Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Anna Zawadzka: Trudna pamięć

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

Żydzi, komunizm

Gdyby nie 1968 rok, socjalizm w Polsce miał szanse przetrwania. Niestety do Polaków idee egalitarne pasują jak siodło do krowy.

ps. gdzie można zdobyć ten film?

autor: mlm, data nadania: 2011-06-02 08:06:28, suma postów tego autora: 4284

Aż sprawdziłem czy to ta Zawadzka od ...

... sikania na siedząco & rozkraczeńców ;)

Pani Anno

Bardzo dobry i rzeczowy tekst.
Temat ciekawy & nowatorski

Szczerze Gratuluje

Cud2

autor: Cud2, data nadania: 2011-06-02 08:39:23, suma postów tego autora: 3207

Czy ktoś może mi wytłumaczyć co to znaczy ?

Nasze rozmówczynie/wcy opowiadali o Zagładzie, której rozmaitych form oni lub ich rodzice byli naocznymi świadkami - tak, jak ja opowiadałabym o filmie SF klasy C na temat kataklizmu wśród marsjan. Nie jest to efekt przedawnienia, bo tym samym osobom zdarzało się płakać ze wzruszenia mówiąc o Katyniu.

????

Za nic nie mogę zrozumieć tego zdania ?

autor: Cud2, data nadania: 2011-06-02 08:47:32, suma postów tego autora: 3207

Ludzie z innymi dowodami niż europejskie

2 maja br. byłem w Amsterdamie na urodzinach Królowej oraz w czasie ślubu Keate z Wiliamem który oglądałem na telebimie w Amsterdamie.

Jako posiadacz EUROPEJSKIEGO paszportu jak i urodny : jestem niebieskookim blondynem w ponoć europie bez granic na trasie Amsterdam - Warszawa byłem legitymowany 4 kroybie :

Raz Holenderska celniczka na granicy niemieckiej

2 razy na 30 minutowym postoju w Koloni w Niemczech

1 raz polska tajniaczka chyba koło Słubic ?

No nie mówcie że to nie jest faszyzm czy państwo policyjne !!!!

Niemieccy i holenderscy celnicy wypytywali mnie o pracę w Polsce tj. gdzie prauje i co robię !!!

autor: Cud2, data nadania: 2011-06-02 08:56:20, suma postów tego autora: 3207

...

I bardzo dobrze Cudaku, przynajmniej wiesz co czuja teraz imigranci spoza UE.

autor: Marek, data nadania: 2011-06-02 10:00:21, suma postów tego autora: 1715

Bardzo dobry film

I świetny wywiad.Zbiorowa amnezja,zbiorowa hipokryzja leży u podstaw mitologii II RP oraz zapominania o tym jak wielu z dzisiejszych krytyków awans społeczny zawdzięcza PRL.Wszyscy zachowują się tak jak by przed wojną nie było bezrobocia sięgającego w niektórych rejonach kraju 60%.Co do uwagi że dzisiaj łatwiej przyznać się do tego że jest się Żydem niż do bycia lewicowcem to prawda,może dlatego Polska jest najbardziej antysocjalnym krajem w UE,zaścianek i skansen prawicowych troglodytów.Co do Żydów, to Polacy lubią sobie o nich przypominać w kontekście polskiej tolerancji ale już nie pogromów,szykan,obelżywych artykułów.

autor: guevarysta, data nadania: 2011-06-02 10:35:23, suma postów tego autora: 784

Cud

Nie wiadomo, co cię zdradziło: czy czapka uszatka, czy buty walonki, czy tez może ciągnące się za tobą linki od spadochronu.

autor: Pikos, data nadania: 2011-06-02 11:09:33, suma postów tego autora: 876

Dwie uwagi na marginesie wywiadu (nb. bardzo ciekawego

oby więcej takich materiałów na lewica.pl)

1. O Edelmanie
Oprócz tego co powiedziała Zawadzka nt. wypowiedzi Edelmana o komunistach, sądzę że trzeba wspomnieć o jednym. Ludzie starzy, a zwłaszcza ci którzy są traktowani (obojętnie w skali rodziny czy państwa) jako autorytety, mają skłonność do pewnej lekkości słowa. Jest to skutek absolutyzowania własnego autorytetu i doświadczenia w połączeniu z naturalnym w tym wieku osłabieniem funkcji umysłowych i tak to, jak sądzę, należy traktować.
2. O nacjonalizmie
Bardzo słusznie Zawadzka zwraca uwagę na obecny w polityce wielu europejskich państw "praktyczny nacjonalizm/dyskryminację religijną". Sądzę, że uświadomienie sobie tego faktu powinno pomóc zrozumieć postawę współczesnych Żydów - oni po prostu dokładnie widzą, że narody europejskie się nie zmieniły i jak niewiele tzreba, aby krematoria zaczęły dymić znowu.

autor: west, data nadania: 2011-06-02 11:30:27, suma postów tego autora: 6717

Cud2 - a słyszałeś o czymś takim jak samolot?

Szybciej i taniej, no i kontrola jedynie na Okęciu. Musisz kiedyś spróbować.

autor: Sumienie Narodu, data nadania: 2011-06-02 15:06:01, suma postów tego autora: 6199

...

Nic dziwnego. Ludzie szli tam, gdzie czekały ich stanowiska i kasa. Tak jak kiedyś zapisywali się do PZPR, tak dzisiaj zapisują się np. do PO czy PiS. Poglądy osób narodowości żydowskiej też zmieniały się w zależności od panującego systemu oraz epoki (przed i po czystkach w 1968'). To samo dotyczy wszystkich innych narodowości, które należą przecież do tego samego gatunku i których cechy się przenikają. Prosta logika. Byt kształtuje świadomość.

autor: jazi, data nadania: 2011-06-02 15:15:53, suma postów tego autora: 493

Uzupełnilbym ten wywiad jednym zdaniem.

Polskie pany i plebany tym słowem " żydokomuna" usprawiedliwiają w oczach swych poddanych swoje przywileje moralne i materialne. Niestety pranie, które pany i plebany wykonywali i wykonują, daje rezultaty. Że zawstydzające co niektórych, to już inna sprawa.

autor: steff, data nadania: 2011-06-02 15:30:06, suma postów tego autora: 6626

film

Ponoć fajny film. Szkoda, że nie do zobaczenia nigdzie poza pokazami.

autor: rote_fahne, data nadania: 2011-06-02 16:14:08, suma postów tego autora: 1805

a ja

mam ten film na płycie:-)

autor: prekiel przemyslaw, data nadania: 2011-06-02 16:37:55, suma postów tego autora: 275

Dla każdego według potrzeb

@prekiel przemyslaw

Wrzuć go na torrenty, albo inne miejsce w sieci.

autor: mlm, data nadania: 2011-06-02 18:32:06, suma postów tego autora: 4284

...

a ja nie mam tego na płycie i póki płyta ma być jedynie dla wybrańców - nie chcę mieć.

autor: rote_fahne, data nadania: 2011-06-02 19:50:43, suma postów tego autora: 1805

Na

jeden z tematów poruszonych w tym wyqwiadzie toczył się ciekawy spór Artura Sandauera z Markiem Hłaską.
Hłasko twierdził w Pięknych dwudziestoletnich, że Żydom, ktorzy w okresie powojennym pr4acowali w Urzędzie Bezpieczeństwa należy sięwspółczucie. Jego zdaniem, ich wybory mogły wynikać z urazów wywołanych antysemityzmem. A ponadto Żydzi ci zostali umięjętnie wykorzystani i rozegrani przez władze komunistyczne.
Sandauer w studium O sytuacji pisarza polskiego w XX wieku odpowiedział natomiast, że funkcjonariuszy UB nie da się uwolnić od odpowiedzialności za należenie do tej organizacji. Wybór bardzo szkodliwy dla całej ich zbiorowości etnicznej.
Kto - z dzisiejszej perspektywy - miał więcej racji? Wydaje się, że Sandauer.

autor: ABCD, data nadania: 2011-06-02 20:10:49, suma postów tego autora: 20871

Kolejna recydywa prawackich bredni

"Stwierdził on [Edelman] bowiem - i muszę się z nim zgodzić - iż przed wojenna KPP to byli w istocie faszyści".

O ile Edelmanowi można to darować z powodu emocjonalnego podejścia do sprawy i nie ma sensu wymagać merytoryki, to ciekaw jestem jak szanowny "lewicowy" redaktor udowodni, że KPP to byli "w istocie faszyści", z czym się zgadza. Kolejna recydywa ultra-prawackich bredni w lewicowym przebraniu? A tak swoją drogą, ciekawie to współbrzmi z powodem, z jakiego Stalin rozwiązał tę partię. Bo była to de facto "agentura sanacyjna", czyli "faszystowska", a więc mówiąc słowami "lewicowego" redaktora "w istocie faszyści". Jaki ten świat zakręcony!

autor: Ostap_Bender, data nadania: 2011-06-03 09:55:38, suma postów tego autora: 1002

Odpowiedzialność

@ABCD funkcjonariuszy przedwojennej/współczesnej policji politycznej/kościoła kat., nie da się uwolnić od odpowiedzialności za należenie do tej organizacji.

autor: mlm, data nadania: 2011-06-03 17:49:34, suma postów tego autora: 4284

***

"Ludzie starzy, a zwłaszcza ci którzy są traktowani (obojętnie w skali rodziny czy państwa) jako autorytety, mają skłonność do pewnej lekkości słowa. Jest to skutek absolutyzowania własnego autorytetu i doświadczenia w połączeniu z naturalnym w tym wieku osłabieniem funkcji umysłowych i tak to, jak sądzę, należy traktować.
"

wypisz wymaluj nasz papiesz:)

autor: nikyty, data nadania: 2011-06-04 07:18:56, suma postów tego autora: 3572

No... faszyści...

W końcu sam Stalin rozprawił się z tymi... "faszystami"...

autor: Andrzej Kotarski, data nadania: 2011-06-04 20:05:07, suma postów tego autora: 1212

Przechodząc do "meritum"

KPP-owcy, po "prawdzie", byli "polakożercami", "ukrytymi Żydkami" zmierzającymi do "rozbicia jedności polskiego narodu", "płatnymi pachołkami Moskwy", a nawet "agentami sanacji" :)

autor: Andrzej Kotarski, data nadania: 2011-06-04 20:48:53, suma postów tego autora: 1212

Wreszcie poważna dyskusja!

Nawet mój "ulubieniec" tym razem się nie wygłupił, chociaż nie zgadzam się z jego poglądem, bo ja ZNAŁEM kilku takich ludzi, o których spierał się A Sandauer a M Hłaską.BARDZO mi ich żal, bo o wiele wcześniej niż ja, a nawet wcześniej niż mądrzejsi ode mnie "komuniści", zrozumieli, co się naprawdę dzieje. Może warto będzie wrócić do udziału w sporach na tym portalu?

autor: Staruszek, data nadania: 2011-06-04 21:12:10, suma postów tego autora: 206

Zacząć

dyskusję należy chyba od tego, że komunizm nie emancypował od antysemityzmu.
Już Lenin i Trocki chcieli przerobić Żydow z Rosji carskiej na w pełni przekreślajacych swoją tożsamośc kulturową i religijną "sowietskich ludiej". AS stalin na procesach pokazowych ujawniał "prawdziwe nazwiska" oskarżonych (nie Zinowiew tylko Apfelbaum).
Po II wojnie światowej, komuniści węgierscy i czescy zorganizowali antysemickie procesy pokazowe (Rajka i Slansky`ego).
Uciekać przed antysemityzmem społeczeństw postfeudalnych w komunizm - to trochę tak, jak ze strachu przed szczekaniem złego psa schować się w lesie i trafić tam na wilka.

autor: ABCD, data nadania: 2011-06-05 13:37:34, suma postów tego autora: 20871

ABCD

Tak tak, oczywiście Lenin i Trocki byli antysemitami i zupełnie nie stało to w sprzeczności z tym, że byli żydowskiego pochodzenia.

autor: Pikos, data nadania: 2011-06-05 21:17:28, suma postów tego autora: 876

...

Tak, bo to byli self-hating jews :)

autor: Marek, data nadania: 2011-06-06 09:49:15, suma postów tego autora: 1715

Byli

bolszewikami, a tym samym wrogami wszelkich tożsamości narodowych.
Pochodzenie nie musi tu mieć decydującego znaczenia. Trocki pisal chyba szczerze, iż nawet podczas pogromów z lat rewolucji 1905-7 kwestia żydowska go nie interesowała.

autor: ABCD, data nadania: 2011-06-06 12:35:44, suma postów tego autora: 20871

A

niemiecki bolszewik Heydrich?
Historycy od bestsellerów opowiadają dziwne rzeczy o jego pochodzeniu.

autor: ABCD, data nadania: 2011-06-06 12:48:04, suma postów tego autora: 20871

ABCD, żenujące

Wrogość wobec tożsamości narodowych jest antysemityzmem? Czyli np. wrogość wobec dzielenia ludzi według ras jest rasizmem? A zrównywanie praw kobiet i mężczyzn to seksizm? Oj, brakuje ci konsekwencji, gnuśniejesz intelektualnie, widać wpływ pisowskich środowisk.

autor: Pikos, data nadania: 2011-06-06 14:46:22, suma postów tego autora: 876

Nie dziwię

się, Pikos, że poglądy Lenina i Trockiego w kwestii narodowej ci się podobają. Są one dziś realizowane przez liberało-lewactwo. Tyle, że Czeki już nie ma.
Według Lenina i Trockiego, Żyd powinien zapomnieć o Torze, Talmudzie Jerozolimskim i babilońskim, Kabale, księdze Sefar Ha-Zohar, Haskali, jidysz, starohebrajskim, zmodernizowanym hebrajskim, alefie i Mesjaszu. Nie tolerowali oni nawet rewolucjonistów żydowskich, używających swego macierzystego języka jidysz.
Żyd miał umrzeć, aby czlowiek sowiecki mógł się narodzić.
Czy to nie wzorzec dla waszej, SLD-owskiej ideologii, zgodnie z ktorą nie wolno nam pamiętać o Katyniu, żeby Rosja się nie pogniewała? I ktora twierdzi, że być Europejczykiem wedle jej wyobrażeń można tylko pod warunkiem, że znieważa się i niszczy symbole narodowe?
Liberało-lewactwo=bolszewizm=antysemityzm=antypolonizm.

autor: ABCD, data nadania: 2011-06-06 16:56:21, suma postów tego autora: 20871

Według

SLD-owca, walka z rasiszmem i dyskryminacją wymaga wrogości wobec tożsamości narodowych.
Wyszło-m z worka.
SZYDŁO

autor: ABCD, data nadania: 2011-06-06 16:59:39, suma postów tego autora: 20871

ABCD

"Według SLD-owca, walka z rasiszmem i dyskryminacją wymaga wrogości wobec tożsamości narodowych."

Ciekawy wniosek, nie wiem czy się upaliłeś, że tak ci zdolności intelektualne spadły.

"Wyszło-m z worka.
SZYDŁO"

Chyba wyszłAm.

autor: Pikos, data nadania: 2011-06-06 18:52:36, suma postów tego autora: 876

Ego

allego genum neutrum.
"SZYDŁO"

autor: ABCD, data nadania: 2011-06-07 16:57:14, suma postów tego autora: 20871

Nie zrozumiałeś aluzji

Rzeczywiście staczasz się intelektualnie. Szkoda.

autor: Pikos, data nadania: 2011-06-07 23:28:37, suma postów tego autora: 876

I

kto to zarzucił...

autor: ABCD, data nadania: 2011-06-08 15:05:05, suma postów tego autora: 20871

Dodaj komentarz