Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Piotr Ciszewski: Mity polskiej polityki mieszkaniowej

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

Sam mit klasy średniej

to wymysł anglosaskich neoliberałów, czym jest ta mityczna klasa średnia, to "przedsiębiorca" jednoosobowy,właściciel "firmy" jednoosobowej który ledwo wiąże koniec z końcem, nauczyciel na pół etatu, a jeszcze wymyślono niższą klasę średnią.

autor: czerwony93, data nadania: 2018-03-02 21:25:05, suma postów tego autora: 2255

klasa średnia w Polsce

szczególnie na prowincji to przede wszystkim "budżetówka". W sektorze prywatnym zarabia się po prostu za mało, chyba że jest się właścicielem odpowiedniej wielkości firmy, członkiem kierownictwa, względnie specjalistą. Ale te grupy zdecydowanie związane są z dużymi miastami. Na prowincji klasa średnia to głównie urzędnicy, nauczyciele, lekarze i księża

autor: tomasz_rysz, data nadania: 2018-03-03 11:17:52, suma postów tego autora: 1253

Całkowicie zgadzam się

z Piotrem Ciszewskim w tym temacie i dzięki za rzeczowe naświetlenie sytuacji w tym zakresie. Problem mieszkaniowy to jeden z kluczowych problemów ludzkich (praca, wyżywienie, mieszkanie, edukacja, ochrona środowiska).
Wydaje się słuszny pogląd, że w polityce mieszkaniowej, w dzisiejszej sytuacji ekonomicznej Polski rozwiązania rynkowe, neoliberalne, deweloperskie, komercyjne itp. nie rozwiążą problemu w jego istotnej części.
W Niemczech już dawno stosuje się dopłaty do kosztów wynajmu mieszkania dla najemców o niskich dochodach (Wohngeld), a mieszkania socjalne (budowane z pomocą dotacji państwowych) mają umiarkowane ceny najmu.
Dla rozwiązania w podobny sposób tego problemu w Polsce brakuje jeszcze środków finansowych. Wygląda na to, że ten temat będzie ciążył na władzy PIS i ciekawe czy znajdzie się rozwiązanie.
A może lewica wymyśli coś ciekawego.

autor: Adrem63, data nadania: 2018-03-04 08:49:22, suma postów tego autora: 2088

nawet jeśli wliczać

w tzw.klase średnią budżetówkę, przedstawicieli biurokracji to i tak jest to znikomy procent społeczeństwa, a gdyby zastosować kryteria zachodnioeuropejskie to niewiem czy uzbierało by się 10%

autor: czerwony93, data nadania: 2018-03-05 09:20:18, suma postów tego autora: 2255

ochrona godności zamiast godności

"Od początku transformacji w Polsce panuje przekonanie o wyższości prywatnej formy własności nad innymi. W myśl tej zasady władze lokalne przystąpiły między innymi do likwidacji zasobu mieszkań komunalnych. Potraktowano je jako zbędny zasób, generujący koszty."

Mieszkania te, zamiast przypadać rotacyjnie potrzebującym, zniknęły z rynku, a właściwie pojawiły się na nim jako nowa, prawem kaduka uzyskana "własność" prywatna. Często za pół darmo.

Teraz, żeby mieszkać, nie ma co liczyć na gminę. Trzeba mieszkanie kupić. I koniec. Bo gmina - organ w całym cywilizowanym świecie odpowiedzialny za zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych niezamożnych - w odpowiedzi na potrzeby swych mieszkańców bezradnie rozkłada puste ręce.

Ale za to mamy najlepszą na świecie ustawę chroniącą godność tych mieszkańców przed zakusami wrogów Polski i polskości. Tak jakby Polak bez mieszkania miał jeszcze jakąkolwiek godność, wymagającą szczególnej państwowej ochrony prawnej...

autor: hania.buzia, data nadania: 2018-03-05 17:10:58, suma postów tego autora: 103

Dodaj komentarz