Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Dawid Kański: Kapitalizm - ślepy pęd ku ekologicznej zagładzie planety

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

***

prl pozostawil po sobie przyrode nieskalana oczywiscie, zwiazek radzecki tez niczego nie zniszczyl, ani zadnego morza nie wysuszyl...

autor: nikyty, data nadania: 2017-08-07 12:37:19, suma postów tego autora: 3572

@ nikity

Autor gdzieś twierdzi, że przyroda była nieskalana? Nie możemy jednak przykładać dzisiejszych unijnych norm do czasów lat 50. czy nawet 80. Wtedy także na zachodzie jeszcze niezbyt dbano o środowisko. W Londynie tysiące ludzi zmarło z powody smogu, lasy w NRF niszczyły kwaśne deszcze, dochodziło do wycieków w zakładach chemicznych (np. w Seveso) i skażeń ropą z tankowców (np. wybrzeże hiszpańskiej Galicji).

Żadnego morza radziecki socjalizm nie wysuszył. Od lat 60. Jezioro Aralskie zaczęło zanikać, faktycznie nieprzypadkowo, ale upadek ZSRR jakoś tego procesu nie zahamował. Ostatnio jest jednak realna szansa na odwrócenie tego procesu: http://www.newsweek.pl/swiat/powraca-woda-do-jeziora-aralskiego,96546,1,1.html

autor: V.C., data nadania: 2017-08-07 23:31:15, suma postów tego autora: 1123

VC

z dwojga zlego wole system w ktorym pluralizm, chocby z opoznieniem, ale jednak jest przyczyna korekty zachowania w reakcji na rzeczywistosc, od systemu w ktorym narzucona ideologiczna jednomyslnosc wyklucza rozwiazywanie problemow powodowanych przez stosowane rozwiazania - ideologiczna nieomylnosc i ludzkie wady spowoduja te same szkody w srodowisku pod komunistycznym, czy republikanskim rezimem

jedyne co po nas pozostanie to osiagniecia naukowe i kulturalne, to sa jedyne dziedziny ktore sie licza, w obu musi panowac anarchia, poniewaz nigdy nie wiadomo jakie skutki, zagrozenia i korzysci przyniesie badanie zagadnien nie majacych praktycznego zastosowania - takie oderwane od rzeczywistosci badania spowodowaly rozwoj technologiczny jaki obserwujemy od kilku dziesiecioleci - tyle ze mozliwy taki kierunek badan, a co za tym idzie, rozwoju jest tylko poza systemami totalitarnymi (wliczajac socjalistyczne, czy komunistyczne)

autor: nikyty, data nadania: 2017-08-08 10:57:09, suma postów tego autora: 3572

cywilizacja rozdęta do absurdalnej wielkości

padnie razem ze swoimi stwórcami... i po jakimś czasie jakaś nowa "cywilizacja" będzie z mozołem nas odkrywać...

autor: bambosz0, data nadania: 2017-08-15 07:57:49, suma postów tego autora: 1835

bambosz

jestes w stanie mi powiedziec kiedy to sie stalo ostatnim razem?

autor: nikyty, data nadania: 2017-08-16 08:13:41, suma postów tego autora: 3572

nie napisałam . że to już kiedyś sie stało..

ale chyba wiesz że Etruskowie byli i ....prawie nic o nich nie wiemy...Poszukiwania legendarnej Atlantydy frapuje nie tylko poszukiwaczy legend ale i naukowców... Byli Sumerowie i też z mozołem odtwarzamy ich historię.... Wiele zagadek czeka po drugiej stronie naszej malutkiej planety i nie są to łatwe zagadki...czyli jest wiele niewiadomych a pozostaje jeszcze kosmos ijego hipotetyczni mieszkańcy...

autor: bambosz0, data nadania: 2017-08-18 10:37:10, suma postów tego autora: 1835

bambosz

ja sie nie pytalem czy napisalas, ja sie pytalem czy znasz przypadki obrazujace twoja teze

etruskowie, czy sumerowie nie sa dowodem na to ze cywilizacje upadaja z koniecznosci, ale tego ze po przegraniu wojny i czystkach etnicznych cywilizacje i kultury byly wymazywane z historii

los wymienionych przez ciebie cywilizacji nie jest przykladem ilustrujacym twojego ostrzezenia z pierwszego postu

autor: nikyty, data nadania: 2017-08-28 09:28:44, suma postów tego autora: 3572

Dodaj komentarz