Amnesty International: Spada liczba egzekucji na świecie

[2007-04-27 21:23:11]

Według najnowszego raportu Amnesty International spada liczba wyroków śmierci na świecie. W roku 2005 odbyło się 2148 egzekucji, a w zeszłym roku wykonano 1591 wyroków.

Na konferencji prasowej w Rzymie, gdzie opublikowano raport, sekretarz gen. AI Irene Khan zaapelowała do włoskiego premiera, Romano Prodiego, o utworzenie światowej koalicji przeciw karze śmierci. Której celem byłoby dążenie do powszechnego moratorium.

Świat bez kary śmierci jest możliwy, jeśli rządy wpływowych państw miałyby zamiar dać innym sygnał politycznego przywództwa - zadeklarowała Khan.

Raport podaję, że 91 proc. egzekucji dokonano w sześciu krajach: W USA, Chinach, Iranie, Iraku, Pakistanie oraz Sudanie.

Irak dołączył do tej "listy liderów kary śmierci", ponieważ od czasu okupacji bardzo drastycznie wzrosła tam liczba wykonywanych wyroków. W 2006 roku stracono 65 osób, w tym Sadama Husajna, wraz z jego najbliższymi współpracownikami.

Brakuje dokładnych danych co do Chin, gdyż liczba wyroków śmierci jest tajemnicą państwową. Jednak według szacunków AI, dokonuję się tam zdecydowanie najwięcej egzekucji. Organizacja dodarła do informacji o co najmniej tysiącu straconych, co nie oznacza, że nie było ich więcej.

Należy wyrazić życzenie, by zbliżająca się olimpiada w Pekinie była okazją do stosowania dalszych nacisków na chińskie władze – oświadczyła Khan.

Bartosz Wójcik


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:Konferencja naukowa
Uniwersytet Warszawski
21-22 października
Poszukuję
WYSTAWA: Jeśli dziś padnie Madryt, jutro padnie Warszawa. Polskie wątki w wojnie domowej w Hiszpanii
Warszawa, Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, Galeria
7 lipca - 1 października 2023
Polscy Hodżyści
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Komintern (SH)
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


4 października:

1884 - Urodził się Félix Gouin, socjalistyczny polityk francuski (członek SFIO), głowa państwa i szef tymczasowego rządu francuskiego w 1946 r.

1937 - Zarządzenie rektorów polskich szkół wyższych wprowadziło rozdział miejsc dla studentów polskich i żydowskich tzw. "getto ławkowe".

1937 - Urodził się Franz Vranitzky, austriacki polityk socjaldemokratyczny, członek Socjaldemokratycznej Partii Austrii. Federalny kanclerz Austrii w latach 1986-1997.

1938 - Centralny Komitet Wykonawczy PPS podjął decyzję o bojkocie wyborów do sejmu.

1949 - Urodził się Luis Sepúlveda, chilijski pisarz, dziennikarz, reżyser i scenarzysta filmowy, aktywista polityczny i ekologiczny.

1957 - W ZSRR wystrzelono pierwszego sztucznego satelitę Ziemi (Sputnik 1).

1965 - Ukazało się pierwsze wydanie kubańskiego dziennika Granma.

1969 - Zmarł Jerzy Stempowski, eseista, krytyk literacki, wolnomularz, socjalista.

1970 - Zmarła Janis Joplin, amerykańska piosenkarka, przeciwniczka wojny w Wietnamie.

2009 - Socjaldemokraci z partii PASOK wygrali przedterminowe wybory parlamentarne w Grecji.

2010 - Katastrofa w hucie aluminium w Ajce na Węgrzech. W wyniku pęknięcia zapory zbiornika z chemikaliami zginęło 10 osób, a 120 zostało rannych.


?
Lewica.pl na Facebooku