Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Karol Modzelewski: Szczęść boże rewolucjonistom

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

"szczęść boże rewolucjonistom"

Odnośnie Boga to może tylko tyle - niech nas raczej strzeże przed tymi, dla których błogosławieństwa odeń domaga się bohater niniejszego wywiadu.

autor: motyl, data nadania: 2014-01-27 17:14:37, suma postów tego autora: 2165

'nie byłem marksistą, ale i tak mi przeszlo'

‘Komunistyczna recepta oczywiście nie wchodzi w rachubę...’ Rad bym uslyszec od osoby, ktora przyczynila się do zniszczenia systemu, ktory można było ewolucyjnie zmieniac, i zastąpienia go systemem, ktorego zmienić nie sposób w sposób pokojowy, na jakiej podstawie twierdzi, że recepta nie wskazuje dobrego lekarstwa. To, że prof. Modzelewski z kolegą udali się onegdaj do niewłaściwej apteki i dostali lek bardzo generyczny, nie znaczy że lekarz się pomylił w wyborze lekarstwa i dawkowania.

autor: Czarek, data nadania: 2014-01-27 18:30:20, suma postów tego autora: 306

@

W polityce nie ocenia się intencji, uważać się za lewicowca i skończyć jako kwiatek do kożucha kapitalistycznej restauracji? Zmarnowane życie i wieczna hańba w (nie)pamięci.

autor: mlm, data nadania: 2014-01-27 18:32:19, suma postów tego autora: 4284

Co do celów Solidarności w 1981 r

Nie był za mądry Pan Profesor w tym czasie - to jasne.
Dobrze chociaż, że zmądrzał później, ale mleko już się rozlało i Solidarność poszła w tym kierunku, który zapowiadał się od początku ( czyli konserwatywno-prawicowym), tyle że Karol Modzelewski tego jakoś nie dostrzegał.
Nie przeszkodziło mu to później odebrać najwyższych odznaczeń państwowych z rąk tych , którzy poprowadzili Związek w przeciwnym niż planował, kierunku.
A może tylko dzisiaj tak mówi, żeby nie brać na swoje barki odpowiedzialności za opłakane skutki reformy Balcerowicza ?
Kto wie?

autor: tarak, data nadania: 2014-01-27 18:55:38, suma postów tego autora: 3226

tarak

Trafiłeś w sedno. Przyłączam się do twojego wpisu.

autor: steff, data nadania: 2014-01-27 21:11:58, suma postów tego autora: 6626

Pomieszanie z poplątaniem

[Po 1989 roku wytworzyło się w Polsce przekonanie, że skoro część prawicowej biurokracji PZPR-u udało się do SLD, tworzyć tam neoliberalizm o kolorze czerwonym - to każda realna, polska lewica musi być antysocjalistyczna. Problem polega na tym, że Solidarność (niezależnie od oceny intencji) nie ma żadnych historycznych osiągnięć dla ruchu robotniczego w Polsce. Solidarność została też wniesiona na sztandary i banery całej polskiej prawicy. Oba te fakty powinny naprowadzić wszystkich zainteresowanych budowaniem lewicowego frontu na prosty wniosek - mianowicie taki, że nie da się wybudować dziś lewicy nie odrzucając jednocześnie dziedzictwa solidarnościowego - jako dziedzictwa klęski. Takim dziedzictwem klęski jest całe dziedzictwo okrągłego stołu, które doprowadziło do rozbioru Polski Ludowej i katastrofy prywatyzacji, w tym sensie czczenie bożków SLD, takich jak Jaruzelski również kompletnie mija się z celem lewicy.]

Nie część, tylko MIAŻDŻĄCA WIĘKSZOŚĆ nomenklatury zdradziła socjalizm. Z milionowej PZPR pozostała garstka dziadków pamiętających jeszcze czasy akcji "Wisła". Gdyby Kochan miał rację, mielibyśmy dziś masową partię komunistyczną powstałą na bazie PZPR. A na dobrą sprawę większość ideowej lewicy w naszym kraju (także Ikonowicz) wywodzi się nie z PZPR ale z antysystemowej opozycji w czasach PRL.

Chwalony przez Kochana Ikonowicz w bezkrytycznie popieranej przez Kochana PRL siedział w więzieniu właśnie za działalność na lewicy.

autor: warchlak, data nadania: 2014-01-27 21:47:28, suma postów tego autora: 151

A jednak dodam...

List, którym w swej młodości wsławił się Pan Prof wraz z J.Kuroniem, Powoływał się na bardzo lewicowe zasady. Nawet Mijal tak daleko wówczas nie szedł. Pewnie dzisiaj i Kim by ich nie pochwalił. Trudno się więc dziwić Gomułce, że za list ten nie dał nagrody, choć zasady te w stosunku do siebie stosował. No cóż, był pragmatykiem a Pana Prof. młodość tej właściwości pozbawiła. I stąd ten ostry zakręt. Prawdopodobnie Gomuła wówczas sprawił, że Polska nie miała swojego Kima.

autor: steff, data nadania: 2014-01-27 22:23:19, suma postów tego autora: 6626

ech, wy rewolucjoniści z internetu

plujecie sobie na modzelewskiego, ale o waszych dokonaniach na polu walki z systemem nikt nie słyszał.

autor: deadbastard, data nadania: 2014-01-27 23:18:27, suma postów tego autora: 500

Zostawcie Profesora w spokoju !

Jest jednym z niewielu na tych łez padole do odwagi mówienia tak tu i tu błądziłem. Nie obciążajcie Balcerowiczem prof. Modzelewskiego bo nie miał wpływu na decyzje kadrowe i generalnie skręt w przepaść Solidarności. Z perspektywy minionego wieku w historii będzie to zapisane, że z gruntu robotniczy związek zawodowy "S" dokonał na sobie sepuku.Uszanujcie człowieka który przyznał ,że błądził taka jest historia.

autor: TadeuszK., data nadania: 2014-01-28 20:46:10, suma postów tego autora: 34

Dead

Zapraszam do grupy Giganci Metalu. Co tu będziesz z dziwolągami dyskutował

autor: red spider 666, data nadania: 2014-01-28 22:04:49, suma postów tego autora: 1549

czyli 8 i pól roku w socjalistycznym więzieniu siedział

i dalej za socjalizmem, no proszę, jaka idea jest silniejsza, no która? ewentualnie, jak głupi stają się ludzie, skądinąd całkiem inteligentni, gdy chodzi o socjalizm? jak ten Abraham, socjalizm każe mu zabić syna, to polezie i zabije, bo przecież socjalizm is the best nie.

autor: jliber, data nadania: 2014-01-28 22:54:19, suma postów tego autora: 4329

Problem z tym wywiadem

jest taki:
K.Modzelewski zna państwo policyjne z długotrwałej autopsji (na Rakowieckiej, we Wronkach, w Sztumie, Białołęce itd.)
Jakim więc cudem mógł uwierzyć, ze Polsce po roku 2005 zagrażało państwo policyjne?
I nadal tak twierdzi?

autor: Porta Nigra, data nadania: 2014-01-29 16:28:06, suma postów tego autora: 1682

porta nigra

W PRLu siedział "za odchylenie nacjonalistyczne", za PiS mógłby siedzieć za anty-antykomunizm"

autor: tomasz_rysz, data nadania: 2014-01-29 19:26:51, suma postów tego autora: 1703

Drogi PN, kto się na gorącym sparzył, ten na zimne dmucha

Myślę, że to pojmiesz, w końcu etat bałwana forumowego obsadził i tak PT Jiber. Nie zastąpisz go, choćbyś się starał.

autor: szczupak, data nadania: 2014-01-30 00:55:32, suma postów tego autora: 3747

Modzelewski

nigdy nie siedział akurat za "odchylenie nacjonalistycznę".
Ale ważniejsze, iż za rządów PiS-u nikt nie siedział ani tym bardziej nie zginął. Inaczej niż za rządów PO i jej satelitów.
I spokojnie można zagwarantować: po roku 2015 (a może już 2014) nikt nie posiedzi ani minuty. Dlaczego? Bo praworządna IV RP będzie sie opierać m.in. na zadzie nieograniczonej wolności ekspresji przekonań.

autor: Porta Nigra, data nadania: 2014-01-30 08:07:28, suma postów tego autora: 1682

Dlaczego mnie nie słuchasz, drogi PN?

Na pewno dobrze czujesz się na poziomie Jiberka, Sumika i Drechola?
No nieważne.
Parę tygodni temu zadałem tu "pytania z ulicy".
Może raczysz odpowiedzieć na nie jako pierwszy, skoro PT PT Szumlewiczowi, Ciszy, etc. etc. się nie chce. Wyciągnę z ego odpowiednie wnioski.

autor: szczupak, data nadania: 2014-01-30 10:05:55, suma postów tego autora: 3747

"za rządów PiS-u nikt nie siedział ani tym bardziej nie zginął" :D

"praworządna IV RP będzie sie opierać m.in. na zadzie nieograniczonej wolności ekspresji przekonań"
No i jak można go nie kochać?:)))

autor: bolo, data nadania: 2014-01-30 17:48:12, suma postów tego autora: 4522

Z kontekstu

chyba jasno wynika doprecyzowanie zaimka "nikt", ale - jeśli ktoś sobie życzy kawy na ławę - proszę bardzo:
errata...za rządów PiS nikt nie siedział ani tym bardziej nie zginął z tych powodów, dla których ludzi więzi się i zabija w państwie policyjnym. Takim, jak np. Federacja Rosyjska czy Ukraina za (upadającego) ancien regime`u.

autor: Porta Nigra, data nadania: 2014-01-31 08:19:04, suma postów tego autora: 1682

To Blida

(autorka ustawy eksmisyjnej w czasach, kiedy SLD cieszyła się poparciem Jacka Zychowicza, nota bene może z powodu tej ustawy?) jeszcze żyje?

autor: bolo, data nadania: 2014-02-01 08:24:38, suma postów tego autora: 4522

Nie

.
Ja z tego poweodu - nie ukrywam - nie płaczę.
Płaczą za to ci, którzy akceptują i wychwalają reżim Janukowycza, a więc i stosowane przez jego funkcjonariuszy porwania i tortury.

autor: Porta Nigra, data nadania: 2014-02-01 14:39:18, suma postów tego autora: 1682

Ładnie to tak

odwracać się od swych niegdysiejszych idoli?

autor: bolo, data nadania: 2014-02-01 20:08:08, suma postów tego autora: 4522

Co wy znowu z tym Zychowiczem?

Ładnie to tak?

autor: szczupak, data nadania: 2014-02-02 01:06:14, suma postów tego autora: 3747

Czyżby ......więc

tak znienawidzeni przez niektórych z Was ludzie......
Marksiści oraz Chrześcijanie i nie chodzi tu tylko o mnie maluczkiego.....

ale o wszystkich ludzi spod znaku Teologii Wyzwolenia Wyzwolenia i Marksizmu mieli wywalczyć lepsze jutro ...... ;)

Pozdrawiam.

jacekx marksista chrześcijański
z SLD


autor: jacekx, data nadania: 2014-02-02 17:13:55, suma postów tego autora: 3088

HUMORESTKA

ZA, CO NIE KOCHAM CIĘ POLSKO

Za mamę w Anglii, tatę w Irlandii. Za bezrobocie, bezdomnych krocie. Za wygłodzone emerytury, za renty kiepskie w ulicach dziury. Za to, że chorym umierać karzesz, w długich kolejkach i bez lekarzy. Za drogie leki bez refundacji, multum szpitali do likwidacji. Za niepotrzebne nam IPN-eny, za senatorów, w sutannach hieny.Za to, że uczniom zamykasz szkoły, i za rządzące nami matoły. Za katechezy w lekcyjnych salach, i za msze święte na szkolnych galach. Za puste brzuszki i smutne buzie, za brak perspektyw i za przedmurze. Za zrujnowany przemysł, fabryki, umowy-śmieci w biurach klęczniki.
Nikniesz, marniejesz, stajesz się Wolska.
Za to nie mogę kochać, cię Polsko

Bez komentarza!!

autor: urban, data nadania: 2014-02-08 16:54:24, suma postów tego autora: 17

urban :(

Tyś z Twojego Ruchu ......
nie kochasz Polski to przykre :(
Polak nie kocha Polski ......
A ja Komuch i co powiecie ......
ano Ja komuch tak jak mój ulubiony poeta Lechoń
......
>>>>>
Jedna jest Polska, jak Bóg jeden w niebie,
Wszystkie me siły jej składam w ofierze
Na całe życie, które wziąłem z Ciebie,
Cały do Ciebie, Ojczyzno, należę.

Twych wielkich mężów przykład doskonały,
Twych bohaterów wielbię święte kości,
Wierzę w Twą przyszłość pełną wielkiej chwały,
Potęgi, dobra i sprawiedliwości.

Wiem, że nie ucisk i chciwe podboje,
Lecz wolność ludów szła pod Twoim znakiem,
Ze nie ma dziejów piękniejszych niż Twoje
I większej chluby niźli być Polakiem.

Jestem jak żołnierz na wszystko gotowy
I jak w Ojczyźnie, tak i w obcym kraju
Czuwam i strzegę skarbu polskiej mowy,
Polskiego ducha, polskiego zwyczaju.

Z narodem polskim na zawsze związany
O każdej chwili to samo z nim czuję,
Do wspólnej wielkiej przyszłości wezwany
Wszystkim Polakom braterstwo ślubuję.

>>>>>>>>>>>>>>>

Takim jak wierszu trzeba być i nie poddawać się, nie załamywać rąk ...... były gorsze lata i dni naszej historii a przetrwaliśmy

Pozdrawiam.

jacekx marksista chrześcijański
z SLD

autor: jacekx, data nadania: 2014-02-12 16:57:14, suma postów tego autora: 3088

Dodaj komentarz