Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

List otwarty do nuncjusza apostolskiego w Polsce

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

To wzruszające jak GW & Lewica.pl są zatroskane

stanem Polskiego Kościoła Katolickiego.

autor: Cud2, data nadania: 2010-12-15 14:11:11, suma postów tego autora: 3207

Takie

listy Zaczynało się kiedyś od słów "uprzejmie donoszę".
A propos: czy listu tego "kapłana" nie podredagował trochę Leszek Maleszka?

autor: ABCD, data nadania: 2010-12-15 14:25:18, suma postów tego autora: 20871

Autor

tego listu opowiada się za Kościołem popierającym "reformy" i "modernizację". Broni też jawnie liberalizmu.
Jest za Kościołem identyfikującym się z elitami władzy i bogactwa.
Czemu jego poglądy mają obchodzić sympatyków lewicy?

autor: ABCD, data nadania: 2010-12-15 14:35:05, suma postów tego autora: 20871

czuje w powietrzu odkrycie!

Następnej dyskryminowanej grupy, którą w "opiekę" weźmie prawdziwa lewica. Tą grupą będą prawdziwi chrześcijanie wyznający prawdziwe chrześcijańskie wartości.
Z góry życzę powodzenia w walce z systemem (tym razem z hierarchią biskupów) o lepszy katolicyzm. Bo wszak wiadomo, ze katolicyzm albo barbarzyństwo.
Jest "PRAWDZIWA" lewica to i jest "PRAWDZIWY" katolicyzm. I ten właśnie musimy wspierać!

autor: sierp_i_młot, data nadania: 2010-12-15 15:04:14, suma postów tego autora: 6205

W polskim Kościele

zarysował się ciekawy podział.
Jego odłam, popierający neoliberalny reżim PO, jest zarazem autorytarny i "kruchciany". Uważa, iż katolik powinien słuchać się ślepo biskupa i bezrefleksyjnie się modlić w budynku kościelnym. Troskę o sprawy publiczne ma pozostawić tzw. fachowcom i ekspertom, czyli politykom PO. Grupę tę reprezentują m.in. Nycz i Gocłowski.
Odłam drugi, popierający patriotyczną i prosocjalną opozycję, nawołuje do angażowania się w sprawy publiczne. Odrzuca - narzucane przez liberalno-goszystowski neototalitaryzm - oddzielanie wiary od polityki i życia społecznego. Jego przedstawicielami są m.in. biskupi Dydycz i Lepa.
Pierwszy z nich jest narzędziem rządzących neoliberałów, drugi - naturalnym sojusznikiem lewicy.

autor: ABCD, data nadania: 2010-12-15 16:46:44, suma postów tego autora: 20871

...

A kiedy z polskim Kościołem było dobrze? Nie podoba wam się, nie zgadzacie się z jego nauczaniem - nic prostszego, niż złożenie aktu apostazji. I po kłopocie.

autor: wloczykijas, data nadania: 2010-12-15 16:52:36, suma postów tego autora: 975

Michnica wylewa krokodyle łzy nad kondycją Kościoła w Polsce

Piękne :)

Brak jeszcze informacji, że ponad 50% lewicowców jest zarażonych katofobią i klerobią.

autor: Sumienie Narodu, data nadania: 2010-12-15 17:12:59, suma postów tego autora: 6199

To już było.

Przypomniało mi się takie hasło:"Socjalizm tak, wypaczenia nie". Trzeba zrobić okrągły stół.

autor: Cettia, data nadania: 2010-12-15 17:18:40, suma postów tego autora: 77

jak za czasów ś.p. PZPR

jest cudnie , sukienkowi żrą się między sobą jak towarzysze w końcówce PZPR - rzucanie legitymacjami , pyskówki na plenach ,struktury poziome ,czyja prawda jest najmojsza i te klimaty

autor: laicite1905, data nadania: 2010-12-15 18:03:16, suma postów tego autora: 102

na pohybel czarnej stonce

Medialna skorupa milczenia nad przekrętami czarnej mafii powoli zaczyna pękać nawet w tym pomrocznym kraju. Coraz głośniej słychać o przekrętach majątkowych i pedofilii sukienkowych. W połączeniu z pychą i butą zamkniętych w pałacach starych pierników w purpurze i bardzo powolnym acz postępującym bogaceniem się społeczeństwa doprowadzi to do naturalnego obumieraniaa tego watykańskiego pasożyta. Myślę, że jeszcze doczekam w tym kraju wyprzedawania pustych kościołów. Amen.

autor: Stirlitz, data nadania: 2010-12-15 18:18:47, suma postów tego autora: 1578

Stirlitz,

czy ludzie nie mają wolnego wyboru w kwestii ubierania się?
Przypuśćmy, że ktoś chodzi nie w "sukience" (jak zapewne nazywasz sutannę, tym samym ulegając zresztą mentalności patriarchalnej, której przestawiciele chętnie patrzą z wyższością na ubiór żeński), ale w pióropuszu. I co, należy go za to uwięzić? Reedukować? A gdzie multikulturowość?
A może rozsądniejszy jest wolny wybór dla wszystkich (katolików nie wyłączając)?

autor: ABCD, data nadania: 2010-12-15 19:05:23, suma postów tego autora: 20871

Coś w tym jest, ABCD.

W tym co piszesz o podziałach w kościele w komentarzach z 14.35 i 15.46.

autor: Getzz, data nadania: 2010-12-15 19:44:32, suma postów tego autora: 3554

Ja bym dodał do Nycza i Gocłowskiego

Pieronka.
Chociaż słabo się na tej tematyce znam, ale tak mi się wydaje.

autor: Getzz, data nadania: 2010-12-15 19:49:01, suma postów tego autora: 3554

ha ha ha - niezłe

ABCD i Cud2 - nic dodać, nic ująć, 100% racji.

autor: Bury, data nadania: 2010-12-15 20:08:37, suma postów tego autora: 5751

też myślę, że nie ma co debatować o katolicyźmie

taki czy siaki, to i tak ten sam ciemnogród. Nie wtrącać się w to i czekać aż sam zdechnie ze starości. 2000 lat to o 2000 lat juz za długo. Ja sobie stoję z boku i przyglądam sie z satysfakcją jak czarna stonka co drugi dzień strzela sobie w kolano. I czekam cierpliwie, kiedy już tak sobie to kolano przestrzeli, że chodzić nie bedzie mogła.
Wtedy ja rozdepczę resztki! ;-)

autor: sierp_i_młot, data nadania: 2010-12-15 20:46:06, suma postów tego autora: 6205

Getzz,

Pieronek i Życiński. A także Dziwisz.
Natomiast pozytywną ewolucję - w porównaniu z czasami ordynariatu polowego - przeszedł Głódź.

autor: ABCD, data nadania: 2010-12-15 20:52:04, suma postów tego autora: 20871

Najbardziej w tym liście uderzyło mnie to,

ze jego autor sam nie wie, co powinien głosić, żeby odzyskać dla swojej organizacji społeczna wiarygodność. Po prostu mamona ich zgubiła ale on nie ma odwagi tego głośno powiedzieć. No cóż kruszynami ze swego bogato zastawionego stołu ludu się nie zjedna, bo już w poprzedni systemie się nauczył, że takiego podziału być nie musi.

autor: steff, data nadania: 2010-12-15 20:55:34, suma postów tego autora: 6626

Zagadką jest dla mnie czemu lewicowa strona

zajmuje miejsce wewnętrznymi sporami ideologicznymi w łonie okupantów. Dla Polski nie ma to znaczenia, gdyż podobnie jak staliniści i trockiści byli en masse sk... synami, tak katabasy "toruńskie" i "łagiewnickie" są en masse... nie będę się powtarzał.

autor: szczupak, data nadania: 2010-12-15 23:10:32, suma postów tego autora: 3747

Aha i jeszcze jedno: autor cytowanego listu

4 lata temu dostał Krzyż Komandorski OOP osobiście od śp. Kaczyńskiego Lecha. Przepraszam ABeCaDło, że naraziłem cię na kolejny atak migreny.

autor: szczupak, data nadania: 2010-12-15 23:13:05, suma postów tego autora: 3747

szczupaku,

dostał krzyż za zasługi dla opozycji demokratycznej w PRL.
Jego obecne zachowania - to już inna broszka.

autor: ABCD, data nadania: 2010-12-16 16:39:50, suma postów tego autora: 20871

ABCD

A czy Ty już posiadasz taki krzyż?

autor: sierp_i_młot, data nadania: 2010-12-16 18:27:15, suma postów tego autora: 6205

Olaboga

Polski Luter.

autor: mlm, data nadania: 2010-12-16 19:13:13, suma postów tego autora: 4284

Polski rzym kat

to ostatni światowy skansen XVIII/XIX wiecznego katolicyzmu.Żadne zmiany soborowe tak naprawde nie dotarły do tej skostniałej instytucji, nie mówiąc o nurtach bardziej radykalnych

autor: czerwony93, data nadania: 2010-12-17 19:39:04, suma postów tego autora: 2781

Dodaj komentarz