Krzysztof Mróź: Dlaczego nie ufam antyklerykalizmowi Palikota

[2011-09-22 06:48:58]

Wiele osób, w tym ja, uważa, że SLD w trakcie swoich rządów (koalicja z PSL co osłabiało możliwości tej partii) nie wykorzystało wielu okazji ograniczenia wpływu Kościoła katolickiego na polskie życie publiczne.

Dlatego wielu antyklerykałów wybrało Janusza Palikota jako swojego reprezentanta w batalii o świeckie państwo. Czy słusznie?

I. Przyjrzyjmy się działalności Janusza Palikota w Sejmie V i VI kadencji. Nadmieniam, że opieram się wyłącznie na danych oficjalnych podanych na stronie internetowej Sejmu RP www.sejm.gov.pl.

1) V kadencja Sejmu RP zaczęła się 5 listopada 2007 r. a zakończyła 4.11.2007 r. (kadencja skrócona). W V kadencji Janusz Palikot miał 7 wypowiedzi na posiedzeniach sejmu, 32 interpelacje oraz 17 zapytań. Żadne z nich nie dotyczyło spraw związanych bezpośrednio z Kościołem katolickim.

2) VI kadencja Sejmu RP zaczęła się 19 października 2007 r. a Januszowi Palikotowi wygasł mandat poselski 10.01.2011 r. W VI kadencji Janusz Palikot miał 25 wypowiedzi na posiedzeniu Sejmu, 24 interpelacje oraz 17 zapytań.

Z tego, tylko jedno zapytanie nr 2997 do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie prowadzenia polityki państwa w dziedzinie regulacji stosunków majątkowych między państwem a Kościołem katolickim z pokrzywdzeniem osób będących właścicielami mienia, przekazanego nieodpłatnie Kościołowi katolickiemu w trybie postępowania regulacyjnego określonego w ustawie o stosunku Państwa do Kościoła katolickiego w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej - dotyczyło bezpośrednio Kościoła katolickiego. Janusz Palikot, przedsiębiorca i poseł z okręgu lubelskiego wystąpił w obronie pani Łapinkiewicz-Piłat której prawa do przedsiębiorstwa aptecznego przy ul. Krakowskie Przedmieście 3 w Lublinie (przejętego na własność państwa w 1951 r. ale bez wydania orzeczenia w tej sprawie przez ministra zdrowia) zostały naruszone przez decyzje Komisji Majątkowej przekazującej rektorowi kościoła Św. Ducha w Lublinie nieodpłatnie prawo własności zabudowanej nieruchomości położonej w Lublinie przy ul. Krakowskie Przedmieście nr 3.

Niestety, to dobre wrażenie Janusz Palikot zepsuł - przynajmniej według mnie - głosując w dniu 23-10-2009 r. (GŁOSOWANIE NR 8, POSIEDZENIE 52) nad przyjęciem w całości projektu ustawy o nadaniu nowej nazwy Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie oraz zmianie ustawy o finansowaniu Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie z budżetu państwa, w brzmieniu proponowanym przez Komisję Edukacji, Nauki i Młodzieży.

A jak zachowało się, tak opluwane przez większość antyklerykałów, SLD? Otóż SLD w swojej zdecydowanej większości był przeciw (podobnie jak Marek Balicki, wtedy poseł niezależny, który obecnie jest członkiem klubu SLD i startuje z drugiego miejsca na liście SLD w Warszawie) oraz, na przykład, Andrzej Celiński (poseł niezależny, startujący obecnie jako niezależny kandydat do Senatu z Warszawy, okręg 43 tj. Mokotów, Ursynów, Wilanów, Wawer).

Oczywiście, ocena Janusza Palikota byłaby pełniejsza, gdyby uczestniczył w głosowaniach nad:

1) przyjęciem w całości projektu uchwały w sprawie ochrony wolności wyznania i promocji wartości będących wspólnym dziedzictwem narodów Europy, w brzmieniu proponowanym przez Komisję Sprawiedliwości i Praw Człowieka (GŁOSOWANIE Nr 46 - POSIEDZENIE 55. Dnia 03-12-2009).

2) przyjęciem w całości projektu ustawy o zmianie ustawy o stosunku Państwa do Kościoła katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, w brzmieniu proponowanym przez Komisję Administracji i Spraw Wewnętrznych (GŁOSOWANIE Nr 16 - POSIEDZENIE 80. Dnia 16-12-2010).

A jak głosowało w pierwszym przypadku SLD? (wówczas Klub Lewica). W zdecydowanej większości przeciw. Podobnie Marek Balicki i Andrzej Celiński. Obaj, wtedy, niezależni.

A jak głosowało w drugim przypadku SLD? W zdecydowanej większości przeciw. Podobnie Marek Balicki (już jako członek Klubu SLD) i niezależny poseł Andrzej Celiński.

Czy nie sądzicie, że aktywność sejmowa Janusza Palikota w ograniczaniu wpływów politycznych i ekonomicznych Kościoła katolickiego jest niewielka? I to zbyt mało jak na osobę, z którą niejeden antyklerykał wiąże tak wielkie nadzieje?

II. Nie ufam Palikotowi również dlatego, że chciał w sali sejmowej zawiesić, oprócz dotychczasowego krzyża, dodatkowo gwiazdę Dawida i krzyż prawosławny. Tłumaczył to równością wszystkich religii. Rzecz w tym, że każda osoba świadoma istoty państwa świeckiego wie, że przestrzeń publiczną należy pozbawić symboli religijnych, a nie zwiększać ich ilość.

III. Może to kwestia temperamentu, sprzeciw wobec tabloidyzacji życia politycznego, a także kultura widzenia spraw państwowych powodują, że o wiele bliższe są mi działania prof. Ewy Łętowskiej (b. RPO, sędzia NSA i TK w stanie spoczynku) która ostatnio podpowiedziała gminom jak mogą domagać się zwrotu przekazanych Kościołowi nieruchomości bądź zapłaty ich równowartości, gdy odpadła podstawa prawna ich przekazania i świadczenie stało się nienależne (art. 410 § 2 kc). Zdaniem prof. Ewy Łętowskiej wyrok TK z VI 2011 r. umożliwia gminom dotkniętym rozstrzygnięciami Komisji Majątkowej rekompensatę za utracony majątek bezpośrednio od beneficjentów tj. kościelnych osób prawnych, które otrzymały nieruchomości zastępcze ("Kogo lepiej pozywać: Kościół czy państwo" oraz "Niech zwraca ten, kto zyskał", "Rzeczpospolita" z 18.08.2011 r.).

IV. Od wielu lat moim marzeniem jest, żeby prof. Ewa Łętowska zdecydowała się na start - jako kandydat niezależny - na urząd Prezydenta RP. Sądzę, że start Pani Profesor uruchomiłby dużą aktywność społeczną na rzecz zmian w polskim życiu politycznym.

Krzysztof Mróź


Tekst ukazał się na blogu Autora (http://krzysztofmroz.blog.onet.pl).

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



25 LAT POLSKI W NATO(WSKICH WOJNACH)
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
13 marca 2024 (środa), godz. 18.30
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze

Więcej ogłoszeń...


16 kwietnia:

1775 - Urodził się Wojciech Gutkowski, inżynier wojskowy, uczestnik insurekcji kościuszkowskiej i wojen napoleońskich, autor oświeceniowej utopii "Podróż do Kalopei", w której opisał nierzeczywiste, demokratyczne społeczeństwo.

1844 - W Paryżu urodził się Anatol France, poeta, powieściopisarz i krytyk francuski o postępowych poglądach; laureat Nagrody Nobla.

1889 - W Londynie urodził się Charles Chaplin, reżyser, scenarzysta, aktor, producent filmowy i kompozytor muzyki do swoich filmów; jeden z najwybitniejszych artystów w historii kina.

1896 - W Moineşti urodził się Tristan Tzara, francuski malarz i eseista pochodzenia rumuńskiego, twórca dadaizmu, zwolennikiem marksizmu, wstąpił w 1937 r. do FPK, brał udział w hiszpańskiej wojnie domowej, a w czasie II wojny światowej w Resistance.

1919 - W Warszawie odbył się zjazd Związku Polskiej Młodzieży Socjalistycznej; przewodniczącym Komitetu Centralnego wybrano Stanisława Dubois.

1920 - Początek 10-dniowego strajku ekonomicznego 50 tys. włókniarzy okręgu łódzkiego, Żyrardowa, Zawiercia i Częstochowy.

1936 - "Krwawy czwartek" we Lwowie: w czasie pogrzebu zabitego przez policję bezrobotnego Antoniego Kozaka policja zabiła 49 demonstrantów.

2020 - W Oviedo zmarł na COVID-19 Luis Sepúlveda, chilijski pisarz, dziennikarz, reżyser i scenarzysta filmowy, aktywista polityczny i ekologiczny.


?
Lewica.pl na Facebooku