Warszawa: Protest w obronie "Masali"

[2006-07-25 18:54:42]

Chcemy Masali, a nie Sobali – takie hasło skandowali uczestnicy dzisiejszej pikiety pod siedzibą Polskiego Radia. Prawie czterdzieści zgromadzonych pod radiem osób domagało się przywrócenia w Radiu Bis audycji "Masala", zdjętej przed dwoma tygodniami przez nowe kierownictwo tej publicznej stacji. Pikietę zorganizował Komitet Pomocy i Obrony Represjonowanych Pracowników.

Pod budynkiem Polskiego Radia okazało się, że na protestujących czeka już dyrektor Radia Bis, Jacek Sobala w towarzystwie pani od PR. Zaproponował on, aby działacze KPiORP wybrali kilkuosobową delegację, która miała wejść z nim do budynku na rozmowy. Zapowiedział, że wyjaśni motywy decyzji o zdjęciu "Masali" z anteny i wyrzuceniu z pracy tworzących ją dziennikarzy, m.in. Maxa Cegielskiego i Rafała Kołacińskiego. Przedstawiciele Komitetu stwierdzili jednak, że sprawa, w której protestują, nie podlega negocjacjom, ponieważ jasne było, że Sobala nie ma zamiaru przywrócić audycji. Działacze KPiORP zaproponowali dyrektorowi Sobali, aby publicznie przedstawił swoje stanowisko i wyjaśnił, dlaczego zdecydował się zlikwidować jedną z najpopularniejszych audycji w Radiu Bis. Sobala nie skorzystał jednak z zaproszenia i przeniósł się na schody budynku, skąd do końca obserwował przebieg pikiety.

Pani od PR jeszcze pięciokrotnie wychodziła do pikietujących, namawiając ich na podjęcie negocjacji, ale – podobnie jak dyrektor – nie zdecydowała się skorzystać z możliwości publicznego wyjaśnienia sprawy.

- Decyzja o zdjęciu "Masali" z anteny nie miała charakteru politycznego, po prostu mam inną koncepcję radia - powiedział Sobala pikietującym. - Oczywiście, że decyzja o zdjęciu "Masali" nie miała nic wspólnego z polityką. A my jesteśmy tutaj dlatego, że jest ładna pogoda i nie mamy co robić - ironizowała przedstawicielka KPiORP, Katarzyna Bratkowska - Szkoda, że pan Sobala nie skorzystał z naszego zaproszenia. Widocznie nie miał nam nic do powiedzenia i nie byłby w stanie wyjaśnić swojej decyzji - dodała.

Florian Nowicki działacz Grupy na Rzecz Partii Robotniczej i Polskiej Partii Pracy opowiedział zebranym o powodach protestu. - Twórcy "Masali", Max Cegielski i Rafał Kołaciński, zostali zwolnieni z pracy z powodów politycznych, a zdjęcie ich programu z anteny jest przejawem cenzury politycznej - oceniał Nowicki. - Wylecieli za to, że nazwali pewne rzeczy po imieniu. W zapowiedzi audycji na stronie internetowej stwierdzili, że za blisko 40 ofiar agresji na tle ksenofobicznym, odpowiedzialność ponosi również rządząca obecnie prawica. Nie bali się publicznie stwierdzić, czym są Młodzież Wszechpolska i Liga Polskich Rodzin - mówił działacz GPR i PPP. – Nie możemy milczeć, gdy mamy faszystów w rządzie, tymczasem Sobala zażądał od dziennikarzy, żeby usunęli ten wpis. Gdy nie zgodzili się tego zrobić, z dnia na dzień wylecieli z radia - opowiadał Nowicki.

Przedstawiciele KPiORP zwracali uwagę, że likwidacja "Masali" to dopiero początek zmian w Radiu Bis, ponieważ szykowane są kolejne zwolnienia i następni dziennikarze będą tracić pracę. - Ich też będziemy bronić - podkreślali. Do pikietujących przyłączył się jeden z byłych, wyrzuconych przez Sobalę, dziennikarzy Radia Bis. Opowiedział działaczom Komitetu o sytuacji w Radiu i stwierdził, że pikieta w obronie wyrzucanych dziennikarzy to wszystko, co można było w tej sprawie zrobić. Działacze KPiORP mówili, że są przeciwni zamykaniu ust dziennikarzom. - Nowy dyrektor Radia Bis okazał się lojalny i dyspozycyjny wobec polityków Prawa i Sprawiedliwości i LPR - oceniała Bratkowska.

Protestujący przyczepili do płotu pod budynkiem Polskiego Radia transparent z hasłem: Protest przeciw cenzurze i represjom politycznym wobec dziennikarzy. Działacze Komitetu krzyczeli: Radio Bis bez kontroli PiS i Dość represji politycznych.

- Ciekawe, czy w Radiu Bis powiedzą o naszym dzisiejszym proteście? - pytał Mariusz Kaczmarczyk z KPiORP i Czerwonego Kolektywu-Lewicowej Alternatywy. - Jeśli powiedzą, to może też zostaną wyrzuceni z pracy - przypuszczał. Młodzi działacze Inicjatywy Uczniowskiej opowiedzieli z kolei o prawicowej indoktrynacji w szkołach, wprowadzanej przez lidera LPR i ministra edukacji, Romana Giertycha.

Do protestujących podszedł poseł SLD, Ryszard Kalisz, który poinformował zebranych, że popiera protest, nie podoba mu się decyzja dyrektora Sobali i też jest przeciwny cenzurze politycznej. Poseł Kalisz rozmawiał jednak z protestującymi bezpiecznie osłonięty płotem otaczającym parking – prawdopodobnie dlatego, że w dyskusję z posłem wdali się górnicy z Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień`80".

W dzisiejszej pikiecie KPiORP uczestniczyli przedstawiciele PPP, GPR, CK-LA, Młodych Socjalistów, ATTAC-Polska, WZZ "Sierpień`80" oraz Inicjatywy Uczniowskiej. W proteście wzięła też udział pisarka, Hanna Samson.

Magdalena Ostrowska



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



25 LAT POLSKI W NATO(WSKICH WOJNACH)
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
13 marca 2024 (środa), godz. 18.30
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze

Więcej ogłoszeń...


25 kwietnia:

1921 - Komisja Centralna Związków Zawodowych podjęła uchwałę o zerwaniu stosunków z KPRP i zwalczaniu komunistów w ruchu związkowym.

1947 - Założono Robotniczą Spółdzielnię Wydawniczą „Prasa” .

1974 - W Portugalii postępowi oficerowie skupieni wokół Ruchu Sił Zbrojnych dokonali zamachu stanu, w wyniku którego obalono rządy dyktatorskie (tzw. rewolucja goździków).

1975 - W Portugalii Partia Socjalistyczna wygrała wybory do Zgromadzenia Narodowego.

2004 - Socjaldemokrata Heinz Fischer został prezydentem Austrii.

2005 - Socjaldemokrata Jiří Paroubek został premierem Czech.

2009 - Socjaldemokraci i Zieloni wygrali przedterminowe wybory parlamentarne na Islandii.


?
Lewica.pl na Facebooku