Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Piotr Szumlewicz: Precz z walką z komuną

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

sprowadzić "lewicę" do należnego niszowego poziomu

i sami się rozpruwają - znikają bajki dla naiwnych idiotów o "lewicowych wartościach" itp. a wyłazi po prostu na wierzch komusza prawda

autor: holman, data nadania: 2017-07-22 11:16:58, suma postów tego autora: 177

to smutne

że nadal prawica neokonserwatywna i prawica neoliberalna walczą z "komunizmem" a wielu daje się na to nabrać

autor: polak17, data nadania: 2017-07-22 13:31:41, suma postów tego autora: 1163

co najstraszniejsze

szaleństwo powtarzania tego zawołania nie ogranicza się tylko do faszyzujących....

autor: czerwony93, data nadania: 2017-07-22 13:42:06, suma postów tego autora: 2247

wznoszenie

tego hasła precz z komuną to wyraz pustki intelektualnej polskiego prawactwa i tego neokonserwatywnego i tego neoliberalnego

autor: guevarysta, data nadania: 2017-07-22 20:32:03, suma postów tego autora: 700

wznoszenie

tego hasła precz z komuną to wyraz pustki intelektualnej polskiego prawactwa i tego neokonserwatywnego i tego neoliberalnego

autor: guevarysta, data nadania: 2017-07-22 20:32:22, suma postów tego autora: 700

Nareszcie

głos rozsądku...Komunizmu w Polsce ani w KDL też nie było . Był to prawie socjalizm, który do Komunizmu nijak się miał.Komunizm z takimi przywódcami jak Stalin czy jego następcy zniszczyli idee które i tak przy zmasowanej nagonce broniących swych "kokosowych interesów" krwiożerczych kapitalistów miał nikłe szanse na przetrwanie z powodu ogólnie niskiego poziomu wiedzy i całkowitej zależności coraz biedniejszych pracowników najemnych od "pracobiorców" wykorzystujących ich pracę do coraz większego bogacenia się.Represyjny antykomunizm w sojuszu z Kościołem obecnym w każdym działaniu państw spustoszył umysły niewykształconych najniższych warstw społecznych. Idee komunizmu nie narodziły sie w umysłach niewolników ale inteligencji wrażliwej na dolę "ludu" okradanego z należnych zarobków za ciężką pracę bez szans na wykształcenie,dostęp do lecznictwa,przyzwoitych warunków socjalnych. Nie zapominajmy ,ze to "Widmo komunizmu" wymusiło na rządzących przyzwolenie na Związki zawodowe i minimalny podział zysków w postaci wyższych niż "głodowe"zarobków.

autor: bambosz0, data nadania: 2017-07-23 09:37:31, suma postów tego autora: 1580

bzdurny tekst

Faszyzmem też się inspirowała masa artystów, wręcz dawała podwaliny pod ideologię - Wagner,R. Strauss, Russolo, żeby wymienić tylko kilku muzyków. Czy w jakiś sposób usprawiedliwia to faszyzm?

autor: rojbr, data nadania: 2017-07-23 16:57:15, suma postów tego autora: 27

pisze Autor: "Idee komunistyczne dla milionów ludzi na świecie były i są nadzieją na lepsze życie ..

... i bardziej sprawiedliwy świat. "

To smutne, że te piękne idee udało się przywódcom komunistycznym wprząc w zniewolenie milionów ludzi, zakatować miliony na śmierć w łagrach czy na polach śmierci.

Słowo samo nic nie waży - to dopiero codzienna praktyka pokazuje, co wart był komunizm.

I NIECH W KOŃCU OBECNI LEWICOWI DZIAŁACZE UŚWIADOMIĄ SOBIE ŻE TO CO DOBRE W TZW. MARKSIZMIE, TO UNIWERSALNE POSTULATY ŚWIATA PRACY, OBECNE W ŚWIADOMOŚCI SPOŁECZNEJ NA DŁUGO PRZED UJAWNIENIEM SIĘ MARKSA, ZA SPRAWĄ SOCJALISTÓW UTOPIJNYCH.

A sam marksizm, ze swą walką klas, jest ideologią zbrodniczą, wzywającą do wymordowania burżuazji ( patrz Manifest Komunistyczny).
Co też w chwili objęcia przez nich władzy w Rosji stało się ciałem, ze stratą dla świata pracy, bo zahamowało to rozwój gospodarczy Kraju Rad na dziesiątki lat.

Krótko mówiąc - skórka nie warta wyprawki!!

autor: tarak, data nadania: 2017-07-23 20:41:52, suma postów tego autora: 2709

Czas na lewicę

Nalezy demonstrować przeciw PiS oraz podobnym mu pootycznie korwinustom i nacjonałom. Wyciągnąć anarchię, sierp z młotem i inne symbole i hasła na ulice. Przyciągnąć mlodych, bo w nich jest przyszłość ...

autor: tomasz_rysz, data nadania: 2017-07-23 23:43:58, suma postów tego autora: 968

Tarak

W latach 1930-1970 Zsrr miał drugie miejsce pod względem wzrostu gospodarczego, ustępując tylko Japonii. W 1990 poziom życia w stosunku do zachodu był znacznie wyższy niż ten w 1914 roku. W latach 90. nastąpiło cofnięcie Rosji i spadek poziomu zycia niemal o połowę. Gdyby nie wzrost cen ropy naftowej (oraz pewna niewielka ale jednak istotna redystrybucja dochodów od oligarchów do ludu za Putina) to nie dałoby się Rosji wrocić do poziomu z 1990 roku ( ale dopiero po 20 latach). Ukraina - poziom 30 proc. niższy obecnie niż w 1990 roku ...

Kapitalizm zwiększył dystans między wschodem i zachodem Europy. Polska jest wprawdzie tu wyjatkiem, ale i za PRL goniła zachód, może z wyjątkiem Grn. Sląska i wielu części Ziem zachodnich, z którymi zrobiliśmy i robimy nieład, niepotrafiąc z powodów zarówno kapitałowych, jak i z powodu powszechnych indywidualistyczno-sarmackich cech przywrócić ład estetyczny. Ba, nie potrafimy nawet odnowić połączeń kolejowych, zintegrować ich, na ziemiach tradycyjnie polskich ...

autor: tomasz_rysz, data nadania: 2017-07-24 10:38:48, suma postów tego autora: 968

W cywilizowanej

Europie marksizm jest traktowany jako ważny nurt polityczno-społeczny i nic tego nie zmieni

Co do Wagnera to bardzo by się zdziwił gdyby dowiedział się że jest faszystą, podobnie pozostali , może jeszcze Nietzsche -)))

autor: polak17, data nadania: 2017-07-24 10:45:21, suma postów tego autora: 1163

Krytyka komunizmu, ktorego nie bylo

Hasło precz z komuną to wygodny wytrych do zwalczania przeciwników politycznych w Polsce. Nikt nie zastanawia się jednak, dlaczego nie zbudowano nie tylko komunizmu, ale nawet socjalizmu. W Polsce fascynują nas rozważania nad "Polską drogą do socjalizmu" z czasów Gomułki, "socjalizm z ludzką twarzą" socjalistyczna demokracja" Sama potrzeba dorzucenia slowa socjalizm do ojczyzna, demokracja i czegokolwiek juz jest intelektualną porażką. Pokazuje, że jednak takie pojęcia tak naprawdę nie mieszczą się w komunistycznym kanonie. Zachwycanie się Marksem I Engelsem, z ich poglądami na rozwój mechanizmów gospodarczych pociągało nawet Brzezińskiego z teorią o konwergencji. Teorie o rodzinie to dzisiejsza pochodna w postaci genderyzmu. Jednak sama próba budowy ustroju sprawiedliwości społecznej w biednych krajach, bez zaawansowanej technologii i dojrzałości do osiągania dobrobytu własna pracą musiała się tak skończyć. Budowano socjalizm w społeczności o mentalności parobka i przyuczonego do fuszerki robotnika. to nie przypadek, że prześladowano tych, którzy sami dobrze pracowali i wymagali tego od innych. Państwo samo z góry zakładało, że nikt uczciwie nie może się dorobić. Samo słowo dorobkiewicz to coś pejoratywnego. Jak można dorobić sie uczciwie w Polsce??? W kościele ksiądz otwarcie głosił, że w kraju rządzonym przez komunę to nie kradzież, tylko wyrównanie należnej płacy. I tak to szło, aż przy poparciu robotników runęło. Marzenia, że przyjdzie kapitalista i zacznie należycie płacić nadal pozostają aktualne. Tyle, że wymagania stały się realne. Czy dziś w Polsce realne jest pochwalenie kogoś, że uczciwie płacił tylko za wykonana robotę? Warto obejrzeć film "Droga do piekła, "że w USA to normalka, dla robotników budujących linię kolejową do Cheyenne w drugiej połowie XIX wieku. Mentalnie kosmiczna przepaść.

autor: qaduc, data nadania: 2017-07-25 10:40:51, suma postów tego autora: 249

Panie Rysz

Nie jest powszechnie znana metodologia stosowana w ZSSR odnośnie rozwoju gospodarczego i poziomu życia ludzi pracy.
W tych okolicznościach rząd radziecki mógł wypisywać na ten temat co tylko mu przyszło do głowy bez ryzyka zdemaskowania kłamstwa.
A z resztą nie dbali o to, bo i tak te dane miały cel wyłącznie propagandowy - głównie na użytek wewnętrzny.

Poza tym ujawnienie takich danych byłoby, z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa, zdradą, bo pośrednio ujawniłoby wydatki na zbrojenia - a za to szło się na wiele lat do więzienia.

Więc nie powołuj się, panie Rysz, na takie publikacje, bo wygląda to niepoważnie.

Ten raptowny upadek gospodarki ZSSR w czasach Jelcyna
jest właśnie świadectwem mizerii ekonomicznej ZSSR, która
ujawniła się z całą brutalnością po wprowadzeniu wymienialności rubla. To nie rozkradana gospodarka ( choć w pewnym niewielkim stopniu także) ale właśnie dostosowanie się do standardów finansowych Zachodu ujawniło cały niesłychany deficyt budżetowy. I, jak słusznie Pan zauważył, dopiero wysokie ceny ropy i gazu umożliwiły Putinowi odbudowanie gospodarki.

Ukraina to inny problem - cała jej gospodarka nastawiona była na kooperację z ZSSR i wprowadzenie kapitalizmu spowodowało, że firmy rosyjskie odwróciły się od towarów ukraińskich, które były nadal produkowane drogo i w przestarzałej technologii, a nie było sposobu by zmusić rosyjskich importerów do sprowadzania tego chłamu.

Polska na tym tle wypada dużo lepiej tylko dlatego, że stworzyliśmy warunki do inwestycji zagranicznych , które stały się podstawą do poprawy poziomu życia.

Co do tej rzekomej nędzy w Polsce, to mam inne zdanie na ten temat - mieszkam obecnie na letnisku na wsi i widzę, że takiego dobrobytu wyrażającego się w ilości i jakości budów , posiadanych samochodów i zakupów w lokalnym sklepie za tzw. komuny nigdy nie widziałem ( a mam tę działkę od 1980r.)
Były tam, i są nadal w tych samych rodzinach, obszary nędzy
której w dużym stopniu zaradziło 500+ ( w rodzinach wielodzietnych) ale w pozostałych nadal jak się piło na dzień dobry, tak się pije nadal - i to jest główna przyczyna tej biedy.

Warto być lewicowcem, panie Rysz, ale nie ślepym, bo to ośmiesza cały ten ruch.

autor: tarak, data nadania: 2017-07-25 17:53:26, suma postów tego autora: 2709

Pisze pan polak 17 : "W cywilizowanej Europie marksizm jest traktowany jako ważny nurt ...

... polityczno-społeczny i nic tego nie zmieni"

Właśnie, właśnie panie polak 17, martwi mnie to, bo marksizm dezawuuje cały ruch lewicowy, który jako taki jest niezbędny w życiu politycznym.
Po tym jak popisali się komuniści w Rosji czy polpotowskiej Kambodży, nikt rozsądny ich nie poprze, bo jak napisałem, koszty wprowadzenia tego ( przyszłego- niedoszłego) dobrobytu są zbyt wysokie.

autor: tarak, data nadania: 2017-07-25 18:06:04, suma postów tego autora: 2709

Tarak

Zachodnie statystyki były odnośnie ZSRR mniej optymistyczne, bo uwzgledniały usługi rynkowe czy quasi-rynkowe, które rachunek dochodu narodowego pomijał jako nieproduktywne. Były jednak na tyle optymistyczne, aby zauważyć istotny postęp gosp. w Zsrr od lat 30. do końca lat 60. pomijając kilka katastrofalnych lat 2. wojny światowej. W latach 80. zaczęło się spowolnienie gosp względem zachodu, a w latach 90. omówiona przeze mnie katastrofa, która wynikała z podwójnego rwania kooperacji -raz,z powodu politycznego wybijania się na niezależność krajów postradzieckich, dwa - z gwałtownego przejścia do kapitalizmu i podziału dużych firm na mniejsze o zróżnicowanym składzie własnościowym

autor: tomasz_rysz, data nadania: 2017-07-30 10:37:24, suma postów tego autora: 968

Panie Tarak

...wg.tej teorii zlikwidować trzeba by Chrześcijaństwo które ma w swej historii Krucjaty i Inkwizycje... Były to działania ZBRODNICZE i nic nie usprawiedliwia tej działalności.Radzę więcej umiarkowania w ocenach, bo nic nie jest jednoznaczne w polityce a każdą władzę trzeba pilnować by nie stała się dyktaturą.

autor: bambosz0, data nadania: 2017-07-30 17:18:34, suma postów tego autora: 1580

Szanowna pani bamboszO

Likwidacja chrześcijaństwa jest bardzo trudna do przeprowadzenia, choć zgadzam się z Panią, że w przeszłości miało karty zbrodnicze.
Sprawa wygląda w ten sposób, że każdy z nas już w chwili uzyskania samoświadomości ma zakodowaną w umyśle potrzebę transcendencji. Objawia się to między innymi w ten sposób, że we wszystkich językach świata nie mówimy "ja głowa" czy np. "ja noga" ale "moja głowa czy "moja noga".
W ten sposób oddzielamy tkwiący w nas pierwiastek duchowy
( jaźń, duszę, atmana, perską światłość itd) od ciała, które w ten sposób podświadomie traktujemy instrumentalnie.
Gdyby u ludzi istniała w świadomości jedność ciała i duszy byłoby inaczej.
Generalnie ludzie wierzą w Stwórcę i w zależności od kultury nadają mu różną postać.
I ta personifikacja, to właśnie religia , która jest czystą ideologią, taką samą jak marksizm.
Chrześcijaństwo nie jest żadną religią objawioną - to ludzie je wymyślili po to, by manipulować czy sterować innymi ludźmi, wykorzystując tę wrodzoną każdemu z nas ( z wyjątkiem osób upośledzonych emocjonalnie) potrzebę wiary w
życie pozagrobowe po opuszczeniu ciała naszego JA .

Chrześcijaństwo trzeba potępić za dawne zbrodnie ale jego likwidacja ( próbował tego marksizm w pierwszym okresie) nie powiedzie się, bo nie da się pozbawić ludzi wiary w sens istnienia.
Możemy jedynie wierzyć w sens istnienia Wszechświata z nami jako nierozłączną cząstką, nazywając ten sens Stwórcą i nie nadając tej wierze jakiejkolwiek szaty religijnej.
Co innego marksizm.
Marksizm to bunt jednych ludzi przeciwko drugim z zamiarem zagarnięcia dla siebie ich przywilejów pod pretekstem wyrównywania rachunku krzywd społecznych - to inna sprawa pod względem psychologicznym i łatwa do wykorzenienia jeśli zbrodnię nazwie się zbrodnią a nie sprawiedliwym gniewem ludu.

autor: tarak, data nadania: 2017-08-02 13:17:59, suma postów tego autora: 2709

Tak

jak wiadomo szczytem lewicowości jest 500+, PIS to kwintesencja lewicy, a Rerum novarum to czysta lewica -)))

autor: polak17, data nadania: 2017-08-04 20:47:20, suma postów tego autora: 1163

z drugiej strony

lewicą nie jest tzw. trzecia droga która jest niczym innym jak kapitulanctwem przed neoliberalnym kapitalizmem, co doprowadziło lewicę do kryzysu

autor: polak17, data nadania: 2017-08-04 20:52:27, suma postów tego autora: 1163

i jedna uwaga

Marks nie odpowiada za błędy Lenina ani za zbrodnie Stalina

autor: polak17, data nadania: 2017-08-04 20:54:34, suma postów tego autora: 1163

pisze pan polak17: " Marks nie odpowiada za zbrodnie Lenina i Stalina"

No, już nic głupszego napisać nie można.
Przypomnę więc IV część Manifestu Komunistycznego:

" Oświadczają oni otwarcie, że cele ich mogą być osiągnięte jedynie przez obalenie przemocą całego dotychczasowego ustroju społecznego. Niechaj drżą panujące klasy przed rewolucją komunistyczną. Proletariusze nie mają w niej nic do stracenia prócz swych kajdan. Do zdobycia mają cały świat."


A czy napisał co zrobić z pokonana klasą burżuazyjną? - nie, nie napisał, nie wyznaczył im żadnej nowej roli społecznej- więc musieli zniknąć ze społeczeństwa.
Lenin ze Stalinem, którzy byli wiernymi realizatorami marksistowskiej ideologii po prostu wysłali ją do piachu, razem z milionami chłopów i robotników, którzy nic nie mieli wspólnego z burżuazją ale stali na drodze do osiągnięcia władzy totalitarnej.
Bo tak właśnie dosłownie odczytywano wówczas ideologię komunistyczną i jeśli komuniści ponownie zdobędą władzę niczym nie skrępowaną, to czemu nie? - mogą to powtórzyć!

Druga kwestia to "dyktatura proletariatu".
Wymyślił ją Marks a nie jest to nic innego jak wyraz wiary Marksa, że jedynie na drodze udręczenia milionów obywateli można zrealizować dobrobyt mas ludowych.
I tak dalej...
Krótko mówiąc , pisze Pan głupstwa, panie polak 17!

autor: tarak, data nadania: 2017-08-07 21:08:43, suma postów tego autora: 2709

Do rojbr i tarak

rojbr.
Szkolny błąd. Jak R. Wagner mógł się inspirować faszyzmem, gdy żył w latach 1813-1883, a faszyzm narodził się po I Wojnie Światowej? To nazizm starał się wykorzystywać muzykę Wagnera do swoich celów.

tarak
Nie znalazłem w "Manifeście Komunistycznym" K. Marksa i F. Engelsa wezwania do mordowania burżuazji chociaż byli jej przeciwnikami. Wręcz przeciwnie, piszą z podziwem o postępowej roli tej klasy w rewolucji cywilizacyjnej jaką było obalenie feudalizmu, rozwój przemysłu,handlu itd.
Walki klas też nie wynaleźli marksiści, bo toczyła się ona przez stulecia i toczy teraz przybierając różne formy, gdyż u jej podłoża leżą sprzeczności interesów między poszczególnymi grupani społecznymi i reprezentującą ich władzą państwową.

autor: kwant, data nadania: 2017-08-20 15:30:14, suma postów tego autora: 39

Panie Tarak

...burżuazja jako zbędna w planowanym systemie i niestety nieproduktywna (jako burżuje oczywiście)zawsze może się "przebranżowić" jak to proponowali jej admiratorzy bezrobotnej i wnerwionej z tego powodu klasie robotniczej... nie trzeba jej unicestwiać "fizycznie " choć tak wynika z.P. niedomówionych sugestii.

autor: bambosz0, data nadania: 2017-08-21 10:45:47, suma postów tego autora: 1580

pisze pan kwant: "Nie znalazłem w "Manifeście Komunistycznym" K. Marksa i F. Engelsa wezwania do...

...mordowania burżuazji..."
*
A w "Mein Kampf" znalazł Pan wezwanie do mordowania Żydów?

autor: tarak, data nadania: 2017-08-23 16:44:59, suma postów tego autora: 2709

"...burżuazja jako zbędna w planowanym systemie i niestety nieproduktywna" - pisze p. BamboszO

Nie można pozbawić ludzi ich dotychczasowego życia nie ryzykując kontrrewolucji - Lenin ze Stalinem dobrze o tym wiedzieli, tak samo jak Marks, który te jaki wymyślił i nie musiał dosłownie nakazywać eksterminacji - ideolodzy pokazują jedynie pozytywną stronę swego programu.
To realny rozwój wypadków wskazuje to, co jest konieczne dla realizacji tej idei i jedynie jednoznaczny zakaz mordowania przeciwników politycznych zamieszczony w programie marksizmu, mógłby ewentualnie powstrzymać bandytów, choć i to jest wątpliwe.

autor: tarak, data nadania: 2017-08-23 16:59:18, suma postów tego autora: 2709

Dodaj komentarz