Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Bertrand Russell: Pochwała lenistwa

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

.

stare i nieaktualne. dla mnie nic nierobienie to największa męka. jak już nie mam kompletnie co robić to chociaż... żuję gumę zawsze jakiś to ruch jest.

autor: motyl, data nadania: 2020-02-03 20:26:04, suma postów tego autora: 1699

@ motyl

A moim zdaniem zadziwiająco aktualne. Poza kilkoma uwagami nt. ZSRR. Ktoś kto uważa, że Russell proponował "nicnierobienie", chyba w ogóle go nie przeczytał.

autor: V.C., data nadania: 2020-02-04 09:15:23, suma postów tego autora: 946

@v.c.

czytałem to już dawno dawno dawno temu z ogólnym zarysem jakaś zgoda z tym że ogólnie to zwykle można zgodzić się ze wszystkimi istota przeważnie tkwi w szczegółach druga zaś część mej wypowiedzi ta dotycząca owego nicnierobienia to luźna wyłącznie osobista uwaga właściwie bez związku z rzeczonym prawem do lenistwa.

autor: motyl, data nadania: 2020-02-04 11:35:48, suma postów tego autora: 1699

cóż, Russel i Einstein

Obydwaj nie byli myślicielami politycznymi czy nawet społecznymi. Stanowiło to w zasadzie dodatek do tego, co zwykle robili, do wysoce abstrakcyjnych problemów filozofii, logiki, matematyki oraz fizyki teoretycznej. Zaskakujące jednak, że ten tekst, podobnie jak i Einsteinowskie "Dlaczego socjalizm" trzeźwo patrzą na rzeczywistość i jej zmianę (owszem, forsując pewne elementy o charakterze utopijnym, ale nie dominująco).
Keynes i Russell mówili o przyszłym świecie, w którym skrócony zostanie czas pracy. Ba, wcześniej o tym również pisał Marks. Niestety, kapitaliści odzyskali chwilowo tracone siły i wraz z innymi elitami (w tym z leninowskimi chwalcami pracy nawiązującymi do św. Pawła) zaczęli nadal zaprzątać ludzi daleko od władzy do niewolniczej pracy.
Motyl, jesteś tak zgorzkniały w swoim wpisie, że nie zauważasz, że Russell krytykuje, to co i ty krytykowałeś - czyli etos i kult ciężkiej pracy fizycznej. To, że nie umiesz zagospodarować czasu wolnego, to dziwnie o Tobie świadczy jako domniemalnym przedstawicielu cywilizacji łacińskiej czy śródziemnomorskiej. Jest tylko marazm, a gdzie dolce vita ?

autor: tomasz_rysz, data nadania: 2020-02-09 21:42:49, suma postów tego autora: 1248

@tomasz_rysz 2020-02-09 21:42:49

nieporozumienie, o co nb. w dysputach on line bardzo łatwo, właściwie to dwa nieporozumienia, jedno, owa rzekoma nieumiejętność zagospodarowania wolnego czasu, nie, niczego takiego u mnie nie ma, mój natomiast problem, bo fakt, tu problem jest, polega na czymś innymi, mianowicie na nadmiarze energii, zarówno nazwijmy to fizycznej jak intelektualnej, woli działania, energii rozsadzającej, dla której nie ma ujścia, bo i chyba być nie może, zawsze tak miałem, ale z wiekiem coraz bardziej (i to rzeczywiście mnie niepokoi, także w sensie stricte medycznym). z tej niemożności wypływa owo faktycznie pewne zgorzknienie (choć nie wiem, czy jest to trafne określenie, ale niech tam będzie). drugie zaś z owych nieporozumień to, hm, jakby tu rzec, otóż wydaje mi się, iż ty źle bądź nie do końca prawidłowo odczytujesz ową nadmienioną przez siebie cywilizację latyńską, zaś o owym nieporozumieniu czy niezrozumieniu świadczyć może już choćby samo utożsamianie jej z obszarem śródziemnomorskim, stawianie jakiegoś znaku równości pomiędzy latyńskością a śródziemnomorskością (tak to zdaje się u ciebie wygląda). tymczasem jest to niedorzeczne, nawet bardzo niedorzeczne, bo skrótowo mówiąc latyńskość to katolicyzm, jedno wynika z drugiego, jest ze sobą związane najściślej i nierozerwalnie. z tym natomiast, czyli z latyńskością i katolicyzmem, nic wspólnego nie mają ot choćby grecy (by o śródziemnomorzu tureckim czy innym muzułmańskim nawet w tym kontekście nie wspominać).

autor: motyl, data nadania: 2020-02-10 15:51:13, suma postów tego autora: 1699

@rysz

a tak Tomek pół żartem pół serio (choć właściwie to żartem ot jak to na forum internetowym) ty to chyba lubisz próżnować leniuchować nic nie robić co? Tak mi wychodzi przy ku temu okazjach nawiązujesz do dolce Vita czy dolce far niente swoją drogą to tylko taki mit Włosi wcale nie są żadnymi leniami powiedziałbym nawet że wręcz odwrotnie a ponadto Wolność łączysz z... powolnością nawet jeśli to żart czy coś w tym stylu to jednak imo dość chyba symptomatyczny. Zatem?

autor: motyl, data nadania: 2020-02-11 20:34:17, suma postów tego autora: 1699

Wolność i powolność

Fakt, że je ze sobą wiążę wynika ze współczesnego utożsamiania wolności z liberalizmem gospodarczym, wolnością działania, które w praktyce przeistacza się w kierat dla licznych i uzależnienie od czasu, od zegarka. Ten fakt powoduje, e wolność staje się iluzoryczna, kreatywność wstrzymana w większości swych przejawów, zaś rzeczywistość staje się mieszanką niewolnictwa i nudy. Czzy lubię leniuchować? Jeśli oznacza to ie pół dnia czy wylegiwanie się na plaży, to nie. Jeśli zaś oznacza to robienie czego się lubi pond to, co robić każe ktoś, to rzeczywiście dla polactwa mam tendencje do bycia nierobem :-)

autor: tomasz_rysz, data nadania: 2020-02-12 15:52:52, suma postów tego autora: 1248

@motyl

Stare ale aktualne.

To własnie dzięki wolnemu czasowi możemy się realizować jako jednostki ludzkie.

Swoją drogą, Twój wpis o tym że nic nierobienie jest dla Ciebie najgorszą męką (zwłaszcza w połączeniu ze zdaniem o gumie do żucia), może sugerować że opacznie zrozumiałeś przesłanie tekstu.


autor: Lej, data nadania: 2020-02-12 20:23:56, suma postów tego autora: 223

@lej rysz vc

no dobra, ok, wycofuję te swoje tutaj refleksje, to przecież jasne, że nie popieram zapi.rdalania "w pracy", może szczególnie w jakiejś tam zaj.banej fabryce (sorry rysz, najszczerzej ci współczuję robienia w czymś takim, my humaniści nie powinniśmy mieć tym absolutnie nichts zu tun, to jest prawdziwa tragedia dzisiejszych czasów). mnie chodziło bardziej o lenistwo jako takie (w tym intelektualne, nb. w tym kraju bardzo rozpowszechnione, nawet roman dmowski bohater polski je zauważał). a nie o wolny czas przeznaczany np. na skrótem mówiąc twórczość.

autor: motyl, data nadania: 2020-02-13 13:24:12, suma postów tego autora: 1699

@ motyl

>nawet roman dmowski bohater polski

Poważnie? Gratuluję "bohaterów"

autor: V.C., data nadania: 2020-02-14 07:51:30, suma postów tego autora: 946

Poważnie VC

ano poważnie poważnie odkrycie to oczywiście żadne kompletnie żadne ale dla ciebie może takim być zatem do JEGO pism.

autor: motyl, data nadania: 2020-02-14 10:40:41, suma postów tego autora: 1699

Dodaj komentarz