Prawica patriotyczna AfD oraz lewica patriotyczna BSW mimo ataku systemu kompradorskiego, systemowych mediów i polityków z partii prowojennych odniosła sukces. Die Linke właściwie stała się przybudówką SPD. Co do neonazistów to członkowie AFD i BSW byli celem ataków ukraińskich neonazistów. Warto zaznaczyć jedno, w Niemczech Wschodnich coraz częściej mówi się że nie było zjednoczenia a przyłaczenie/anschluss NRD do RFN. O tym pisze np.Junge Welt, Neues Deutschland, publikacje bliskie BSW,KPD,FDJ ale tez publicyści związani z publikacjami AFD. Pojawiają się np. oskarżenia o doprowadzenie do deklasacji sporej części obywateli NRD, relacje o arogancji przyjezdnych urzędników z RFN którzy zajęli wysokie stanowiska rugując miejscowych.
Nowe Prusy
W tym kontekście historycznym obecne odrodzenie podobnych idei w Niemczech Wschodnich staje się zrozumiałe. Wzrost poparcia dla AfD połączony z pojawieniem się BSW odpowiada pod wieloma względami wizji Niekischa. Oba te ugrupowania odrzucają liberalny układ globalistyczny, który zdominował współczesną politykę Niemiec i Europy. AfD ze swoim stanowiskiem nacjonalistycznym i antyimigracyjnym, oraz BSW ze swoim lewicowym programem gospodarczym połączonym z kulturowym konserwatyzmem i retoryką anty-NATOwską, ucieleśniają głęboko zakorzenione rozczarowanie Zachodem. Była stalinistka, Sahra Wagenknecht, podobnie jak Niekisch, nawołuje do zerwania z liberalnym Zachodem, krytykując NATO jako narzędzie dominacji amerykańskiej i postulując bliższe związki z Rosją. Jej sprzeciw wobec masowej imigracji oraz apele o obronę kultury niemieckiej przypominają narodowo-bolszewicką pogardę dla zachodniego multikulturalizmu i odrzucenie erozji tożsamości narodowej.
Poważnym przedmiotem dyskusji wielu osób staje się możliwość secesji Niemiec Wschodnich z Republiki Federalnej Niemiec na kanwie sporu wokół masowej imigracji. Napływ nieeuropejskich imigrantów, postrzegany przez wielu ludzi na Wschodzie jako zagrożenie dla ich tożsamości kulturowej i narodowej, pogłębił podziały między Niemcami Wschodnimi a Zachodnimi. Napięcia te przywodzą na myśl wizję Niekischa o powstaniu suwerennego państwa wschodniego, które stałoby się bastionem oporu przeciwko zachodniemu liberalizmowi. Niekisch proponował nawet zmianę nazwy Niemieckiej Republiki Demokratycznej (komunistycznych Niemiec Wschodnich) na „Prusy”, aby podkreślić ich odrębną tożsamość i negację ładu zachodniego. Dziś idea ta odbija się echem w słowach tych, którzy postrzegają Niemcy Wschodnie jako potencjalnie odrębny podmiot, który mógłby ucieleśniać zasady suwerenności, obrony kultury i oporu przeciwko masowej imigracji. Połączenie nacjonalistycznej tendencji AfD z lewicowym, a jednocześnie konserwatywnym kulturowo ruchem Wagenknecht, pokazuje, że i dziś to historyczne marzenie o nawiązującym do pruskości, suwerennym państwie wschodnim nie jest być może tak nierealne, jak się do niedawna wydawało.
Constantin von Hoffmeister
https://myslpolska.info/2024/09/03/von-hoffmeister-afd-i-narodowo-bolszewickie-odrodzenie-niemiec-wschodnich/