Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Polska z największymi nierównościami w UE

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

Bardzo ciekawe informacje,

można było intuicyjnie sądzić, że polaryzacja dochodowa jest w Polsce bardzo duża, ale że Polska jest liderem w Europie nie sądziłem. Szkoda, że nie podano Rosji, ale pewnie tam jest podobnie, bo podobny cel przyświecał transformacji ustrojowej tych krajach.
Cytat:
*Europa Wschodnia jest wreszcie regionem, w którym nierówności w krajach najbardziej wzrosły. Polska, Czechy, Węgry, Rumunia i Bułgaria przeszły ważne polityczne oraz strukturalne zmiany gospodarcze w latach 90., kiedy przeszły one na gospodarkę rynkową.*
Niezupełnie tak, W Czechach, Słowacji, na Węgrzech, w Rumunii różnice te są raczej umiarkowane.
Wygląda na to, że teraz będzie trzeba jeszcze 27 lat władzy PIS, żeby te różnice zniwelować.

autor: Adrem63, data nadania: 2019-04-06 09:13:39, suma postów tego autora: 2307

Tu link do artykułu bo notka jest trudna do zrozumienia

https://wid.world/document/european-inequality-wil-report-2019-en-pdf/
To co mnie zawsze dziwiło w tego typu publikacjach to odnoszenie się do dochodów a nie do majątku, z czego zawsze wychodzi jaka to np. Szwecja jest egalitarna choć w rzeczywistości jest prywatną własnością paru rodzin :-)

autor: west, data nadania: 2019-04-06 16:34:47, suma postów tego autora: 6708

Czyli piszesz Adrem63

Powinienem więc trafić do szpitala i tam czyli 27 lat w szpitalu dla "Obłąkanych" przyjdzie mi jeszcze przeżyć

:(.

*** http://lewica.pl/forum/index.php?fuse=messages.32090
Wygląda na to, że teraz będzie trzeba jeszcze 27 lat władzy PIS

***

autor: JJC, data nadania: 2019-04-06 16:54:37, suma postów tego autora: 1582

nierówności w UE

Bywały już takie badania, które sytuowały Polskę pod względem nierówności na czołowych miejscach w UE, obok krajów bałtyckich i Portugalii i to kilka lat temu. Używały podobnej metody jak ta opisana, nie zaś ankiet krajowych ośrodków statystycznych.

Jeśli chodzi o całość Europy, myślę, że największe różnice są na Ukrainie i w Rosji, gdzie władza oligarchów nadal kwitnie. W Rosji wprawdzie część oligarchów jest stłamszona przez Putina, jednak bogactwo oparte na ropie, gazie i rud metali oraz skoncentrowane wysokie dochody w dwóch miastach Moskwie i Pertersburgu kontrastują silnie z biedą na Przedkaukaziu czy w tych częściach Syberii, gdzie etnicznych Rosjan, ale i surowców, jest stosunkowo niewiele (powiedzmy jakaś Buriacja czy Tuwa).

Adrem, odnośnie krajów Europy Środk.-Wsch. to nie zgodzę się z twoją opinią na temat nierówności w Rumunii, a po troszę na Słowacji i w Węgrzech. Może tam bowiem występować nie tylko trudność w dostępie do danych hiper-bogaczy (co jest zasadą dla większości krajów), ale również do danych lumperproletariatu, którą w tych krajach pełni ludność romska. Nawet metoda tych badaczy, choć lepiej dociera do bogaczy wszystkich krajów niż ankiety krajowych ośrodków statystycznych, może być zawodna w przypadku tej społeczności, która w dużym stopniu bazuje na izolacji od wpływów zewnętrznych i nieufności do nich.

Jeśli jakieś kraje mają najniższe nierówności, to oczywiście Czechy i Słowenia (poniekąd nawiązujące do austriackiego modelu społecznego) ...

autor: tomasz_rysz, data nadania: 2019-04-06 18:48:58, suma postów tego autora: 1703

JJC

>Powinienem więc trafić do szpitala i tam czyli 27 lat w szpitalu dla "Obłąkanych" przyjdzie mi jeszcze przeżyć :(.<
Jest alternatywa, jeśli Lud zwariuje i wybierze inaczej, jeśli Ci zdrowie dopisze, możesz wraz z miłym Ci lewactwem zmniejszać nierówności zgodnie z marksizmem, który wyznajesz i w końcu cieszyć się, że inni są tak samo biedni jak Ty.
:)

autor: Adrem63, data nadania: 2019-04-07 08:07:41, suma postów tego autora: 2307

west,

>To co mnie zawsze dziwiło w tego typu publikacjach to odnoszenie się do dochodów a nie do majątku, z czego zawsze wychodzi jaka to np. Szwecja jest egalitarna choć w rzeczywistości jest prywatną własnością paru rodzin :-)< ale majątek, bogactwo jest pochodną dochodów i jest także dochododajne (czynsze, dzierżawy, itp.). Poza tym wydaje się, że dochody są łatwiejsze do uchwycenia metodologicznie. Co do linka. Właśnie z tekstu do którego podałeś link korzystałem. Zapomniałem go dopisać do swojego tekstu. Stąd pochodzi podany przeze mnie cytat.

autor: Adrem63, data nadania: 2019-04-07 08:11:42, suma postów tego autora: 2307

tomasz_rysz

>odnośnie krajów Europy Środk.-Wsch. to nie zgodzę się z twoją opinią na temat nierówności w Rumunii, a po troszę na Słowacji i w Węgrzech.<
Ja to wyciągnąłem z tekstu autorów tych badań. Była tam moim zdaniem drobna nieścisłość. Podano konkluzję z której wynika, że w Polsce i wymienionych krajach byłego bloku wschodniego bardzo wzrosły nierówności niejako zrównując te kraje w tym względzie. Tymczasem wyniki z tych badań pokazują, że w Polsce te nierówności wzrosły szczególnie wysoko gdy w pozostałych średnio lub prawie wcale (Słowacja). Proszę porównać na podanych mapkach z legendą na str. 30.
Uważam to za godny zastanowienia fakt, nawet uznając trudności w pozyskiwaniu i interpretacji danych.

>Jeśli jakieś kraje mają najniższe nierówności, to oczywiście Czechy i Słowenia (poniekąd nawiązujące do austriackiego modelu społecznego)<
Z tych badań wynika, że najmniejszy wzrost nierówności (prawie żaden) nastąpił w Słowacji. Czechy i Słowenia w strefie umiarkowanego wzrostu.

autor: Adrem63, data nadania: 2019-04-07 08:15:41, suma postów tego autora: 2307

i wyszedł Adrem63 z worka


jak i Pani Szydło po negocjacjach z nauczycielami

***

...
Jest alternatywa, jeśli Lud zwariuje i wybierze inaczej, jeśli Ci zdrowie dopisze, możesz wraz z miłym Ci lewactwem zmniejszać nierówności zgodnie z marksizmem, który wyznajesz i w końcu cieszyć się, że inni są tak samo biedni jak Ty.
:)

autor: Adrem63, data nadania: 2019-04-07 08:07:41, suma postów tego autora: 1966
***

Ty jesteś zatwardziałym prawicowcem podnóżkiem PISLANDU

czy PISRAJU

bo nikt z ludzi lewicy by nie napisał

***
możesz wraz z miłym Ci lewactwem zmniejszać nierówności zgodnie z marksizmem
***

Tak ostatnio myślę, że działasz tu na lewica.pl od kilku lat jako zrabiający z kasy PIS za wierszówki
non stop pisowskie.

autor: JJC, data nadania: 2019-04-08 02:48:55, suma postów tego autora: 1582

A ten ciągle swoje poPISkuje :)

Zapomniał, że mówimy o nierównościach, albo nie ma nic do powiedzenia w tym temacie i próbuje dobrać mi się do skóry.
W zasadzie powinienem go olać, ale w sumie lubię go, dlatego odpowiadam na jego posty, zwłaszcza jeśli mnie rozśmieszają.

Ad personam, inaczej z Jackiem nie idzie dyskutować.
Jacek tkwi w tym swoim dualizmie (lewica vs prawica) i ten dualizm uformował jego myślenie. Nie może zrozumieć, że można być człowiekiem wolnym od stada (formacji) i poprawności politycznej obowiązującej w tym stadzie, że można być wolnym ptakiem patrzącym na rzeczywistość z góry, że można oceniać stan obecny według własnych kryteriów.

Jacek pisze:
>Tak ostatnio myślę, że działasz tu na lewica.pl od kilku lat jako zrabiający z kasy PIS za wierszówki non stop pisowskie.<
Zróbcie wreszcie coś dobrego tak jak PIS to będę chwalił was za darmo!

autor: Adrem63, data nadania: 2019-04-09 08:10:27, suma postów tego autora: 2307

Bo

w Polsce oprócz kapitalistycznych liberałów; mamy jeszcze największe na Świecie zaklesz(cz)enie facetami w czerni; i to dzięki nim mamy chwalebny złoty medal mistrzostw Europy.

autor: abangel666, data nadania: 2019-04-22 10:27:41, suma postów tego autora: 411

Dodaj komentarz