Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Piotr Szumlewicz: Balon narodowej dumy

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

Rozumiem przepraszać za winy ale bez przesady

nie było by Zaolzia 1938, gdyby nie brutalny Czeski atak na Polskę w 1920 roku,prawdziwy nóż w plecy, a brutalne szykany jakich doznawali Polacy na Litwie Kowieńskiej, a wsparcie wywiadów litewskiego i czechosłowackiego dla terrorystów z OUN, a kto brał udział w zbrodniach w Ponarach.

autor: czerwony93, data nadania: 2018-02-08 20:16:25, suma postów tego autora: 2255

Ukłony Panie Piotrze

O to też chodzi więcej takich głosów i tekstów ...

Trzymam też kciuki za myślących Obywateli RP i abyśmy ich w obecnym i przyszłym czasie mieli jak najwięcej.
W tym jak najwięcej takich Obywateli u władzy.

Powiem na ten tekst 3X TAK w skrócie MPS

czyli tekst
a) mądry
b) potrzebny
c) skromny

a najlepiej by to, co Pan napisał poniżej trafiło do mas Polskiej Młodzieży i zostało właściwie zrozumiane...

*** cytat z artykułu

Na przeszłość nie mamy już żadnego wpływu. Sięganie do niej może, co najwyżej pomóc nam w uniknięciu błędów, które kiedyś popełniono.

Dzięki krytycznej analizie historii możemy zbudować bardziej sprawiedliwą, egalitarną, solidarną, pozbawioną cierpienia przyszłość.

Wybielanie historii i podporządkowanie jej władzy jedynie nas otępia i pozbawia wrażliwości.

Dlatego zachwycanie się dumnym polskim narodem nie jest wyrazem patriotyzmu, tylko głupoty i braku wrażliwości.


*** koniec cytatu

Mam nadzieję, że bufonada PIS historii jest nie do strawienia...przez myślącą młodzież RP

autor: JJC, data nadania: 2018-02-08 23:04:47, suma postów tego autora: 1581

Owszem w historii Polski

były ciemne i bardzo ciemne strony o których trzeba mówić. Ale dlaczego nie oczekiwać wzajemności, dlaczego mamy przepraszać Czechów czy Litwinów i nie oczekiwać wzajemności, ich historia też ma ciemne strony.Podobnie w stosunku do Ukrainy, Polska przepraszała za winy popełnione i nie popełnione, a w zamian dostała w twarz pochwałą banderowskiego faszyzmu.

autor: czerwony93, data nadania: 2018-02-09 12:35:12, suma postów tego autora: 2255

Maski opadają i nie tylko...

Nie mam wątpliwości, że ta ustawa w sprawie przeciwdziałania medialnemu obsr... Polaków niewiele pomoże, ale na pierwszy ogień wydaje się to konieczne. Po wystąpieniu Izraela i jego rzeczników stało się jasne, że to wojna. Można się tylko dziwić naiwności obu braci Kaczyńskich starających się uregulować stosunki z Izraelem na warunkach, które byłyby możliwe do przyjęcia przez Polskę tzn. z zachowaniem przez Polaków honoru.

Polska ma prawo a nawet obowiązek prowadzić swoją własną politykę historyczną i nie polega ona na nieustannym kajaniu się za grzechy niektórych rodaków, tylko na wyeksponowaniu czynów i zdarzeń historycznych wybitnie świadczących o prawie do zachowania honoru i dumy przez Polaków, którzy w niezwykle trudnych warunkach geopolitycznych wykazali się odwagą i skutecznym działaniem propaństwowym nie szczędząc krwi, a nawet życia.

Nic dziwnego, że w tej sytuacji dochodzi do istotnej polaryzacji społeczeństwa na propaństwowców popierających interes narodowy i tych pozostałych. W zamęcie i szarpaninie medialnej widać jak opadają maski lewicowe, liberalne, demokratyczne i ukazuje się naga antypolska mentalność manifestująca się pogardą dla dużej części współobywateli czujących się Polakami, starających się zachowywać tradycje i zwyczaje przodków.

Nic dziwnego, że coraz więcej ludzi identyfikuje się z polską racją stanu i przechodzi do obozu propolskiego chcąc działać dla dobra wspólnego rodaków. W tym zamęcie i szarpaninie jedno jest z pewnością korzystne, mianowicie coraz wyraźniej widać kto jest kim.

autor: Adrem63, data nadania: 2018-02-09 17:00:42, suma postów tego autora: 2164

propaganda, nacjonalizm i stosunki z USA

Może byłbym skłonny bronić IPN w walce ze stwierdzeniem o polskich obozach koncentracyjnych, ale jak tu bronić instytucji, która likwiduje wszystko, co lewicowe, zwłaszcza lewicową pamięć historyczną tam, gdzie można ją obejrzeć, to jest przede wszystkim na ulicach. Dekomunizacja ustaw i pomników usuwa w cień, w podziemie większą część dorobku organizacyjnego i społecznego polskiej lewicy. Poza tym, większa część obozu Kaczyński-Kukiz-Korwin, a przede wszystkim jego publicystycznych apologetów, łączy promowanie pewnego typu polskiego imperializmu i nacjonalizmu z gwałtowną antylewicowością. Przeciwko temu protestowała międzywojenna PPS. Adrem, który uważa się za ich spadkobiercę, idzie drogą Piłsudskiego, który wysiadł z przystanku "socjalizm" na przystanek jednostronnie pojmowanej niepodległości i który zaprowadził sanację w rejony prawicowe, i to często radykalne (OZN). Adrem 63, powtarzasz ich drogę. Jeśli polska polityka musi być antykomunistyczna i nacjonalistyczna, to nie mieszajmy jej z nazywaniem jej lewicową.

A teraz sprawa Izraela. Partia Pracy jest coraz słabsza. Cały czas mocni są konserwatyści-nacjonaliści Netanjahu i coraz mocniejsi fundamentaliści religijni, co wynika z dynamiki ich elektoratu, czyli ortodoksów mających po 6-8 dzieci, którzy, żeby żyć na poziomie niskodzietnej ludności krajów rozwiniętych, muszą dokonywać ekspansji na tereny arabskie (palestyńskie) i nie tylko. Właśnie fundamentalizm w Izraelu (jak i w Polsce) podnosi temperaturę negatywnych uczuć i zemsty w stosunku do obcych. Skoncentrowana na religii ludność ortodoksyjna (+szybki wzrost ludności) wymusza na władzach Izraela politykę domagania się roszczeń finansowych od innych państw (USA - pomoc wojskowa, Niemcy -reparacje i okręty, inne kraje Europy Śr. - kwestie reparacyjno-reprywatyzacyjne) albo walki o głosy metodami typowo nacjonalistycznymi.

W Polsce ustawa już przegłosowana, podpisana. Duda skierował ją do TK. Nie wiem, co osądzi TK. Niech ustawa już funkcjonuje, niech pokaże, że jej skuteczność jest niewielka odnośnie spraw dotyczących zagranicy (to tam pojawiają się artykuły o polskich obozach). Ta ustawa niewiele zmieni, poza klimatem dumy sprawczości. Jednak czy sprawczość jest rzeczywista ? Polska boi się póki co uznać Palestynę, a to o wiele poważniejsza sprawa niż kwestia polskich obozów w zagranicznej prasie. Rządy obecne - polski i izraelski - robią to samo. Jednak to Izrael ma wsparcie USA. To właśnie powinno być krokiem do przewartościowania polskiej polityki zagranicznej. Za to zagranie, wojska USA powinny być wycofane z terytorium Polski. Podziękować powinniśmy my (społeczeństwo polskie, przynajmniej ta część mniej emocjonalna) Niemcom, które winę biorą wyłącznie na siebie (w czym mają sporo racji), ale które zrobiły wiele, by nacjonalizm np. w postaci nazizmu, był u nich słaby. Wstyd mi, że "polski" rząd macha szabelką przed Niemcami, które zachowują się honorowo. Może warto poprawić relacje z zachodnim sąsiadem, który nie po raz pierwszy okazał się bardziej partnerski niż "nasz" amerykański "sojusznik" ....

autor: tomasz_rysz, data nadania: 2018-02-09 19:21:24, suma postów tego autora: 1371

Pisze Autor: "... , a teraz przeforsowano kuriozalną ustawę, zgodnie z którą krytyka narodu...

...polskiego i zbrodni dokonywanych przez Polaków w czasie II wojny światowej może być karana… więzieniem."
*
Nie tak jest w tej ustawie napisane, panie Autorze, i bynajmniej nie o to chodzi.
Gdyby światowe organizacje żydowskie opublikowały w swoich niezliczonych pismach , gazetach czy portalach internetowych komunikat, że Żydzi nie zgłaszają obecnie, ani w przyszłości nie będą zgłaszać, żadnych roszczeń finansowych względem Państwa Polskiego z tytułu Zagłady, to taka konstatacja aby uzasadniona. A tymczasem słychać coś wręcz przeciwnego - mówi się, że z tego tytułu Żydzi dopominają się odszkodowania od Polski w wysokości
65 mld dolarów!
Chętnie uwierzę że to kłamstwo ale na razie takie niebezpieczeństwo trzeba brać pod uwagę - Polska ani teraz ani w dającym się przewidzieć czasie nie byłaby zdolna wypłacić takiego odszkodowania Żydom za Zagładę jak Niemcy.
Tym bardziej że nie mają żadnych ku temu powodów.
Żydzi dobrze o tym wiedzą i z pewnością nie są półgłówkami kiedy utrzymują, że Polacy byli pomocnikami Niemców w Zagładzie - to nieustanne napomykanie w światowych środkach przekazu o winie Polaków, to ordynarne, znane dobrze z kryminologii, nękanie w celu uzyskania korzyści majątkowej.
Bo gdyby zaakceptować żydowską argumentację, to przecież trzeba by ujawnić światu, że PRAWDZIWYMI pomocnikami Niemców w Zagładzie byli sami Żydzi organizując i czynnie uczestnicząc w prześladowaniu współbraci w gettach , gdzie jako samorząd i policja żydowska, organizowali pracę dla Niemców i brutalnie prześladowali Żydów łamiących z głodu regulamin getta w płonnej nadziei, że w ten sposób uratują swoje życie. Nie udało im się i większość tych żydowskich pomocników Hitlera w ostatnich transportach także trafiła do komór gazowych.
Jednak czy REALNIE nie wspomagali Niemców w tej zbrodni?
Czy to było mniej obrzydliwe moralnie niż aktywność "szmalcowników" ?
Jeśli pokazują światu nasze winy, to niech ukażą także swoje, a wtedy może na ich tle nasze winy nie będą takie rażące.

Ale nie chodzi tu Żydom o badanie prawdy czasu wojny, kiedy normy moralne rozpadają się w obliczu śmierci, ale właśnie na wymuszenie na władzach polskich, przy okazji uchwalenia ustawy reprywatyzacyjnej, swoich zawstydzających interesów.
Zawstydzających, bo na grobach swoich współbraci.
Mógłby ktoś powiedzieć - takie polowanie z nagonką.

I właśnie po to potrzebna była Państwu Polskiemu ta ustawa - by odciąć się raz na zawsze od roszczeń żydowskich, powołując się przy tym na prawo polskie.

autor: tarak, data nadania: 2018-02-09 19:25:37, suma postów tego autora: 2853

Tradycje i zwyczaje przodków? Miejmy nadzieję że nie te z Jedwabnego

czy Radziłowa.

autor: west, data nadania: 2018-02-09 20:32:57, suma postów tego autora: 6654

Biada zwycięzcom

Tak dobrze napisany tekst, że tylko drukować w całej prasie, z wyjątkiem prorządowej. I jak podobne, pisany jakby z jednej strony, a nie obejmujący całości.
W Polsce dziwnie się długo utrzymują białe plamy, które zakrywają czarną przeszłość. Nikt nie ośmiela się pisać o tych, którzy poprzez USA wywalczyli narzucenie Polsce ustawy o mniejszościach narodowych. Szum i zabiegi, których pochodną był wydzielenie Gdańska w Wolne Miasto. Warto poczytać Czerniakowa I Ringelbluma, ale też inne pamiętniki z czasów okupacji i postawić, przez nikogo publicznie nie poruszane pytanie o szukanie kontaktów z Polskim Rządem i krajowym podziemiem w czasie wytyczania granic gett na terenie GG. Stosunkowa duża w 1939/40 swoboda na terenie Czech w tym czasie uśpiła niewątpliwie czujność członków rad gmin żydowskich, które naiwnie uwierzyły w tą swoistą autonomię. Co więcej, fakt znany z zapisów na Pradze, przez pierwsze co najmniej trzy lata pozwala członkom jednego z kibuców na terenie dzisiejszego Witolina wyjeżdżać na pola, by uprawiać i przywozić żywność. Do sprawdzenia artykuł w "Stolicy"
W Polsce poważną pracę naukową prowadzi Instytut Historii Holocaustu przy PAN. Ale niby jaka to katedra zajmuje się poszukiwaniem, dokumentowaniem i popularyzacją faktów o pomocy udzielanej przez Polaków dla ratowania Żydów. Za władzy ludowej polscy szmalcownicy byli przydatni, aby pokazywać antysemityzm i ksenofobię narodu, któremu przyda się dodatkowa kontrola w kraju. Czemu jednak demokraci postolikowi zaniechali wręcz takich badań? Nadal podgrzewano tylko jedną stronę i publikowano same akty bandyckich napadów. W 2016 zaczęły pojawiać się publikacje, pokazujące szersze tło. Wstrząsające, a jednak szczęśliwie zakończone relacje uratowanych cudem od śmierci, w "Okupacyjnych dziennikach Żydów z powiatu Mińska Mazowieckiego", czy prace, pokazujące zróżnicowaną politykę Niemców w okresie okupacji, z cezurą 1941 roku. Przez lata usilnie lansowano jedną tezę, że od pierwszych dni wojny polityka eksterminacji Żydów była składową częścią ludobójstwa. Dziś przychodzi nieśmiała pora, na pokazywanie zróżnicowanej polityki niemieckiego okupanta, który początkowo stwarzał iluzję w okupowanym kraju, że daje każdemu szansę na przetrwanie. Życie pokazało, że była to skuteczna metoda podjudzania jednych przeciw drugim, kiedy każdy każdemu zazdrościł, że ma lepiej. Żydzi tym za aryjskim murem swobody poruszania się, Polacy narażeni coraz częściej na łapanki i publiczne rozstrzeliwania na pozorny spokój w getcie. Po obu stronach była przecież pozornie własna policja, jednak kierowana i pilnowana przez Niemców. Wszyscy zgodnie przekonali się, że akurat z tej strony niewiele uzyskają. Ciekawym przyczynkiem do polityki kamuflażu celów przez Niemców była zgoda na dostawę leków przez Czerwony Krzyż dla mieszkańców getta ze Szwajcarii. Zadziwiające, że osoba relacjonująca ten przypadek i uczestnicy dyskusji byli zaskoczeni zwykłym pytaniem, czy wierzą, że Ordnung sprawiał, że Niemcy pilotujący transport i rozdział leków niczego przy okazji nie załatwili dla siebie. Tak została zakodowana niemiecka uczciwość! Przykładów można dawać na kopy. Przekleństwem odziedziczonym po wojnie pozostają swary uciskanych i męczonych przez nazistów między sobą. To tak, jakby cudem uratowani galernicy po uratowaniu życia skoczyli sobie do oczu, licząc baty zadawane przez katów. Wiceminister Jaki w dobrej wierze przepisał ustawę z podobnej, funkcjonującej od lat. Znane jest również druga. Nikogo to wtedy, ani dzisiaj nie obchodzi. Ważniejsze, żeby dokopać nielubianej partii i twórcom tekstu. Żadne racjonalne tłumaczenia nie pomogą, przykłady zagraniczne są odrzucane, a zużycie śliny niepomiernie wzrasta. To dobra prognoza na liczenie eskalacji wyrażania poglądów, skrajnych glównie, przed spektaklem, szykowanym w marcu. Lewicowa "Kuźnica" juz przygotowała wieloaspektową dyskusję, oddajac rolę gospodarza w obiektywne ręce. I tak to żwawo podążamy do polskiego piekła na ziemi. W tej atmosferze żąden obcy z zagranicy nie przebije wlasnych, tu na tej ziemi zrodzonych przeciwników. Widno, że wielu uważa pobyt tu za karę dożywocia.. Teraz, kiedy cały świat stoi otworem, my już nie potrzebujemy cudzych wrogów. I to prawdziwe zwycięstwo pokonanych w zwycięskiej wojnie katów.

autor: qaduc, data nadania: 2018-02-09 23:41:37, suma postów tego autora: 272

Tia...Adrem63

***
Nic dziwnego, że coraz więcej ludzi identyfikuje się z polską racją stanu i przechodzi do obozu propolskiego chcąc działać dla dobra wspólnego rodaków. W tym zamęcie i szarpaninie jedno jest z pewnością korzystne, mianowicie coraz wyraźniej widać kto jest kim.
autor: Adrem63, data nadania: 2018-02-09 17:00:42, suma postów tego autora: 1776
***

Znów się wywyższasz Adrem63 i PIS elektorat ten Narodowy szczególnie .
Ten narodowy elektorat PiS ze słowiańską swastyką.
To ponoć takie narodowe wzmocnienie...i nie chodzi mi tu o aferę śląską
http://chorzow.naszemiasto.pl/tag/faszysci-ze-slaska.html

ale cyrki na ścianie wschodniej
http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2018-01-13/swastyka-na-wielokulturowym-muralu-w-bialymstoku/
czy też w
Częstochowie przecież w sercu chrześcijaństwa w Polsce
działa radykalny ONR...mnie to jako chrześcijanina obraża :(

*** cytat pod powyższym linkiem
Częstochowska prokuratura nie dopatrzyła się propagowania faszyzmu lub nawoływania do nienawiści w statucie ONR
zdr/2018-01-05, 15:01

Częstochowska prokuratura rejonowa nie dopatrzyła się przestępstwa propagowania faszyzmu lub nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, rasowych i wyznaniowych w statucie Obozu Narodowo-Radykalnego. Umorzyła dochodzenie w tej sprawie.

*** koniec cytatu

autor: JJC, data nadania: 2018-02-09 23:45:33, suma postów tego autora: 1581

Tia ciekawe...

Jeśli napisać, że Pańszczyzna w I RP to było ukryte niewolnictwo i byli w RP biali niewolnicy białych właścicieli...
To według tej ustawy taka osoba obraża nasze dobra narodowe: dziedzictwo i kulturę?

Więc taka osoba za to pójdzie do Mamra ( by być niewolnikiem białych, którzy tak jak ta osoba nie myślą) ...

Mater Deo jakich to porąbanych czasów dożyłem

i jeszcze w sumie tu pod tematem

pojawia się pochwała takiej ustawy przez tzw. lewicowców

przynajmniej w kilku postach :(

autor: JJC, data nadania: 2018-02-10 00:03:44, suma postów tego autora: 1581

Nikt nie chwali dnia przed zachodem słonca

)JVC
Nikt nie chwali ustawy, która przypomina, że pieklo brukowano dobrymi chęciami. Warto jednak patrzeć, że w dwóch krajach, na których naiwnie wzorował sie autor, ustawa od lat funkcjonuje bez rozgłosu i ani w kraju, ani na międzynarodowym forum nikt ich racji nie podważa. Podobnie, jak nikt nie podważa zasady, że nie mam mowy o odłączeniu sie i wyjściu ze Stanow Zjednoczonych, nie mówiąc o mniej demokratycznych wzorach. A u nas co i raz jakąś autonomie wciskają całkiem poważni ludzie, umęczeni twórcy, ktorym jeszcze Gierek kazał robić filmy o śląskich powstaniach i powstańcach z Dąbrowy Gorniczej. Obłuda zwie się odwagą, a dobijanie kraju, światowym spojrzeniem i walką o demokrację. Gdzie dzis są owi naiwni dziennikarze, ktorzy biegali, aby wspierać Majdan, a wybiegali UPA. I nawet sie nie zawstydzili!

autor: qaduc, data nadania: 2018-02-10 09:53:45, suma postów tego autora: 272

Co smutne

że językiem prawicowym w Izraelu przemówiła nawet lewica.

Nikt nie neguje że na terenach okupowanej byli renegaci którzy brali czynny udział w prześladowaniu ludności żydowskiej. W dużej mierze byli to jednak b.obywatele polscy którzy po 1939 przyjęli listy narodowościowe np. Niemcy etniczni (tzw.)folksdojcze służący w Gestapo,OrPo,Kripo, policji granatowej, byli to Ukraińcy,Białorusini,Litwini z policji pomocniczej czy tym podobnych formacji, byli i nasi rodacy w policji granatowej czy tzw. polskim Kripo, konfidenci i donosiciele, byli wreszcie członkowie tzw. grupy 13,grupy Żagiew, OD-mani którzy tropili swoich rodaków oraz członków polskiej konspiracji(Leon "Lolek" Skosowski).Renegaci i zdrajcy ,oportuniści,konformiści, zdeprawowani kryminaliści bywają w każdym narodzie.

Jest jednak jedno małe ale. Państwo Polskie nie splamiło się kolaboracją, dotyczy to również Holokaustu.Aparaty państwowe Państwa Francuskiego,Republiki Słowackiej,Niepodległego Państwa Chorwackiego,Włoskiej Republiki Socjalnej czy Królestwa Rumunii (aparat okupacyjny na terenach tzw.Besarabii),Państwa Węgierskiego, aparat rządowy Protektoratu Czech i Moraw brały udział w tym procederze. Oczywiście skala niezależności tych aparatów państwowych była różna, zależy od terenu i okresu, ale istniał taki aparat państwowy.

autor: czerwony93, data nadania: 2018-02-10 12:14:48, suma postów tego autora: 2255

Panie Tomaszu,

ponieważ pisze pan o mnie i do mnie więc odpowiadam bezpośrednio.
Na pewno jestem już za stary na *spadkobiercę*, a w moim wieku bardziej myślimy o spadkobiorcach. Kiedyś nim byłem, chociaż z biednej rodziny (ale może nawet dlatego) otrzymałem skromny duchowy spadek. Było tam kilka istotnych tez. Moi wstępni otrzymali ten spadek +. Syn był działaczem związkowym, ma poglądy lewicowe, a wnuk jest działaczem partii lewicowej, którą uważam za właściwą.

To prawda, że lubię jeździć czerwonym tramwajem (za darmo:) i jako staromodny niepodległość pojmuję *jednostronnie*. Na czerwonym tramwaju stoi napisane jak byk, że jedziemy do socjalizmu, ale jeśli w drodze widać, że jedziemy w podejrzane rewiry to wysiadam, bo zmienić kierunku niepodobna.
Oczywiście uważam, że szeroko rozumiana sanacja jest Polsce potrzebna. Ale to inny, szeroki temat do dyskusji.
Nie jestem historykiem, ale wiem, że tworząca się rzeczywistość nie biegnie po historycznych torach jak ten wspomniany tramwaj, a bardziej przypomina zaprzęg konny poruszający się po bezdrożach, ale mamy jakiś wpływ na kierunek. Dlatego razi mnie ten determinizm w oparciu o historię.

> Jeśli polska polityka musi być antykomunistyczna i nacjonalistyczna, to nie mieszajmy jej z nazywaniem jej lewicową.<

Można nazywać według kanonów wiary i nomenklatury narzuconych przez kogoś ważnego, albo na podstawie własnych przekonań, doświadczeń i odczuć.
Ja uważam, że pierwotną podstawą działań lewicowych jest podmiotowość człowieka, w zbiorowości Ludu, a nie komunizm z internacjonalizmem na dokładkę.

Co do spraw polsko żydowskich i polsko niemieckich mam podobne zdanie, biorąc pod uwagę to co pan tutaj napisał.

autor: Adrem63, data nadania: 2018-02-11 09:58:53, suma postów tego autora: 2164

tylko jedno pytanie...

...kto ma interes w kreowaniu tak paskudnej opinii o Polsce i Jej obywatelach a narodowość wyłącza obywatelstwo?

autor: bambosz0, data nadania: 2018-02-11 14:44:25, suma postów tego autora: 1808

Nie jestem patriota z ludu smolenskiego

Nie jestem patriota z ludu smolenskiego i nie bede bronil pisowskiej Polski

autor: Krzysztof Mróź, data nadania: 2018-02-12 20:42:12, suma postów tego autora: 569

Racja

nowa ustawa ma niedociągnięcia, o ile penalizacja banderyzmu jest dobrym pomysłem, podobnie wszelkie praktyki dotyczące rewizjonistycznego określania niemieckich KZ mianem polskich, czy przerzucania odpowiedzialności za zagładę ludności żydowskiej z III Rzeszy Niemieckiej na państwo polskie o tyle sprawa narodu polskiego jest niejasna, wiadomo że w każdym narodzie są "czarne owce' np.szmalcownicy,konfidenci, z drugiej strony zbrodnie popełnione przez formacje mniejszości narodowych np. Niemców etnicznych,Ukraińców nie obciążają narodu polskiego, mimo tego że kiedyś byli oni obywatelami polskimi.

Nie bronie prawicy polskiej, ale dlaczego mam bronić prawice izraelską.

autor: czerwony93, data nadania: 2018-02-13 13:35:43, suma postów tego autora: 2255

O współczesnych "pożytecznych idiotach".

Lewica zatrzęsła się z oburzenia.
Przyzwoity poza tym tygodnik "Przegląd" począwszy od Redaktora Naczelnego poprzez Jarosława Dobrzańskiego do Jana Widackiego nie zostawia suchej nitki na ustawie zabraniającej szkalowania Polski.
Na ogół zgadzają się wszyscy co do tego, że to pycha Jarosława Kaczyńskiego i jego partii są przyczyną jej uchwalenia.

Nigdzie nie pada magiczne słówko "dolar".
A właściwie miliardy dolarów, które miałaby zapłacić Polska za współudział żydowskim Holokauście .

Z prawnego punktu widzenia sprawa jest jasna: Stany Zjednoczone w roku 1960 zgodziły się wypłacić odszkodowanie obywatelom amerykańskim pochodzenia żydowskiego za majątki pozostawione w Polsce, na co przyjęła od Polski 40.000 000 dolarów.
Była to tzw umowa indemnizacyjna.
Podobne umowy zawarła Polska z innymi krajami, więc formalnie nie ma obowiązku zwracać Żydom czegokolwiek.

Owszem - formalnie tak, ale gdyby tak Polska sama od siebie, uznając swoje winy wobec narodu żydowskiego, postanowiła zrekompensować Żydom choćby część owych 65 mld dolarów w ustawie reprywatyzacyjnej, to naród żydowski przestałby nazywać Polskę współwinnym zbrodni Holokaustu i stalibyśmy się może nawet przyjaciółmi. Tak samo uważa Departament Stanu USA, bo umowa umową ale wina Polski jest jak na dłoni, o czym świadczą częste w tej sprawie wypowiedzi prominentnych polityków i artykuły w prasie.
Pan Widacki tak się zagalopował w swej przyjaźni do Żydów, że napisał, że za tę ustawę "Zapłacimy straszna cenę".

Można nie lubić PiS-u i jej przywódcy Kaczyńskiego, rozumiem to bo sam jestem ich zawziętym przeciwnikiem z wielu powodów, o których tu szkoda opowiadać, ale posuwać się do tego, żeby działać na szkodę własnego państwa ( poprzez tę oderwaną od treści ustawy argumentację), to wielka przesada i nie wiadomo do końca czy tylko z głupoty czy z innych powodów.

autor: tarak, data nadania: 2018-02-13 17:07:20, suma postów tego autora: 2853

zachowac proporcje

Z badan wynika, ze ok. 10% Polakow czynnie pomagalo Zydow w czasie okupacji, tyle samo mniej wiecej nalezalo do srodowiska szmalcownikow a reszta, czyli ok. 80%, chcialo przede wszystkim przetrwac co zrozumiale.

autor: arianin, data nadania: 2018-02-13 21:39:36, suma postów tego autora: 10

to oczywiste że chcieli przetrwać

ten kto pomagał Żydom był narażony na szantaż ze strony szmalcowników-renegatów róznej narodowości, wydanie przez szpicli-konfidentów Gestapo,Kripo, skorumpowanych szpicli PPK,granatowej policji, prowokatorów gestapowskich z grupy Żagiew, czy tajniaków referatu żydowskiego Gestapo itd.

autor: czerwony93, data nadania: 2018-02-13 23:17:10, suma postów tego autora: 2255

Kolego arianin

Masz rację Legendy o Polakach bohaterach
To nie tak było &#61516;
Po prostu pompowanie balonu narodowej dumy nie ma sensu...

Podoba mi się oficjalny stosunek do problemu Apokalipsy Naszych Starszych Braci w wierze, czyli stosunek do problemu Rządu Niemieckiego

W skrócie tak to odczytuję ...Jesteśmy winni i będziemy się staraliby to się nie powtórzyło
W Polsce zaś smutnie... Jakieś tzw. Słowiańskie Swastyki ONR :(

Podoba mi się Twój post
Szczególnie podoba mi się poniższy fragment...

***
a reszta, czyli ok. 80%, chciało przede wszystkim przetrwać, co zrozumiale.

autor: arianin, data nadania: 2018-02-13 21:39:36, suma postów tego autora: 5
***

Bohaterem jest się w filmach czy książkach a zwykli ludzie czasy wredne chcą po prostu przeżyć... Ja też bym tak działał.

Oczywiście pomóc Człowiekowi -> tak trzeba i moi przodkowie też w tych czasach tak robili, ale bohaterami nie byli.

autor: JJC, data nadania: 2018-02-13 23:42:32, suma postów tego autora: 1581

Panie Tarak

Pan nadinterpretuje Tą przyjaźń

***
Pan Widacki tak się zagalopował w swej przyjaźni do Żydów, że napisał, że za tę ustawę "Zapłacimy straszna cenę".

***

Nienawidzę Polityki Historycznej i tak ja rozumiem przyczynę oburzenia Redaktora Widackiego...

PiS nie chodzi wcale o Polskę. Im chodzi o władzę na miarę władzy w Rosji radzieckiej do lat 50 ubiegłego wieku.
Karać więzieniem za ocenę Państwa przez Obywatela tak ja tą ustawę przyjmuję
Ten patriotyzm PIS to ściema dla naiwnych mas...

Bo Patriotyzm to realizacja nie tylko hasła -> aby Polska rosła w siłę...

ale też realizację drugiego członu hasła PRL

By zwykli Ludzie żyli dostatnio a najważniejsze spokojnie.


Dążenia do realizacji drugiego członu hasła już nie dostrzegam.

Patrz:
- stosunek PIS do eksmisji na bruk;
- realizacja interesów Wielkiego Biznesu przed Interesami Obywateli RP przez PIS-> niskie nakłady na Edukację i Zdrowie a sadzenie się na Wielkomocarstwowe zbrojenia by zabezpieczyć interesy koncernów zbrojeniowych za Wielką Wodą;
- dbanie o obniżanie podatków głównie Bogatych Polaków;
- straszenie wschodnim Sąsiadem a jednocześnie obszczekiwanie tego Rosyjskiego Niedźwiedzia jak jakiś pomylony ratlerek w imię interesów wielkiego egoistycznego Brata za Wielką Wodą ( interesów koncernów i banków ) ;

autor: JJC, data nadania: 2018-02-14 00:52:25, suma postów tego autora: 1581

kolego JJC

proszę o odpowiedź czy za zbrodnie szmalcowników, szpicli tzw. polskiego Kripo (PPK), granatowej policji, tropicieli na usługach Gestapo i innych renegatów odpowiada cały naród ?

Czy za zbrodnie prowokatorów i szpicli na usługach Gestapo działających w ramach tzw. grupy Żagiew,grupy 13, czy ODmanów też odpowiada cały naród ?

autor: czerwony93, data nadania: 2018-02-14 12:56:42, suma postów tego autora: 2255

Jak Koledzy skomentujecie

Jak Koledzy skomentujecie

skucie kajdankami Pana Frasyniuka biznesmena i apologety III RP.

i pozbawienie na razie chwilowe...wolności.

Czy nie czas się bać...?

Kiedy przyjdą po Was Kolego Tarak czy Kolego Adrem63...?
Kiedy przyjdą po Was Drodzy Redaktorzy Lewica.pl i po jego właścicieli ?
Kiedy zamkną portal Lewica.pl jako portal propagujący treści niezgodne z ustawą i Władzą IPN ?

Kiedy przyjdą do naszych domów i zapukają... otworzyć IPN ?

As colleagues skomentujecie knocking off the handcuffed Mr Frasyniuk businessman and apologety III. and deprivation for the moment instantaneous ... freedom.

Isn't it time to worry? When they come after You, buddy Tarak or Buddy Adrem63 ...? When they come after you, dear Editors Lewica.pl and after its owners? When will close the portal Lewica.pl as a portal to promote illegal content with the law and the authority of the IPN? When they come into our homes and call at ... to open the IPN?

autor: JJC, data nadania: 2018-02-14 13:59:49, suma postów tego autora: 1581

Dolar

W tej potrzebnej dyskusji, kto ma wobec kogo zobowiązania, Polska z uporem godnym lepszej sprawy, zachowuje się wstydliwie i irracjonalnie, nie pozwalając na szerzenie prawdy o udziale Polski we wspomaganiu tworzenia państwa Izrael. To polscy oficerowie z armią Andersa, kryci przez kolegów, dezerterowali przy cichym moralnym, ale nie tylko, wsparciu i aprobacie dowództwa podczas stacjonowania w Palestynie. To w pierwszych latach po wojnie na Dolnym Śląsku szkolono przyszłych bojowników o Izrael. To po wojnie o Kanał Sueski opowiadano sobie, podobnie jak po wojnie czerwcowej dowcipy, o mówieniu szyfrem przez pilotów izraelskich, którego nie mogli złamać Egipcjanie. A te bankiety po zwycięstwie polskich pilotów nad ruskimi, to już poszły w zapomnienie? Z najnowszych o publicznym przyzwoleniu na zrzutkę banków w Polsce na opłacenie przelotu z Rosji do Izraela chętnych do osiedlenia się w wymarzonej ojczyźnie. I za każdym razem totalna ściema, udawanie, że nic się nie stało, co tylko umacniało w podejrzeniach, że to nie braterska pomoc, a totalny szwindel. Zabrakło w tym wszystkim zimnej krwi i realizmu Anglików, którzy dokładnie policzyli przekazane Polakom latającym na wyspach bomby do zrzucania nad nazistowskimi Niemcami i potrącili ze zdeponowanego Skarbu Państwa Polskiego. I co zrobił wdzięczny i dumny Naród Polski. Zrobił wszystko, na co było go stać. Udał, że to nie jego sprawa. Podobnie i we wspieraniu Izraela pomocą wojskową i przez wiele lat na międzynarodowym forum nikt się nie chwalił. Czy nie na miejscu jest przypomnienie przychylnego stanowiska wszystkich prezydentów, a szczególnie Lecha Kaczyńskiego w naprawianiu krzywd i przyznawaniu polskiego obywatelstwa wszystkim chętnym? Na tle wnikliwej i skrupulatnej procedury żądania udokumentowania przynależności narodowej od potomków zesłańców do Centralnej Azji wygląda to wręcz na gest dobrej woli. Dlaczego nikt nie zwróci się do tych nowych obywateli, nie prześle im tego tekstu owej uchwały, nie prowadzi z nimi żadnej pracy.
Podobnie, dlaczego to ZUS nie wypłaca bezpośrednio owych uchwalonych przez Sejm rekompensat, tylko idzie to przez pośrednika. Takie zaniechania sprawiają, że nawet tam, gdzie Polska wykazała dobrą wolę, można zawsze powiedzieć, że została do tego zmuszona. I to polskie zaniechanie przez cały czas za każdym razem jest przeciw Polsce i Polakom wykorzystywane. Polskie lenistwo, fatum, czy celowe zaniechanie kolejnych rządzących? Kolejna ekipa zawsze znajdzie proste wytłumaczenie, że znalazł sie ktoś, kto ulżył w pełnieniu ciężkich obowiązków. Jak widać z wyliczanki, lekka praca rządu ma wymierny ciężar.

autor: qaduc, data nadania: 2018-02-14 19:00:45, suma postów tego autora: 272

Gdy chodzi o miliardy...

tam nie ma zmiłuj się, mówiąc językiem potocznym.
To nawet wygląda na zasadę działania współczesnego szmalcownictwa. Ważna jest tylko przewaga rażenia medialnego i zdolność do wypłacalności podmiotu szantażowanego ( *Polska ma przecież lasy*, jak usłyszałem kiedyś w jednej z rozmów w TV). No i ryzyko inwestycyjne się liczy czyli *ile trzeba mieć, żeby ryzykować w razie się straci* :). Bez znaczenia z punktu widzenia szmalcownictwa wydaje się być zeszpecenie wizerunku, odebranie godności i wzbudzenie nienawiści zarówno strony atakowanej jak i broniącej się. Money rules the world. End justifies the means.

Byłoby to niezmiernie żałosne stwierdzenie gdyby nie ostatnie głosy sprawiedliwych z Izraela, którzy bronią Polski i Polaków zabierając publicznie głos. Na przykład ostatnio
*W ,,Jerusalem Post&#8221; ukazał się artykuł autorstwa dwóch politologów, to Michael Kochin i Efraim Podoksik z Uniwersytetu w Tel Awiwie i Hebrajskiego Uniwersytetu w Jerozolimie*
https://wpolityce.pl/swiat/380952-mocny-glos-z-izraela-przypisywanie-polakom-odpowiedzialnosci-zbiorowej-za-zbrodnie-holokaustu-jest-odrazajace

autor: Adrem63, data nadania: 2018-02-15 12:48:06, suma postów tego autora: 2164

Kolego czerwony

Kolego czerwony
Krótka odpowiedź... Za zbrodnie wobec Żydów i Polaków Narodowości Polskiej nie odpowiada cały naród Polski
a może lepiej Wszyscy Obywatele RP.

Fakt - jednak jest zbrodnie były - byli szmalcownicy i inni antysemici polskiej narodowości.
Grupa antysemitów obecnie też nie jest mała wystarczy poczytać komentarze na onet.pl ; wp.pl ; o2.pl czy innych portalach
a na prawicowych to aż się roi.

Tylko Kolego ... Kolega nie dostrzega, że wysoce prawdopodobne jest to, że ustawa ta być może też wykorzystywana do walki a nawet stworzona do walki z Lewicą i lewicowymi Obywatelami RP.

Według tego co śpiewają Narodowcy...w swych marszach
-> sierpem i młotem czerwoną hołotę...
czy też -> aby na drzewach zamiast liści wisieli komuniści...

Dodatkowo zabrania dyskusji zwykłym obywatelom na temat ich Państwa a także historii RP
a nawet grozi więzieniem dla ludzi o lewicowych poglądach niezgodnych z doktryną IPN.

Only Buddy ... Colleague does not see that a highly likely is that this Act can also be used to fight and even created to fight the Left and the left-wing Citizens.

According to what singing Patriots in ... in their marches-hammer and sickle > red hołotę ... or-> for trees instead of wisieli leaves the Communists ...

In addition, prohibits discussion of ordinary citizens about their Member States as well as the history of POLAND and even threatens prison for people with left-wing views incompatible with the doctrine of the IPN.

autor: JJC, data nadania: 2018-02-15 16:09:20, suma postów tego autora: 1581

Jacek pyta:

>Jak Koledzy skomentujecie skucie kajdankami Pana Frasyniuka biznesmena i apologety III RP.<
Pajacowanie *Pana Frasyniuka* wydaje się nie warte komentarza wszak takich *bojowników o wolność i demokrację* jest na pęczki i ich zachowanie jest w pełni przewidywalne w kontekście antypisizmu.
*Pan Frasyniuk* ma to czego chciał czyli nagłośnienia, bo wrzaski totalnej opozycji z trybun KOD i sejmowych nie robią już na ludziach wrażenia, a jego gwiazda mocno zbladła.
Może liczył na coś więcej (np. spałowanie:), ale się przeliczył (na PIS nie można liczyć :).

Mówiąc poważnie, skucie go kajdankami jest najlepszym przykładem działania demokracji czyli m.in. równości wobec prawa.

>Czy nie czas się bać...?<
W tej sytuacji bać się trzeba głupoty ludzkiej, czasami własnej.

>Kiedy przyjdą po Was Kolego Tarak czy Kolego Adrem63...?<
Zapytaj kolego Pana Schetyny i jego ministra Pana B. Sienkiewicza (*Idziemy po was*).
:)

autor: Adrem63, data nadania: 2018-02-16 08:46:12, suma postów tego autora: 2164

gdy w tle są pieniądze rzeczowe argumenty przegrywają.

Jeśli Polska to taki bandycki kraj, to każdy normalny człowiek unikał by nawet czasowego pobytu na jego terenie. Grzechami "nie bohaterstwa i szmalcownictwa" można obarczyć WSZYSTKIE KRAJE biorące udział w II WS i również te które nie brały bezpośredniego udziału ale nie zaprzestały kontaktów handlowych i dyplomatycznych z agresorami... Znane są kraje które robiły niezłe interesy na "otaczaniu troską zbrodniarzy wojennych" czerpiąc korzyści z ich wiedzy i usłużności i jakoś nie brzydziły się dać im niezasłużoną wolność i dobrobyt ...masz nieczyste sumienie ,źle się czujesz bez ekspiacji ? bij się w swoje piersi a moje zostaw do mojej dyspozycji. W tej całej wrednej zabawie - wyliczance pominięto jedną ważną sprawę CZAS zdarzenia.w 1939 roku dorosły człowiek powinien mieć 18 lat ale wg prawa był jeszcze niepełnoletni ( różnie to bywało) .i dziś ci najmłodsi zbliżają się do 100 lat a tych naprawdę dorosłych NIE MA już wśród żywych to jak mamy ich rozliczyć z sumienia? rozkopać groby?... Trzeba jednak przyznać że w PRL były procesy zakończone skazaniem za zbrodnie wojenne .Nie były to spektakularne zdarzenia i pewnie ginęły w masie innych spraw ale opinie o szmalcownikach , bandytach i rabusiach były zdecydowanie negatywne.

autor: bambosz0, data nadania: 2018-02-16 11:51:13, suma postów tego autora: 1808

mam propozycję dla WSZYSTKICH dyskutantów

Nie trudno znaleźć opracowane przez Historyków dzieje Europy i powiązaną z nią historię ŻYDÓW także tych na terenie Polski Rosji, Ukrainy,Litwy i tzw Azji mniejszej

autor: bambosz0, data nadania: 2018-02-16 12:00:05, suma postów tego autora: 1808

bambosz0

bambosz0

Mam 2 pytania i 2 uwagi - dygresje

Czy w RP nie ma obecnie zjawiska antysemityzmu ?

Dygresja osobista...

Osobiście mam obecnie serdecznego kolegę Semitę.
Mój zaś Dziadek, gdy miałem kilkanaście lat oprowadzając mnie po miejscu straceń Polaków i Polaków Starszych Braci w wierze, w Rotundzie Zamojskiej
tak komentował tabliczki z nazwiskami...To mój Kolega, to mój Kolega, to mój Kolega...


Czy zjawiska antysemityzmu czy rasizmu należy lekceważyć szczególnie wśród młodych ludzi ?


Dygresja osobista...

Jestem byłym belfrem informatyki i zetknąłem się w pracy z przejawami rasizmu tak dla "jaj" czy jak obecnie mówią "beki" uczniowie instalowali wyskakujące okienka o rasistowskich treściach...
Nie to był dla mnie duży problem bo reagowałem negatywnie i opieprzałem i usuwałem ale...
Gdy zacząłem rozmowę z Koleżanką Pedagog szkolną, że takie zjawisko się pojawia i dla mnie to niebezpieczne zjawisko, bo może
Świadczyć o sympatiach rasistowskich to...

usłyszałem odpowiedź przesadzasz ... :(

Translation

I have 2 questions and 2 comments-digressions

Or RP does not currently have the phenomenon of anti-Semitism?

Digression personal ...

Personally, I currently have a warm friend Semitę.
My and Grandpa when I had a dozen years of showing me the place of execution of Poles and Poles older brothers in the faith, in the Rotunda Zamojskiej so he signs with the names of the ... This is my Friend, my friend, this is my friend ...

Whether the phenomenon of anti-Semitism or racism to be taken lightly especially among young people?

Digression personal ...

I am a former schoolmaster at computer science and I have encountered in working with racism so for "eggs" or as they say "beki" students to install pop-ups about racist content.
It was not a big problem for me because I reacted negatively and opieprzałem and removed but ... When I started a conversation with a friend and teacher, that such a phenomenon occurs and for me it is a dangerous phenomenon because I can attest to soften the prediction racist ...
I heard the answer you ... ...

autor: JJC, data nadania: 2018-02-17 11:18:27, suma postów tego autora: 1581

Co kolega Adrem63 sądzi o tym co napisałem?

Co kolega Adrem63 sądzi o tym co napisałem?

Kolega to też lekceważy :( co poniżej jest zawarte w cytacie mojego postu?

What my friend Adrem63 thinks about what I wrote? Friend is also despise:(which below is included in the quote my post?

***
Tylko Kolego ... Kolega nie dostrzega, że wysoce prawdopodobne jest to, że ustawa ta być może też wykorzystywana do walki a nawet stworzona do walki z Lewicą i lewicowymi Obywatelami RP.

Według tego co śpiewają Narodowcy...w swych marszach
-> sierpem i młotem czerwoną hołotę...
czy też -> aby na drzewach zamiast liści wisieli komuniści...

Dodatkowo zabrania dyskusji zwykłym obywatelom na temat ich Państwa a także historii RP
a nawet grozi więzieniem dla ludzi o lewicowych poglądach niezgodnych z doktryną IPN.

Only Buddy ... Colleague does not see that a highly likely is that this Act can also be used to fight and even created to fight the Left and the left-wing Citizens.


According to what singing Patriots in ... in their marches-hammer and sickle > red hołotę ... or-> for trees instead of wisieli leaves the Communists ...

In addition, prohibits discussion of ordinary citizens about their Member States as well as the history of POLAND and even threatens prison for people with left-wing views incompatible with the doctrine of the IPN.
autor: JJC, data nadania: 2018-02-15 16:09:20, suma postów tego autora: 736

***

autor: JJC, data nadania: 2018-02-17 11:33:22, suma postów tego autora: 1581

Takich jak Kolega Adrem63 też jest wielu

Takich jak Kolega Adrem63 też jest wielu

*** cytat z Adrem63

Jacek pyta:
>Jak Koledzy skomentujecie skucie kajdankami Pana Frasyniuka biznesmena i apologety III RP.<
Pajacowanie *Pana Frasyniuka* wydaje się nie warte komentarza wszak takich *bojowników o wolność i demokrację* jest na pęczki i ich zachowanie jest w pełni przewidywalne w kontekście antypisizmu.
*Pan Frasyniuk* ma to czego chciał czyli nagłośnienia, bo wrzaski totalnej opozycji z trybun KOD i sejmowych nie robią już na ludziach wrażenia, a jego gwiazda mocno zbladła.
Może liczył na coś więcej (np. spałowanie:), ale się przeliczył (na PIS nie można liczyć :).

Mówiąc poważnie, skucie go kajdankami jest najlepszym przykładem działania demokracji czyli m.in. równości wobec prawa.

>Czy nie czas się bać...?<
W tej sytuacji bać się trzeba głupoty ludzkiej, czasami własnej.

>Kiedy przyjdą po Was Kolego Tarak czy Kolego Adrem63...?<
Zapytaj kolego Pana Schetyny i jego ministra Pana B. Sienkiewicza (*Idziemy po was*).
:)

autor: Adrem63, data nadania: 2018-02-16 08:46:12, suma postów tego autora: 1779


Translation

***
Such as a colleague Adrem63 is many

*** quote from Adrem63

Bill asks: > as colleagues skomentujecie knocking off the handcuffed Mr Frasyniuk businessman and apologety III RP. < Pajacowanie * Mr Frasyniuk * it seems not worth comment, after all, such freedom fighters and democracy is in the bundles and their behavior is fully deterministic in the context of the antypisizmu. * Mr. Frasyniuk * this is what you wanted that is sound, because yelling total opposition from the stands the code and are not doing on people already parliamentary experience, and his star tight faded. Can count on something more (e.g. spałowanie), but a miscalculated (for PIS cannot count:). Seriously, knocking him handcuffed is a prime example of action of democracy or m.in. equality before the law. > Or no time to be afraid of ...? < In this situation, you need to be afraid of human stupidity, sometimes their own. > when they come after You, buddy Tarak or Buddy Adrem63 ...? < Ask buddy Lord Schetyny and his Minister of Mr b. Sienkiewicz (* go after you *). :)
Author: Adrem63, date of posting: 2018-02-16 08:46:12, the sum of the posts by this author: 1779
***

autor: JJC, data nadania: 2018-02-17 11:44:37, suma postów tego autora: 1581

Mają po sto lat

Trafna uwaga. Dziś nie ma już dorosłych z czasów omawianych lat, a tylko dzieciaki, ktorym się coś tam zapamiętalo, a młodzi bez żadnej wiedzy historycznej. Nie ma Polaków, wladających jezykami znanymi w tamtych czasach w Polsce. Pozostali cwaniacy, ktorzy od lat polują na łatwą zwierzynę. Czy ktoś zdziwił się, że ten cały akcelerator Bagsika to ukartowane przez bankierow oszustwo, aby liniom lotniczym zaplacić za transport nawet nie z P{Olski, ale z Moskwy do Tel Awiwu. Teraz udaje się kolejna ustawka pod haslem powtorka marca. A zwierzyna sama lezie w sieci.

autor: qaduc, data nadania: 2018-02-17 12:01:56, suma postów tego autora: 272

Czy nie dostrzegacie ?

Czy nie dostrzegacie ?
W swoim zacietrzewieniu dyskusyjnym Koleżanki i Koledzy

, że ustawa o IPN może być nadinterpretowana i szkodzić w ogóle ludziom o innych poglądach niż władza?


a może ...
zostawmy ocenę PAN - Historykom i Sądom Cywilnym o nie IPN który staje się dziwną Historyczną Prokuraturą ?

Whether or not you are seeing?

In his discussion zacietrzewieniu fellow members, that the law on IPN may be over-inflated and harm in all people with other views than power?
or maybe ... Let's leave a review score of PAN-Historians and Civil Courts not IPN that becomes a strange Historical Prosecutors?

autor: JJC, data nadania: 2018-02-17 12:11:32, suma postów tego autora: 1581

Dostrzegamy

Szum wokół ustawy to dobry pretekst do przypomnienia, że Zagłada dotyczyła wybranych, a Bialorusini, których zginęło 25%, Polacy, licząc jako narodowość 12,5% to tylko ofiary wojny. O innych nie ma sie co rozpisywać, a Mein Kampf, gdzie Hitler jasno przedstawił plan przesiedlenia Polakow na Ural to tylko mrzonka. Pora to wreszcie zrozumieć, że wprawdzie wszyscy ludzie są rowni. Prawdopodobnie, ale bynajmniej?

autor: qaduc, data nadania: 2018-02-18 16:59:32, suma postów tego autora: 272

Polacy ?

Polacy ?
Obywatele Polscy z diaspory żydowskiej w II RP to nie byli Polacy?

Myślę, że tu jest problem ten sztywny podział według

Prawicowego modelu

Obywatele Polscy to Polacy i Przedstawiciele o Innych Korzeniach.


Bo ja myślę i uważam , że

Polakiem być to nie tylko urodzić się

ale czuć Polakiem oraz identyfikować z Polską
tą umęczoną przez swoją historię .

Iluż to wybitnych Polaków miało korzenie semickie?
Kiedy w Historii My byliśmy jako Obywatele szczęśliwi?

autor: JJC, data nadania: 2018-02-18 22:03:39, suma postów tego autora: 1581

sympatie antypatie- ludzka rzecz..

..ale dorabianie "gęby" dla własnego interesu to już jest podłość. JJC pyta o antysemityzm.. odp. nie wiem bo nie obracam się w kręgach gdzie taka jest opinia. Znam rodzinę której ojciec został 1968 roku zwolniony z dyrektorskiego stanowiska w tzw zjednoczeniu, ale mieszkają dalej w tym samym bloku choć już tych najstarszych dawno nie ma ,a młodsi poza dorosłym wnukiem gdzieś też krążą po Polsce. Czy byli źle traktowani przez sąsiadów? absolutnie NIE ani wtedy (68) ani tym bardziej później.. żyli wszyscy w tych blokach, rozmawiali przy 'trzepak" i jak większość narzekano na pogodę , małe zarobki i na to co w "sklepach" .. Antysemityzm wyrósł wraz z"transformacją" i biedą większości nie radzących sobie z dziką prywatyzacją i bezczelnością "nowych elyt" które wmówiły Im że są do niczego, nieprzydatni nieudolni, roszczeniowi a przecież dali im "wolność i możliwości " Oczywiście ten bezmiar niesprawiedliwości musiał znaleźć ujście i znalazł gdy ekipa rządząca składała się TAKŻE z przedstawicieli znanych działaczy "s" pochodzenia Żydowskiego. Na rezultaty nie trzeba było długo czekać.. ktoś musiał być winny ich biedy ,a że zaczęło wrzeć w tym prawicowym kotle to takie argumenty podrzucano"elektoratowi" który potem przeistoczył się w "suwerena" i mamy to co mamy bo zbiegło się to też z kociołkiem Izraelskim który prowadzi własną politykę okupacyjną ,wojnę z sąsiadami i przy okazji nie bawiąc się w subtelności forsuje w Kongresie USA podobno "Należne" odszkodowanie " od Polski... Pytanie brzmi ... czy Polacy to antysemici? a może zapytajmy czy Żydzi w Polsce są prześladowani i muszą mieć specjalną ochronę swych instytucji tak jak np. we Francji ?... a czy ustawa nawet nieprecyzyjna (jak większość ustaw nie tylko tych uchwalanych w Polsce)musi być interpretowana tendencyjnie i jak najbardziej restrykcyjnie.. to tylko domysły które mają moim zdaniem ułatwić interes "który jest nadrzędny"

autor: bambosz0, data nadania: 2018-02-19 13:47:29, suma postów tego autora: 1808

P.Frasyniuk

...współautor cyrku pod tytułem i co,mi zrobicie?.. Prawica ma obsesję bycia na tapecie.. bo KAZDY niewinny obywatel jeśli ma wezwanie do Sądu,Prokuratury , U.Skarbowego czy na posterunek Policji to przychodzi bo taki jest nasz obowiązek. W czym jest "lepszy",że może nie przyjść bez ważnego powodu niż ""zwykły" Kowalski?..Czy Demokracja o którą tak dzielnie walczył i na którą się powołuje nie jest dla niego warta pójścia by dać dobry przykład postawy obywatelskiej? Władza, to inna broszka,ale demokratą być to sprawa honoru..ale jak widać nie dla wszystkich .. I komu mam wierzyć że o mnie zadba jeśli jestem tylko nic nie znaczącym obywatelem bez tytułu bohatera mitycznej walki o coś czego i tak nie szanują ?.

autor: bambosz0, data nadania: 2018-02-19 14:06:37, suma postów tego autora: 1808

re: Polacy?

Fakt, ale niejednoznaczny. Zostawmy historii żądania autonomii na Kongresie Wersalskim, które rykoszetem zaowocowały Wolnym Miastem Gdańsk. Na dziś bardziej znamienna i istotna jest wypowiedź dyrektora Muzeum w Oświęcimiu, przy okazji obchodów 70 rocznicy wyzwolenia obozu powiedział w wywiadzie, że dla niego w Oświęcimiu, rozumianym jako Auschwitz nie było Belgów, Francuzów, Węgrów, tylko Żydzi. I ten relatywizm jest istotny. Nie ma żadnych przeszkód, aby każdy obywatel Polski jako państwa nie mógł mieć swojej własnej narodowości. Nie spotkałem poza granicami Żydów, którzy wstydziliby się przynależności do swojego narodu. Nie było to ani żadne afiszowanie, ani unikanie odpowiedzi. Po prostu, sam z siebie, jeśli było to bliskie grono znajomych, kiedy każdy mówił o sobie, zachowywali się naturalnie. To w Polsce jest to problem sztucznie wyolbrzymiany, a kiedy patrzę na niektórych dyskutantów, to wręcz prowokują do wypowiedzi, prowadzących do antysemityzmu. Wystarczy choćby przypominanie o wrażliwości jednej strony, albo otaczanie nimbem i zakazem krytyki jednego narodu. Doświadczyli tego Ormianie, kiedy walczyli o uznanie ludobójstwa własnego narodu, walczą o to Polacy, pokazując rzeź na Wołyniu. I tu nadziewają się na kontrę z najmniej oczekiwanej strony. Naród, który sam przeszedł gehennę, nie podziela podobnych odczuć innych. Przykre i niezrozumiałe w świecie, który wszystkich ludzi powinien traktować równo. Przyjdzie czas na ocenę wczorajszych i dzisiejszych rzezi w Afryce i co wtedy będzie?

autor: qaduc, data nadania: 2018-02-19 21:40:05, suma postów tego autora: 272

sorry dla mnie Obywatel Polski to Polak

Dla mnie też

to co piszą w WIKI
cytat z WIKI***


Pierwsze próby oszacowania strat wojennych podjął już w 1939 rząd II RP. Po wojnie, w styczniu 1947 r. Biuro Odszkodowań Wojennych działające przy Prezydium Rady Ministrów w &#8222;Sprawozdaniu w przedmiocie strat i szkód wojennych Polski w latach 1939&#8211;1945&#8221; oszacowało ogółem straty osobowe na 6,028 mln osób, w tym 3,2 mln Żydów (ubytek urodzeń obliczono na 1,215 mln), co wzbudziło zastrzeżenia międzynarodowych ekspertów. Szacunkowe straty ludności Polski w wyniku działań III Rzeszy na terenach okupowanych zostały sklasyfikowane na poszczególne grupy.

***

Według mnie straciliśmy w czasach II Wojny Śwatowej 6,028 miliona Obywateli Polski czyli
6,028 miliona Polaków w tym 3,2 mln Polaków pochodzenia żydowskiego czy semickiego jak kto woli.

autor: JJC, data nadania: 2018-02-19 23:28:54, suma postów tego autora: 1581

sorry bambosz0

ale dlaczego skuto tego Obywatela kajdankami ...

Czy chciał uciekać ?

Może był niebezpiecznym przestępcą ?

bo przepraszam dla mnie tylko takie przypadki wymagają skucia kajdankami.

autor: JJC, data nadania: 2018-02-19 23:33:52, suma postów tego autora: 1581

Dla mnie

Dla mnie
przedstawiciela lewicy chrześcijańskiej
Obywatel Polski ale też Obywatel UE

to jest bliźni
lub inaczej mój Brat czy Siostra.


Napisano też miłuj bliźniego jak siebie samego.

Dlatego ochrona prawna ze względu na to, że jestem Polakiem
jest czymś sztucznym, zbędnym a nawet obrażającym moje człowieczeństwo.

Sztucznym jest też szczerze istnienie takiej instytucji jak IPN

bo IPN to powinien być wchłonięty przez PAN jako Oddział Historyczny.

Mam nadzieję, że tak się kiedyś stanie gdy Polska i Polacy zmądrzeją ( będą normalni).

For me, representative of the Christian left

Polish Citizen but also an EU Citizen,
it is a neighbor or my brother or sister.

It is written, too, love your neighbor as yourself.
That is why legal protection due to the fact that I'm a pole is something artificial, unnecessary and even that may cause offence my humanity. Artificial is also frankly the existence of such an institution as the IPN because IPN it should be absorbed by the LORD as a branch of history. I hope that it did once happen when Poland and the Poles grow wiser (Will normal)

autor: JJC, data nadania: 2018-02-19 23:53:56, suma postów tego autora: 1581

Koleżanki i Koledzy dyskutujący

Koleżanki i Koledzy komentujący ( dyskutujący)
krótko

w rasizmie zawiera się antysemityzm.

Friends and Colleagues comment (dyskutujący) briefly in racism is anti-Semitism.

autor: JJC, data nadania: 2018-02-20 00:02:04, suma postów tego autora: 1581

Translation

Polacy ?
Obywatele Polscy z diaspory żydowskiej w II RP to nie byli Polacy?

Myślę, że tu jest problem ten sztywny podział według

Prawicowego modelu

Obywatele Polscy to Polacy i Przedstawiciele o Innych Korzeniach.


Bo ja myślę i uważam , że

Polakiem być to nie tylko urodzić się

ale czuć Polakiem oraz identyfikować z Polską
tą umęczoną przez swoją historię .

Iluż to wybitnych Polaków miało korzenie semickie?
Kiedy w Historii My byliśmy jako Obywatele szczęśliwi?

The poles?

Polish citizens of Jewish diaspora in the SECOND POLISH REPUBLIC were not the poles?

I think that there is a problem the rigid right-wing breakdown model of Polish citizens to the poles and the representatives of the other.
Because I think and i believe that the Pole is not only to be born but feel a pole and identify with the Polish that a female martyr by your story.

How many is a prominent Poles have Semitic roots?
When ever we were as happy Citizens?

autor: JJC, data nadania: 2018-02-20 00:05:49, suma postów tego autora: 1581

JJC bo nie stawił się dobrowolnie na wezwanie.

Frasyniuk czy Golizna to dla mnie tacy sami obywatele którzy mają stawić się bo oficjalne, urzędowe itd, pismo do nich skierowane i doręczone tego wymaga. Prawicowe sposoby na doprowadzanie niesfornych wywołują we mnie zażenowanie, ale tak zachowuje się władza ood "transformacji...Kajdanki sa na wyposażeniu Policji więc ich używają profilaktycznie by nie musieli ganiać niesfornego doprowadzanego.. NIEWAZNE jakiej rangi- w demokracji wszyscy równi i tak ma być. Nie wolno lekceważyć funkcjonariuszy państwowych. Nie podoba się wynajmuję adwokata czyli "kłamczucha" jak kiedyś pieszczotliwie ich nazywano i on załatwia za delikwenta te różne nieprzyjemne rzeczy.. Czy podoba mi się łomotanie do drzwi o 6-sej rano i widok mizeroty w kajdankach ? jeśli to ktoś niebezpieczny to też jest em za tym by go skuć, a.e czy wszystkich? to rozprawa na dwa lata i pewnie nie do rozstrzygnięcia , ale w przypadku P.Frasyniuka? mam mieszane uczucia bo jakoś nie widzę powodu by mu współczuć jest dużym chłopczykiem i chyba wie co robi jak wszyscy jego koledzy z Solidarności, którą potomni pewnie z satysfakcją osądzą...jak zrobiono to te 3 dziesiątki lat wcześniej...

autor: bambosz0, data nadania: 2018-02-20 16:08:55, suma postów tego autora: 1808

Przyjmujesz błędne założenie

Polacy to osoby narodowości polskiej, obywatelstwo to co innego bo inaczej dojdzie do takich wariactw że uznamy S.Bandere za Polaka, bo miał polskie obywatelstwo,a co z Harrym Schulzem katem Łobieżnicy, wszak był polskim obywatelem,co z Augustem Nikolai znanym jako kat Rypina

autor: czerwony93, data nadania: 2018-02-20 16:15:27, suma postów tego autora: 2255

JJC sami stworzyli

taką demokrację to teraz ONA ta Demokracja obowiązuje wszystkich.a głównie jej twórców.Ten chocholi taniec trwa od wielu lat. ps. a skąd Policjant na służbie ma wiedzieć czy Frasyniuk nie czmychnie? policjant to nie jasnowidz. A wezwania się nie lekceważy bo przyjdą skują doprowadzą bo to się nazywa "prawo", a wobec prawa wszyscy są równi i to Panie Jacku jest powinność każdego Obywatela i owiązuje to prawo także KAZDEGO urzędnika nawet tego na prezydenckim stolcu.. i jeśli wszyscy przestrzegają przyjętych reguł to wtedy mamy porządne państwo a nie cyrk z małpami.. co nie daj Boże ...amen

autor: bambosz0, data nadania: 2018-02-20 16:25:13, suma postów tego autora: 1808

Trafia do mnie Twoje rozumowanie bambosz0

ale byłem świadkiem skucia człowieka co podpadł prawu.
Dwóch rosłych facetów skuło i wyprowadziło mizerotę oszusta nauczyciela i wyprowadziło go ze szkoły z gabinetu Dyrektora na oczach całej gawiedzi szkolnej . Chyba była to maksymalna ilość uczniów w oknach :(.
Jakie to ludzkie jak sensacja i prowadzą skutego przestępcę ale nie zbrodniarza.

Ja jednak miałbym i dla "przestępcy" ale nie kryminalisty odruch współczucia więc dlatego zapewne na przepraszam za nazwy "glinę" czy "psa" nie nadawałem się i nie nadaję.

autor: JJC, data nadania: 2018-02-21 09:05:29, suma postów tego autora: 1581

Dla mnie Polak...Kolego czerwony

to Obywatel Narodowości Polskiej

Stąd zapewne ja rozumiem artykuł, który komentuję tzn. jego przesłanie a Ty czerwony jak i część komentujących Lewicowców Nie.

Przypominam tytuł

Piotr Szumlewicz: Balon narodowej dumy

Komentarz - właściwie ten artykuł to proponowanie przekłuwania balonu Narodowej Dumy

bo taki nadmuchany balon przeszkadza rzetelnej ocenie faktów historycznych

autor: JJC, data nadania: 2018-02-21 09:15:19, suma postów tego autora: 1581

Czerwony przepraszam ale...

Co powiesz o wspaniałych Polakach wręcz genialnych Polakach?
Których śladów stóp nie jestem godnym całować &#8230;

Podam nazwiska tylko kilku

Tuwim, Lechoń, Leśmian, Brzechwa, Mickiewicz...

Kliknijcie w opisy WIKI
słowa właściwie :( nie ma jedynie przy ?


Matka Adama była według danych historycznych z Frankistów
http://www.prawica.net/2439

i cytat z tej strony

***

W I Rzeczpospolitej Żydzi &#8211; o czym nikt prawie nie pamięta &#8211;posiadali przywileje, jakich nie mieli ani mieszczanie ani chłopi &#8211; przyznawano im bowiem szlachectwo w razie gdyby nawrócili się na wiarę chrześcijańską, odwołując grzech bogobójstwa.

Z tego przywileju Żydzi korzystali wyjątkowo rzadko. Znamy tylko jeden przypadek masowego nawrócenia Żydów: w połowie XVIII wieku 500 rodzin żydowskich pod wodzą &#8211; wspomnianego wyżej - Jakuba Franka, który uznał boskość Jezusa przeszło w 1751 roku we Lwowie na wiarę chrześcijańską i zostało przyjętych do stanu szlacheckiego. Być może to zdarzenie miało przełomowe znaczenie dla kultury polskiej, ponieważ wśród potomków po kądzieli nawróconej rodziny Majewskich miał się znaleźć A. Mickiewicz, narodowy polski poeta.
***

Dla mnie wymienieni powyżej
są, byli i zawsze będą

Tuwim, Lechoń, Leśmian, Brzechwa, Mickiewicz...

Polakami

autor: JJC, data nadania: 2018-02-21 09:38:09, suma postów tego autora: 1581

przykro mi powiedzieć ale niektórzy autorzy WIKI

mają trochę skrzywień prawicowych tak ja to widzę :(

bo pod hasłami nazwiskami Polskich Poetów niektórych można znależć
takie ciekawe słowo --> właściwie ...

Cytaty poniżej

np. Jan Brzechwa, *** właściwie Jan Wiktor Lesman, ps. Szer-Szeń***


a także Julian Tuwim

***Julian Tuwim (ur. 13 września 1894 w Łodzi, zm. 27 grudnia 1953 w Zakopanem) &#8211; polski poeta żydowskiego pochodzenia, pisarz, autor wodewili, skeczy, librett operetkowych i tekstów piosenek; jeden z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego. ***

autor: JJC, data nadania: 2018-02-21 09:57:26, suma postów tego autora: 1581

czerwony93

Sprawa nie jest taka prosta. Oczywiście obywatelstwo danego kraju nie określa jednocześnie narodowości. Określenie narodowości jest sprawą niezwykle skomplikowaną. Gdy rodzice pochodzą z różnych kręgów narodowościowych, a dziadkowie jeszcze z innych to widać, że więzy krwi to mit. Decydującymi wydaje się wychowanie i kultura w jakiej dany osobnik został wychowany, ale i to nie jest determinantą.

Obecnie przyjmuje się, że jest to kwestia, którą każdy sam powinien określić (zidentyfikować się samemu). Jeśli tak, to pod jakimś wpływem, po pewnym czasie jakiś obywatel może zmienić swoją narodowościową identyfikację tak jak piłkarz zmienia barwy klubowe.

W tej sytuacji zadać można pytanie po co w ogóle określanie narodowości, ale to już temat do szerszej dyskusji.

P.S.
Dzięki za podanie informacji o wydarzeniach w Łobżenicy (byłem tam dwa razy odwiedzić znajomych), ale o tej historii nikt nie mówił. Moi znajomi pochodzili z innych stron.

autor: Adrem63, data nadania: 2018-02-21 10:30:51, suma postów tego autora: 2164

Coś się źle skopiowało czy nie dopatrzyłem

By uniknąć błędów, bo moderatorzy błędów w naszych tekstach nie poprawiają ( nie taka ich rola)
Puszczam teksty przez słownik i cóż chochlik

Jest w moim poście...

Dla mnie Polak...Kolego czerwony
to Obywatel Narodowości Polskiej


powinno być

Dla mnie Polak...Kolego czerwony
to Obywatel Polski

autor: JJC, data nadania: 2018-02-21 22:28:36, suma postów tego autora: 1581

Polska bez lewicy

Wyraźnie już widać, że Polska bez lewicy to Polska niezrównoważona, Polska szalona po prostu, Polska która straciła instynkt samozachowawczy

autor: hania.buzia, data nadania: 2018-02-25 12:07:23, suma postów tego autora: 107

Lewicowy publicysta na językach internautów

No coz, dzieki takim lewicowym wypowiedziom, lewicowcow niedlugo ogladac mozna bedzie jedynie w nielicznych rezerwatach


&#8222;Nie jestem dumny z faktu bycia Polakiem&#8221; &#8211; oświadczył na swoim koncie na Twitterze lewicowy publicysta Piotr Szumlewicz.
&#8222;Ja w sumie też nie jestem dumny z faktu, że Pan jest Polakiem...&#8221; &#8211; ironizują w odpowiedzi internauci.


Michał Górnicki @michalgornicki
W odpowiedzi do @PiotrSzumlewicz

Komu Pan kibicuje w meczach międzynarodowych?


marz Liz &#127477;&#127473;&#128526;&#128175; @liz_tomarz

Od rozwiązania Związku Radzieckiego Piotr nie ogląda sportu, bo nie ma komu kibicować
06:52 - 25 lut 2018

http://niezalezna.pl/218017-bycie-polakiem-nie-jest-dla-niego-powodem-do-dumy-lewicowy-publicysta-na-jezykach-internautow

autor: Rebel2, data nadania: 2018-02-26 02:07:29, suma postów tego autora: 3825

Rebel2

Uczucie dumy, nie tylko narodowej, jakoś dziwnie mocno wiąże się z prawicowością dumnego/-ej. Wytłumacz mi dlaczego miałbym być dumny z zupełnie ode mnie niezależnego faktu urodzenia się akurat w polskiej rodzinie? I z tego, że Polakiem był jakiś król sprzed wieków, naukowiec czy też jest nim jakiś, nawet najlepszy sportowiec? Owszem. Kibicowałem polskiej drużynie na mundialach i ucieszył mnie np. złoty medal Stocha. Ale dlaczego miałbym być z tego dumny? Jaka była w tym moja czy twoja zasługa, pytam? Dumnym można być tak naprawdę tylko wyłącznie ze swoich osobistych wysiłków i osiągnięć oraz - do pewnego stopnia - swoich dzieci, które się wychowało.

autor: lewicowiec, data nadania: 2018-02-26 11:48:39, suma postów tego autora: 499

Kolego Lewicowiec

Kolego Lewicowiec no pasran
tak trzymać.

Też tak myślę, że duma to tak może być z własnych dokonań i działań dla dobra Ludzi.

Nie z tego, że zaliczą mnie do Yanki bądź z tego, że się urodziłem.

Niestety "wyskakujące okienko" Rebel2 jest dumne z tego, że może pisać z daleka i dowalać lewicowcom na Lewica.pl...dla mnie to ciągle zagubiony, smutny Latarnik z USA.

Kolega Szumlewicz często ma rację w swych postach.

Rebel2, więc pudło z tym rezerwatem dla Kolegi Szumlewicza, bo z tego, co piszesz i jak piszesz
To w rezerwatach czy innych ogrodach jeszcze trochę i Rebla2 będą pokazywać... Buahaha :)

Duma z urodzenia to jedynie z czego może być dumny Skrajny Prawicowiec Rebel2 jak i Skrajna Prawica bo winnych obszarach u nich same braki&#8230; :(

autor: JJC, data nadania: 2018-02-26 12:45:49, suma postów tego autora: 1581

Lewicowiec

>Uczucie dumy, nie tylko narodowej, jakoś dziwnie mocno wiąże się z prawicowością dumnego/-ej.<
Uczucie dumy z tego że się jest Polakiem łączy się z partiotyzmem, poczuciem przynależności do narodu, społeczeństwa, jakiejś szczególnej grupy. Ta duma nie musi być nadęta jak balon, wystarczy że dana osoba czuje więź z grupą, która ma w swoim dorobku jakieś pozytywne dokonania i wyróżniała się dodatnio w stosunku do innych grup. Wystarczy czasami świadomość solidnej dobrej roboty lub nawet to że w tej grupie nie było drastycznych przegięć wyrózniających inne grupy.
Nie podzielam poglądu, że patriotyzm to domena prawicy. To zależy od wychowania i często jakiejś indoktrynacji pro lub anty. Nas w PRL wychowywano w duchu patriotycznym chociaż w innym niż dzisiaj kontekście społeczno politycznym i z dodatkiem internacjonalizmu.

Pamiętam jak nasz kochany profesor, wychowawca, polonista, człowiek o poglądach lewicowych, który nas swoich uczniów wiele lat po maturze zapraszał i przyjmował na spotkaniach absolwentów, kiedyś w czasie rozmowy przy śniadaniu spojrzał na mnie i wypowiedział następujące zdanie:
&#8222;Jestem dumny, że Polacy nie powołali na wodza kogoś takiego jak Adolf Hitler.&#8221;
Trochę mnie zatkało. Pomyślałem, acha zaczyna sie lekcja patriotyzmu. Czując sie niejako wywołany do odpowiedzi &#8222;wypaliłem&#8221; bez namysłu: To sprawa przypadku i warunków. W określonych warunkach np. w czasie wojny, każdy naród ujawni wystarczającą ilość katów.

Potem po namyśle doszedłem do wniosku, że Polacy chociaż mają swoje ciemne plamy na historii to jednak w sumie odróżniają się dość pozytywnie od innych narodów, biorąc pod uwagę uwarunkowania geopolityczne. Dlatego też poczucie tej przynależności nie pozwala znosić ze spokojem oczerniania Polaków w rozmowach z tymi którzy to chętnie czynią.

Tym chyba różni się duma narodowa od dumy z własnych osiągnięć i wartości.
autor: Adrem63, data nadania: 2018-02-26 18:09:50, suma postów tego autora: 2164

Adrem63

Czy poczucie więzi to to samo co duma? Poczucie więzi można mieć równie silne, a nawet silniejsze, z mieszkańcami tego samego regionu, miasta czy wsi, uczniami tej samej szkoły, członkami tej samej partii, wyznawcami tej samej religii, fanami tego samego zespołu muzycznego czy drużyny sportowej.

A z tym Hitlerem to sprowadzanie dyskusji ad absurdu. Jesteśmy lepsi od Niemców, bo Hitler nim był? I od Rosjan, bo Stalin. I od Chińczyków, bo Mao? Jeśli jednak owa więź narodowa jest konieczna i niezbywalna, to pewnie powinniśmy też czuć ją nawet z Polakami-seryjnymi mordercami? Absurd? Jeśli tak, to nie większy niż ten argument z Hitlerem.

Polacy są 50-milionowym narodem, który wydał tysiące wybitnych jednostek, w tym noblistów. A co mają w takim razie powiedzieć członkowie małych narodów, którzy nie mogą pochwalić nikim na miarę Kopernika, Chopina, Piłsudskiego, JPII czy nawet Lewandowskiego?

A jeśli już musimy odczuwać dumę to może z państwa? Jednak państwo nie jest tożsame z narodem, nawet w tak jednolitym etnicznie kraju jak Polska, choć "prawdziwi patrioci" bardzo chcieliby, żeby tak było, co manifestowali np. w sobotę w Hajnówce.

autor: lewicowiec, data nadania: 2018-02-26 20:37:02, suma postów tego autora: 499

Polak,narodowość, wspólnota plemienna...

..bezsens narzuconej tendencyjnie groteskowej dyskusji aż w oczy "szczypie" . W końcu nie to jest ważne jakiej jesteśmy narodowości ale czy wobec naszego Państwa jesteśmy lojalni. Ważne jest to kim chcemy być? Bo chyba nie mylę się że jeśli mam Polski paszport lub Dowód Osobisty to jestem POLSKIM OBYWATELEM i te dokumenty do czegoś zobowiązują.

autor: bambosz0, data nadania: 2018-02-26 21:00:30, suma postów tego autora: 1808

Duma dumie nierówna

>Czy poczucie więzi to to samo co duma? <
Dla mnie słowo *Duma* szczerze mówiąc jest słowem nieco rażącym. Duma wg SJP to:
*poczucie własnej godności i wartości*
*zadowolenie i satysfakcja z własnych lub czyichś osiągnięć*
To pierwsze to rodzaj samozadowolenia, pozytywnej samooceny chyba już tylko bardzo luźno związanej z narodem czy społeczeństwem kraju z którym się identyfikujemy. Nie bardzo wiem czy można być dumnym zbiorowo (my dumny naród) czy to tylko takie nakręcające patriotyzm tramtatata. To drugie może bardziej dotyczyć zbiorowości np. rodziców, rodziny, zespołu, wsi miasta itd. gdy jest to poczucie więzi. No i są oczywiście różne patriotyzmy z tym związane. Te więzi mogą być oczywiście silniejsze od więzi związanej z ludźmi mówiącymi tym samym językiem, tej samej kultury z tym samym obywatelstwem. Patriotyzm ten związany zwykle z krajem w którym się urodziliśmy i wychowali zależy jeszcze od innych czynników.

>Jeśli jednak owa więź narodowa jest konieczna i niezbywalna, to pewnie powinniśmy też czuć ją nawet z Polakami-seryjnymi mordercami?<
Ta więź nie jest konieczna i tym bardziej nie jest niezbywalna. Poczucie tej więzi cechuje ludzi usposobionych patriotycznie. Nie każdy czuje się patriotą i nie każdy może pochwalić się swoim patriotyzmem, ale nawet ludzie bez patriotycznego zacięcia mogą podziwiać tych którzy za patriotów uchodzą. Patriotyzm to już tak jakby rodzaj miłości w której nie dostrzega się wad, albo się dostrzega ale się je toleruje (*Muszę ją/go wziąć w całości*). Ale nie każdy jest zdolny do miłości.

>A jeśli już musimy odczuwać dumę to może z państwa?<
Właśnie, jeśli poważnie traktujemy tezę, że *Państwo to my naród, społeczeństwo.*.
Nie musimy, ale na ogół chcielibyśmy tę dumę odczuwać, bardziej chyba niż jesteśmy skłonni przyczynić się do jej powstania.

autor: Adrem63, data nadania: 2018-02-26 23:03:16, suma postów tego autora: 2164

Polskie obozy koncentracyjne?

I tyle w tym temaci

https://www.youtube.com/watch?v=M4jkRh0zpjU&feature=youtu.be

autor: Rebel2, data nadania: 2018-03-01 02:32:15, suma postów tego autora: 3825

Kto ty jestes, Polak maly...

Jestem pewien ze nie ma na tym forum nikogo kto by nie znal tego wierszyka

*Jednym z najgorszych i najbardziej szkodliwych elementów PiS-owskiej propagandy jest oparta na kompleksach, kłamstwach i manipulacjach narodowa duma. Nie tylko stanowi ona podstawę rządowej polityki historycznej, ale opieranie się na niej zamknęło usta również większości opozycji*

Najbardziej kretynska teoria .
Wystarczy tylko zamienic *PiS-owskiej propagandy* na *prl-owskiej propagandy* i bedziemy miec to co Baby-Boomers pamietaja ze szkoly
Wpajano nam pariotyzm i dume narodowa przez wiele lat
Narod polski to narod wybrany. Bereza Kartuska i Zaolzie to nie Narod tylko wredna Sanacja.

Z ziemi wloskiej do polskiej przez Santo Domingo nie istnialo w historii. Jedwabne podobnie, bo przeciez caly Izrael obsadzony byl drzewami oliwnymi na czesc Polakow ratujacych Zydow. Operacja Wisla ???? Czy ktos slyszal jakiekolwiek szczegoly? I wiele innych

Narod polski to narod nieskalanych bohaterow ktorzy nigdy nie popelniali zadnych nikczymnosci a sami byli zawsze ofiarami

Kiedy kilka lat temu (przed dojsciem PIS-u do wladzy) zaczely sie histeryczne wycia w polskiej prasie internetowej po kazdym *polskim obozie koncentracyjnym* w prasie zagranicznej bylem wyraznie zdziwiony.
Zadania przeprosin, politycznie poprawne skorygowanie faktow itp

Ci w USA co cokolwiek wiedza o II ws wiedza doskonale ze obozy nie byly polskie tylko niemieckie na terenach polskich.
Dla mie byl to , moze niefortunny ale zawsze skrot myslowy

No i PIS wyszedl naprzeciw oczekiwaniom Polakow. Stworzyl ustawe ktora mialaby zakonczyc to *oczernianie narodu wybranego*
Ale okazalo sie ze inny *narod wybrany* poczul sie urazony co opozycja natychmiast skrzetnie wykorzystala przeciwko PIS-owi

Przegrana opozycja, nie moze zrozumiec ze historie zawsze pisza zwyciezcy.
Kiedys bylo to pzpr, dzisiaj jest to PIS
Jutro ????

autor: Rebel2, data nadania: 2018-03-05 03:20:28, suma postów tego autora: 3825

jutro ?

Jutro?

Dziś niczym a jutro ... ?

Jutro to zależy Od Nas i Obywateli RP.

Eden na Ziemi i w RP sam nie powstanie, ale trzeba go zbudować.

3 X Tak

a) trzeba go chcieć zbudować;
b) trzeba go też zbudować i może to trwać lata;
c) w RP muszą go zbudować Obywatele RP ( bez podtekstów Obywatele tego Państwa).

Translation

Tomorrow?

Today like tomorrow ...?
Tomorrow, it depends on Us and citizens of Poland.
Eden on Earth and in the RP itself does not rise, but you have to build it.

3 X Yes

a) you need to want to build;
b) you need to build and it can take years;
c) in the RP must build it Citizens (without subtext the nationals of that State).

autor: JJC, data nadania: 2018-03-06 13:03:00, suma postów tego autora: 1581

Dodaj komentarz