Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Piotr Szumlewicz: Polskie państwo wyznaniowe

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

USA to tez panstwo wyznaniowe?

"Duchowni mają możliwość udzielania ślubów konkordatowych, które wiążą się z takimi samymi skutkami prawnymi jak małżeństwa cywilne. To też element państwa wyznaniowego."

Sluby cywilne i koscielne maja taki sam skutek prawny od wielu dziesiecioleci

autor: Rebel2, data nadania: 2018-06-28 02:31:57, suma postów tego autora: 3910

Rebel2

Może jednak USA są państwem wyznaniowym? Przychylałby się do tego poglądu pewien prawUS, pisząc m.in:
'Chrześcijaństwo było i jest dominującą religią i filozofią w USA do dziś. Ameryka ma korzenie chrześcijańskie, nie świeckie'.
https://www.salon24.pl/u/starosta/284348,o-panstwie-swieckim-polsce-i-usa

autor: lewicowiec, data nadania: 2018-06-28 10:27:40, suma postów tego autora: 500

rebel

a przypadkiem trump i jego faszystowski rząd z rzeczniczką nie bronili separacji dzieci cytatem z biblii? tym samym którym usprawiedliwiano niewolnictwo? nie przypadkiem i błędnie prawicowe ścierwa nie twierdza że stany zostały stworzone przez chrześcijan i dla chrześcijan? nie przypadkiem chrześcijanie uniemożliwiają dostęp do aborcji zmieniając prawa poszczególnych stanów?

autor: nikyty, data nadania: 2018-07-02 12:52:00, suma postów tego autora: 3572

Czy nie aby Rebelciu ?

Prezydent Regan wraz Janem Pawłem II nie zniszczyli a w najgorszym wypadku ograniczali reformę Katolicyzmu .

Reformę realizowaną poprzez tzw. Teologię Wyzwolenia a szczególnie 3 jej nurt opierający się o
Filozofię marksistowską...

U nas w Gdańsku stoi nawet ich pomnik gdzie ręka w rękę idą oni ... Przed siebie w dal.

Moim zdaniem obecny prezydent USA kontynuuje dzieło R. Regana ... Jest moim zdaniem tak samo konserwatywny , anty pracowniczy i pro korporacyjny.

Blisko mu do recept szowinistycznych na problemy bezrobocia i biedy, czy pauperyzacji coraz większych rzesz Amerykanów...
W Polsce PISowi jest moim zdaniem dość blisko do polityki społeczno przemysłowej Prezydenta Donalda Trumpa.

Powtórzę szowinizm to nie jest moim zdaniem recepta na biedę, wykluczenie i bezrobocie w Świecie... Taką receptą być może mogłoby być zrównanie 3 rodzajów własności: prywatnej, publicznej - samorządowej oraz spółdzielczej.

Moim zdaniem ratunkiem na Kryzysy Kapitalizmu być może byłby Kapitalizm Państwowy ...Coś jakby Kapitalizm made in China, ale z nurtem społecznym, czyli samorządnością i uzwiązkowieniem pracowników pracy najemnej.

autor: JJC, data nadania: 2018-07-13 22:22:44, suma postów tego autora: 1582

W czym wyraża się szowinizm recepty na rozwój USA ?

Moim zdaniem szowinizn D.Trumpa w polityce społeczno przemysłowej wyraża się w haśle ...
"Buy American and Hire American" ("Kupuj amerykańskie, zatrudniaj Amerykanów !")

Resztę znajdziecie pod linkiem

https://wiadomosci.wp.pl/trump-kupuj-amerykanskie-i-zatrudniaj-amerykanow-6113530441299585a

autor: JJC, data nadania: 2018-07-13 22:28:52, suma postów tego autora: 1582

Brawo Rebel2....

Rebel2 dobrze radzę startuj na Prezydenta USA...


Masz szansę niepowtarzalną i wielką
Bo zawsze przebijałeś i przebijasz w dyskusjach oraz wypowiedziach

obecnego Prezydenta D. Trumpa

Ty jesteś ten sam sort...



autor: jacekx, data nadania: 2018-07-14 00:02:21, suma postów tego autora: 3088

Errata JJC

Czy aby...?

Prezydent Reagan wraz Janem Pawłem II nie zniszczyli a w najlepszym wypadku ograniczali reformę Katolicyzmu .

Reformę realizowaną poprzez tzw. Teologię Wyzwolenia a szczególnie 3 jej nurt opierający się o
Filozofię Marksistowską...

U nas w Gdańsku stoi nawet ich pomnik gdzie ręka w rękę idą oni ... przed siebie w dal.

autor: JJC, data nadania: 2018-07-14 00:31:21, suma postów tego autora: 1582

Ręka w rękę ...

Idą, idą...

http://m.niedziela.pl/artykul/98511/nd/Jan-Pawel-II-i-Reagan-w-Gdansku

Idzie dwóch, co nam Polskę ponoć uczynili Wolną od nieprzyjaciół - głównie wolną od Braci Moskali...a z nas zaś uczynili wolnych najmitów.

Ech, ech ... może kiedyś zakróluje nam w naszej Ojczyźnie Wolny Rozum :) ?

autor: JJC, data nadania: 2018-07-14 00:53:26, suma postów tego autora: 1582

lewicowiec

A moze jednak nie
Fakt chrzescijanskich korzeni plus konkordat nie jest jeszcze wystarczajacym dowodem na panstwo wyznaniowe

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pa%C5%84stwo_wyznaniowe

A przyklad USA podalem jedynie jako przyklad ze konkordat nie musi byc w panstwie wyznaniowym o czym wiem dobrze jezeli chodzi o USA

A swoja droga czy moglbys wymienic europejskie panstwa majace swieckie korzenie?

autor: Rebel2, data nadania: 2018-07-18 04:23:05, suma postów tego autora: 3910

nikyty

Rozmawiamy o tym czy Polska jest panstwem wyznaniowym a nie o Biblii
Ty jak zwykle probujesz skierowac dyskusje na inne tory.

...nie twierdza że stany zostały stworzone przez chrześcijan i dla chrześcijan?...

Znowu klamiesz, a zrodla tych rewelacji sa oczywiscie znane tyko i wylacznie tobie

No i kwiatuszek twojej schizofrenii:

"nie przypadkiem chrześcijanie uniemożliwiają dostęp do aborcji zmieniając prawa poszczególnych stanów? "

A kto jest za prawem do aborcji?
Zapewne Muzulmanie :))))))))

autor: Rebel2, data nadania: 2018-07-18 04:31:16, suma postów tego autora: 3910

Jacek

No wreszcie wrocilec. Bylem juz zaniepokojony twoja dluga nieobecnoscia

Poniewaz za kazdym razem zaznaczasz "Moim zdaniem" nie mam zamiaru dyskutowanie z twoimi opiniami

“Opinions are like assholes, everyone has one but they think each others stink.”

autor: Rebel2, data nadania: 2018-07-18 04:37:52, suma postów tego autora: 3910

Rebel2

Jeśli nie bierzemy pod uwagę dawnych, średniowiecznych "korzeni", lecz bardziej współczesne, to Francja bez wątpienia jest świeckim państwem. Gdybyśmy bowiem patrzyli wyłącznie na średniowieczne korzenie, to np. Litwa miałaby korzenie pogańskie, a Hiszpania - muzułmańskie.

PS Podaj przykład kraju muzułmańskiego, w którym obowiązuje całkowity zakaz aborcji.

autor: lewicowiec, data nadania: 2018-07-18 08:31:35, suma postów tego autora: 500

rebel

pytales czzy usa to tez panstwo wyznaniowe, wiec odpowiedzialem

co jakis czas jakis usolski fundamentalistyczny prawak twierdzi ze usa zostalo stworzone przez chrzescijan i dla chrzescijan, zeby to znalezc wystarczzy wpisac w google "usa founded by christians", zeby ci oszczedzic czasu, wyniki z google gdzie mozesz znalezc przyklady https://www.google.com/search?q=usa+founded+by+christians&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b

faszyzujacy republikanie z otwarcie faszystowkim juz fox newsem na czele promuja biblie i chrzescijanska tzw moralnosc jako zrodlo praw i podstawe do kontroli obywateli, kradziez dzieci na granicy pani fuckabee sanders usprawiedliwiala dokladnie tak samo jak zbyt rasistowski jak na lata 80-te, ale w sam raz dla znanego rosyjskiego agenta aka trump, sessions, ze to religijny obowiazek ejst przestrzegac prawa - przypadkiem byla to wymowka wlascicieli niewolnikow

co do dostepu do aborcji, a raczej drastycznego jego ograniczania z pobudek religijnych, smieszy mnie "argument", ze muzulmanie tez sa przeciw aborcji:) chrzescijanie moga robic co chca jesli inne kulty religijne robia to samo?

autor: nikyty, data nadania: 2018-07-18 10:15:09, suma postów tego autora: 3572

Co z Twoją Kandydaturą Rebel2 na Prezydenta i dlaczego?

Dlaczego przeszkadza Ci, że piszę moim zdaniem...Wszak posiadam i posiadałem zawsze swoje zdanie w dyskusjach.
Ty tak nie robisz...a tylko małpujesz ?.

Sorry a to, co Ty piszesz o Świecie, Europie to nie jest tylko Twoje zdanie... No może garstki Polonii obrażonej na Polskę :).
Translation ->
Sorry and what you write about the world, Europe is not just your opinion ... well, maybe a handful of Polonia offended Poland:).

Uwierz mi Rebel2 ...

Masz szansę niepowtarzalną i wielką szansę na sukces w walce o fotel Prezydenta USA.
Bo zawsze przebijałeś i przebijasz w dyskusjach oraz wypowiedziach
styl obecnego Prezydenta D.Trumpa

Ty jesteś ten sam sort...

autor: JJC, data nadania: 2018-07-19 21:39:16, suma postów tego autora: 1582

Co z wolną wolą ?...wszak ją mamy wobec Pana

Co z wolną wolą ?...wszak ją mamy wobec Pana.

Dlaczego więc zakazywać aborcji Kobietom tej wolnej woli tworząc z aborcji nakaz prawny?

Czy Kobieta to nie jest Wolny Człowiek który ma wobec Pana wolną wolę ?...

Uważam więc , że tworzenie zakazu aborcji i podpieranie się tu doktryną chrześcijańską
to głupota Prawicowych pseudo chrześcijan...

Sorry Prawica nigdy nie grzeszyła mądrością...

Translation

What about free will? ... After all, we have it to the Lord so why prohibit abortions to women of the free will of abortion legal order?

Whether a woman is not a free man who has to the Lord FREEWILL? ...
I believe, therefore, that the creation of the prohibition of abortion and support Christian doctrine here is stupid right-wing pseudo-Christians ...
Sorry Right never sinful the wisdom of ...

autor: JJC, data nadania: 2018-07-19 22:01:46, suma postów tego autora: 1582

Tak mnie nie było tu w komentarzach....

Byłem w sanatorium w Gołdapii.

autor: JJC, data nadania: 2018-07-19 22:07:09, suma postów tego autora: 1582

lewicowiec

zaczynasz tanczyc drogi lewicowcu.
Nie umiesz wskazac europejskich panstw o korzeniach swieckich to zmieniasz temat na aborcje w krajach muzulmanskich
Co bedzie nastepne?
Zycie seksualne i aborcja wsrod mrowek?

Dyskusja na temat aborcji mnie nie interesuje. Jakis czas temu wypowiedzialem sie na ten temat i koniec

A swoja droga, czy moglbys mi wytlumaczyc dlaczego to wlasnie aborcja jest dominujacym tematem wsrod meskiej czesci lewicy?

autor: Rebel2, data nadania: 2018-07-30 03:02:06, suma postów tego autora: 3910

nikyty

To ze USA zalozone zostalo przez Chrzescijan to jest zwykly truizm.
Nawet jest to zawarte w Konstytucji USA
To ze tylko dla Chrzescijan to jest tylko i wylacznie twoje klamstwo

*faszyzujacy republikanie z otwarcie faszystowkim juz fox newsem na czele promuja biblie i chrzescijanska tzw moralnosc jako zrodlo praw i podstawe do kontroli obywateli, *

I znowu agresywnie wypowiadasz sie w temacie o ktorym nie masz zielonego pojecia!!!
Wg ciebie Demokraci nie czytaja Biblii i nie wyznaja chrzescijanskiej moralnosci
W kazdym kosciele znajdziesz tak Demokratow jak i Republikanow bioracych udzial w mszy i wyznajacych tego samego Boga

*... ze to religijny obowiazek ejst przestrzegac prawa ...*

Stosujac twoja ciekawa logike trudno bedzie znalezc na swiecie panstwo w ktorym nie ma tego religijnego obowiazku
Moze wiec wszystkie panstwo za panstwami wyznaniowymi
:))))))))))

autor: Rebel2, data nadania: 2018-07-30 03:27:35, suma postów tego autora: 3910

JJC

Powiedziales mi komplement - dziekuje
W niektorych tematach moja opinia jest bardziej radykalna niz Trumpa a w niektorych calkowicie sie nie zgadzam
No i to wszystko posrodku

Sa jednak dwa problemy o ktorych nie wiesz

1. Prezydentem moze byc tylko i wylacznie urodzony Amerykanin a jak wiesz ja jestem dzieckiem prl-u

2. A NA JAKI DAMSKI CH.J MNIE TEN KLOPOT??????

Sam Trump napewno nie spodzewal sie takiej nienawistnej histeri ze strony Demokratow i presstytutek z Main Savage Media nie tylko do niego ale do calej jego Rodziny jak i czlonkow jego rzadu

Nie dziekuje

autor: Rebel2, data nadania: 2018-07-30 03:40:37, suma postów tego autora: 3910

Rebel2

Wskazałem ci Francję. Mało? Także współczesna Republika Turecka ma świeckie korzenie w idei Ataturka, choć Erdogan mocno stara się to zniweczyć i nawiązuje do czasów sułtanatu.

Niewygodne pytanie o kraje islamskie? A aborcja jest obsesyjnym wręcz tematem, ale dla męskich prawicowców. Powiadasz, że w Jueseju jest znowu na odwrót?

autor: lewicowiec, data nadania: 2018-07-30 14:30:27, suma postów tego autora: 500

"byłem w sanatorium w gołdapii"

tak? a nie we wła-dy-sła-wo-wie? he he. albo na jakiej tam "pielgrzymce"? btw. jak sądzicie gdzie lepiej walnąć as BEG-packer (not to be confused with BACK-packer). ehrlich gsagt seit langem hab lust darauf. jakarta kuala lumpur or so.

http://www.dailymail.co.uk/news/article-4400790/Rise-Western-backpackers-begging-fund-trip.html

autor: motyl, data nadania: 2018-07-31 15:50:16, suma postów tego autora: 2165

lewicowiec

Zaczynam rozumiec twoja tzw logike
Wg niek Polska ma korzenie swieckie a dokladnie komunistyczne / prl-owskie

A jakie korzenie ma w takim razie Kuba?

*Niewygodne pytanie o kraje islamskie? *

Przde wszystkim wyjatkowo glupie, bo nie wiem czy znajdzie sie tu (oczywiscie oprocz ciebie) jeszcze ktos kogo interesowalaby aborcja w krajach muzulmanskich
Oprocz tego czy to nie lewactwo a nie prawactwo koniecznie chce dyskutowac o aborcji?
W USA jest dokladnie tak samo

autor: Rebel2, data nadania: 2018-08-01 02:51:42, suma postów tego autora: 3910

rebelq

na początek link o religijności founding fathers

https://auhouston.org/u-s-constitution-mentions-religion-just-twice-and-both-times-the-word-no-attached-ellery-schempp/

wydawało ci się że odpowiadałeś na temat w akapicie dotyczącym faszyzujacego fox news, ja nie twierdziłem że demokraci są do nogi ateistami, ja pisałem że fox news z fuckubee sanders i sessions zaczęli powoływać się na biblię i religię nawet nie jako źródło praw, ale jako wymówkę dla której praw należy przestrzegać (po raz pierwszy od wojny secesyjnej), niezależnie od tego, że łąmią prawa człowieka, że są faszystowskie, jak np kradzież dzieci

obowiązkiem obywatela każdego państwa w każdym systemie prawnym jest nieprzestrzeganie przepisów podrzędnych do prawa międzynarodowego, jeśli stoją one w sprzeczności do praw człowieka, konwencji genewskich itp

autor: nikyty, data nadania: 2018-08-02 10:41:10, suma postów tego autora: 3572

dopisek dla rebelka

przestrzeganie prawa nie jest obowiązkiem religijnym, obowiązek przestrzegania prawa wynika z tradycji oświeceniowych, z teorii umowy społecznej, przy czym prawo międzynarodowe stoi ponad prawem narodowym

autor: nikyty, data nadania: 2018-08-02 11:07:39, suma postów tego autora: 3572

nikyty

Jaka definicje *Faszyzm* stosujesz ze twierdzisz ze:

(twoje cytaty)
*...faszyzujacy republikanie z otwarcie faszystowkim juz fox newsem na czele... *
*są faszystowskie, jak np kradzież dzieci*

Czy moglbys przyblizyc mi cos wiecej bo jakos uszlo to mojej uwadze:
*...sanders i sessions zaczęli powoływać się na biblię i religię nawet nie jako źródło praw...*

No i jeszcze czy moglbys mi podac zrodlo, bo chetnie chcialby sie dowiedzic cos wiecej:
*...obowiązkiem obywatela każdego państwa w każdym systemie prawnym jest nieprzestrzeganie przepisów podrzędnych...*


PS
Ile razy w zyciu i co ogladales na FOX Nerws?

autor: Rebel2, data nadania: 2018-08-03 21:59:01, suma postów tego autora: 3910

rebel

a co ci bede zabawe psuc, udawaj slepego i gluchego

autor: nikyty, data nadania: 2018-08-04 09:47:35, suma postów tego autora: 3572

Rebel2

Owszem. Z mojego punktu widzenia w zasadzie każde państwo ma świeckie korzenie. Państwo jest instytucją z gruntu świecką, choćby religia miała w nim wielkie wpływy. Chyba żadnego trwałego państwa na świecie nie założyli religijni przywódcy. Bardzo specyficznym wyjątkiem od tej reguły jest Państwo Kościelne, czyli obecny Watykan. Być może wskażesz przykład pewnego króla Henryka, zwanego VIII, który z powodu swoich małżeńskich fanaberii założył Kościół anglikański. Jednak Anglia istniała na długo przed nim, sam Henryk nie został przecież kardynałem, a krajem nie zaczęli rządzić anglikańscy biskupi. Obecnie zaś monarchia brytyjska ma głównie ceremonialne znaczenie, podobnie jak inne monarchie w świecie zachodnim.

autor: lewicowiec, data nadania: 2018-08-04 10:32:30, suma postów tego autora: 500

nikyty

Rozczarowales mnie konczac tak szybko dobra zabawe.:(
Myslalem ze zapas twoich bzdurnychargumentow jest wiekszy

A wiec do nastepnej dyskusji

No to ci pa

autor: Rebel2, data nadania: 2018-08-04 16:28:57, suma postów tego autora: 3910

lewicowiec

Znowu tanczysz

(cytat)
" Chyba żadnego trwałego państwa na świecie nie założyli religijni przywódcy."

Ojcowie Zalozyciele tez nie byli religijnymi przywodcamni
a dyskusja jest o tym czy USA nie jest przypadkiem panstwem wyznaniowym poniewaz byli oni Chrzscijanami a Biblia jest w powszechnym uzyciu.

Wez chocby przyklad Polski

W szkole uczono mnie ze poczatek Panstwa Polskiego liczony jest od Chrztu (chrzescijanski obrzadek)


https://pl.wikipedia.org/wiki/Chrzest_Polski

A Anglikanizm w dalszym ciagu ma chrzescijanskie/katolickie korzenie

autor: Rebel2, data nadania: 2018-08-04 16:52:06, suma postów tego autora: 3910

Stworzenie Swiata - wersja lewicowa

Adin raz priszoł pop k’swaim uczenikam i skazał:
Nu rebiata, cwiety wy mai zołotyje – siewodnia raskażu ja wam a tom, kak Bog sdiełał swiet. Spierwa ni ch.ja na swietie nie było. Bog sideł w swojej komnatie, czochraja swaju biełoju borodu i ni ch.ja nie diełeł. Adin raz
priszoł Bog do swojej baby i sprasił: „Nu, baba, skażi ty mnie – sdiełat’ li swiet, ili niet?” „Kak ty choczesz – atwietiła baba – tak Ty Bog”.
I Bog sdiełał swiet. – znaczitsa: sołnce, łunu, ziemliu, zwiozdy…
I Bog sdiełał toże oczeń krasiwowo parnia. Eto był Adam. On swabodno guliał, kuszał i srał gdie papał.
Adin raz priszoł Adam k’Bogu i skazał: „Tawariszcz Bog, sdiełaj mienia babu”.
„Na ch.j tiebia baba?” – sprasił Bog.
„Jeb.tsa choczet, a u mienia baby niet!” I Bog sdiełał jemu babu. Eto była Jewa, blat’ praklataja. Ani
swabodna gulali, kuszali i jeb.lis’ skolko ugodno.
Adin raz priszoł Bog k’ludiam i skazał: „Nu rebiata, cwiety wy mai załatyje, u mienia w sadu nachoditsa adna jabłoń, katora imiejet oczeń krasiwyje jabłaki. No pizdit’ ich wam nie nada! Kak by wy padpizdili chatia adno jabłoko, tak ja was w ch.jam iz Raja wybraszu.”
No Jewa, blat’ praklataja, padpizdiła dwa kiłagrama jabłok pierwowo sorta.
I tak Bog prisłał k’nim Michaiła Archangieła, katoryj ich w ch.jam iż Raja wybrasił.
Kagda Adam naszołsa na Ziemlie, on s’razu pastupił w Krasnuju Armiu.
Adin malcziszka w szkolie padniał ruku i sprasił: „Tawariszcz Pop, Tawariszcz
Pop – mnie każetsa, szto Krasnoj Armi totczas jeszczio nie było!”
„Durak s tiebia, malcziszka – skazał pop – Krasnaja Armia była, jest’ i budiet wsiegda!”

autor: Rebel2, data nadania: 2018-08-04 17:02:29, suma postów tego autora: 3910

Rebel2

Anglikanizm ma katolickie korzenie, ale anglikanizm nie jest równoznaczny z Anglią ani tym bardziej ze współczesną Wielką Brytanią.

Powołujesz się na nauczycieli z peerelowskiej szkoły?! A może chodzi ci raczej o księdza na lekcji religii? Owszem, początki polskiej państwowości zdaniem większości historyków zbiegają się w czasie z przyjęciem chrztu przez Mieszka I i jego dwór. Czyli wg twojej logiki Litwa powstała dopiero z chwilą chrztu Jagiełły w 1387 roku? A może w takim razie Imperium Rzymskie powstało dopiero wraz z wydaniem edyktu mediolańskiego przez ces. Konstantyna w 313 roku?

O tym, jak bardzo jesteś ograniczony do chrześcijańskiego kręgu świadczy fakt, iż nie wytknąłeś mi przeoczenia tak znaczącej postaci jak Mahomet, który będąc przywódcą przede wszystkim religijnym, stworzył podwaliny pod państwowość i rozpoczął niesamowite podboje terytorialne Arabów. Jednak w zasadzie trudno wskazać istniejące współcześnie państwo, będące spadkobiercą tamtego państwa. Arabię Saudyjską założyli Saudowie w latach 30. XX w. Za potomków Mahometa uważają się tylko przedstawiciele dynastii Haszymidów, którzy władali Irakiem do bodajże 1952 r., ale do tej pory jedynie w mało znaczącej Jordanii.

PS Dobrze, ze wyjaśniłeś mi co oznacza "chrzest". Inaczej musiałbym szukać po internecie albo jechać po nauki do kaznodziejów chrześcijańskiego Jueseju ;)

autor: lewicowiec, data nadania: 2018-08-04 17:40:57, suma postów tego autora: 500

lewicowiec

Mowilem ci ze probujesz tanczyc, tyle ze bardzo niedolnie.
Teraz probujesz sil w sarkazmie z podobym skutkiem

"...ale anglikanizm nie jest równoznaczny z Anglią... "
A wiec jezeli miales jakiekolwiek watpliwosci w tej kwestii to udalo ci sie je wyjasnic :))

" Czyli wg twojej logiki Litwa powstała dopiero z chwilą chrztu Jagiełły..."
Moja logika idzie w parze z faktami historycznymi

"Pierwsza wzmianka o Litwie pochodzi z 14 lutego 1009, jednak państwo litewskie powstało dopiero w XIII wieku"

"...Mendog zjednoczył litewskie plemiona i skupił władze w jednym ręku. W 1251 roku pod naciskiem zakonów, Mendog przyjął chrzest, a w 1253 otrzymał od papieża koronę i koronował się w Nowogródku..."

https://pl.wikipedia.org/wiki/Litwa#Historia
I znowu zbieg okolicznosci

"...O tym, jak bardzo jesteś ograniczony do chrześcijańskiego kręgu świadczy fakt,..."
Nie jestem ograniczont tylko konsekwentny.
Cala zaczeta przez ciebie dyskusja byla o chrzescijanskich korzeniach USA.
Pozniej bezskutecznie chciales skierowac na "aborcje w krajach muzulmanskich" a teraz chciales zebym ci wytknal ci Mahometa i dyskutowal okrajach arabskich
Nie jestem zainteresowany zmiana tematu

PS
Poslalem ci link do "CHRZEST POLSKI" a nie "Chrzest"
Trzeba bylo otworzyc


autor: Rebel2, data nadania: 2018-08-05 19:06:26, suma postów tego autora: 3910

Rebel2

Charakterystyczne dla ciebie jest pomijanie niewygodnych argumentów. To typowa 'taktyka' prawicowców.

Dalszej części hasła z Wikipedii rzecz jasna już nie przytoczyłeś:

Nie jest pewne, czy Mendog został faktycznie koronowany, ponieważ nie zachowały się na to żadne dokumenty (...)

Mendog w 1261 roku powrócił do wiary przodków i wspierał walczących z Krzyżakami Żmudzinów (...)

Przypadek?

BTW Czyżbyś nie wiedział, że Wikipedia ma to do siebie, że np. ja - jako długoletni wikipedysta - mogę w każdej chwili zmienić treść haseł?

A bierzesz pod uwagę, że temat jakże "prastarych", rzekomo "arcychrześcijańskich" korzeni Jueseju może mnie już nie interesuje? Ale może Ciebie zainteresuje taki oto wątek: https://historia.org.pl/2014/05/07/wolnomularskie-korzenie-stanow-zjednoczonych-ameryki-polnocnej/

autor: lewicowiec, data nadania: 2018-08-05 22:35:40, suma postów tego autora: 500

lewicowiec

Poniewaz nie przytoczyleM przytaczam teraz:

" Około 1235 roku, pod wpływem zagrożenia, najpierw ze strony zakonu kawalerów mieczowych (od 1202), a następnie zakonu krzyżackiego (od 1237 roku), Mendog zjednoczył litewskie plemiona i skupił władze w jednym ręku. W 1251 roku pod naciskiem zakonów, Mendog przyjął chrzest, a w 1253 otrzymał od papieża koronę i koronował się w Nowogródku. Panowanie Mendoga zakończyło się gwałtownie w 1263 roku zabójstwem władcy. Po śmierci władcy Litwini odrzucili chrześcijaństwo, państwo stało się ponownie celem krucjat"

https://pl.wikipedia.org/wiki/Litwa#Historia


"BTW Czyżbyś nie wiedział, że Wikipedia ma to do siebie, że np. ja - jako długoletni wikipedysta - mogę w każdej chwili zmienić treść haseł?"

Wiedzialem, tylko mialem nadzieje ze autorzy tekstow posiadaja jakas minimalna doze uczciwosci podajac jaknajbardziej prawdziwe dane
Okazuje sie jednak ze sa wsrod nich zwykli oszusci ktorzy tylko i wylacznie dla wygrania dyskusji sa w stanie zmienic tekst dla swoich potrzeb i podbudowania swojego prymitywnwgo EGO
No coz, jaszcze jeden dowod falszu Lewicy

PS
Skad wiesz ze ja nie jestem Masonem?

"Niezaprzeczalnie cech wolnomularski hołdujący takim ideom jak: wolność, równość, braterstwo; odegrał znaczącą rolę w powstaniu Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Głoszone przez niego hasła stały się fundamentem najbardziej stabilnej demokracji świata. Ojcowie Założyciele jako deiści, jak nikt inny odczuwali potrzebę doskonalenia społeczeństwa obywatelskiego, budowania – niczym mitycznej Świątyni Salomona – świadomości nowego narodu, współodpowiedzialnego za dobro wspólne. "


autor: Rebel2, data nadania: 2018-08-07 02:59:41, suma postów tego autora: 3910

Rebel2

Nie zmieniłem nawet literki tego hasła. To ty wcześniej pominąłeś istotne jego fragmenty. Dlaczego?
Jeśli chcesz robić teraz ze mnie oszusta, to nie pisz "lewica" wielką literą, bo wszyscy tutaj doskonale wiedzą, że nie masz do niej za grosz (cent) szacunku.

autor: lewicowiec, data nadania: 2018-08-07 07:53:00, suma postów tego autora: 500

Dodaj komentarz