Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Piotr Napierała: Czechy według Mariusza Szczygła

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

co za bzdury, co za bzdury!

Swoją drogą z jednej strony oburza, że Rosjanie (niby) nie mogą głośno rozmawiać w Warszawie, z drugiej zaś jakoś dziwnie przeszkadza sudecki akcent Benedykta XVI. No, ale to wpisuje się w całą "logikę" tego tekstu (pewnie też i charakteryzowanej książki).

autor: Bury, data nadania: 2013-01-09 17:40:10, suma postów tego autora: 5751

Rok temu czytałam fragmenty drukowane w "Angorze".

Tekst o tym jak Czesi świętują śmierć bliskich (przy piwie, na wesoło, anegdotycznie o zmarłym) czytałam Cioci na głos (*_*)
Polubiłam Szczygła, bo Czechów lubię od dawna.
.

autor: Hyjdla, data nadania: 2013-01-10 18:52:12, suma postów tego autora: 5956

To chyba ten facet pisał, że

Czesi byli strasznie zdziwieni, że w Polsce kręciło się słynne komedie. Nie mogli w to uwierzyć, bo myśleli, że my kręciliśmy tylko poważne, mroczne, ponure filmy o naszym cierpieniu i wielkim bohaterstwie.

autor: Getzz, data nadania: 2013-01-10 20:37:31, suma postów tego autora: 3554

"rosjanach którzy w warszawie unikają rozmów na głos"

Dziwne, bardzo dziwne, bo np. mnie ten język zdaje się słyszeć. Dodatkowo, nie wiem co prawda jak obecnie, ale w latach 90. wychodziły "Warszawskoje Nowosti (czy jakoś tak). Pismo dla Rosjan w Warszawie (w Warszawie i Całej Polsce - można by rzecz wschodnim, prawosławnym zwyczajem). Nawet je czasami kupowałem w empiku by poczytać trochę po rosyjsku. Kosztowało jakieś grosze. Latem ub. roku robiąc domowo-piwniczne (tj. garażowe) porządki znalazłem jeszcze parę egzemplarzy. Tej zimy wespół z tonami niemieckich Bildów z tamtych lat (wyd. drezdeńskie dostępne w Katowicach i berlińskie w Warszawie) posłużyły za podpałkę do drzewa i węgla.

autor: Bury, data nadania: 2013-01-10 23:27:05, suma postów tego autora: 5751

Polacy i Czesi

to narody bardzo mocno ze sobą spokrewnione,jednakże pod względem religijnym i mentalnym mocno się różniące.W Polsce katolicyzm był (i nadal jest) uważany za bardzo ważny element polskiej tożsamości narodowej,w Czechach całkowicie przeciwnie-jako wielkie zagrożenie dla odradzającej się (w XIX wieku) czeskiej tożsamości narodowej.Kościół katolicki w Czechach był jednym z narzędzi władzy austriackich Habsburgów pozatym olbrzymia większość Niemców czeskich (w Kraju Sudeckim niemalże 100%) była katolikami.Co innego na Morawach,tam prawie wszyscy miejscowi Słowianie wyznawali katolicyzm,przez co byli do Habsburgów i ludności niemieckiej znacznie pozytywniej nastawieni niż ich słowiańscy bracia w Czechach (jednakże Morawianie podobnie jak Czesi nie ulegli germanizacji i zachowali swoją słowiańską tożsamość).

autor: michał10, data nadania: 2013-01-19 16:24:50, suma postów tego autora: 74

Dodaj komentarz