Boliwia: Referendum w sprawie zaufania dla prezydenta

[2008-08-10 20:47:07]

W Boliwii odbywa się referendum, które teoretycznie może pozbawić prezydenta Evo Moralesa, wiceprezydenta i kilku postępowych gubernatorów ich stanowisk. Sam prezydent, od którego wyszła idea referendum wierzy, że wzmocni to jego pozycję w walce z prawicową opozycją próbującą destabilizować kraj i podminowywać projekty społecznych reform ludowego rządu. Nie obawiam się ludu. Lepiej jest przedkładać interesy ludu nad pewne krajowe czy zagraniczne interesy - mówił Morales.

Prezydent będzie musiał odejść, jeśli mniej niż 53,74 proc. głosujących opowie się za kontynuowaniem przez niego mandatu. Jest to odsetek głosów, jaki zdobył w wyborach, które wyniosły go do władzy. Gubernatorom wystarczy 50 proc. głosów. Przedwyborcze emocje spowodowały jednak wzrost napięcia między stronami politycznego konfliktu. Morales nie był w stanie odbyć podróży do miejsc, w których opozycja jest najsilniejsza. W czwartek, 7 sierpnia argentyńska prezydent Christina Kirchner i wenezuelski prezydent Hugo Chávez musieli odwołać swoje wizyty w Boliwii, po tym jak doszło do agresywnych wystąpień zwolenników opozycji na południu kraju i przeciwnicy Moralesa szturmem zaatakowali lotnisko. Zwycięstwo lewicowego prezydenta w dzisiejszym referendum nie zmieni chyba konfrontacyjnej postawy opozycji, która już zapowiedziała, że nie uzna wyników referendum, gdyby były korzystne dla prezydenta.

Poparcie dla Moralesa i jego reform jest silne wśród biedoty i rdzennych mieszkańców kraju. Prezydent próbuje zlikwidować nierówności społeczne, poprzez finansowanie rozwoju społecznego. Do tego konieczne było znacjonalizowanie bogactw naturalnych kraju, co było oczywiście krytykowane przez zagraniczne korporacje zarządzające dotychczas wydobyciem kopalin. Sytuację komplikuje dodatkowo separatystyczna polityka elit rządzących w rejonach bogatych w surowce naturalne. Najbogatsze regiony, w tym te gdzie znajdują się pokłady złóż naturalnych, których wydobycie jest warunkiem sfinansowania projektów reform społecznych w kraju, są bastionami prawicowej opozycji. W pięciu z nich przeprowadzono już referenda na rzecz autonomii, ale rząd uważa je za nielegalne. Obecnie mija połowa pięcioletniej kadencji prezydenckiej Evo Moralesa.

Swoich obserwatorów wysłała do Boliwii Organizacja Państw Amerykańskich celem zabezpieczenia procesu liczenia głosów.

Bartłomiej Zindulski


Na zdjęciu: Prezydent Boliwii w towarzystwie Hugo Cháveza.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



25 LAT POLSKI W NATO(WSKICH WOJNACH)
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
13 marca 2024 (środa), godz. 18.30
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze

Więcej ogłoszeń...


25 kwietnia:

1921 - Komisja Centralna Związków Zawodowych podjęła uchwałę o zerwaniu stosunków z KPRP i zwalczaniu komunistów w ruchu związkowym.

1947 - Założono Robotniczą Spółdzielnię Wydawniczą „Prasa” .

1974 - W Portugalii postępowi oficerowie skupieni wokół Ruchu Sił Zbrojnych dokonali zamachu stanu, w wyniku którego obalono rządy dyktatorskie (tzw. rewolucja goździków).

1975 - W Portugalii Partia Socjalistyczna wygrała wybory do Zgromadzenia Narodowego.

2004 - Socjaldemokrata Heinz Fischer został prezydentem Austrii.

2005 - Socjaldemokrata Jiří Paroubek został premierem Czech.

2009 - Socjaldemokraci i Zieloni wygrali przedterminowe wybory parlamentarne na Islandii.


?
Lewica.pl na Facebooku