Przychodzę do WKS i mówię :
: Po proszę dwa kilo ziemniaków .
I co dalej ?
Pytam jak najbardziej serio
I co w tej niszy robi "Obywatel"? (-> kooperatywa.org)
1. robimy zakupy raz na 2 tygodnie
2. członkowie kooperatywy składają zamówienia przez stronę internetową
3. osoby odpowiedzialne w danym tygodniu za zakupy drukują przygotowaną przez oprogramowanie listę zakupową i kupują towary na giełdzie rolnej
4. po powrocie wprowadzamy do komputera dane o uzyskanych na giełdzie cenach
5. oprogramowanie pokazuje, ile każdy/każda z nas zapłacił/a za swoje zakupy (doliczając koszt transportu i 10% na fundusz gromadzki)
6. wspólnie rozdzielamy zakupy i zbieramy pieniądze
7. wyznaczamy termin kolejnych zakupow i osoby, ktore pojadą na giełdę rolną
http://kooperatywy.pl/index.php/jak-to-dziala/
A co ma robić Obywatel? Działa, bo od lat działa bardzo dobrze, bez sztucznej reklamy, bez której niektóre grupeczki nie potrafią przeżyć.
;)
Dziś jest 17 stycznia, dzień wyzwolenia Warszawy w 1945 r. Wydarzenie to nie znajduje jednak uznania u twórców kalendarium na lewica.pl; co prawda nie jest ono jakoś sczególnie istotne, ma jednak znaczenie symboliczne. Tymczasem pod dniem wczorajczym (16.01.) była wzmianka o propozycjach wprowadzenia numerus clausus dla młodzieży żydowskiej na polskich uczelniach w II RP. Dodajmy - dla ZAMOŻNEJ młodzieży, bo w miedzywojniu, a zwłaszcza na początku tego okresu, praktycznie tylko tacy mogli sobie pozwolić na studiowanie. Dwa dni wcześniej natomiast mieliśmy tak wiekopomne wydarzenie, jak wyrok w sprawie Kuronia - patrząc z perspektywy czasu działającego na szkodę socjalizmu (po owocach ich poznacie), oraz... 10-lecie powstania "encyklopedii" Wikipedii.
Niektóre z wydarzeń tego kalendarium są zaiste lewicowe.
No faktycznie Bury, skoro ci Żydzi byli bogaci to raz bardzo dobrze ze numerus clausus wprowadzono, a dwa że bez sensu w takim razie informować o tym na lewicowym portalu.
I o co ta afera z Treblinką, przecież to było złoto zamożnych Żydów.
zasady działania kooperatywy
1. robi zakupy wtedy kiedy chce i ma potrzebę
2. idzie do sklepu i kupuje to co chce kupić
więcej zasad nie potrzeba
za obywatelską inicjatywę.
Jednym z celów numerus clausus było ułatwienie dostępu na studia młodzieży polskiej, uboższej i z mniejszych ośrodków. Nie rozumiem więc, co z lewicowego punktu widzenia jest tu niewłaściwego? Zamożni Żydzi mieli zresztą możliwość studiowania poza granicami (co nawiasem mówiąc często wyszło im na dobre w obliczu IIWW). Rozwiązania takie przyjmowane były również w innych krajach, np. na Węgrzech. Poza tym nie powiesz chyba, że normalną sytuacją jest, gdy odestek mniejszości narodowej wynoszący dajmy na to 10%, na uczelniach (bądź w jakichkolwiek innych instytucjach publicznych) wielokrotnie przekracza tę wysokość.
a komputer na chińskich procesorach?
czy ser gruyere też grupowo na giełdzie rolnej?
Czepianie się jest oznaką małostkowości.
W tym miejscu chcę przestrzec przed zbytnim optymizmem. Organizacje typu spółdzielczego w otoczeniu kapitalistycznym często się wynaturzają , dobrym tego przykładem są szwedzkie firmy COOP i Arla . Powstały i rozwijały się jako spółdzielnie, teraz są krajowymi koncernami dławiacymi konkuręcje na wszystkie możliwe sposoby. A dzięki dominacji na rynku konsumenci szwedzcy są pozbawieni wyboru i jeśli nie posiadają samochodu zrobienie zakupów podstawowych artykułów spożywczych to spory problem. Jaki problem otuż prawie zlikwidowano handel lokalny.