacje na temat lewicy obyczajowej. A propos Freuda - istnieje pogląd, że psychoanaliza nie przyjęła się w Polsce, gdyż zastosowana do analizy polskiego patriotyzmu obnażyłaby ambiwalentny charakter narodowych porywów.

autor: nosferatu, data nadania: 2010-07-24 19:17:42, suma postów tego autora: 465

i tak

najlepsza erotyka jest ,,W pustyni i w puszczy" Sienkiewicza. Polecam szczególnie scenę, w której Nell gładzi trąbę słonia.

autor: nosferatu, data nadania: 2010-07-24 19:29:53, suma postów tego autora: 465

nosferatu,

mało tego.
W pustni i w puszczy kończy się małżeństwem Nel i Stasia.
A nic bardziej erotycznego niż małżeństwo, jak słusznie zauważył Chesterton.

autor: ABCD, data nadania: 2010-07-24 20:13:42, suma postów tego autora: 20871

Krytyka

Sienkiewicza i konserwatywnej obyczajowości jest wyważaniem otwartych drzwi

autor: ABCD, data nadania: 2010-07-25 07:30:50, suma postów tego autora: 20871

a ja uwazam, ze autor

w swej analizie pominal istotny motyw. Nie odniosl sie mianowicie wcale do faktu, ze u Sienkiewicza wszystkie kobiety byly wasate. "Meszek nad gorna warga" posiadala i Olenka i ukochana Skrzetuskiego, chyba tylko Baska nie, ale moze przeoczylam.

autor: yona, data nadania: 2010-07-25 14:41:11, suma postów tego autora: 1517

Świetny artykuł

tez nie lubiłem erotycznych wstawek u Sienkiewicza

Skrzetuski- facet który woli walczyć za ojczyznę niż ratować ukochaną z rąk Bohuna

Wołodyjowski- zdziecinniały stary kawaler

Stosunek Oleńki do Kmicica też jest dziwny, czego dowodem jest ,,Ran twoich niegodnam całowac''

Zresztą Sienkiewicz tu stwarza mit. Oleńka zakochuję się jak raz tym kawalerze którego w testamencie zapisał jej dziadek

Z Trylogii lubię tylko Zagłobę, mimo że to megaloman i mitoman, ponadto schlebia naszym wyobrażeniom o tym że ,,Polak znajdzie wyjście z każdej sytuacji''
A z dwójki Skrzetuski- Bohun- zdecydowanie wolę Bohuna

Mimo wszystko szkoda że obecnie nie czyta się w szkołach Trylogii, to dzieło która powielając nasze stereotypy, mi osobiście pozwoliło na te stereotypy spojrzeć z dystansem

Skrzetuski, czy Longin Podbipięta są jako wzorce osobowe na tyle archaiczni że mogą budzić tylko uśmiech politowania

autor: Postsocjalista, data nadania: 2010-07-27 22:26:57, suma postów tego autora: 1953

Dodaj komentarz