Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Słowacja: Pierwsza tura wyborów prezydenckich. Wygrana Zuzany Čaputovej

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

wreszcie na Słowacji elity

tzn. ich przedstawicielka zrozumiało o co społeczeństwom byłego Bloku Wschodniego chodzi

***
Podkreśliła, że chciałaby dotrzeć także do wyborców Štefana Harabina. Łączy nas podobna diagnoza stanu społeczeństwa. Ich wybory często są wynikiem niezadowolenia i frustracji. Na poziomie przyczyn i diagnozy może być miedzy nami znak równości, ale postaram się zaproponować im inne rozwiązania – mówiła.

Zapowiedziała, że przed drugą turą nie zamierza zmieniać strategii. Moją strategią była dotąd szczerość i autentyzm - podkreśliła i dodała, że działa w sposób, który nie polaryzuje a łączy.

***


właśnie nam obywatelom o to chodzi od lat upadku Systemu Realnego
Socjalizmu ...
o to co poniżej

***
Moją strategią była dotąd szczerość i autentyzm - podkreśliła i dodała, że działa w sposób, który nie polaryzuje a łączy.
***

autor: JJC, data nadania: 2019-03-20 00:09:49, suma postów tego autora: 1581

Co niby zrozumiała ?

Jej język to drętwa mowa-trawa wyuczona na jakiś kursach marketingowych, ogólnikowa, chce się podobać wszystkim itp. Nie wiem, może jest bardziej wykształcona od Kukiza, ale to kandydatura w "ten deseń", może bardziej połączenie Petru i Kukiza.

Poza tym słowacka polityka jest jak czeski film i czeska polityka, tam Zeman straszy muzułmanami, a robi częściowo za lewicę, przynajmniej robił, teraz nie jest to takie oczywiste. SMER to bezideowa partia władzy, ale do kwadratu, albo i sześcianu. Jednocześnie dopłaci do fabryk zachodniego kapitału, da darmowe pociągi dla sporej części ludności, jak i odwoła się do chrześcijańskich korzeni, jak i znów postraszy muzułmanami. SMER to skorzyżowanie PiS, PO i SLD jednocześnie, choć bardziej podobna do PiS i Orbana. Szpagatów co nie miara. Malowana partia władzy realizująca wszystko to, co jest prawicowe; biorąca udział w ataku na połowę tzw. lewicowych haseł (a połowę przejmująca) i realizująca formułę pragmatycznego populizmu. Hm, w sumie to taki słowacki Ruch Pięciu Gwiazd.
Wszystko to dowodzi, że na Słowacji, podobnie jak w Polsce, na Węgrzech, czy Czechach (tak w tych "fajowych laickich, antyklerykalnych ...) w zasadzie nie ma lewicy ideowej. Ale to nie tylko wyszechradzka specyfika. Rumunia: "socjaldemokracja" jest jak SMER; Rosja, Ukraina, Białoruś - brak lewicy lub jest ona jakąś frakcją "historii" tych państw, państwa bałtyckie: lewica zepchnięta do bycia partią mniejszości rosyjskiej, wobec tego też przestaje być "lewicą" i często proponuje to samo Rosjanom, co "prawica" Bałtom, poza orientacją geopolityczną ...

autor: tomasz_rysz, data nadania: 2019-03-20 13:09:24, suma postów tego autora: 1506

.

Kraje tego obszaru, przez nas z lubością zwanego Europą Środkową a przez cały świat zwykłe Europą Wschodnią, są politycznie tak samo za przeproszeniem popier.dolone jak Polska. Także te całe Czechy. Zachodnie. Antyklerykalne. Demokratyczne. Postępowe. Itp.

autor: motyl, data nadania: 2019-03-20 16:30:52, suma postów tego autora: 2154

tomasz rysz...?

Znasz stosunki ludu do socjaldemokracji we wszystkich "demoludach"
czy tak na wszelki wypadek przywalasz z "kanapy"?

Jeśli znasz to wytknij konkretne błędy czy przewiny przedstawicieli lewicy w tych krajach...
Twoja krytyka też jest w rzeczywistości ogólnikowa.
***
autor: tomasz_rysz, data nadania: 2019-03-20 13:09:24, suma postów tego autora: 967
***autor: JJC, data nadania: 2019-03-20 17:16:49, suma postów tego autora: 1581

JJC, w przypadku Czech i Słowacji

podałem wystarczającą ilość posunięć, w których tamtejsza "lewica" ulega modom konserwatywno-liberalnym lub tradycjonalistycznym czy nacjonalistycznym. Rumunia: socjaldemokracja masowo obniża podatki bogatym, popiera oligarchę, który więcej ma wspólnego z Trumpem czy Babiszem, wspiera milcząco referendum za ograniczeniem praw homoseksualistów po to by "ukarać" Europę Zach. za krytykę poziomu praworządności w Rumunii.KPFR lub KPU są tak antyzachodnie, że potrafią w niektórych kwestiach, zwłaszcza obyczajowych, myśleć to samo (i wyrażać ostre obelgi np. na temat homoseksualistów, choć mogliby się wstrzymać) co nacjonaliści ukraińscy, tylko nie w celu "ochrony Ukraińców", ale "ochrony Rosjan" przed Zachodem

autor: tomasz_rysz, data nadania: 2019-03-21 08:18:11, suma postów tego autora: 1506

Dodaj komentarz