Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Korea Północna: Zjazd partii przyjął strategię przyspieszonego rozwoju

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

@

Trudno będzie ze zjednoczeniem Korei, jeśli tylko północ jest suwerenna a południe okupowane jest imperialistów amerykańskich.

autor: lemski, data nadania: 2016-05-23 10:40:19, suma postów tego autora: 270

Chcą być inni...

I powinni mieć do tego prawo także dlatego, że nikomu nie zagrażają, jeżeli to prawo będzie szanował.A tak na marginesie przyznać trzeba, że są doskonale zorganizowanym państwem. To, czego dokonali w różnych dziedzina przy stosowanej izolacji, o tym świadczy. A przy tym widać, że ludzie są syci i zadowoleni, że nikt nie błąka głodny i niepotrzebny.

autor: steff, data nadania: 2016-05-23 10:43:26, suma postów tego autora: 6626

***

ja rozumiem fakt, ze czyims zdaniem warto jest zabrac mi troche czasu na powierzchowne zapoznanie sie z propaganda dyktatury, moje pytanie jednak brzmi, dlaczego ktos przedstawia ta propagande jako warta uwagi i analizy wiadomosc?

autor: nikyty, data nadania: 2016-05-23 11:50:14, suma postów tego autora: 3523

@Steff

Steff napisał:

'A przy tym widać, że ludzie są syci i zadowoleni, że nikt nie błąka głodny i niepotrzebny.'

Człowieku, kpisz czy pytasz o drogę?
To, że w Pjongjangu, w dzielnicach, które są udostępniane dla zachodnich turystów przez przewodników z bezpieki, bieda i głód nie rzucają się w oczy - nie znaczy, że w skali całego kraju jej nie ma. Obejrzy sobie film dokumentalny 'Korea Północna z ukrycia' nagrywany ukrytą kamerą na prowincji. Zobaczysz wychudzone, pałętające się dzieci "wrogów" ludu zbierające okruchy jedzenia koło śmietnika. Przyjrzyj się zdjęciom satelitarnym pokazującym natężenie światła w Korei Północnej na tle sąsiadów,a przede wszystkim poczytaj relacje uciekinierów z tego "raju", w tym te z obozów koncentracyjnych.

Korea Północna to kraj ubogi, a przy tym jedno, wielkie, totalitarne więzienie, w którym o jakiejkolwiek wolności już dawno zapomniano. To faszystowski kraj autarkiczny z dynastą absolutną, która bezczelnie wyciera sobie gębę ideami socjalizmu, z którymi nie ma nic wspólnego.

autor: dnk, data nadania: 2016-05-23 15:25:36, suma postów tego autora: 329

Szkoda gadać o zjednoczeniu

Wiadomo, że jest nierealne. Na południu okupanci trzymają się mocno, nie ma silnego antyimperialistycznego oporu. To nie Wietnam. Imperialiści amerykańscy i ich koreańskie marionetki skutecznie spacyfikowali społeczeństwo. Ktoś tam w ogóle jest za wyzwoleniem przez KRLD?

Dziwny ten kult Kimów. Jakiś obłęd. Kim to, Kim tamto, ludzie z notesami w tle, bo Kim pewnie coś mądrego powie i trzeba będzie zapisać, żeby nie umknęło. Bez Kimów wszystko by szlag trafił. Wszyscy są idiotami? Paranoja. Co to kurna jakaś socjalistyczna monarchia? Niezdrowa sprawa. Kult socjalizmu, kult pracy, kult walki klas, kult dyktatury proletariatu proszę bardzo, ale kult przywódców? W dodatku dziedzicznych? Patologia. Może taki folklor? To jest złe, bo stawia naród w roli pojebów, którzy są niczym bez swojego Kima. Nie tak ma wyglądać socjalistyczne wychowanie.

autor: Bartek, data nadania: 2016-05-23 16:08:31, suma postów tego autora: 2550

dnk

Podobne filmy i zeznania nadawane były o PRL. A jak było, zajrzy na fejzbuka, to się dowiesz, jeżeli w tamtym okresie byłeś smarkaczem lub po prostu jeszcze nie żyłeś i z autopsji niewiele o tym wiesz. W każdym bądź razie ludzie głodni czy zniewoleni do szczytów technologicznych współczesnego świata nie sięgają a Korea Północna właśnie to czyni, choć jest przez panów tego świata izolowana. Nie pluj tylko dlatego,że ktoś takimi agitkami jak te filmy z ukrycia czy te zeznania za obiecanki na lepszy chleb cię namawia.

autor: steff, data nadania: 2016-05-23 20:19:46, suma postów tego autora: 6626

@Lemski

Lemski napisał:
'Trudno będzie ze zjednoczeniem Korei, jeśli tylko północ jest suwerenna a południe okupowane jest imperialistów amerykańskich.'

Kiedyś można było powiedzieć, że Korea Południowa była okupowana, ale to już dawno zmieniło się w strategiczny sojusz z USA. To co piszesz, to czystej wody demagogia i takie, nie zawaham się użyć tego słowa, lewackie rzucanie wyświechtanymi bon-motami.

Korea Południowa od lat 80 jest względnie demokratyczna(jak na swój region), a poziom swobód obywatelskich w porównaniu z Koreą Północną jest nieporównywalne większy!

Jeśli chodzi o różnice materialne, to przepaść jest jeszcze większa, wprost kolosalna - oczywiście na korzyść Południa.
Najbardziej wyważony i wiarygodny indeks, który mierzy realny poziom życia w poszczególnych krajach (HDI Index) plasuje Koreę Południową jako kraj bardzo wysoko rozwinięty - 17 pozycja na 188 państw wziętych w rankingu. Szacunkowe badania na temat Korei Północnej (nie bierze ona udziały oficjalnie w rankingu, z własnej woli oczywiście) dają jej wynik, który plasuje ją gdzieś w okolicach państw takich jak:
Ghana, Kongo, Kambodża, Gwinea Równikowa, Wschodni Timur, Syria.

Jak podważasz wiarygodność tych szacunków, to polecam Ci ten dokument. Rozwieje twoje wątpliwości: https://www.youtube.com/watch?v=jrAKEzpw99I

Jak widzisz kolego, choćbyś nie wiem jak zakrzywiał rzeczywistość, to wychodzi na to, że Korea Południowa deklasuje całkowicie Koreę Północną w dosłownie każdej dziedzinie.

ps. Nie myśl sobie, że jestem obrońcą amerykańskiego imperializmu. Fakt jest taki, że kraje, z którymi im nie po drodze są deptane bezwzględnie pod ich imperialnym butem (Wietnam, Jugosławia, Irak, Syria, Libia itd.) Faktem jest jednak też to, że kraje, które są z nimi w strategicznym sojuszu, take jak: Izrael, Niemcy(RFN), Japonia, Korea Południowa, Tajwan, Turcja (jak na warunki islamu) mają się całkiem dobrze.

autor: dnk, data nadania: 2016-05-23 21:32:43, suma postów tego autora: 329

Czy z "głodem" i "nędzą" w KRLD

jest tak samo, jak z obozami koncentracyjnymi, których nie dostrzegły nawet zdjęcia lotnicze Google'a?

A może tak jak z pustymi pułkami w Wenezueli, które ilustruje zdjęcie tuż sprzed huraganu w USA?

http://venezuelanalysis.com/news/11923

autor: fauxpas, data nadania: 2016-05-23 21:38:02, suma postów tego autora: 23

@

"Korea Północna to kraj ubogi, a przy tym jedno, wielkie, totalitarne więzienie, w którym o jakiejkolwiek wolności już dawno zapomniano".

To jest chyba niezamierzona dobra reklama Korei Północnej. Dla każdego kogo nie jara kapitalistyczny "dobrobyt" i kapitalistyczna "wolność".

autor: lemski, data nadania: 2016-05-23 21:43:27, suma postów tego autora: 270

...

Bardzo ciekawe informacje, tylko co to ma wspólnego z lewicą??

autor: Tasunka-uitko, data nadania: 2016-05-23 23:15:36, suma postów tego autora: 37

@dnk

@Korea Południowa od lat 80 jest względnie demokratyczna(jak na swój region), a poziom swobód obywatelskich w porównaniu z Koreą Północną jest nieporównywalne większy!

To zależy, dla przeciwnika amerykańskiego imperializmu poziom swobód obywatelskich większy będzie w Korei Północnej.

@Jeśli chodzi o różnice materialne, to przepaść jest jeszcze większa, wprost kolosalna - oczywiście na korzyść Południa.

Abstrahując od rzetelności powyższej tezy, kto powiedział, że wyższy status materialny danego podmiotu świadczy o jego racji. III Rzesza tez zapewne miała wyższy HDI Index od np. Polski.

@Nie myśl sobie, że jestem obrońcą amerykańskiego imperializmu.

Przypomina to trochę tekst w stylu polskiego antysemity, najpierw napluje Żydowi w twarz a później ależ skąd, on wcale nie jest antysemita :)

autor: lemski, data nadania: 2016-05-24 22:54:50, suma postów tego autora: 270

Brak słów...

Lemski, (facepalm), jedźcie wy już do tej swojej Korei Północnej, studiujcie sobie do woli myśli Wiecznego Prezydenta i Umiłowanego Przywódcy i przestańcie mi tu pierd**ić totalne farmazony, od których można się porzygać.

autor: dnk, data nadania: 2016-05-25 00:04:41, suma postów tego autora: 329

lemski

podaj mi moze jakies przyklady tych pln koreanskich swobod obywatelskich? :)

autor: nikyty, data nadania: 2016-05-25 08:56:45, suma postów tego autora: 3523

Polityka ponad ekonomią

Korea Południowa jest wyżej rozwinięta od Północnej, ale na południu panuje zbrodniczy i archaiczny ustrój kapitalistyczny, a na północy budowany jest socjalizm - ustrój świetlanej przyszłości dla całego narodu.
Rozwój gospodarczy i technologiczny to nie wszystko. Najważniejsze są stosunki społeczne. O bogactwo trzeba zabiegać bez eksploatacji człowieka przez człowieka. Wyzysk musi zostać wyrwany z korzeniami i trzebiony gdy się odradza, jak chwast. Co z tego, że smagani batem najemni niewolnicy wytworzą większe bogactwo od wolnych robotników? Nawet jeśli skapnie im coś z tego i będą wyżej materialnie od wolnych robotników to przecież pozostają najemną siłą roboczą, dodatkiem do maszyny, lepiej lub gorzej traktowaną rzeczą. Wolny robotnik to gospodarz.

Wyzysk musi zostać wyrwany z korzeniami i bezwzględnie trzebiony, gdy się odradza. Nie ma litości. Wytwarzanie musi odbywać się bez eksploatacji człowieka przez człowieka. To podstawa. Samo bogactwo i jego podział to druga sprawa. Budujmy ustrój bez wyzysku, a nie ścigajmy się o rzeczy.

autor: Bartek, data nadania: 2016-05-25 09:13:42, suma postów tego autora: 2550

Biedny dnk...

Każde dobre słowo o Korei Północnej wywołuje w nich odruchy wymiotne! O to do czego prowadzi fanatyzm! Ale też dlatego wszystko na co powołuje się fanatyk jest niewiarygodne. Przyjąć więc trzeba, że Korea Północna jest kwitnącym krajem a ludziom żyje się w nim godnie.

autor: steff, data nadania: 2016-05-25 11:09:39, suma postów tego autora: 6626

Co za bzdury

Korea Południowa w rankingu HDI z uwzględnieniem nierówności zajmuje 32. lokatę. Żadna rewelacja tym bardziej, że Polska uplasowała się na 27. - ex aequo z USA.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_inequality-adjusted_HDI

Zestawienie to nie objęło swym zasięgiem KRLD, podobnie jak też Kuby, Chin, a nawet Nowej Zelandii.

Oceniając KRLD należy wziąć pod uwagę niezwykle trudne położenie tego kraju, spowodowane izolacją na arenie międzynarodowej.

autor: fauxpas, data nadania: 2016-05-25 11:42:00, suma postów tego autora: 23

@Fauxpas

Fauxpas napisał:

"Korea Południowa w rankingu HDI z uwzględnieniem nierówności zajmuje 32. lokatę. Żadna rewelacja tym bardziej, że Polska uplasowała się na 27. - ex aequo z USA."

Świadomie manipulujesz czy nie umiesz czytać?
Piszesz o indeksie HDI, a podajesz linka do indeksu IHDI.
Zdecydowanie bardziej wiarygodny jest ten pierwszy.
W IHDI Estonia, Polska, Węgry czy Grecja są przed Koreą Południową, ba, nawet przed USA!(poza Grecją)...

Oto właściwy index HDI: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_Human_Development_Index

Fauxpas:
"Oceniając KRLD należy wziąć pod uwagę niezwykle trudne położenie tego kraju, spowodowane izolacją na arenie międzynarodowej."

Korea Północna sama doprowadziła się do tej izolacji...
Gdyby nie była totalitarnym reżimem z porażającym kultem jednostki oraz zbiurokratyzowaną, niewydolną polityką gospodarczą, to mogła by w oparciu się o Chiny wyjść z izolacji i stać się z czasem względnie normalnym krajem.

Popatrz na przykład Białorusi, którą często oficjalna propaganda lubi zestawiać razem z Koreą Północną, a w której poziom życia i swobód obywatelskich jest nieporównywalnie większy.(całkiem inna liga)
Mądra polityka gospodarcza Białorusi sprawia, że ludzie żyją tam na przyzwoitym poziomie, a skuteczna polityka zagraniczna, szczególnie w ostatnim czasie, nie dopuszcza do izolacji na arenie międzynarodowej.

Polecam ten, bardzo ciekawy film o Białorusi:
https://www.youtube.com/watch?v=CV35JITAdQE

autor: dnk, data nadania: 2016-05-25 15:33:36, suma postów tego autora: 329

Oj Stefciu, Stefciu...

Steff napisał:
'Przyjąć więc trzeba, że Korea Północna jest kwitnącym krajem a ludziom żyje się w nim godnie.'

Taa, a szczególnym wyrazem tego są pałętające się, głodne, okaleczone dzieci "wrogów" ludu, zbierające okruchy jedzenia na ulicy, które każdy przepędza lub w najlepszym razie nie zwraca na nie uwagi...

Dowód: https://www.youtube.com/watch?v=jrAKEzpw99I
Uważasz, że to inscenizacja, Stefciu?

Innym przejawem "kwitnącego" kraju, o "wielkich" dokonaniach są z pewnością nocne zdjęcia satelitarne pokazujące Koreę Północną na tle sąsiadów...

Dowód: http://wiadomosci.wp.pl/gid,15157668,gpage,4,img,15157781,kat,1356,title,Ziemia-noca-na-zdjeciach-satelity-Suomi-NPP,galeria.html?ticaid=117126

Nie możemy również zapominać o relacjach uciekinierów, którym było tak dobrze w tym "kwitnącym" kraju, że aż zdecydowali się na desperacką, grożącą śmiercią ucieczkę.

Dowód: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/54419/uchodzcy-z-korei-polnocnej-relacje-swiadkow

autor: dnk, data nadania: 2016-05-25 15:06:26, suma postów tego autora: 329

@nikity

W Korei Północnej możesz przykładowo mówić prawdę o amerykańskim imperializmie, w Polsce czy w Korei Południowej możesz iść za to do więzienia.

autor: lemski, data nadania: 2016-05-25 14:32:11, suma postów tego autora: 270

Czytanie ze zrozumieniem!

"Piszesz o indeksie HDI, a podajesz linka do indeksu IHDI"

Hmm... HDI z uwzględnieniem nierówności = IHDI. W czym problem?

"Zdecydowanie bardziej wiarygodny jest ten pierwszy."

Wprost przeciwnie. Zasadniczą rolę w HDI odgrywa PKB per capita, które w przypadku horrendalnych nierówności (np. USA) pozostaje bez znaczenia dla zwykłego obywatela.

"W IHDI Estonia, Polska, Węgry czy Grecja są przed Koreą Południową, ba, nawet przed USA!(poza Grecją)..."

Nie ma w tym nic dziwnego. USA to żaden raj na ziemi. Tam nawet pełne (podkreślam - pełne) ubezpieczenie zdrowotne należy do rzadkości, więc dlaczego miałyby pod względem standardu życia wyprzedzać kraje Europy Środkowo-Wschodniej?

"Korea Północna sama doprowadziła się do tej izolacji..."

Nie sama. Izolacja KRLD to dzieło USA i sojuszników. Ten los spotyka każde peryferyjne państwo, które nie chce podporządkować się odgórnie wytyczonemu scenariuszowi. Jeśli KRLD może coś zmienić, to np. pójść drogą kubańską.

"Gdyby nie była totalitarnym reżimem z porażającym kultem jednostki "

No tak, bo swobody obywatelskie są najważniejsze dla międzynarodowego kapitału, czego przykładem mogą być dyktatury latynoamerykańskie i afrykańskie =^.^=

"to mogła by w oparciu się o Chiny wyjść z izolacji"

ChRL to zupełnie inna liga. Posiadają 55-krotnie większą populację od KRLD, więc wokół tego kraju nie można przejść obojętnie.

"Popatrz na przykład Białorusi"

Zgadzam się, że wiele dokonań Białorusi jest godnych podziwu, ale to temat na inną dyskusję.

autor: fauxpas, data nadania: 2016-05-25 22:24:04, suma postów tego autora: 23

@mądrość

@Mądra polityka gospodarcza Białorusi

Tylko jeśli za mądrą politykę gospodarczą uważać legalność prywatnej własności środków produkcji, a więc wyzysk klasy robotniczej. Lewica ma inne przekonanie co do "mądrości".

autor: lemski, data nadania: 2016-05-25 23:45:28, suma postów tego autora: 270

KRLD idzie do przodu

Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna zapewnia wszystko swoim obywatelom od A do Zet. Wszystko!
Co zapewnia RP swoim obywatelom? Prawo do bezdomności, bezrobocia i zdechnięcia z głodu.
W Korei obywatel jest pod ochroną swojego państwa. Jest kimś. A w Polsce? Jest nikim, nędznym pyłem. Może zdechnąć na chodniku, zamarznąć na mrozie, chuj z nim.
W Korei to niemożliwe. Każdy obywatel ma realnie zagwarantowane prawa człowieka. W Polsce i całym "demokratycznym" czytaj kapitalistycznym świecie ma to co najwyżej na papierze. W najlepszym wypadku. Nie ma żadnego porównania. Korea jest wyżej od Polski i całej reszty świata. Nie zmienia tego folklorystyczny kult Kimów. To osobny temat. KRLD to przyczółek socjalizmu i tego przyczółka trzeba bronić na śmierć i życie. KRLD jest żywym dowodem na to, że można iść pod prąd, przeciw imperializmowi i zwyciężać. Można budować socjalizm w niesprzyjających warunkach, we wrogim okrążeniu, w blokadzie, izolacji. Zjednoczenie, determinacja, wola walki sprawiają, że KRLD idzie do przodu.
Przy wszystkich zniekształceniach w nadbudowie Korea Północna jest przyczółkiem socjalizmu, a Polska, czy Korea Południowa pionkiem imperializmu.

autor: Bartek, data nadania: 2016-05-26 00:13:13, suma postów tego autora: 2550

Nie mam pojęcia

o KRLD, więc się wypowiem - zgodnie z obowiązującą obecnie zasadą.
Po pierwsze - w zasadzie niewiele wiadomo o tym kraiku, który nie liczy się na scenie międzynarodowej, bo jest mały, izolowany i nie ma raczej zbyt wielu bogactw naturalnych.

Po drugie - słyszałam, że korzysta z pomocy humanitarnej - żywnościowej, a szpitale i inne instytucje pracują na sprzęcie dostarczonym jeszcze w latach 50-tych i 60-tych m.in. przez Polskę, ale i inne kraje "obozu".

Po trzecie - słyszałam o uciekinierach z Korei Płn, ale oni się podobno kiepsko adaptują do nowej rzeczywistości i niektórzy nawet wracają.

Po czwarte - wszelkie opisy są tylko spekulacjami, bo nikt tam nie był dłużej, pobyt cudzoziemców jest reglamentowany, co do trasy i kontaktów. Przy tym pamiętam, co praca zachodnia, zwłaszcza niemiecka wypisywała na temat Polski, robiono z nas głupków, którzy produkują kubki z uszkiem w środku, a na zdjęciach były same żule i brud. Teraz można w zasadzie robić zdjęcia tym samym żulom, tylko starszym.

KRLD jest rodzajem państwa wyznaniowego, gdzie rządzi klan "bogów", którym oddają cześć, ale czy my w Polsce mamy prawo to krytykować, gdy są filmy dokumentalne, na których miliony ludzi oddają cześć JPII. Czy to nikogo nie śmieszy? Za granicą pewnie tak.

Reasumując - oceny Korei Płn są w zasadzie nieuprawnione, aczkolwiek cieszę się, że w sytuacji, gdy sobie wyprodukowali podobno broń masowego rażenia, między nami, a nimi jest Rosja.

autor: Szara mysz, data nadania: 2016-05-26 10:51:24, suma postów tego autora: 103

dnk

Ostatni wpis Bartka przyjmij za moją odpowiedź. A gdy chodzi o głodnych i bezdomnych, to u nas ich niestety z dnia na dzień przybywa. Spotykam ich codziennie swoich porannych marszach. Znam więc to z autopsji. A takie relacje, jakie bywają o Korei Północnej, bywały też o PRL... I co to miało wspólnego z prawdą? Szkoda atramentu.

autor: steff, data nadania: 2016-05-26 11:39:50, suma postów tego autora: 6626

lemski

a powaznie?

autor: nikyty, data nadania: 2016-05-26 12:54:25, suma postów tego autora: 3523

bartek

nie wiem czy ty zartujesz czy zdradzasz objawy

autor: nikyty, data nadania: 2016-05-26 12:56:43, suma postów tego autora: 3523

@Bartek vel Jorge

Kim Dzong Bart napisał:

"Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna zapewnia wszystko swoim obywatelom od A do Zet. Wszystko!"

"(...)W Korei obywatel jest pod ochroną swojego państwa. Jest kimś.(...)"

"(...)W Korei to niemożliwe. Każdy obywatel ma realnie zagwarantowane prawa człowieka.(...)"

"(...)KRLD to przyczółek socjalizmu i tego przyczółka trzeba bronić na śmierć i życie.(...)"
-------------------------------------------------------------


"Kur*a, no nie. No po prostu, kur*a, no nie! Boże, czy ty to widzisz?!" ;)
https://www.youtube.com/watch?v=oxiJrcFo724

autor: dnk, data nadania: 2016-05-26 16:38:33, suma postów tego autora: 329

@Steff

Stefciu, nikt nie mówi, że w Polsce nie ma ubóstwa.
Rozwiązaniem tego problemu nie jest jednak autarkiczna, niewydajna, zbiurokratyzowana gospodarka feudalno-nakazowo-rozdzielcza, z policyjnym system opresyjnym zwalczającym jakikolwiek przejaw wolnej myśli oraz ogłupiającym kultem jednostki - tak jak to ma miejsce w twojej "kwitnącej" Korei Północnej.
Obrazowo mówiąc, podążanie ich śladem było by jak przejście z lekkiego deszczu pod rurę ściekową pełną gówna...

Tylko rozsądna, prawdziwie socjaldemokratyczna polityka ekonomiczna-społeczna, będąca połączeniem wszystkich dobrych stron socjalizmu i wolnego rynku daje nam szanse na zmniejszenie ubóstwa do minimum i właściwy rozwój gospodarczy kraju - oparty na wysokich technologiach, edukacji i zaufaniu społecznym.
Wzorujmy się na Danii, Szwecji, Finlandii, Norwegii - czyli tam, gdzie według wszystkich statystyk poziom życia przeciętnego robotnika jest najwyższy na świecie.

Paniał?

autor: dnk, data nadania: 2016-05-26 18:58:56, suma postów tego autora: 329

dnk

W Korei na pewno tak nie jest jak na tym twoim głupawy i brutalnym filmiku. Coś takiego jest możliwe tyk w tzw. demokracjach.

autor: steff, data nadania: 2016-05-27 10:33:50, suma postów tego autora: 6626

Człowiecze...

Przecież wzory skandynawskie małpujemy już niemal od trzydziestu lat. A rezultaty? Coraz więcej nas emigruje za chlebem, coraz mniej mamy stanowisk pracy na poziomie wyższym niż łopata, coraz więcej głodnych i bezdomnych. Tymczasem Korea Północna, kraik o 3/4 mniejszy niż nasz opracowuje i wdraża najwyższe technologie i to w przeróżnych dziedzinach, do których dostępu nie maja nawet te najsilniejsze i najbogatsze kraje. Czy te fakty musisz zabełtywać jałową paplaniną? Jeżeli tak, to po co? Czy po to, żeby z poziomu łopaty nigdy się nie wydobyć? Zważ jeszcze, że z tej kartki do głosowania, z której jesteś tak dumny, coraz licznie się wypinamy, bo bezspornie widzimy, że prowadzi ona przeważnie do jałowej paplaniny i że oddaje władze nad nami różnorakim korporacją, nad którymi nie mamy żadnej kontroli. Dlatego łupią nas ile wlezie. Kimowie przynajmniej tego nie robią, bo nie wolno mieć im więcej niż ma każdy inny.

autor: steff, data nadania: 2016-05-30 20:28:05, suma postów tego autora: 6626

@Steff

"Człowiecze...
Przecież wzory skandynawskie małpujemy już niemal od trzydziestu lat. A rezultaty?"

Kłamiesz, Stefciu, kłamiesz - a nos coraz dłuższy...

Od niemal trzydziestu lat prowadzimy politykę neoliberalną, poprzedzoną źle przeprowadzoną, złodziejską transformacją. Polegała ona na ślepej wyprzedaży, po sztucznie zaniżonych cenach, dobrze prosperujących zakładów przemysłowych - w tym tych strategicznych - w ręce zachodniego kapitału lub lokalnych cwaniaków.
(Więcej -> http://forsal.pl/artykuly/946469,prof-andrzej-karpinski-deindustrializacja-likwidacja-przemyslu-transformacja.html)
Nasz rozwój gospodarczy jest oparty na gałęziach pracochłonnych zamiast na kapitałochłonnych, na taniej sile roboczej zamiast na wysokich technologiach, na przywilejach dla obcego kapitału zamiast na wsparciu lokalnej przedsiębiorczości.
Poza tym popyt stymulowany jest kredytami - z wyprzedanego zachodnim korporacjom sektora bankowego - zamiast polityką, wymuszającą na kapitalistach partycypacje w zyskach.
Finansowanie polityki mieszkalnej, służby zdrowia czy edukacji jest na bardzo niskim poziomie; związki zawodowe są konsekwentnie tępione, spółdzielnie praktycznie nie istnieją, a o czymś takim jak akcjonariat pracowniczy, to nie słyszeli najstarsi górale.
Na dokładkę jesteśmy europejskim liderem w tworzeniu nowych przepisów prawnych, a także mamy ok 4 razy więcej urzędników niż...w 1989 roku.

I ty mi chcesz, kur*a, wmówić, że prowadzimy tu politykę skandynawską?!
Nie mamy z nią NIC WSPÓLNEGO!
Nasza gospodarka to model meksykański z dodatkiem sowieckiej biurokracji.

"Tymczasem Korea Północna, kraik o 3/4 mniejszy niż nasz opracowuje i wdraża najwyższe technologie i to w przeróżnych dziedzinach, do których dostępu nie maja nawet te najsilniejsze i najbogatsze kraje. "

Kur.. gdzie, Stefciu, gdzie?
Tylko konkretnie, w jakiej branży.
Podaj przykład tych "najwyższych i niedostępnych dla innych krajów" technologi z branży informatycznej, elektronicznej, elektrotechnicznej, biotechnologicznej, chemicznej, militarnej, bądź z automatyki i robotyki...

Jedyne pseudo-osiągnięcia (pozorne) Kori Północnej, to wystrzelenie przestarzałego satelity na orbitę, w 2012 roku... po jakiś 30 latach od rozpoczęcia programu kosmicznego, w całości opartego na technologiach radzieckich.
Z całą pewnością nie udało by im się tego osiągnąć, gdyby nie wydatna pomoc Chin i Iranu.
Do tego dochodzą cztery, nie do końca udane, podziemne próby jądrowe o słabej mocy. To również udało im się tylko i wyłącznie w oparciu o cudze technologie. (Pakistan, Chiny)

Korea Północna jest krajem biednym, totalitarnym oraz technologicznie zacofanym, zarówno w przemyśle jak i w wojsku, w którym dominuje radzieckie uzbrojenie z lat 70 ubiegłego wieku - i to pomimo przestawienia niemal całej gospodarki na potrzeby wojskowe...
Ich propagandowe, "defiladowe" osiągnięcia, okupione wieloma wyrzeczeniami i niewolniczą pracą - oparte są w całości na cudzych, przestarzałych technologiach. Nie ma w tym nic innowacyjnego.

autor: dnk, data nadania: 2016-05-31 03:07:40, suma postów tego autora: 329

O czym tu gadać

KRLD daje wszystko swoim obywatelom. KRLD daje mieszkanie, Polska nie. KRLD daje pracę, Polska nie. Różnica jest taka, że w KRLD każdy ma pracę i dach nad głową, a w Polsce musisz o to samemu zabiegać, walczyć o przetrwanie, jak w dżungli. I kto tu żyje jak człowiek, a kto jak dziki zwierz?

autor: Bartek, data nadania: 2016-05-31 08:26:58, suma postów tego autora: 2550

steff


My w żadnej mierze nie stosujemy wzorów skandynawskich. Zaadaptowaliśmy najgorszy z możliwych model amerykański i to ten obowiązujący od lat siedemdziesiątych, czyli skrajnie neoliberalny, który nie sprawdził się nawet w USA, nie mówiąc już o innych "laboratoriach".
Co gorsza oni mają kilka sensownych rozwiązań prawnych, których u nas nie wprowadzono.
Na model skandynawski nie mamy szans, bo to są kraje protestanckie, czyli zdecydowanie bardziej egalitarne, przy czym ich system społeczny wywodzi się ze wspólnoty lokalnej i narodowej.
U nas od wieków dominuje struktura feudalna, przez kilkaset lat wręcz niewolnicza. W takim systemie zawsze dominuje wyzysk, łagodzony przez jałmużnictwo, które ma zapobiec buntom.

Dla wprowadzenia modelu skandynawskiego byłaby niezbędna zmiana mentalności - likwidacja nieuprawnionych przywilejów, zmiana systemu podatkowego na silnie progresywny i polityka zapobiegająca wykluczeniom, czyli dążąca do jak największego zatrudnienia, dająca wsparcie jednostkom najsłabszym. Ale na zmianę mentalności pracuje się przez pokolenia. Dlatego bajanie o implementacji modelu skandynawskiego można ustawić obok twórczości Andersena, czy braci Grimm.

autor: Szara mysz, data nadania: 2016-05-31 08:47:45, suma postów tego autora: 103

bartek

krld daje jesc, jesli dyktator dobry humor ma

te wszystkie pochwaly pod adresem dyktatorow wyniszczajacych wlasnych obywateli to zwykle wymioty

autor: nikyty, data nadania: 2016-05-31 13:03:34, suma postów tego autora: 3523

@

@w KRLD każdy ma pracę i dach nad głową, a w Polsce musisz o to samemu zabiegać, walczyć o przetrwanie, jak w dżungli. I kto tu żyje jak człowiek, a kto jak dziki zwierz?

Ale w KRLD nie masz facebooka i nie mozesz pobawic sie najnowszym iphonem, co to za przyjmnosc budowac socjalizm kiedy co ranka mozna popijac ciepla latte w korporacji.

autor: lemski, data nadania: 2016-05-31 13:17:07, suma postów tego autora: 270

@Lemski

Lemski:
"Ale w KRLD nie masz facebooka i nie mozesz pobawic sie najnowszym iphonem, co to za przyjmnosc budowac socjalizm kiedy co ranka mozna popijac ciepla latte w korporacji."

Wiesz co, Lemski, mam nieodparte wrażenie, że to właśnie ty jesteś takim "młodym, wykształconym, z dużego miasta", popijającym sobie ciepłe latte w korporacji...
W wolnych chwilach bawisz się w "antysystemowca", takiego politycznego hipstera, który nie zdaje sobie sprawy z tego, jak okrutne jest życie codzienne w Korei Północnej.

Gdybyś popracował trochę jako robotnik, poczuł czym jest ciężka praca i miał odrobinę oleju w głowie - to nie pier*olił byś takich farmazonów.

autor: dnk, data nadania: 2016-05-31 15:52:54, suma postów tego autora: 329

Kochani, zejdźcie na ziemie...

To przecież nie nam Rada Bezpieczeństwa poświęca swoje uchwały lecz właśnie KRLD i czyni to nie dlatego, że dysponuje ona tylko procami, czy przestarzałymi radziecko - chińskim technologiami lecz właśnie dlatego, że dysponuje własnymi, nowoczesnymi rozwiązaniami bardzo niebezpiecznymi także dla wielkich tego świata. Ale dnk wie lepiej niż Rada Bezpieczeństwa, choć stanowią ją także Rosja i Chiny. A przecież bez znajomości technologii z różnych dziedzin LRLD nie miałby broni jądrowej i środków do jej przenoszenia i komunikowania. I to jest oczywiste jak to, że 2 razy dwa jest cztery! Zgadzam się natomiast z Szarą Myszą, że do naśladowania wzorów skandynawskich jest nam bardzo daleko, że nasza jaśniepańska mentalność nam to wręcz uniemożliwia. Pastor jednak chwyta za łopatę, ksiądz nigdy. To tylko drobny przykład ilustrujący naszą jaśniepańską, dołującą nas mentalność. Ale też nie napisałem, że wdrażamy tamte wzory, co przecież bezzasadnie sugerował dnk.

autor: steff, data nadania: 2016-05-31 16:30:25, suma postów tego autora: 6626

Straszliwy zamordyzm w tej Korei

masz rację lemski. Nie to co u nas. U nas możesz nawet zdechnąć z głodu, albo zamarznąć na ulicy i nikt ci tego nie zabroni, byleś tylko poszedł zdychać gdzieś indziej. To się nazywa wolność.
Tacy dnk to dobrzy ludzie. Dzięki takim jak on może dostaniesz posiłek i nocleg w schronisku. Jego socjalne państwo nie da ci zdechnąć ze szczytnych pobudek humanitarnych. Jego socjaldemokratyczna charytatywa tym różni się od tej chrześcijańskiej, że jest przymusowa, obowiązkowa, odgórna, państwowa, biurokratyczna. Nie to co chrześcijańska prowizorka. On jałmużnę uczyni wręcz prawem obywatela. Prawdziwy socjaldemokrata! Nie to co w Korei, gdzie państwo zapewnia prawo do pracy i zmusza do niej obywatela. A może on nie chce i jego wolność jest gwałcona. Zamordyzm.

autor: Bartek, data nadania: 2016-05-31 16:49:37, suma postów tego autora: 2550

Prawdziwe przyczyny braku sympatii tego wspaniałego świata do KRLD

Może i w kapitalizmie możesz być pozbawiany godności na bezrobociu albo na śmiecówce, ale jak jesteś zdolny to cały świat stoi przed tobą otworem, a w Korei Północnej ma coś co przechodzi ludzkie pojęcie. W Korei Północnej nie możesz założyć własnej firmy!

TROCKISTOWSKI ANTYTOTALITARNY HIPSTER

autor: lemski, data nadania: 2016-05-31 19:48:59, suma postów tego autora: 270

@ Nieutulonym fanom Umiłowanego Przywódcy

Fakty:

Szacuje się, że wasza ukochana Korea Północna wydaje na zbrojenia i rozwój technologi jądrowej ok. 30% swojego PKB
(Dla kontrastu, w Korei Południowej wydaje się na ten cel ok. 3 %)
Nawet jeśli ma jakieś osiągnięcia w dziedzinie nuklearnej, to wyłącznie kosztem zrujnowania reszty gospodarki, czyli przemysłu lekkiego, rolnictwa, usług - czego skutkiem jest chociażby uzależnienie od międzynarodowej pomocy żywnościowej.
PKB Korei Północnej szacuje się na ok. 40 mld USD (dane za 2013 r.), w analogicznym okresie PKB Korei Południowej wyniosło 1305 mld USD. Łatwo policzyć, że wielkość gospodarki Północy stanowi zaledwie 3% wielkości gospodarki Południa.
w 2012 r. PKB per capita w Korei Północnej wynosiło 1,523 USD, w Południowej - 28,430 USD.
Eksport i import Korei Północnej w 2014 r. wyniósł razem 7,1 mld USD, eksport i import Korei Południowej - 1091 mld USD.

źródła:

https://en.wikipedia.org/wiki/North_Korea#cite_ref-294
http://www.kozminski.edu.pl/fileadmin/wspolne_elementy/Jednostki/Czasopismo_MBA/Bober_2012_01_021_1_.pdf
http://atlas.media.mit.edu/en/profile/country/prk/
http://atlas.media.mit.edu/en/profile/country/kor/

Wnioski:

Totalitarna Korea Północna jest państwem bardzo ubogim, z autarkiczną, całkowicie niewydajną, źle urządzoną gospodarką.
Porównywanie jej z Koreą Południową, Polską, czy Białorusią nie ma żadnego sensu, gdyż wszystkie dane ekonomiczne plasują ją w klasie takich państw jak:
Ghana, Kongo, Kambodża, Gwinea Równikowa, Wschodni Timur, Sudan, Uzbekistan, Honduras, Nigeria.

Ktoś, kto pomimo tych wszystkich faktów zachwyca się Koreą Północną może być jedynie

a) totalnym ignorantem
b) prowokatorem

Innej opcji nie ma.
-------------------------------------------------------------

Dziękuje, dobranoc, koniec tematu.

autor: dnk, data nadania: 2016-05-31 22:22:55, suma postów tego autora: 329

@

Kapitalizm jest wspaniały, jak jeszcze ktoś wątpi to dnk sypnie cyferkami USD, HDI, PKB, itp, itd.
A poważnie nikt inteligentny nie będzie serio traktować antykomunistycznej propagandy państw kapitalistycznych.
Taki Niemiec z RFN autentycznie myślał np że w PRL ludzie odżywiali się wyłącznie octem.

autor: lemski, data nadania: 2016-05-31 23:45:43, suma postów tego autora: 270

Zapomniałeś dnk dodać: amen!

Bo widzisz, PKB dobrze służy do obliczania przyrostów kapitału na kontach bankowych ale nijak do obliczania poprawy jakości społecznego życia! Przecież u nas PKB cały czas rośnie ale bieda jeszcze bardziej. Otóż KRLD takimi pierdołami jak PKB po prostu nie zawracają sobie głowy. I słusznie, skoro ono ludziom pracy w niczym nie pomaga. A dojarzy, takich ja u nas, u nich nie ma, więc o nich martwić się nie muszą..

autor: steff, data nadania: 2016-06-01 11:02:03, suma postów tego autora: 6626

lemski

Nie dziw się Niemcowi. Wielu Polaków też w to wierzyło a może i nadal wierzy? W każdym bądź razie IPN na pewno chciałby, żeby tak było!

autor: steff, data nadania: 2016-06-01 12:58:48, suma postów tego autora: 6626

lol

Steff napisał:
"Bo widzisz, PKB dobrze służy do obliczania przyrostów kapitału na kontach bankowych ale nijak do obliczania poprawy jakości społecznego życia!"

Miernik PKB jest oczywiście miarą niedoskonałą, ale twoja jego definicja świadczy o tym, że jesteś kimś więcej niż ignorantem.

Steff:
"Otóż KRLD takimi pierdołami jak PKB po prostu nie zawracają sobie głowy"

Pewnie, bo po co sobie zawracać głowę rozmiarami gospodarki, wysokością obrotów w handlu zagranicznym, wysokością zadłużenia czy poziomem inwestycji...
przecież Umiłowany Przywódca wszystko nam zapewni!
Steffie, dziękuje ci - oświeciłeś mnie.
Poczułem właśnie zbawczą moc idei Dżucze i płaczę rzewnie ze szczęścia, tak jak płakały szczęśliwe drzewa, gdy narodził się nasz Umiłowany Przywódca...
autor: dnk, data nadania: 2016-06-01 18:55:19, suma postów tego autora: 329

towarzysze, o co ta kłótnia?

przecież wystarczy spytać lokalsów co sądzą o swoim kraju

np. zagadać do turystów północnokoreańskich odwiedzających Polskę/Europę, albo pomailować z Koreańczykami, czy też pogadać z nimi na forach albo na fejsie

autor: dr(e)s, data nadania: 2016-06-01 21:41:34, suma postów tego autora: 1532

deres

Chyba z choinki spadłeś. Sądzisz, że jak są fora czy fejsy, to każdy ma też pracę, chleb i dach bad głową. Może powiesz nawet, że te fora i fejsy są dla społecznego życia ważniejsze niż praca i chleb dla każdego?

autor: steff, data nadania: 2016-06-02 10:30:17, suma postów tego autora: 6626

Ejmen, Stefciu.

" Może powiesz nawet, że te fora i fejsy są dla społecznego życia ważniejsze niż praca i chleb dla każdego?"

Nie, nie są. I Dr(e)s w swoim wpisie tego nie twierdził.
Ironicznie wykazał tylko, że Koreańczycy z Północy nie mają dostępu do internetu oraz nie istnieje coś takiego, jak "północnokoreańscy turyści".

Świadczy to o tym, że Korea Północna jest krajem:

- opresyjnym, z zamkniętymi granicami oraz cenzurą
- biednym
- zacofanym technologicznie

Reasumując, wszystkie dane ekonomiczne i społeczne, wszystkie zdjęcia, filmy, poszlaki, "znaki na niebie i na ziemi" ;), czy relacje świadków mówią nam tylko jedno - Korea Północna to biedny, odizolowany na własne życzenie, totalitarny kraj.

Amen, Stefciu.

autor: dnk, data nadania: 2016-06-02 14:05:13, suma postów tego autora: 329

dnk

Gospodarujemy po to, by zaspakajać nasze potrzeby. Miernik, który nie wskazuje, w jakim stopniu to robimy, jest gówno wart. I takim właśnie miernikiem jest PKB. A do KRLD - to on jeszcze bardziej nie pasuje. Bo ona produkuje ale nie sprzedaje, bo bezpośrednio zaspakaja swoje potrzeby. I to jest oczywiste jak to, że jutro znów będzie dzień. Twoje łątki zatem pod moim adresem fatów tych nie unicestwią! Jednak powinieneś wreszcie zejść na ziemię...

autor: steff, data nadania: 2016-06-02 16:47:36, suma postów tego autora: 6626

stefciu resortowy

słoneczko cię przypaliło i ciągle o "chlebie" mamrolisz?

zapytaj się Koreańczyków jak im jest, albo osobiście albo mailem czy skajpem

masz z tym jakiś problem?

autor: dr(e)s, data nadania: 2016-06-02 18:51:23, suma postów tego autora: 1532

dres

A ty tego nie widzisz? Koreańczycy z Północy wspaniale bawią się całymi tysiącami na ulicach, placach, parkach, gdzie się da. Są uśmiechnięci, syci, kolorowo ubrani i to materiałami przez siebie wyprodukowanymi. Żeby to zobaczyć, mail ani skajp nie był mi potrzebny. I tak sobie myślałem, gdzie nam do nich. Niestety spadliśmy do protestów, szpadli i zawziętych min. Żal mi dnka, że dał się w to wszystko wciągnąć, ciebie zresztą też...

autor: steff, data nadania: 2016-06-03 10:35:32, suma postów tego autora: 6626

Powinienem był dodać:

Trochę człowieka jeszcze w tobie jest!

autor: steff, data nadania: 2016-06-03 16:08:50, suma postów tego autora: 6626

Zdrajcy

Zdarzają się zdrajcy, którzy przechodzą na południową stronę. Szybko odkrywają, że człowiek jest tam rzeczą. Wielu chce wracać. Przekonali się na własnej skórze, że w KRLD człowiek jest traktowany podmiotowo.

autor: Bartek, data nadania: 2016-06-02 08:35:24, suma postów tego autora: 2550

@

Według lemingowego dresa być człowiekiem to znaczy mieć fejsa i skejpa.

autor: lemski, data nadania: 2016-06-05 19:19:30, suma postów tego autora: 270

to jest chyba psychiatryk.pl

a nie żadna lewica. Co wy, panowie Bartkowie, Stefany, co wy wygadujecie? Faktycznie jedźcie lepiej do tej Korei... Obejrzyjcie najpierw film Manskiego.

autor: Gosia, data nadania: 2016-06-10 14:33:14, suma postów tego autora: 168

@

A ty "normalna" po co ci lewica, idź na wyborcza.pl i tvn24.pl oglądać swoje "filmy".

autor: lemski, data nadania: 2016-06-11 15:41:33, suma postów tego autora: 270

Do psychiatryka wysyła nas Gosia

To miło z jej strony, że nie do Berezy, albo pod ścianę. Prawdziwa z niej demokratka. To się nazywa prawdziwa lewica.

autor: Bartek, data nadania: 2016-06-11 20:41:40, suma postów tego autora: 2550

W tym szpitalu

w dodatku skończył się xanax. Pan lemsly nie dostał w każdym razie.
Ważne, że inne środki działają doskonale. Po nich nawet w Koeri Północnej jest fajnie.

autor: Gosia, data nadania: 2016-06-12 15:45:39, suma postów tego autora: 168

Gosia

Zamiast jakiś tam filmików zechciej przyjąć do wiadomości statystyki ONZ, że każdego roku miliony ludzi z głodu, choć góry żywności gnije a miliony hektarów odłoguje. Może te statystyki, jeżeli zachowałaś odrobinę empatii, trochę cię wyleczą. W KRLD w każdym bądź razie każdy ma pracę, chleb i dach nad głową, czego nawet w tych bogatych krajach Zachodu wielu ludzi jest pozbawionych. I to się liczy a nie jakieś tam la,la,la.

autor: steff, data nadania: 2016-06-13 17:22:48, suma postów tego autora: 6626

Ale w KRLD nie ma demokracji steffie

Nie możesz raz na cztery lata zagłosować na Balcerowicza, albo Petru, Schetynę, Millera, czy innego Kaczora. To ci zamordyzm! KRLD daje mieszkanie i pracę, a RP daje demokrację. Możesz zagłosować na tego, czy innego pachołka zagranicznych, lub rodzimych kapitalistów. A później możesz zdechnąć, albo się powiesić, co tylko chcesz. To się nazywa wolność.

autor: Bartek, data nadania: 2016-06-14 16:52:47, suma postów tego autora: 2550

Dodaj komentarz