W temacie: http://lublin.gazeta.pl/lublin/1,35640,8906201,NFZ__Przychodnie_czlonkow_PO_z_dobrymi_kontraktami.html?as=2&startsz=x
I co z tego?
http://partnerstwolokalne.eu/index.php?option=com_content&task=view&id=25&Itemid=38
Sierpień 80 "wspiera elastyczność zatrudnienia i organizacji pracy przez firmę" oraz "przyczynia się do poprawy konkurencyjności gospodarki".
Gdyby ktoś nie pamiętał, jest to podobno lewicowy, radykalny i bojowy związek zawodowy.
http://www.wzz.swidnik.cal.pl
O projekcie
Ponad 150 tysięcy mieszkańców województwa śląskiego poszukuje pracy, przy czym większość z tego grona stanowią kobiety. Dlatego Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80" działający przy KWK Wujek-Śląsk wyszedł z inicjatywą na rzecz budowania partnerstw lokalnych, na bazie projektu współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Nasza inicjatywa - zgodnie z zaleceniami i wymogami Unii Europejskiej - jest projektem upowszechniającym i promującym alternatywne formy zatrudnienia oraz metody organizacji pracy, m.in. poprzez kampanię informacyjno-promocyjną wśród osób pozostających bez zatrudnienia, a także dającym wsparcie warsztatowe przedstawicielom związków zawodowych działających na rzecz rozwoju zasobów ludzkich w celu dalszego propagowania wiedzy wśród pracodawców. Podejmowane działania będą realizowane na dwóch płaszczyznach: informacyjno-promocyjnej, poprzez konferencje i seminaria, które umożliwią budowanie partnerstw oraz na płaszczyźnie edukacyjno-warsztatowej, w celu propagowania wiedzy na temat elastycznych form zatrudnienia wśród pracodawców przez przedstawicieli związków zawodowych.
Z kampanią informacyjno-promocyjną przewidujemy dotarcie do ok. 900 osób zamieszkałych na terenie województwa śląskiego oraz do minimum 40 organizacji działających na rzecz rozwoju zasobów ludzkich oraz upowszechniania dialogu i partnerstwa publiczno-społecznego na poziomie regionalnym i lokalnym.
Projekt jest odpowiedzią na potrzebę promowania alternatywnych i elastycznych form zatrudnienia, ponieważ - według Unii Europejskiej, to one:
- wspierają elastyczność zatrudnienia i organizacji pracy przez firmę,
- poszerzają możliwość podejmowania pracy przez osoby, które z różnych względów nie mogą pracować "tradycyjnie",
- przyczyniają się do poprawy konkurencyjności gospodarki.
Poprzez projekt chcemy przedstawić zalety alternatywnych form zatrudnienia, przedstawiane przez instytucje europejskie, szczególnie w kontekście: elastyczności i możliwości indywidualnego podejścia do zleconych zadań, dysponowania czasem zgodnie z własnym rytmem pracy i możliwościami pogodzenia obowiązków zawodowych z prywatnymi, możliwości wyboru przez pracodawców spośród znacznie szerszego grona potencjalnych pracowników, których nie pozyskaliby na swoim terenie, wpisywania się w politykę równości szans, ułatwianie uczestnictwa w rynku pracy osobom niepełnosprawnym, wychowującym dzieci, w wieku przedemerytalnym lub jeszcze uczącym się, jak również zamieszkującym obszary wiejskie.
Upowszechnienie informacji na temat alternatywnych form zatrudnienia ułatwi skorzystanie z licznych możliwości przewidzianych przez kodeks pracy. Realizacji projektu przyczyni się do:
- aktywizacji zawodowej matek i osób niepełnosprawnych,
- zwiększenia szans w procesie wkraczania lub powrotu na rynek pracy osobom pozostającym w szczególnej sytuacji na tym rynku.
Projekt jest odpowiedzią na podstawowe bariery, jak: brak prostych i zrozumiałych informacji na temat korzyści i zagrożeń związanych z elastycznymi formami pracy, zasadami ich stosowania, brakiem informacji o stabilności takiego zatrudnienia.
Upowszechnienie wiedzy na temat alternatywnych form pracy i możliwości ich wdrażania jest celem ogólnym, ale stawiamy przed sobą także cele szczegółowe:
- promowanie optymalnych modeli i mechanizmów funkcjonowania elastycznych form zatrudnienia na rynku pracy,
- upowszechnienie współpracy między organizacjami dialogu społecznego w celu promowania nowych modeli zatrudnienia,
- zwiększenie umiejętności liderów związkowych w zakresie propagowania wiedzy wśród pracodawców w celu upowszechnienia dialogu i partnerstwa publiczno-społecznego na poziomie regionalnym i lokalnym.
Nasz projekt jest zbieżny z celem głównym Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, zmierzając do zwiększenia spójności społecznej i poziomu wykształcenia obywateli oraz do promocji kształcenia ustawicznego oraz poprawy jakości działań szkoleniowo-doradczych w przedsiębiorstwach. Jest również zgodny ze Szczegółowym Opisem Priorytetów i Planem Działań PO KL. Projekt podniesie i dostosuje kwalifikacje i zdolności pracowników do potrzeb regionalnej gospodarki, realizując cele Priorytetu VIII PO KL oraz działania 8.1 przez stymulowanie podnoszenia adaptacyjności i elastyczności zawodowej pracowników, szczególnie kobiet. Dodajmy również, że projekt jest zgodny ze Strategią Rozwoju Województwa Śląskiego na lata 2000-2020 (aktualizowaną), z jej I Celem Strategicznym "Wzrost poziomu wykształcenia i kompetencji mieszkańców".
W ramach projektu organizowane jest kilka rodzajów form wsparcia: konferencje, seminaria oraz warsztaty, realizowanych w okresie od początku listopada 2010 do końca listopada 2011 roku.
Z form wsparcia w postaci udziału w konferencjach oraz seminariów będą mogły skorzystać wszystkie osoby zamieszkałe na terenie województwa śląskiego, które będą zainteresowane poszerzeniem wiedzy z proponowanego zakresu, a zwłaszcza przedstawiciele związków zawodowych i pozostałych podmiotów dialogu społecznego. Konferencje i seminaria będą organizowane w różnych miejscowościach naszego regionu.
Tematami konferencji będą: lokalne partnerstwo na rzecz adaptacyjności pracowników i przedsiębiorców, równość szans kobiet i mężczyzn, społeczna odpowiedzialność przedsiębiorstw, godzenie życia zawodowego i prywatnego, nietypowe formy zatrudnienia i organizacji pracy, edukacja ustawiczna drogą do kariery, promocja szkoleń i popularyzacja idei podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez całe życie. Każdy z uczestników konferencji otrzyma komplet materiałów dydaktycznych oraz ma zapewniony catering.
Zakładamy, że minimum połowa uczestników organizowanych raz w miesiącu konferencji weźmie udział w seminariach, których tematyka poświęcona będzie tematom:
- Idea uczenia się przez całe życie - promowanie aktywnych postaw, poprawiających szanse na rynku pracy,
- Praca - życie - równowaga. Możliwości organizacyjne, prawne i psychologiczne ułatwiające godzenie życia zawodowego i prywatnego,
- Pracownik-pracodawca - relacje nowej generacji. Skuteczne narzędzia komunikacji i menitoring zawodowy jako droga do rozwoju zawodowego i poprawy życia prywatnego.
Uczestnicy seminariów również otrzymają materiały szkoleniowe, catering, zapewnione też mają nocleg i transport na organizowane seminarium dwudniowe.
Z grupy osób biorących udział w seminariach zostanie zrekrutowana grupa 120 osób, które wezmą udział w warsztatach dla liderów dialogu społecznego. Przewidziano trzy rodzaje warsztatów dla 10-osobowych grup:
- Warsztaty języka angielskiego,
- Warsztaty kształtowania wizerunku i kontaktu z mediami,
- Warsztaty z zastosowania technologii informatycznych w elastycznych formach pracy oraz dialogu społecznym.
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w projekcie.
A co z tym bojowym związkiem co "walczył" z umowami śmieciowymi i elastycznymi formami zatrudnienia? Co to był za związek? Ktoś pamięta jeszcze?