Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Tunezja: Ucieczka dyktatora (akt.)

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

...

W Tunezji wprowadzono stan wyjątkowy / godzinę policyjną z planami przyśpieszonych wyborów, a taki scenariusz zwykle nie kończy się z korzyścią dla protestujących mas... :' Zobaczymy, czy zwycięży gniew ludu, czy siła dyktatorskiego - jak dotąd - państwa.

autor: jazi, data nadania: 2011-01-14 19:48:52, suma postów tego autora: 482

Niech mi ktoś powie

jak mam się ustosunkować bo nie wiem szczerze mówiąc, cieszyć się jak w przypadku Grecji czy oburzyć jak w przypadku Białorusi?

autor: Crystiano, data nadania: 2011-01-14 19:49:49, suma postów tego autora: 1590

Czyżby

Uciekł do Rumunii?

autor: oxo, data nadania: 2011-01-14 19:54:26, suma postów tego autora: 5

Szkoda,

że ucieczka "prezydęta" nastąpiła w Tunezji.

autor: ABCD, data nadania: 2011-01-14 20:53:09, suma postów tego autora: 20871

Czyźby nadejdzie demokracja?

Czy raczej władze przejmą radykałowie islamscy

autor: Antyliberał, data nadania: 2011-01-14 21:09:50, suma postów tego autora: 1302

Tunezja

to typowa "demokracja autorytarna". Partie oficjalnie istnieją, w teorii wolność słowa, ale wybory i tak wygrywa zawsze obóz władzy. Oficjalnie obóz władzy uważa się za centrolewicowy. Partia byłego dyktatora należy nawet do Międzynarodówki pseudosocjalistycznej. W stosunkach międzynarodowych gra na dwie strony - z jednej strony posłuszny piesek zachodu, z drugiej puszczał oko do "antyimperialisty" Chaveza. W rzeczywistości Ben Ali był jednak koniunkturalistą i o żadne głębsze idee poza chęcią utrzymania władzy bym go nie podejrzewał.

autor: Cisza_, data nadania: 2011-01-14 21:49:08, suma postów tego autora: 2083

Anty

Wątpię, to nie ten region, kraje Maghrebu są dosyć świeckie

Podobno w Tunezji ponad jedna czwarta bezrobotnych to osoby z wyższym wykształceniem, podejrzewam że w Polsce ten odsetek byłby podobny

autor: Postsocjalista, data nadania: 2011-01-14 21:50:22, suma postów tego autora: 1953

No, z fundamentalistami to oni zdaje się ciągle mieli problemy

Ciekawostka - Ben Ali był w latach 80-tych ambasadorem w Polsce.

autor: west, data nadania: 2011-01-14 22:12:51, suma postów tego autora: 6710

Czy to prawda że żona Ben Alego jest Polką?

bo jakoś nie mogę się doczytać nigdzie w necie?

autor: Postsocjalista, data nadania: 2011-01-15 06:52:59, suma postów tego autora: 1953

hmmm

podejrzewam ze nastepny kraik wpada w rece iranu.ciekawe jak sytuacja potoczy sie w algerii.

autor: pazghul, data nadania: 2011-01-15 09:19:22, suma postów tego autora: 1489

Tunezja

Sytuacja wygląda na naprawdę ciekawą. Mimo iż w Tunezji zorganizowana lewica jest dosyć słaba zdołała tam zaistnieć, dużą rolę w protestach odgrywają też związki zawodowe, hasła dotyczące braku pracy i dużych cen żywności. Mimo wpływów salafitów w Tunezji manifestacje miały świecki charakter. Wśród lewicowych komentarzy spotkałem się, nie wiem może to przesadzone, z porównaniem do wenezuelskiego ruchu caracazo. Tutaj artykuł Juana Cole`a na ten temat: http://www.juancole.com/2011/01/the-first-middle-eastern-revolution-since-1979.html

Warto też pamiętać, że sporo dzieje się w Algierii (gdzie jest jeszcze ciekawiej gdzie silna jest zarówno radykalna lewica, a z drugiej islamiści), a także zaczęły się protesty również na tle ekonomicznym w Jordanii.

autor: SzymonM, data nadania: 2011-01-15 10:08:12, suma postów tego autora: 915

west

Racja. Ben Ali był ambasadorem Tunezji w Polsce w latach 1980-84 - w okresie stanu wojennego, a więc miał skąd czerpać wzorce :'. Natomiast jeżeli doszłoby do wyborów parlamentarnych i zawiązania rządu z udziałem również establishmentowych partii, to nie spodziewałbym się realnych przemian w tym kraju, a raczej odtworzenia dotychczasowych stosunków społeczno-ekonomicznych.

autor: jazi, data nadania: 2011-01-15 10:24:24, suma postów tego autora: 482

+

pazghul, tak uważasz? Z tego co czytałem, brak jest śladów udziału islamistów w tunezyjskich protestach.

autor: Angka Leu, data nadania: 2011-01-15 14:33:36, suma postów tego autora: 3102

Właśnie w tv

jeden pajac z Polski był bardzo niezadowolony, że mu ta "cała rewolucja" popsuła wakacje. Nawet nie wiedział o co chodzi tylko narzekał, że mu "zupsuto wczasy".
Z taką świadomoscią i solidarnością to zawsze tak będzie. Może tego urlopowicza w tym roku dobrodziej pracodawca wywali z roboty i już za rok nie będzie sylwestra w Tunezji (btw. można było sobie za te pieniądze ciekawsze i mnie oklepane miejsce na urlop wybrać), ale teraz go to nie obchodzi, solidaryzować się nie chce.

autor: Getzz, data nadania: 2011-01-16 14:03:12, suma postów tego autora: 3554

@ Getzz

Na takich pajacyków nie ma co zwracać uwagi. To DOKŁADNIE TE SAME zera, które dajmy na to w latach 70. również w TV przykładowo głosili: "Popieramy wystąpienie towarzysza Jaroszewicza".

autor: Bury, data nadania: 2011-01-16 14:50:44, suma postów tego autora: 5751

Getzz

[Właśnie w tv jeden pajac z Polski był bardzo niezadowolony, że mu ta "cała rewolucja" popsuła wakacje. Nawet nie wiedział o co chodzi tylko narzekał, że mu "zupsuto wczasy".
Z taką świadomoscią i solidarnością to zawsze tak będzie. Może tego urlopowicza w tym roku dobrodziej pracodawca wywali z roboty i już za rok nie będzie sylwestra w Tunezji (btw. można było sobie za te pieniądze ciekawsze i mnie oklepane miejsce na urlop wybrać), ale teraz go to nie obchodzi, solidaryzować się nie chce.]

Wolny człowiek powinien mieć prawo pojechać za swoje ciężko zarobione pieniądze na wakacje i nie solidaryzować się z terrorystami.

autor: misiekZ, data nadania: 2011-01-17 16:53:45, suma postów tego autora: 174

Dodaj komentarz