Holandia: Szokująca reklama

[2008-02-10 18:02:52]

Szokującą reklamę społeczną wypuściła holenderska Partia Socjalistyczna (Socialistische Partij). Telewizyjny spot ze striptizem 86-letniej kobiety jest rodzajem sprzeciwu wobec zmian w funkcjonowaniu opieki społecznej.

Na ekranie widać emerytowaną aktorkę Mieke, która powoli się rozbiera. W tym czasie w tle słychać jej słowa: Przez wiele lat w myciu pomagała mi Connie. Jednak teraz mówią, że Connie jest za droga. Teraz więc przychodzi ktoś obcy. A potem będzie to inny nieznajomy. Równie dobrze mogę się rozbierać przed całą Holandią.

Wiele osób korzystających z pomocy opieki społecznej w domu boleśnie odczuwa ostatnie zmiany w finansowaniu tej instytucji. Ze względu na cięcia budżetowe nie mają już szans na stałych asystentów, skarżą się też na gwałtowne pogorszenie się jakości usług. Na reformach prowadzących do urynkowienia opieki społecznej kiepsko też wychodzą jej pracownicy. Wielu z nich zostało zwolnionych bądź pracuje obecnie na znacznie gorszych warunkach.Socjalistyczna deputowana Agnes Kant powiedziała, że reklama powstała w oparciu o prawdziwą historię, zasłyszaną w ośrodku opieki społecznej. Kant wyjaśniła, że choć na ekranie występuje aktorka, problem, o którym mówi, budzi jak najbardziej realne emocje. Wybraliśmy mocną formę komunikacji, bo rzeczywistość jest równie dosadna. Niech ci, którzy są za nią odpowiedzialni, sami będą mogli to poczuć - stwierdziła.

Spotem oburzona jest rządząca w Holandii prawica. Chadecka CDA liczy nawet, że uda się wprowadzić zakaz jego emisji.

SP to trzecia siła polityczna Holandii, wywodząca się z maoistowskiej Komunistycznej Partii Holandii (Marksistowsko-Leninowskiej). Znaczenie na scenie politycznej zyskuje od 1994 roku, kiedy to centrolewicowa Partia Pracy (Partij van de Arbeid) przeszła na pozycje centrowe (dziś PvdA współtworzy koalicję rządową).

Marek Tobolewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży
Nowy Lewicowy Vlog
Warszawa
Zapraszamy do współpracy
Polska
cały czas
"Czerwony katechizm" - F. Czacki

Więcej ogłoszeń...


5 grudnia:

1907 - W Hłuszkach urodziła się Alina Centkiewicz, pisarka, 1946-50 wiceprzewodnicząca Ligi Kobiet, członkini TPD. W 1958 jako szósta kobieta na świecie stanęła na Antarktydzie.

1915 - Powstało Polskie Stronnictwo Ludowe "Wyzwolenie", lewicowa partia chłopska.

1929 - Powołano Centrolew.

1972 - Gough Whitlam z Australijskiej Partii Pracy został premierem Australii.

2005 - W Wielkiej Brytanii wszedł w życie Civil Partnership Act i zarejestrowano pierwszy związek partnerski pary homoseksualnej.

2012 - Zmarł Oscar Niemeyer, brazylijski architekt, przedstawiciel światowej architektury modernistycznej, komunista.

2013 - Zmarł Nelson Mandela, wybitny południowoafrykański polityk, pierwszy czarnoskóry prezydent RPA, laureat pokojowej Nagrody Nobla.


?
Lewica.pl na Facebooku