Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Radosław S. Czarnecki: Koronawirus a sprawy światowe

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

No to zeby nie nylo ci zal - juz jest

"Epidemia chińskiego koronawirusa jest niebagatelna, jednak faktycznie przedstawia się ją w niewłaściwych proporcjach, jako rzekomo wielkie zagrożenie także np. dla Polski, którego w istocie - przynajmniej w Polsce - nie ma"

https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C586862%2C48-osob-hospitalizowanych-w-polsce-z-powodu-koronawirusa.html

autor: Rebel2, data nadania: 2020-02-14 02:05:18, suma postów tego autora: 3883

@ Rebel2

I powiadasz, że te 48 osób jest chorych na koronawirusa?

autor: V.C., data nadania: 2020-02-14 07:53:19, suma postów tego autora: 1081

...

Oczywiście, w Polsce - oprócz wzorców korporacyjnych, wschodnioazjatyckich, ale także np. amerykańskich - na utrwalanie się w świadomości społecznej mechanizmów zaostrzonego wyzysku nakładają się także trendy neopańszczyźniane.

autor: wloczykijas, data nadania: 2020-02-07 06:07:58, suma postów tego autora: 475

...

Epidemia chińskiego koronawirusa jest niebagatelna, jednak faktycznie przedstawia się ją w niewłaściwych proporcjach, jako rzekomo wielkie zagrożenie także np. dla Polski, którego w istocie - przynajmniej w Polsce - nie ma (większym zagrożeniem jest u nas aktualnie grypa i inne infekcje grypopodobne). Z drugiej strony, znajduje się to wszystko jeszcze w trakcie badań i niejedną pandemię świat już przeszedł - np. grypy "hiszpanki" przed ok. stoma laty.
Jeśli chodzi o kwestie polityczne poruszone w artykule - to Chiny są obecnie przykładem drapieżnego kapitalizmu państwowo-korporacyjnego, o czym świadczą przytoczone informacje (nomadyczna siła robocza, trudne warunki życia etc.). Także w krajach zachodnich dąży się do coraz większego zaostrzania wyzysku pracowników na wzór m.in. wschodnioazjatycki (chiński, japoński, koreański etc.), gdzie niekiedy - zwłaszcza w Japonii - ideałem jest "śmierć z przepracowania", co nie jest dobrym prognostykiem dla pracowników - a to przecież większość społeczeństwa.

autor: wloczykijas, data nadania: 2020-02-07 05:33:14, suma postów tego autora: 475

jeden miliardtrzysta milionów ludności i

około 1400 zgonów.. liczby nie są jak na razie pozwalające na szerzenie paniki ale wymagają dużo ostrożności i odpowiedzialności od światowych wędrowców.
Truizmem jest "tragedia każdej śmierci" ale 1/5 liczby tych zgonów notowana jest podczas świątecznych wędrówek rodaków i związanych ze świętami przypadków innych niż na drogach.
Media mają ostatnio urodzaj na newsy i korzystają do woli co nie powinno dziwić i szokować bo z tego żyją.
Nie dajmy się psychozie strachu.Jak nie było internetu mieliśmy inne strachy na Lachy...równie medialne ale takie swojskie.

autor: bambosz0, data nadania: 2020-02-15 20:10:19, suma postów tego autora: 1835

Koronawirus i globalizacja.

Problem epidemii koronawirusa ma znaczenie w gospodarce świata. Chiny są rozległym kooperantem dla wielu państw świata. Strach przed zachorowaniem zmusza władze szeregu państw do blokady obrotów towarowych, czyli do blokady importu z Chin. Tym samym następuje już spadek produkcji i widmo stagnacji gospodarczej. Jak podają media, zaczynają się piętrzyć kontenery nadchodzące chińskiej produkcji bez reakcji ze strony odbiorców.

autor: Anna-PK, data nadania: 2020-02-19 15:25:15, suma postów tego autora: 3

Dodaj komentarz