Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Slavoj Žižek: Wojna lumpenburżuazji

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

A jaki system panuje na Ukrainie

To czysty system kleptokratyczno-oligarchiczny z rywalizującymi ze sobą klikami kompradorskich oligarchów, którzy albo rządzą osobiście albo za pomocą mianowańców. Warstwę "ideologiczną" stanowi fasadowy kult Bandery i jemu podobnych. Od 2014 praktycznie zdelegalizowano całą prawdziwą lewicę, jednocześnie wmontowując w układ formacje neobanderowskie i podobne. O metodach SBU długo by pisać. Ukraina to na prawdę modelowy przykład demoliberalizmu XXI wieku.

autor: czerwony93, data nadania: 2022-06-30 12:57:55, suma postów tego autora: 2692

...

Pojęcie nazizmu jest daleko idące, jednak na Ukrainie wciąż niestety żywe i wspierane przez władze polityczne są tradycje neobanderowskie i kult samego Bandery, a jego i jego popleczników ideologia była nacjonalistyczna, ale także faszystowska. Stała się tłem etnicznej - głównie antypolskiej, ale też antyżydowskiej - rzezi wołyńsko-galicyjskiej czy galicyjsko-wołyńskiej. Stąd lewica nie powinna w sposób bezkrytyczny popierać tych władz i ich działań.

autor: wloczykijas, data nadania: 2022-06-30 22:13:51, suma postów tego autora: 852

...

https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,28641803,burza-po-slowach-ukrainskiego-ambasadora-o-bandarze-rau-to.html#s=BoxOpImg1

Ambasador Ukrainy w Niemczech o Banderze - "był bojownikiem o wolność". Szef ukraińskiego MSZ - "nie ma spraw, które nas dzielą".

autor: jazi, data nadania: 2022-07-01 07:47:24, suma postów tego autora: 477

p.włoczykijas

Od 2014 władze zdelegalizowały lub "zawiesiły" Komunistyczną Partię Ukrainy, Socjalistyczną Partię Ukrainy, Postępową Socjalistyczną Partię Ukrainy, Socjalistyczną Partię Ukrainy, Socjalistyczną - Patriotyczną Partię DZIERŻAWA, ruch Socjaliści, Związek Lewicy i kilka innych. Braciom Kononowicz grozi 10 lat więzienia.

https://www.peoplesworld.org/article/kononovich-brothers-ukrainian-communist-youth-leaders-confirmed-to-be-alive/

autor: czerwony93, data nadania: 2022-07-01 09:15:58, suma postów tego autora: 2692

123 próba mikrofonu

Niesamowite, że ten porstal jeszcze żyje i nawet mój nick działa. Jakbym cofnęła się kilkanaście lat w czasie :)

autor: yona, data nadania: 2022-07-01 12:13:30, suma postów tego autora: 1517

yona

Wszystko dzięki wojnie na wschodzie...

autor: tomasz_rysz, data nadania: 2022-07-01 15:08:24, suma postów tego autora: 1700

Pan Żiżek nie dostrzega represji wobec lewicy

wszechwładzy na Ukrainie oligarchów, panoszenia się bezkarnego neobanderowców i jawnych neonazistów ? Czy też jak cała zachodnia postmodernistyczna tzw. lewica woli nie dostrzegać. Czy nie dostrzega cienia pana Kołomojskiego za Zelenskim. To zadziwiające że prędzej dyskusję na ten temat można znaleźć wśród lewicy globalnego południa niż lewicy bloku zachodniego.

autor: czerwony93, data nadania: 2022-07-01 15:56:06, suma postów tego autora: 2692

Czy pan Żiżek jest naiwny czy "ślepy" ?

Czy pan Buden nie dostrzega hipokryzji ?

Czy mówią im coś nazwiska Petro Poroszenko, Igor Kołomojski,Rinat Achmetow,Wiktor Pinczuk,Wadym Rabinowycz żeby wymienić tylko największych ukraińskich oligarchów.

Co do zbrodni wojennych to za lata inwazji na Irak, Libię, Syrię zebrało ich się w świecie zachodnim wiele, więc bez hipokryzji. Albo stosować do wszystkich te same kryteria, albo pozostanie zakłamanie pod płaszczykiem "zachodnich wartości".

Pamięć złotej rybki czy przymykanie oczu na fakty.

autor: polak17, data nadania: 2022-07-01 16:37:34, suma postów tego autora: 1295

Jak rozumiem w dziwnym świecie kawiorowej "lewicy"

nowoeuropejskiej na Ukrainie wszystko jest super, Slavoj Žižek i Boris Buden uważają że jest to kraj bez korupcji, bez oligarchów bez neobanderowców. Czy nazywanie od 2014 górników z Donbasu watnikami, koloradami, separami, tituszkami, gopnikami itd jest ok.
Niestety staroeuropejska "lewica" kawiorowa jest tylko trochę bardziej krytyczna, ale generalnie panuje konsensus od 2014 Ukraina to kraj kwitnącej demokracji, wolności słowa, prześladowań za poglądy nie ma.

autor: polak17, data nadania: 2022-07-01 17:23:26, suma postów tego autora: 1295

Aleksander Dugin

nie jest nadwornym politykiem prezydenta Putina, to mit stworzony na zachodzie, wystarczy poszukać wypowiedzi tego pierwszego. Są one często krytyczne wobec obecnej władzy, co nie przeczy jego antyzachodnim i antyliberalnym poglądom. Jako euroazjata jest zwolennikiem dobrych relacji z Chinami, Indiami,Iranem,Turcja, Indonezją. Co do komunizmu wojennego to w Rosji też takie głosy się pojawiają

autor: guevarysta, data nadania: 2022-07-01 23:05:21, suma postów tego autora: 770

Dwie sprawy

Po pierwsze "Proces był znacznie krótszy niż w przypadku Nicolae i Eleny Ceaușescu. "
Zamach stanu zorganizowany przez gorbaczowistów w aparacie/nomenklaturze KPR, część d-ców armii oraz securitate nie był rewolucja, a pokazowy "proces" był farsą, wiele dowodów było co najmniej naciąganych.

Po drugie "Denazyfikacja nieuchronnie będzie też deukrainizacją – odrzuceniem wielkoskalowej, sztucznej inflacji etnicznego składnika samoidentyfikacji ludności na historycznych terenach Małorosji i Noworosji stworzonego przez władze radzieckie. […] Banderowskie elity trzeba zlikwidować, ich reedukacja nie jest możliwa."

Kim jest ta osoba ? Czy ktoś z oficjalnych przedstawicieli rządu Rosji np. Putin, Miedwiediew, Pieskow, Ławrow wypowiadali się w takim tonie ?

Zamiast poważnej analizy, mamy tekst propagandowy, niespójny, miejscami naiwny, jednowymiarowy.


autor: czerwony93, data nadania: 2022-07-02 09:05:08, suma postów tego autora: 2692

" Kto jasno myśli, prosto mówi"

Czyli zrozumiale.
A to jest bełkot kogoś, kto nie rozumie celu do którego zmierza albo wprost przeciwnie - rozumie, ale chce ten cel skrzętnie ukryć.

Bo czy którykolwiek filozof nawoływałby do anarchii mając przed oczami skutki rewolucji leninowskiej, które właśnie potępia?
Obecna Rosja to właśnie odległy w czasie skutek tej anarchii wywołanej przez Lenina. Więc najlepszą, zdaniem Borisa Budena , metodą na przezwyciężenie istniejących stosunków społecznych jest ponowna rewolucja typu leninowskiego?
Boris Buden zwariował?
A może , pamiętając o tym że Lenin był niemieckim agentem wysłanym do Rosji w celu siania zamętu na tyłach rosyjskich, pragnie powtórzyć jego sukces i doprowadzić do upadku dzisiejszą Rosję powtarzając plan niemiecki, tym razem w amerykańskiej wersji?
To jest bardzo prawdopodobne, bo alternatywą jest beznadziejna głupota tego filozofa.

autor: tarak, data nadania: 2022-07-02 12:04:11, suma postów tego autora: 3213

tarak

*Rosja*
W związku z tym, że jest Pan zwolennikiem historycznego pozostawienia caratu (?) lub przedleninowskiej formy rządów w postaci rządu Kiereńskiego (?), to jak widziałby (w ramach historii alternatywnej) rozwój ustrojowo-polityczny Rosji, gdyby rewolucji bolszewickiej nie było ?

autor: tomasz_rysz, data nadania: 2022-07-02 14:24:50, suma postów tego autora: 1700

Pisze pan Rysz: "W związku z tym, że jest Pan zwolennikiem historycznego pozostawienia caratu (?)...

...lub przedleninowskiej formy rządów w postaci rządu Kiereńskiego
*
Nie panie Rysz, nigdy w ten sposób o caracie nie wypowiadałem się ale skoro już Pan o tym pisze, to zaczynam się zastanawiać czy Rosja nie wyszłaby lepiej na przystosowaniu caratu do nowych czasów ( tak jak to uczyniła Wielka Brytania i to z wielkimi sukcesami).

Ale skoro już z powodów wojny takie rozwiązanie nie było możliwe, to oczywiście rządy Kieryńskiego byłyby korzystniejsze niż bolszewickie, które ( jak to już napisałem ) nie były planowane ale dzięki terrorowi, doszły do skutku.
Piszę to z ciężkim sercem, bo gdyby Rosja znalazła się wśród zwycięzców, to nie byłoby mowy o odzyskaniu porozbiorowej niepodległości Polski, bo Kieryński był tego przeciwnikiem a będąc zwycięzcą (a nie pariasem międzynarodowym jak Lenin) miałby bardzo wiele do powiedzenia w tej sprawie.
Dla nas , Polaków, ta rewolucja okazała się bardzo szczęśliwa ale nie dla Rosjan, niestety.

autor: tarak, data nadania: 2022-07-02 17:33:46, suma postów tego autora: 3213

Rosja

nie chce ani smuty lat 90, gdy była pośmiewiskiem, z pijanym prezydentem całkowicie uległym USA, ministrem SZ który potakiwał DS USA, oligarchami rządzącymi krajem, gdy jej gospodarkę surowcową kontrolowali zachodni "doradcy", nie chcą też scenariusza Jugosławii.

ps. tak na marginesie ST.PETERSBURG wielu Rosjan nazywa Piter albo Piotrogród , czyżby w ramach odwrotu od zapadnictwa ?

autor: czerwony93, data nadania: 2022-07-02 18:10:47, suma postów tego autora: 2692

Poprawka: Kierenski a nie Kieryński,

*

autor: tarak, data nadania: 2022-07-03 00:21:10, suma postów tego autora: 3213

Wystarczy zobaczyć na skład Konstytuanty w Piotrogrodzie

z prostej arytmetyki widać że rządzili by socjaliści-rewolucjoniści a więc Czernow który był narodnikiem a nie marksistą jak Lenin. Zresztą ile Lenin zachował z myśli Niemca Marksa i Anglika Engelsa to też sporne. Wiadomo że narodnicy odrzucali zachodnią myśl lewicową w przeciwieństwie do bolszewików i mienszewików. Marksiści mieli 218 głosów, eserowcy i socjalpopuliści 500 głosów, pozostała lewica 64 głosy, prawica 25 głosów, syjoniści 4 głosy/NA 766 miejsca.tak więc w wyniku rewolucji lutowej rządzili by eserowcy Wiktor Czernow i bliscy mu ludzie.

autor: czerwony93, data nadania: 2022-07-03 08:46:53, suma postów tego autora: 2692

Kiereński musiał odejść

gdyż był człowiekiem gadania a nie działania, eserowcy byli ludźmi czynu

autor: czerwony93, data nadania: 2022-07-03 08:49:15, suma postów tego autora: 2692

antyzapadnicy i prozapadnicy

eserowcy uważali że Rosja nie powinna naśladować Europy, gdyż jest odrębnym geopolitycznym, cywilizacyjnym i kulturowym bytem różniącym się od zachodu. Chcieli budować na swoich podstawach, swojej myśli uwzględniając reali a nie kopjując czy przystosowując obce mentalnie wzorce które mogą tylko zaszkodzić.

dzieląc politykę na prozachodnią/europejską, antyzachodnią/europejską to po jednej stronie byli mienszewicy, bolszewicy, kadeci a po drugiej eserowcy i konserwatywna, neoslawistyczna prawica

autor: czerwony93, data nadania: 2022-07-03 08:58:05, suma postów tego autora: 2692

Wtedy Moskwa i Piotrogród to nie cała Rosja

dziś St.Petersburg, Moskwa to nie cała Rosja, a prozachodni liberałowie nawet wśród opozycji to margines marginesu

autor: czerwony93, data nadania: 2022-07-03 09:28:30, suma postów tego autora: 2692

Odpowiedź socjalistów

Wilk w stroju klauna: filozof Slavoj Žižek pisze haniebne proimperialistyczne artykuły w Guardianie

https://www.wsws.org/en/articles/2022/07/15/mvjv-j15.html

autor: czerwony93, data nadania: 2022-07-16 09:05:28, suma postów tego autora: 2692

Dodaj komentarz