Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

PPP - "Sierpień 80": Dość dyktatu OFE!

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

Co

to znaczy "frywolne zarządzanie"?

autor: ABCD, data nadania: 2011-02-16 16:34:04, suma postów tego autora: 20871

abcd

Nie rżnij głupa.

autor: rote_fahne, data nadania: 2011-02-16 16:47:34, suma postów tego autora: 1805

cyrki

Rany boskie, co ta partia wyczyta, od razu przerabia na swoje oświadczenia.

autor: 1234, data nadania: 2011-02-16 17:11:47, suma postów tego autora: 873

1234

ale refleks to mają szachisty ;-). Temat już własciwie prawie przebrzmiał to oni teraz oświadczają ;-)

autor: sierp_i_młot, data nadania: 2011-02-16 18:08:12, suma postów tego autora: 6205

sierp_i_młot

Bardzo ciekawe. Temat przebrzmiał? O OFE dyskusja cały czas trwa (i to nie tylko w kontekście Polski - ale także zmian w tym systemie na Węgrzech i w mniej radykalnej wersji na Słowacji). A wypowiedź Fedak do której odnosi się PPP jest z dzisiaj (16 lutego).

autor: SzymonM, data nadania: 2011-02-16 18:17:10, suma postów tego autora: 915

errata

Miało być z wczoraj (15 lutego), ale dużo mówiono o tym także dzisiaj (także sama minister w wystąpieniach w mediach). Tak oto wyglądają tematy "przebrzmiałe" w oczach naszego forumowego sierpa_i_młota.

autor: SzymonM, data nadania: 2011-02-16 18:20:10, suma postów tego autora: 915

rote_fahne

Sposób inwestowania składek przez OFE został ściśle określony przez państwo. Tak więc frywolności (cokolwiek miałoby to znaczyć) w nim brak. Chyba, ze frywolnością nazwiemy kupowanie obligacji skarbu państwa.

autor: kwak, data nadania: 2011-02-16 19:49:22, suma postów tego autora: 1207

Joseph a co Wy mozecie mieć na ten temat do powiedzenia?

To są poważne problemy, a nie kwestia spalenia opon by wywalczyć 13 czy 14 pensję dla swoich płatników netto ;-).
Palenie gum wam lepiej wychodzi. Kazdy powninien zaś robić to w czym jest dobry. Zamiast wypowiadać sie więc o rzeczach, których nie rozumiecie, zablokujcie jakieś biurko, spalcie gumę itd. I nie róbcie tu siary ;-)

autor: sierp_i_młot, data nadania: 2011-02-16 18:31:54, suma postów tego autora: 6205

Młotku uczony

A jak Ty rozumiesz te "rzeczy" i jak się o nich "wypowiadasz"?

autor: Ewa G, data nadania: 2011-02-16 20:16:30, suma postów tego autora: 398

ale

Ale przecież PPP nie rozumie, tylko przepisuje od tych, co rozumieją. Tak to jest. Co tu rozumieć.

autor: 1234, data nadania: 2011-02-16 20:57:57, suma postów tego autora: 873

Ewo G zarozumiała

Po piersze nie chce mi sie kolejny raz w tym temacie wypowiadać. Jestem za całkowita likwidacją OFE i zwrotem prowizji, które ukradły fundusze. Stanowisko Fedak jak dla mnie i tak jest zbyt miękkie. Patologię trzeba zlikwidować całkowicie.

Po drugie. Widzisz między nami jest mała różnica. Sierp i Młot ani nie aspiruje do tego by być Twoim prezydentem ani by być Twoim posłem. Sierp i Młot jest skromny, ma dystans do samego siebie i z pokora patrzy na świat. Świat którego jak większość ludzi nie rozumie do końca i nie ma zamiaru udawać, że jest inaczej, byleby tylko go ktoś wybrał na jakieś pasożytnicze stanowisko.
Ty i Twoi koledzy nadajecie się do tego jeszcze mniej niż ja, ale pchacie się do żłoba, choć na pewno mnie reprezentować nigdy nie będziecie.

autor: sierp_i_młot, data nadania: 2011-02-16 21:27:59, suma postów tego autora: 6205

Kolejna słuszna inicjatywa PPP brawo!

chciałbym sie tylko dowiedzieć jaki stosunek ma PPP do separatyzmu górno sląskiego?
Jeśli ktos moze mi odpowiedziec na to pytanie będe wdzięczny!

autor: Antyliberał, data nadania: 2011-02-16 21:58:46, suma postów tego autora: 1302

Młotku egocentryczny

Ależ uchowaj boże/bogini, nigdy nie chciałabym reprezentować kogoś takiego jak Ty:-)

autor: Ewa G, data nadania: 2011-02-17 10:28:24, suma postów tego autora: 398

OGONIARZE WO

JA TEŻ ZA OFE

Ferie za pasem, a ja bardzo chcę jeszcze zabrać głos w debacie o OFE. Właściwie już zabrałem, ale to było pod kreską, gdzie nie wszyscy czytelnicy bloga zaglądają.
W listopadzie 2008 w notce „Barack kontra Buracks” kpiłem z rasistowskiej reakcji posłów PiS na wybór Obamy. Zauważyłem, że jeden z nich - legendarny już poseł Górski - był jakimś oficjelem w rządzie Buzka.
Mam do tego rządu bardzo emocjonalny stosunek, bo miałem go też do Unii Wolności. To uczucie nieszczęśliwie zakochanego, któremu najpierw jest smutno, że obiekt westchnień go odtrącił, a potem jeszcze patrzył, jak jej wybranek, picuś glancuś imieniem Maryjan, ją poniżał, zdradzał i puścił z torbami w rozwodzie.
W dyskusji pod kreską jak zwykle pojawiła się romantyczna wizja tego, że rząd Buzka był potrzebny, bo Unia Wolności musiała wsiąść w te obładowane trotylem myśliwce Zero, żeby zginąć w ataku kamikadze na pancernik Cztery Wielkie Reformy. Z tych reform w listopadzie 2008 dawni wyborcy UW byli skłonni bronić już tylko emerytalnej.
W tamtej dyskusji nazwałem indywidualne konta w OFE „bardzo kosztownym teatrum, z którego nic w praktyce nie będzie wynikało”. Pewien dyskutant oponował, że oczekuje po reformie, że pieniądze z tego konta „będą mu wypłacać co miesiąc, dzieląc zebrany kapitał przez oczekiwany czas życia”.
Zakpiłem z tego przypominając, że underwriter komercyjnego towarzystwa ubezpieczeniowego szybko wyliczy komuś oczekiwany czas życia uwzględniając czynniki takie jak miejsce zamieszkania, choroby dziedziczne w rodzinie czy zdrowy styl życia. Emerytury z drugiego filara nigdy nie będą mogły być liczone w taki sposób.
Gdyby potraktować je tak, jak to się robi w komercyjnych instytucjach ubezpieczeniowych - ludzie zdrowi byliby karani obniżeniem wypłaty. Dopiero by się posypały lewe zaświadczenia o wycięciu śledziony i wcinanie smalcu łyżką, żeby sobie podnieść cholesterol!
Emerytury wyliczane są więc w oparciu o arbitralny współczynnik, który w tamtej dyskusji nazywałem „Teh Mysterious X Factor”. Jego związek z długością życia jakiś tam oczywiście jest - ale luźny. Tak naprawdę wyznaczają go politycy, naiwne więc były nadzieje na to, że reforma odpolityczni emerytury.
Przyjęcie tej reformy było wyrazem neoliberalnego doktrynerstwa, które nas zaczadziło w latach 90. Za jego sprawą powszechna była wiara w to, że pieniądze na kontach są „bezpieczne”. Powszechna była też wiara w to, że giełda tylko rośnie (pierwszy porządny kapitalistyczny kryzys mieliśmy dopiero w 2001).
Pochwalę się, że nigdy w to doktrynerstwo nie wierzyłem (mam to na piśmie). Nigdy nie wierzyłem też w to, że podzielenie państwowej instytucji na fafnaście quasi-komercyjnych spółek przyniesie poprawę sprawności zarządzania i obniżenie kosztów.
Kilkanaście lat później mam coraz więcej powodów do złośliwego powtarzania „a nie mówiłem”? Ta sama ideologia ten sam rząd Buzka doprowadziła do reformy kolejnictwa z 2000. Osobna spółka ma tory, osobna dworce, osobna dostarcza prąd a osobna robi bazy danych.
To brzmi jak reklama filmów katastroficznych Rolanda Emmericha: „From the creators of THE RAILWAY MAYHEM comes another disaster thriller: YOUR RETIREMENT PLAN”. Czy ludziom odpowiedzialnym za reformę PKP powierzyłbyś swoje emerytury?
Oczywiście, powierzyłbyś. Wszyscy powierzyliśmy, bo taki był ustawowy obowiązek. Na tym polega istota świadczeń emerytalnych: są świadczeniem społecznym, niezależnie od opakowania.
Negatywnym skutkiem kampanii społecznej towarzyszącej reformie emerytalnej było wytworzenie w ludziach nadziei, na te wszystkie emerytury w Monte Carlo pod palmami. Proletariusze poczuli się kapitalistami, bo mieli iluzję tego, że ich składki lokowane są w papiery wartościowe.
Te papiery wartościowe to głownie obligacje skarbu państwa. Czyli obietnicę, że państwo komuś coś wypłaci, dokładnie tak samo jak w ZUS. Obrońcy OFE twierdzą, że obligacje są obietnicą pewniejszą, bo stojąc przed koniecznością wyboru, państwo zawiedzie emerytów a nie inwestorów giełdowych, ale to przecież nieprawda.
Owszem, tak postąpiłby zapewne obecny rząd, ale kto może wiedzieć, jaka partia będzie u władzy za 20 lat? Emerytury zawsze będą tematem upolitycznionym, bo nawet gdyby przyjąć reformę, w której wszystkie składki lokowane będą w sztabach złota, rząd może manipulować kursem kruszca. Proponuję się z tym pogodzić.
Ja na hasło „rząd wycofuje się z reformy emerytalnej” reaguję tak, jak zareagowałbym na „rząd wycofuje się z reformy PKP”. Okrzykiem „nareszcie”.
(za blog WO)

Wojtek Orliński ("Gazeta Wyborcza")

autor: BB, data nadania: 2011-02-17 10:59:50, suma postów tego autora: 4605

Antyliberał

Ponoć chcą przyłączyć Śląsk do Cesarstwa Austro-Węgierskiego.

autor: sierp_i_młot, data nadania: 2011-02-17 11:38:43, suma postów tego autora: 6205

Rzecz w tym Ewo G

Że Ty nawet siebie samej nie potrafisz zaprezentować. Możesz co najwyżej reprezentować raz Ziętka raz Uczkiewicza i naiwnie liczyć, że sie w końcu załapiesz. Niestety Two wyborcy i wyborcy Waszej kamaryli nie istnieją. Więc uważałbym z tym "uchowaj boże", bo ja najczęściej w wyborach biorę udział i każdemu pasożytowi powinno zależeć by wejść w moje 4 litery, nawet bez mydełka:-)
No, no politykierzy, nie podskakiwać mi tu, bo się na was obrażę i będziecie musieli iść po głosy milczącej większości, a zapewniam, że to jeszcze trudniejsze niż pocalowanie mnie tam gdzie słońce niedochodzi.
To mówię ja! Wasz suweren pasożyty!

autor: sierp_i_młot, data nadania: 2011-02-17 15:34:15, suma postów tego autora: 6205

Sierpie to fatalnie!

Bo ja jestem za tym aby sląsk był zawsze tam gdzie jego miejsce czyli w Polsce bo to moja ojczyzna i jestem patriotom!
I nigdy niepozwole aby jakis separatystyczny śmiec chocby podważył jedność terytorialną Polski!

autor: Antyliberał, data nadania: 2011-02-17 17:57:28, suma postów tego autora: 1302

EwaG, ależ powinnaś!

powinnaś go chcieć reprezentować, jeżeli na poważnie myślicie o polityce. Takich właśnie mamy ludzi w kraju i zmienić to możesz tylko ich reprezentując. I jeszcze to reprezentowanie powinno Ci sprawiać przyjemność, gdy na oku będziesz miała cel końcowy. Serio. Pozdrawiam :)

autor: nana, data nadania: 2011-02-17 17:57:50, suma postów tego autora: 4653

Nano

Dziekuje Ci za dobre słowo. Ale nie obrazajmy przy tym tzw zwykłaych ludzi w naszym kraju. To nie SiM. Pozdrawiam:-)

autor: Ewa G, data nadania: 2011-02-17 22:48:59, suma postów tego autora: 398

A ja również zyczę powodzenia

Choć wcześniej czy później i tak dojdziesz do wniosku (lepiej wcześniej, bo jesteś bez szans), że nie ma wyjścia i trzeba iść do uczciwej pracy ;-). Zakasać rekawy i siąść za tą kasą w Tesco!
Nie nazywasz się Bogusław Ziętek i nie masz chyba górniczych składek, z których mogłabyś finansować własne ambicje, co pozwoliłyby Ci napisać we własnym w CV - zawód polityk ;-)
Do roboty, do roboty, bo bez pracy nima kołaczy!
A jak się woli pasożytować to trzeba niestety o mnie zabiegać! A ja łatwy... wyborca nie jestem. Kwiaty mi kup, zabierz do kina, to siem wtedy zastanowiem ;-)

Antyliberał: Strasznie Cię lubię, choć nie wiem czy łapiesz moja ironię czy nie (mam przeczucie, że nie), ale urzeka mnie Twoja prostolinijność ;-).
Prostolinijnoścć i prostoduszność mają niestety tę wadę, że człowiek jest bardziej podatny na manipulacje, takich jak choćby powyższa moja adwersarzka (adwerserka?) hmmm chciałem sfeminizować w końcu jakieś słowo i chyba mi się nie udało ;-( .

autor: sierp_i_młot, data nadania: 2011-02-17 23:53:27, suma postów tego autora: 6205

ps. zwykli ludzie EwoG

to też głupi nie sa i dają Ci w wyborach od 20 do 100 głosów.... jeszcze raz powodzenia ;-)

autor: sierp_i_młot, data nadania: 2011-02-18 00:10:42, suma postów tego autora: 6205

Młotku

Zauważ, ze ja zadałam Ci pytanie, na które byłeś uprzejmy odpowiedzieć jednym zdaniem, natomiast stale odnosisz się do mnie korzystając z faktu, że mój nick nie jest anonimowy, bo nota bene uważam,że tylko wtedy dyskusja na publicznym portalu jest uczciwa, gdy rozmówcy nie są anonomowi. Zatem jesli uzywasz w dyskusji ze mną argumentów ad persona- bardzo proszę- ale miej odwagę podpisać się z imienia i nazwiska. Miej odwagę Młotku. W przeciwnym wypadku tego typu argumenty z perspektywy anonimu nadają im charakteru relacji bezużytecznej, dość niedojrzałej. Nie mówiąc już o tym, że jest to po prosu mało kulturalne.

autor: Ewa G, data nadania: 2011-02-18 16:44:19, suma postów tego autora: 398

przeciez ja tu już kiedyś napisałem

Marek Majewski. Czy ta wiedza Ci cos daje? I co ja poradzę jak tu ktoś za wszelką cenę chce bym był kimś innym niz jestem?
Nie pochodzę z Twego ani zadnego innego współczesnego środowiska. Działam sobie lokalnie na rzecz mojej wspólnoty i krytycznie interesuje sie także polityką/ Czy jak juz wiesz kim jestem to coś zmienia? Czy mam Ci podać pesel i numer buta?
Otóż powiem Ci tak. Ty występujesz tu pod nazwiskiem, Ty i Twoi inni rozpoznawalni koledzy, wyłącznie z jednego powodu. Chcecie oszukiwac ludzi i mieć z tego korzyści.
Bo jak miałby ktoś potem na Ciebie zagłosować jeśli nie kojarzyłby Waszych kłamstw z konkretnym nazwiskiem na liście wyborczej? Dlatego wszystko co tu mówisz, każda opinia (prawie wyłącznie zabierasz głos tylko w tematach ppp-owskich), ma swój kontekst polityczny i nie ma wartości niezależnej opinii. To oczywiste. Tak samo dotyczy to SLD i przedstawicieli innych partyjek.
Dlatego Ty nie jestes anonimowa, a ja jestem bo nie szukam tu żadnych korzyści.
Zresztą cóż znaczt Twoje nazwisko? Przekopałem internet i niczego ciekawego, żadnych Twoich dokonań nie znalazłem. Wiem tylko, że chcesz władzy ;-) Bo Ty i Ziętek jeszcze nie rzadziliście! ;-)

autor: sierp_i_młot, data nadania: 2011-02-18 22:41:21, suma postów tego autora: 6205

Młotku

vel Marku Majewski.Bo pisanie z pozycji anonimu do kogos ad persona jest po prostu prostackie. Ile Ty masz lat, ze trzeba Ci takie rzeczy tłumaczyc?:-). Szukałes w internecie mówisz? A po co, przecież i tak z góry wiesz jaką jestem zlą i cyniczną i skorumpowaną itd?!:-)Choć dziękuje za komplement- mam na myśli "żadną władzy".

autor: Ewa G, data nadania: 2011-02-19 08:44:00, suma postów tego autora: 398

POPIERAM PPP

A towarzysze $LD-owa niech się uczą.

Idą wybory. Tyle okazji. Tyle problemów społecznych do rozwiązania.
A tu tylko pierdzielenie o głupotkach.

GRATULUJE !!!


autor: dzeus, data nadania: 2011-02-19 09:10:26, suma postów tego autora: 1046

Wbij sobie do głowy,

że jesteś OSOBĄ PUBLICZNĄ i to z własnego wyboru. A ja?... Ja jestem źródłem wszelkiej władzy. Znam swoje obowiazki i znam swoje prawa. Ja ją daję i odbieram. Ja, Twój suweren, a wszelka władza ode mnie i innych członków tego społeczeństwa pochodzi! ;-)

autor: sierp_i_młot, data nadania: 2011-02-19 12:52:03, suma postów tego autora: 6205

Ty chyba sobie żartujesz?

Do polityków z tego systemu zawsze bedę mówił mając na względzie to kim są. Że są ludźmi, którzy nas zniewalają lub chcą zniewolić.
Czy gdyby na tym portalu byli ludzie o nickach: Grzegorz N, Jarosław K, Donald T, to dyskutując z nimi miałbym abstrahować od tego kim są? Bez żartów proszę. Na innym zupełnie poziomie, ale startujesz we wszystkich kolejnych wyborach (chyba na prezydenta tylko nie startowałaś;-), więc jesteś taką samą osoba publiczną jak oni i jako taką Cię tu traktuję i bedę traktował. To przecież oczywiste. Dlaczego uważasz, że Ciebie ma to ominąć? Bo Ty jeszcze nie rządziłaś? ;-)
Partyjniacka droga to Twój wybór nie mój. A z tym wiążą się oczywiste konsekwencje gdy rozmawiasz z suwerenem, z jego cząstką jaką jestem i swoje obowiazki z tym związane traktuję poważnie ;-). Ale nie! Ty chcesz zjeść jabłko i mieć jabłko!? Tak się moja droga nie da. Dokonałaś wyboru życiowego, by zamiast pracować dążyć do koryta i przyjmij konsekwencje z tym związane. Jeśli tego nie rozumiesz, to jeszcze raz mówię - daj sobie spokój z polityką i idź do pracy ;-)
Wiem jeszcze jedno, gdyby jakimś cudem Twoja sekta znalazła się w okolicach władzy, np. w parlamencie, więcej już byś tu się nie odzywała ani nikt z Twojej kamaryli. Nie miałbym już okazji powiedzieć Ci czegoś wprost.
NIe było, nie ma i nie będzie tu Grzegorza N, Jarosława K, Donalda T, bo jak już się ma władzę to po co ze społeczeństwem rozmawiać? Prawda?

autor: sierp_i_młot, data nadania: 2011-02-19 12:48:25, suma postów tego autora: 6205

Młotek

powiem Ci tak. Wzbij sie kiedys ponad niziny swojej mentalności i nie sądź innych według siebie. Jakakolwiek dyskusja z Tobą jest poniżej godności:-)

autor: Ewa G, data nadania: 2011-02-20 00:58:07, suma postów tego autora: 398

przepraszam bardzo, ale

polityk, partyjniak, nie ma godności. On musi sie sprzedawać, podać na ładnym talerzu by suwerena zrobić w konia. Zagryzać zęby przed "hołotą" i udawać kogoś kim nie jest. Rola suwerena jest demaskowanie tego procederu. W przypadku Twojej partii, wrecz patologicznego
Więc proszę bez udawanego oburzenia, bo jeszcze nie raz będziesz próbowac sprzedać tu swoje watpliwej wartości akcje ;-), a ja będę się starał wskazać jak kłamiesz ;-).
I niech człowiek, który nic w życiu nie dokonał, a chce władzy nade mną, nie mówi mi nic o mentalności, bo to poniżej godności i inteligencji suwerena;-)

autor: sierp_i_młot, data nadania: 2011-02-20 13:09:36, suma postów tego autora: 6205

Dodaj komentarz