Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Radosław S. Czarnecki: Marzenia samotnego lewicowca

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

"obecny system się nie sprawdził"

Jak to - nie sprawdził się? Wręcz odwrotnie. Sprawdził się. I to w całej swej rozciągłości. Właśnie taki miał być. Nie wiem, naprawdę, czy to ludzka naiwność. Czy bez obrazy głupota. Albo może jakieś problemy z że tak powiem wysłowieniem się.

autor: motyl, data nadania: 2019-03-26 17:21:20, suma postów tego autora: 1308

Dwie uwagi

Pierwsza - p. Janiszewski jak najbardziej miał możliwość aktywnego przeciwdziałania restauracji kapitalizmu w Polsce, o działaniach jego (i jego kolegów z PZPR) w tym temacie nic mi nie wiadomo.Jeżeli się chciało "socjalizmu" to nie trzeba się było go pozbywać.
Druga - nie trzeba wymyślać jak miałby wyglądać "socjalizm dzisiaj" - taki socjalizm istnieje, można sobie pojechać do Chin, albo Nepalu, albo do jakiegoś rządzonego przez komunistów stanu Indii i sobie obejrzeć.

autor: west, data nadania: 2019-04-03 21:54:53, suma postów tego autora: 6564

.

Każdy system przeżywa się. Po jakimś czasie. Ich średnia żywotność jest zresztą coraz krótsza. Ostatnio wynosi tak gdzieś koło paru dekad. Liberalizm vel neoliberalizm już zdaje się wkroczył w fazę terminalną. Nic tedy owemu Janiszewskiemu nie stoi na przeszkodzie podjąć walkę o nazwijmy to przywrócenie socjalizmu. Powodzenia!


autor: motyl, data nadania: 2019-04-04 12:53:01, suma postów tego autora: 1308

Wytknę nieco autorowi coś

Mianowicie prawdą jest, że PiS jest partią ultrakonserwatywną, jednak gdy w społeczeństwie jakiś ultrakonserwatywny postulat nie jest popularny (jak np. całkowity zakaz aborcji), to PiS zmienia zdanie i gra takim postulatem na użytek mediów.
Po drugie, PiS nie jest neoliberalny jako tako, chociaż takie tendencje w partii tej zawsze występowały (Gilowska, Morawiecki - gdyby rzeczywiście jego program realizowano i różne inne osoby, czasem z przeszłością w okolicach Korwina). Gospodarczą polityką rządów PiS jest zbiór przemyśleń prezesa partii oraz element taktyczny, który w różnych miejscach każe PiSowi co innego mówić i kupować poparcie wyborcze, począwszy od rzeczywiście biednych, a jak trzeba, to i od biznesmenów. Wizja Kaczyńskiego to jest połączenie myśli polityki taktycznej, proamerykańskiej i post-sanacyjnej z dookooptowanym tradycjonalizmem, nacjonalizmem i używaną na rzecz taktyki wyborczej polityką socjalną. Stałą partii jest również polityka historyczna łącząca antykomunizm z kultem wysiłków narodowowyzwoleńczych

autor: tomasz_rysz, data nadania: 2019-04-05 16:19:28, suma postów tego autora: 987

Dodaj komentarz