Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Sudan: Referendum niepodległościowe Południa

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

Tu sytuacja jest troche inna niż gdzie indziej

Mimo że z zasady jestem przeciwnikiem separartyzmu bo uważam że to głupota i chora moda w niektórych uzasadnionych przypadkach robie wyjątek.
Takim wyjątkiem jest np sytuacja w Palestynie.
No i teraz w Sudanie tez jestem w stanie zrozumiec dlaczego ludzie z południa chca sie odłączyć,a chca się odłączyć dlatego bo na południu dominują Chrześcijanie którzy są dyskryminowani przez muzułmanów którzy dominuja na północy stąd te konflikty.
Chrześcijanie niechca juz byc przesladowani przez muzułmanó dlatego widza tylko jedno wyjście odłączyć sie od muzułmańskiej północy.
W tej sytuacji ich rozumiem są uciskani i przesladowani przez muzułmaska wiekszosc stąd pomyśł na separatyzm.
Warunkowo popieram "Chrześcijańska brać"gdyż każdy ma prawo żyć w pokoju bez przesladowań za swoja wiare!

autor: Antyliberał, data nadania: 2011-01-10 11:12:19, suma postów tego autora: 1302

"Antyliberał-

na i analfabetyczna chrześcijańska brać". Wiele ich łączy. Oni nie potrafią czytać a antyliberał myśleć.
Nie wie że od wieków wojny religijne są pretekstem do roszczeń materialnych. W Sudanie jak w Iraku i wielu innych miejscach na ziemi.
Po co więc na portalu lewicowym zabezpieczać miejsce dla bezrozumnej niekompetencji -nawet antyliberalnej.
"Dosyć krwi za ropę"

autor: Z.K. z OZB, data nadania: 2011-01-10 17:39:44, suma postów tego autora: 356

A w Baksonii

Do antyliberal:a w Baskonii zyje jeden z najstarszych narodow Europy.Od tysiecy lat jest przesladowany przez kolejne fale najezdzcow:Celtow,Rzymian,Arabow,Kastylijczykow,Francuzow.Jezyk tego narodu to jeden z najcenniejszych zywych zabytkow prehistorii naszego wspolnego kontynentu.Wypowiadajac sie przeciw Baskom stajesz sie uzytecznym idiota frankistow i madryckiego establishmentu.

www.socjalpatriotyzm.salon24.pl

autor: socjalpatriotyzm, data nadania: 2011-01-10 17:36:34, suma postów tego autora: 85

Ty jestes

socjalidota raczej skoro twierdzisz że naród baskijski jest przesladowany.
Tak jak juz wspomniałem to ETA stosuje terror w imie chorej ideologi.
Baskowie majacy status szerokiej autonomi maja prawa i przywileje jak kazdy normalny naród zyjący w demokratycznym państwie i poruwnanie tutaj do sudanu jest delikatnie nie na miejscu.
Noże jeszcze napisz że hiszpańskie okupacyjne wojska gwałca baskijskie kobiety i morduja baskijskie dzieci co?

autor: Antyliberał, data nadania: 2011-01-10 18:10:26, suma postów tego autora: 1302

Jakkolwiek

darze Basków sentymentem to różnica jest też taka, ze w południowym Sudanie zwolennicy niepodległości referendum wygrają. Zwolennicy niepodległości kraju Basków szans na takowe zwycięstwo nie mają.

autor: maciej stanczykowski, data nadania: 2011-01-10 18:20:35, suma postów tego autora: 899

Hehehe

Do antyliberal:nie jestem "idota",swoje wiem.Na przyklad,ze ostrzy antyrewizjonisci tacy jak Ty zwykle nie bronia dmeoliberalnych panstw.Dostajesz jakies pochwaly czy czerwone laurki za napieprzanie w "separatystow terrorystow"?
Pora gwaltow juz sie skonczyla,ale jej konsekwencje sa widoczne-wspomagana od sredniowiecza stopniowa kolonizacja Baskonii spowodowala,ze obecnie mniej niz polowa ludnosci Kraju Baskow posluguje sie jezykiem baskijskim.A ten terror ETA to jest bardzo podobny do terorryzmu starego,lewackiego stylu m.in. Twojej ulubionej Frakcji Czerwonej Armii-uderzanie w jednostki z elit a nie w ogol spoleczenstwa jak islamisci.To nie moja wina,ze na slowo "terroryzm" reagujesz jak standardowy widz Faktow TVN.

www.socjalpatriotyzm.salon24.pl

autor: socjalpatriotyzm, data nadania: 2011-01-10 19:44:52, suma postów tego autora: 85

Socjal

Frakcja czerwonej armi niejest moja ulubiona organizacja.
A to że mniej niz polowa basków gada po baskijsku może wynika z tego że jest to bogaty region i zaczło tam napływac duzo ludzi z biedniejszych regionów hiszpani a nie dlatego że ktos zmusza basków że by przestali gadac po baskijsku.

autor: Antyliberał, data nadania: 2011-01-10 21:06:18, suma postów tego autora: 1302

Analogia

Do antyliberala:znow siegne do historii bo nasuwa mi sie taka analogia z Luzycami.Niemcy uczynili z Misni i calej reszty dzisiejszej Saksonii i poludniowej Brandenburgii silny region przemyslowy.Oczywistym nastepstwem bylo przybycie niemieckich osadnikow z Zaglebia Ruhry.No i tak przez te kilkaset lat wiekszosc plemion slowianskich rozplynela sie w morzu niemczyzny,zostali tylko Luzyczanie stanowiacy absolutna mniejszosc na swojej wlasnej ziemi.Moze i Niemcom jest dobrze,ale nie wiem czy slowianscy autochtoni maja podobne odczucia.Smutne,a przeciez Serbowie Luzyccy sa duzo blizsi Polakom niz odlegli Baskowie.

www.socjalpatriotyzm.salon24.pl

autor: socjalpatriotyzm, data nadania: 2011-01-11 13:08:14, suma postów tego autora: 85

antyliberal

tam jest nie wiecej chrzescjan niz w pln sudanie.to tak uzyteczna "legenda" jak ze darfur jest "chrzescjanski" choc tam jest islam tylko w innej formie.to raz.dwa wojna nie wybuchla z powodow religijnych tylko politycznych.wybuchla w 56 roku co spowodowalo wyslanie polowy egipskiego lotnictwa do sudanu.zreszta wtedy sudanem rzadzili wolni oficerowie ktorzy mieli gdzies jakies religie.nastepnym powodem byly idiotyczne granice sudanu pozostawione przez anglikow.ktore porozdzielaly cale wspolnoty plemienne.sprawe wielokrotnie probowano zalatwic czasem wydawalo sie ze se bedie pokoj ale zawsze cos wyskakiwalo z pudelka.jak znaleziono tam rope to od razu wiadomo bylo ze konflikt sie zaostrzy.

autor: pazghul, data nadania: 2011-01-12 08:45:46, suma postów tego autora: 1489

Kurdowie

A co z Kurdami ???

autor: nakama, data nadania: 2011-01-12 13:08:23, suma postów tego autora: 593

Pazghul

Z tego co czytałem nawet na wikipedi chyba też to na południu Sudanu dominują Chrześcijanie i lokalne wiary a na półńocy dominuje islam.
Tak czytałem przynajmniej.

autor: Antyliberał, data nadania: 2011-01-12 13:19:45, suma postów tego autora: 1302

Dodaj komentarz