Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Polacy chcą państwowych emerytur

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

To zdumiewajace

jak glusi sa wszyscy decydenci od czasow transformacji na glos ludu, a przeciez ponoc mamy demokracje od 1989, tak mowil ostatnio sam pan Hrabia.

autor: dyzma_, data nadania: 2013-12-01 00:54:14, suma postów tego autora: 2960

Polska socjalna-nie liberalna

Mimo 20 lat prania mózgu przez neoliberalnych ekstremistów nie jest źle

autor: polak17, data nadania: 2013-12-01 10:03:11, suma postów tego autora: 1297

Chcą zatem tak, jak było w PRL-u

Wcale mnie to nie dziwi, wręcz przeciwnie, cieszy. Pranie mózgów na niewiele się jednak zdaje.

autor: steff, data nadania: 2013-12-01 17:25:41, suma postów tego autora: 6626

1000 zł miesięcznie.

1000 zł miesięcznie dla każdej i każdego sześćdziesięciosiedmiolatka.

Naród tyle pieniędzy płaci w formie różnorodnych podatków, akcyz i innych opłat, że stać nas na to. A właściwie stać nas byłoby na to, gdyby nie NATO i wojenki amerykańskie w których wojsko polskie musi brać udział i bardzo drogi złom wojskowy który kupuje się najczęściej u Amerykanów.

Mniej na kler, NATO i mandarynat warszawski, a z powodzeniem wystarczy po 1000 zł miesięcznie dla wszystkich którzy ukończyli 67 lat.

Ekonomii uczyłem się na poziomie „– 800”, ale jestem przekonany do tego, szczególnie jak się widzi jak szastają publicznym pieniądzem, ale w razie ich kontroli, im wszystko gra.

autor: kaktusnadłoni, data nadania: 2013-12-01 20:23:03, suma postów tego autora: 441

Troche sie zawioda...

Nie ma szans na zadne emerytury...chyba, ze podwyzsza wiek emerytalny do 80:)

autor: emigrant, data nadania: 2013-12-02 00:27:44, suma postów tego autora: 8

zyje nam sie gorzej i jest to calkowita wina po .

zniszczenie po to szansa na zmiane choc i tak sa jeszcze inne partie blokujace postep.

autor: Feniks, data nadania: 2013-12-02 17:17:56, suma postów tego autora: 274

Jakby ludzi spytać czy chcą płacy minimalnej 10 tys./miesiąc

też by odpowiedzieli twierdząco.

autor: west, data nadania: 2013-12-04 20:11:12, suma postów tego autora: 6710

West,

a nawet jakby Polacy chcieli taką minimalną, to powiedz co właściwie jest w tym takiego złego.
Tylko bez korwinistycznych teorii.

autor: Gayetsky, data nadania: 2013-12-04 21:18:02, suma postów tego autora: 181

Gayetsky, nie wiesz?

Choćby to, że to się nijak ma do realiów (choćby do poziomu PKB).
Polskie społeczeńtwo jest strasznie roszczeniowe. Przekreśla to chyba jakiekolwiek możliwości skoku modernizacyjnego w tym kraju. Nie będzie go bez akumulacji, a tego Polak bardzo nie lubi.

autor: west, data nadania: 2013-12-05 08:59:19, suma postów tego autora: 6710

***

próbować tłumaczyć weastom dlaczego dlaczego to co piszą jest objawem choroby umysłowej ma tyle sensu co dyskutowanie ze świadkami jehowy

autor: nikyty, data nadania: 2013-12-06 01:16:15, suma postów tego autora: 3572

:(

Na początek link do materiału źródłowego, czyli do odpowiedniego artykułu w "Rzeczpospolitej" - http://www.rp.pl/artykul/1066086.html

Teraz cytat z powyższego tekstu z serwisu lewica.pl: "Oznacza to, że Polacy chcą zabezpieczenia na starość bez względu na to, czy wcześniej wpłacali składki do systemu emerytalnego."

Okazuje się, że jest to prawie dosłowny cytat z RP, nieco złagodzony - w RP znajdziemy o wiele bardziej surową opinię na ten temat: "Po prostu utrzymywać ma ich państwo.", ale dowodzący bezkrytycznego przejęcia anty-socjalnej i anty-społecznej postawy "dziennikarza" RP przez pana Piotra Szumlewicza.

A jak to wygląda w rzeczywistości? Otóż, moim skromnym zdaniem, Polacy oczekują zabezpieczenia na starość gwarantowanego umową społeczną (czyli w potocznym rozumieniu zagwarantowanego systemowo, prawnie, państwowo). Nie chcą zdawać się na "mechanizmy rynkowe" czy inne obietnice "kapitalistycznego raju". Czy systemowa gwarancja finansowania emerytur z systemu podatkowego nie oznaczałaby, że podatki płacone w czasie aktywności zawodowej nie byłyby równoznaczne z "wpłacaniem składek do systemu emerytalnego"? Oczywiście tak, pominięte zostałoby tylko abstrakcyjne "gromadzenie bogactwa" przez poszczególnych ludzi, które i tak jest niczym więcej jak fikcją literacką - nie istnieje fizyczna możliwość zgromadzenia realnej wartość, reprezentowana pieniędzmi wartość finansowa jest przecież jedynie abstrakcyjnym ekwiwalentem rzeczywistości, umownym symbolem...

Przykro widzieć jak polska "lewica" w zawoalowany sposób podpisuje się pod quasi-libertariańskim tekstem, w którym osoby dążące do rezygnacji ze społecznych mechanizmów redystrybucji dóbr określani są mianem "wolnościowców".

:(

autor: norbo, data nadania: 2013-12-01 17:49:11, suma postów tego autora: 99

trzeba rozumiec ankietę

>53,3% Polaków oczekuje emerytury państwowej niezależnie od tego, czy ma być wypłacana z ZUS czy z budżetu państwa.

>Kolejne 25% badanych odpowiada, że pieniądze na emerytury powinny pochodzić z obowiązkowych oszczędności zbieranych przez okres pracy zawodowej – taki system obowiązuje obecnie.

> Wreszcie 15,7% ankietowanych uważa, że zabezpieczenie na starość powinno zależeć od tego, co uda im się samodzielnie i dobrowolnie odłożyć przez okres pracy.

innymi słowy tylko 15,7% ankietowanych coś odkładało na przyszłość, pozostali wierzą że system emerytalny nie upadnie

@polak, steff

pomyślcie trochę- jak ludziom państwo zabierało z każdej pensji składki pod pozorem przyszłej emerytury, to nie dziwne że ludzie chcą emerytur od państwa. tu polityka nie ma nic do rzeczy.

@kaktus
"wojenki" to pikuś- wysłanie kilku tysięcznego kontyngentu do azji, którego pobyt i tak jest w wiekszości finansowany przez USA.
A to ze sprzętem to jakaś rewelacja jest, co poza F-16 nakupiliśmy amerykańskiego?

autor: Dobrodziej Pracodawca, data nadania: 2013-12-06 08:13:49, suma postów tego autora: 2714

POplament na razie przegłosował "refołmę"

Teraz izba starców, poprawki, komisje, decyzja Żyrandola, ewentualnie TK - jakie są Wasze opinie (aż dziwne, że JW PN jeszcze nie zabrał głosu)?

autor: szczupak, data nadania: 2013-12-06 19:39:33, suma postów tego autora: 3747

szczerszeniu

Jako osoba, która od 7 lat nie wpłaciła złotówki na konto OFE, mogę śmiało powiedzieć, że nacjonalizacja pieniędzy obywateli, dokonana w celu załatania dziury budżetowej i księgowego poprawienia paru wskaźników ekonomicznych, zwisa mi zwiędłym kalafiorem.

autor: Sumienie Narodu, data nadania: 2013-12-07 12:38:13, suma postów tego autora: 6195

Czy to konstytucyjne i rynkowe

żeby zmuszano mnie do wpłacania pieniędzy na prywatne fundusze inwestycyjne?
Czy w OFE są jakieś "moje pieniądze"? Nie. Nie mogę ich po prostu odebrać jak np. z lokaty bankowej. Cała ta "reforma emerytalna" i OFE to wielki przekręt.
To co przegłosowało PO przypomina mi trochę Okragły Stół. Wycofanie się na z góry upatrzone - dobrze płatne synekury i biznesy. Mam nadzieję, że nie skończy się to jak z Okrągłym Stołem tzw. grubą kreską lecz poważnym postępowaniem przed Trybunałem Stanu i prokuraturami.

autor: red spider 666, data nadania: 2013-12-07 14:36:15, suma postów tego autora: 1549

Paru komentujących

podziela zdanie Bolesława Tepego, że mamy "przypadkowe społeczeństwo", które nie wie co dla niego dobre. Typowe sylwetki wasali doskonałych.

autor: red spider 666, data nadania: 2013-12-07 14:39:45, suma postów tego autora: 1549

Faktycznie

mamy roszczeniowe społeczeństwo. Są tacy, którzy chcieliby żeby im dać pracę za darmo, żeby państwo nie pobierało od nich podatków, ZUS i niczego, żeby im stworzyć cieplarniane warunki i zagwarantować zyski a oni bez wysiłku pobieraliby szmal za nic z tytułu bycia przedsiębiorcą. Z takimi nie ma mowy o modernizacji bo oni nic nie przedsiębiorą tylko chcą mieć wszystko gotowe.

autor: red spider 666, data nadania: 2013-12-07 18:54:20, suma postów tego autora: 1549

Rozumiem, Sumiku, że wpłacasz jeno na swoje konto

O.K. ale w takim razie pozostajesz poza dyskusją.

autor: szczupak, data nadania: 2013-12-07 23:01:15, suma postów tego autora: 3747

Tak samo jak Ty szczerszeniu dostaję wynagrodzenie na konto

Tylko od mojego nie jest potrącana składka na ubezpieczenie emerytalne, czyli OFE nie dostaje ode mnie złotówki.

autor: Sumienie Narodu, data nadania: 2013-12-08 13:46:43, suma postów tego autora: 6195

Biiiip. Błędne dane, Sumiku

Aktualizuj :P

autor: szczupak, data nadania: 2013-12-11 21:08:56, suma postów tego autora: 3747

Chciejcie!

Chciejcie kochani, chciejcie ! Na pewno chciowanie pomoże i już będziecie mieli, co chcecie !

autor: Dracul, data nadania: 2013-12-12 13:00:31, suma postów tego autora: 341

Dodaj komentarz