Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Umowa koalicyjna bez prawa do aborcji i spraw socjalnych? (akt.)

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

...

Jestem w stanie wyobrazić sobie sytuację taką - legalna aborcja na życzenie ciężarnej np. do 12 tygodnia (w "koszyku świadczeń gwarantowanych"), ale najbliższe terminy na NFZ... za pół roku, rok albo dwa lata. Mogą być też trudności z precyzyjnym oszacowaniem czasu trwania ciąży, czy to na pewno 12, a nie np. 14 tygodni itp. A prywatnie - tak jak jest to często i teraz - od ręki... Także niewydolność publicznej służby zdrowia w Polsce, której naczelną zasadą jest zwlekanie i zasada "płacz i płać" (prywatnie), mogłaby się okazać przeszkodą większą, niż formalny zakaz aborcji.
Sam ostatnio dostałem zalecenie (skierowanie) pewnego ponoć "pilnego" zabiegu (i nie była to aborcja ;)) z jednoczesną informacją, że Pan Doktor odezwie się do mnie może za pół roku, bo teraz nie ma wolnych terminów... Mimo że na stronie - Kolejki Oczekujących NFZ - są. Bo przecież szpitalny oddział to "folwark", gdzie lekarz jest nawet nie tyle "panem", co "Bogiem"...
Poza tym zaproponowane właśnie przez jednego z polityków PSL, a wcześniej także przez Trzecią Drogę - ew. referendum w tej sprawie mogłoby mieć sens, o ile pytanie w nim zadano by w sposób niestronniczy/niesugerujący, a władza zobowiązałaby się do uznania i zrealizowania jego wyniku. Nawet przy frekwencji ew. niższej niż ta wymagana przez Konstytucję (np. 30, a nie 50 proc.).

https://www.google.com/amp/s/www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/kraj/artykuly/9325079,jarubas-psl-naszym-zdaniem-wlasciwe-byloby-przywrocenie-kompromisu.html.amp

autor: wloczykijas, data nadania: 2023-10-18 18:39:11, suma postów tego autora: 897

O ile pamiętam klasowe związki zawodowe nie były wcale za zakazem handlu w niedzielę

tylko za tym aby pracownik miał wybór - chce to pracuje, chce - nie.
Zakaz handlu to był pomysł Solidarności, a wiadomo że tym chodziło tylko o to żeby wejść w dupę klerowi.

autor: west, data nadania: 2023-10-18 19:19:42, suma postów tego autora: 6709

...

"Lewica nie musi wchodzić do centroprawicowego rządu KO i Trzeciej Drogi, by zapobiec stworzeniu rządu PiS bo mandaty tych dwóch koalicji są wystarczające do stworzenia rządu."

Wedle informacji podawanych w mediach - KO ma obecnie 157, a
TD - 65 mandatów (w tym jakieś 27 PSL) - łącznie 222. Za mało, by uzyskać większość 231 głosów. Lewica ma teraz 26 mandatów. A możliwe są oczywiście różne scenariusze...


autor: wloczykijas, data nadania: 2023-10-18 20:18:32, suma postów tego autora: 897

....

Chyba żeby na Lewicy doszło do rozłamu albo rząd mniejszościowy z czyimś technicznym poparcie. Mniejszościowy mógłby być także PiSu lub inne "fortele" PiSu itd.itp.

autor: wloczykijas, data nadania: 2023-10-18 20:40:54, suma postów tego autora: 897

Mariaż z PSLem, to zła droga.

Wydoją koalicję, i pójdą sobie szukać innych frajerów.

Mam prze oczami tekst, jak Marek Pol mówił o winietach: „Moja propozycja upadła, bo PSL nie dostał od Millera dziewięciu stanowisk wiceministrów i zagłosował przeciw.”

Koalicja PO i TD to będą targi, handel i zamęt. Skorzysta na tej koalicji tylko PiS.

autor: kaktusnadłoni, data nadania: 2023-10-20 14:03:03, suma postów tego autora: 441

...

https://wiadomosci.wp.pl/razem-przeciwko-tuskowi-mieli-postawic-weto-dzis-unikaja-deklaracji-6954195796875808a

autor: wloczykijas, data nadania: 2023-10-20 17:39:43, suma postów tego autora: 897

....

Winiety były dość prymitywnym pomysłem "postnomenklaturowego" polityka Pola. Karanie/obciążanie ludzi finansowo, opłatami pośrednimi, za posiadanie/podróżowanie na dłuższych odcinkach drogi - np. do pracy - własnym samochodem... Przy jednocześnie zwijającej się - zdaje się - już wtedy sieci transportu publicznego, stanowiącej realną alternatywę... To może wprowadźmy jeszcze myto, opłaty za wjazd do dużych miast itd.?

A tak poza tym -

https://www.euractiv.pl/section/demokracja/news/lewica-traci-462-tys-glosow-dlaczego-az-tyle/

autor: wloczykijas, data nadania: 2023-10-21 07:05:29, suma postów tego autora: 897

...

https://krytykapolityczna.pl/kraj/zandberg-na-minusie-gdzie-rozplynal-sie-pozyczony-elektorat-lewicy/?fbclid=IwAR2xhFFDcZbnSgCl6veov5ySrmciiE3aZbRCYKppfnuILiExdxnybP4cZ-Y

autor: wloczykijas, data nadania: 2023-10-21 10:11:32, suma postów tego autora: 897

@wolczykijas pisze, cytuję:

"Winiety były dość prymitywnym pomysłem "postnomenklaturowego" polityka Pola."

Po pierwsze, cytując Pola, ukazywałem jak sprzedajne dziwki sejmowe handlują Polską, dla uzyskania własnych korzyści. To dotyczy każdej mafii, w które przekształcają się partie polityczne dochodząc do władzy.

Po drugie: winiety, bądź inny system elektronicznego poboru opłat (skoro uznano za konieczny), był znacznie lepszym rozwiązaniem jak budowa drugich wiaduktów na węzłach, oraz wielkich placów; tylko po to, by stworzyć system manualnego poboru opłat. Za ten system manualnego poboru opłat politycy-decydenci powinni odpowiedzieć przez sądem za działanie na szkodę Polski.

Po trzecie, czytając teksty wskazane elektronicznym adresem, tylko utwierdzam się w przekonaniu, że zeświniłem się sam przed sobą, ulegając zmasowanej propagandzie przedwyborczej i oddając głos ważny, tylko po to, by mój głos przyczynił się od odsunięcia PiS od władzy. Różne pajace po stronie opozycji, walczą między sobą o lepsze koryto, pokazując ogłupiałym widzom że chodzi im o dobro Polski. Wrzucając głos ważny do urny, wyraziłem tym samym jedynie zgodę, na dalszy totalitaryzm partyjny, i walki mafii partyjnych o własne korzyści w imię dobra Polski.

autor: kaktusnadłoni, data nadania: 2023-10-21 11:44:47, suma postów tego autora: 441

...

A Unia Pracy, przynajmniej ta po 2001 r., nie była jedną z tych partii handlujących Polską, o których piszesz? Oczywiście, że była. Wydaje się, że Pol i jego koledzy nie byli w niczym lepsi od PSL i innych.
Ja nie chciałem obecnie przedłużania hegemonii jednej partii (czy może dwóch zrośniętych ze sobą - PiS i SP), ale też nie wiem jakie konfiguracje, a przede wszystkim jakie rozwiązania społeczno-gospodarcze przyniosą nowe ew. rządu. Wiele zależy także od oddolnych nacisków społecznych i obywatelskich, a z tym w Polsce bywa niestety słabo. Krytyka czy oczekiwania formułowane ze strony ugrupowań w jakimś sensie "radykalnych", jak Razem, też są potrzebne. To już chyba nie czasu Frontu Jedności Narodu.

autor: wloczykijas, data nadania: 2023-10-21 11:55:39, suma postów tego autora: 897

....

Po stronie PiS-u dostrzegałem oczywiście zarówno plusy (zarówno pod postacią dużych programów socjalnych, choć niepozbawionych wad), jak i liczne minusy, o których nie czas i miejsce teraz pisać... Ale nic podobno nie może wiecznie trwać. Teraz zobaczymy jak to się wszystko dalej rozwinie.

autor: wloczykijas, data nadania: 2023-10-21 11:56:53, suma postów tego autora: 897

west

I pomyśleć, że tzw. pierwsza "Solidarność" walczyła w 80' o wolne soboty ...

autor: Sumienie Narodu, data nadania: 2023-10-21 13:51:42, suma postów tego autora: 6195

...

A czy ktoś jeszcze pamięta postać śp. Mikołaja Kozakiewicza, wieloletniego działacza ZSL, a później PSL, marszałka Sejmu kontraktowego w latach 1989-1991 z ramienia "ludowców", zawodowo profesora socjologii?

"Członek Towarzystwa Świadomego Macierzyństwa i Towarzystwa Planowania Rodziny. Popularyzował antykoncepcję, bronił legalności aborcji, praw homoseksualistów i chorych na AIDS. Popierał legalizację miękkich narkotyków. W 1995 był jednym z założycieli oraz honorowym prezesem Stowarzyszenia Otwarte Drzwi, pozarządowej organizacji działającej na rzecz osób wykluczonych społecznie.

Był autorem publikacji w językach polskim, angielskim, niemieckim, francuskim, kilkunastu prac naukowych, a także ponad 20 prac popularnonaukowych z zakresu socjologii wychowania i oświaty oraz filozofii wychowania, jak również cyklu felietonów "Z księgi zakazów" publikowanych w "Trybunie". Napisał także wspomnieniową książkę "Byłem marszałkiem kontraktowego..." (1991)." (Za: Wikipedia)

autor: jazi, data nadania: 2023-10-26 01:21:45, suma postów tego autora: 481

Ja pamiętam, panie jazi

I to jeszcze z czasów PRLu.
To był wybitny naukowiec i działacz na rzecz oświaty.
Co się stało z naszym narodem że podobni mu dziś wolą milczeć?

autor: tarak, data nadania: 2023-10-26 17:08:15, suma postów tego autora: 3242

...

A w temacie Razem i polityki krajowej...

https://www.google.com/amp/s/wiadomosci.wp.pl/zandberg-deklaruje-nie-bedziemy-sie-rzucac-rejtanem-6957682351352320a%3famp=1

Dlaczego tutaj się na takie bieżące tematy nie dyskutuje, przynajmniej na razie...? Jaki będzie kierunek społeczno-gospodarczy ew. nowego koalicyjnego rządu?

Co Razem zamierza wnieść/wynegocjować w takim

Papież Franciszek wprowadza w Kościele rzymskokat. zasadę synodalności, z jednoczesnym udziałem tak kleru, jak i świeckich. Poprzez odbywające się wielopoziomowe i trwające także pomiędzy synodami w Watykanie - zjazdy i panele dyskusyjne (lokalne, krajowe i międzynarodowe). Próbuje demokratyzować strukturę Kościoła. O państwie i jego polityce także powinni współdecydować - i być stale pytani o głos - obywatele wszystkich szczebli i klas społecznych, nie tylko przy okazji wyborów raz np. na 4 lata.

autor: wloczykijas, data nadania: 2023-11-01 08:44:44, suma postów tego autora: 897

...

* takim rządzie

autor: wloczykijas, data nadania: 2023-11-01 13:16:49, suma postów tego autora: 897

Hańba lewicy

Koalicja z Tuskiem, który przez 8 lat łupił Polaków jest liberałem i nic dla Polski nie zfobił jest hańbą. Programy socjalne wprowadzał w Polsce PiS. Razem, które wciaż ględzi o prawach pracowniczych etc. Poprze rząd Tuska. Staliście się dziwacznym tworem tylko dla LGBT i aborcjonistów. Co byście nie mówili aborcja to zabójstwo dziecka i może być przeprowadzona w wyjątkowych przypadkach. Kiedyś myślałem naiwnie , że lewicy zależy na dobrostanie ludzi. Jednak to było dawno, postkomunistyczny aparatczycy i nowi udający prospełeczność nie jesteście nic warci idąc ramię w ramię z Tuskiem PobCzarzastym i starych komuchach nie spodziewałem się nic, ale myslałem, że chociaż młodzi są ideowi, Jak Wam z Razem ręka nie uschnie głosując na wotum zaufania Tuska? Tego nie wiem, nie ma lewicy socjalnej, jest tylko gejowska i aborcyjna.

autor: michu, data nadania: 2023-11-10 15:13:18, suma postów tego autora: 7

Lewicowe postulaty sprzedane za stołki?

Wygląda na to, że przywódcy Lewicy sprzedali swój program przedwyborczy za stołki. Było to niestety do przewidzenia.

Polska lewica parlamentarna zazwyczaj nie robiła sobie za wiele ze swojego programu (vide - "Program socjaldemokratyczny" Millera przed wyborami 2001 r. i plan cięć budżetowych Hausnera po wyborach). Z reguły głosuję - właśnie ze względu na program - na ugrupowania lewicowe, ale bez nadziei (znając polską lewicę). Nie wierzę w utopię, choć wydaje mi się, że przy sprzyjających okolicznościach można trochę poprawić świat. W polskiej polityce jednak wszystko postawione jest na głowie. Dobrze, że umowy koalicyjnej nie podpisała partia Razem i jej reprezentacja w Sejmie, chociaż jednocześnie stawia się trochę na pozycji "za, a nawet przeciw" (za wotum zaufania, a przeciw umowie i kierunkowi rządu)... Mimo wszystko pozytywnie też należałoby ocenić zapowiedź podwyżek w budżetówce, zapisaną w tej umowie. Choć - podobnie jak i inne - jest dość ogólnikowa. Pracownicy wszystkich sektorów i branż zasługują na podwyżki.

Rozumiem arytmetykę parlamentarną i rządową, ale wszystko ma swoją cenę. Klub Lewicy - choć mały - mógł chyba wynegocjować więcej, jako tzw. języczek u wagi tworzącej się koalicji. Chyba Tusk, Hołownia i Kosiniak-Kamysz nie zaryzykowaliby alternatywnej koalicji z Konfederacją, która zresztą też do niej nie parła?

Pisząc na marginesie - np. kilka lat temu czescy socjaldemokraci i komuniści weszli w tamtejszym parlamencie w układ z rządzącą partią centroprawicowo-populistycznego premiera Babisza. A przy kolejnych wyborach z tego parlamentu z kretesem wylecieli... Lewica musi się wyróżniać. W Czechach swoją drogą ostatnimi laty jest wysyp partii populistycznych. A u nas u władzy zazwyczaj wciąż te same, choć zmieniające się, twarze.

"W podpisanej i opublikowanej umowie jest wpisanych więcej stanowisk dla Lewicy (...) niżeli postulatów, z którymi Lewica szła do wyborów."

https://wiadomosci.wp.pl/czarzasty-kocha-ale-lewica-nieukochana-w-umowie-opinia-6961669370477312a

autor: wloczykijas, data nadania: 2023-11-11 07:27:30, suma postów tego autora: 897

Krótko mówiąc, panie włóczykijas, partie lewicowe zawadzają Panu.

W jednej chwili deklaruje Pan poparcie Lewicy w wyborach , by za chwilę deprecjonować swój wybór.
To jest pewnie kliniczny przejaw podwójnej osobowości - teraz widzę sprawy tak a za chwilę odwrotnie.
Nie ma czym się chwalić-to przejaw histerii psychotycznej.

autor: tarak, data nadania: 2023-11-11 18:05:48, suma postów tego autora: 3242

...

Po to się wybiera określone partie, aby później rozliczać je ze złożonych obietnic i deklaracji.

autor: wloczykijas, data nadania: 2023-11-11 21:17:11, suma postów tego autora: 897

Dodaj komentarz