Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Michał Siermiński: Rewolucja przed rewolucją

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

świetny tekst,

moim zdaniem jeden z tutaj najlepszych. zwł. od strony nazwijmy to technicznej, precyzja, logika, spójność, w dzisiejszej publicystyce chyba coraz rzadziej spotykane. sama tematyka. ona jest smutna, jako że ukazuje cały niedorozwój cywilizacyjny PRL, ten wielki przemysł, te wielkie fabryki, te tysiące i tysiące robotników, całe to natargetowanie na przemysł, wszystko to stanowi charakterystyczny rys wieku 19., a nie 20., a w każdym razie nie jego ostatnich dekad, jak to ktoś powiedział (zdaje się David Ost) PRL zbudowała największą na świecie gospodarkę dziewiętnastowieczną (pewnie jedną z największych).

autor: motyl, data nadania: 2020-12-14 11:37:28, suma postów tego autora: 2154

Pomijane kolebki

Świetny tekst, z wykorzystaniem pomijanych uprzednio materiałów. Warto opracować podobnie materiał o strajkach 1980 r. w Szczecinie i pierwszym porozumieniu podpisanym ze strony rządowej przez Kazimierza Barcikowskiego, włącznie z próbą dotarcia do podobno nadesłanego nad ranem około godziny 4:00 teleksu z poleceniem nie podpisywać od Edwarda Gierka. Tego tekstu nie dostał już Barcikowski, a Szczecin pozostał w cieniu Gdańska z czołówką opozycji spod znaku KOR. I tak przekierowano wajchę na Gdańsk, z lepszą medialną obsługą i bazą opozycji. Wystarczająco tą dominacje widać po dziś.
Na marginesie równie ważne wydaje się powrócenie do strajku w Łodzi, kiedy tkaczki zamęczone wywodami znanego ministra o cenie składników chleba wytrzymały, a, zmogły jednak kierownictwo partii, które zamiast pójścia na ustępstwa w oczywistych sprawach płacowych, wybrało odwołanie podwyżki cen. I to stało się początkiem końca tej ekipy i protestów 1976 i 1980 roku. Kto wtedy to przewidywał. bieżączka była ważniejsza niż perspektywa. W Polsce to ostatnie pozostaje nadal cechą kolejnej władzy.
PS. Warto zwrócić uwagę, że podobno po 1976 Breżniew wręcz powiedział Gierkowi i Jaroszewiczowi, żadnych podwyżek. Jednak w 1980 Jaroszewicz nie był już premierem, a cele strajków były zgoła inne.

autor: qaduc, data nadania: 2020-12-14 16:47:07, suma postów tego autora: 296

antykomunistyczny gniot

"Wydarzenia z lat 1970-1971 to punkt zwrotny w rozwoju politycznym polskiej klasy robotniczej".

Gdzie jest dziś polska klasa robotnicza? Raczej punkt zwrotny jej upadku.

autor: lemski, data nadania: 2020-12-15 22:57:37, suma postów tego autora: 368

gniot sprawdzony

Dyć wyraźnie napisał, że był to zwrot. Po trzydziestu pięciu latach harowania przy budowie własnych fabryk i mieszkań, budowie stoczni, hut i innych szkół tysiąclecia oddali sprawy w ręce uczynnych fachowców z zagranicy. Delegowany z PZPR minister finansów z pomocnikami od KOR byli gwarantem, że robota będzie cacy. I jest. Każdy widzi, a większość premierów restrukturyzacji w ostatnich wyborach wdzięczny naród wybrał di Europarlamentu, gdzie codziennie służą o czym na bieżąco płyną relacje.

autor: qaduc, data nadania: 2020-12-18 21:47:29, suma postów tego autora: 296

Dodaj komentarz