Grecja: Zamieszki po zastrzeleniu 15-letniego anarchisty (akt.)

[2008-12-07 20:14:39]

6 grudnia po godz. 21.00 w Atenach funkcjonariusz policji zastrzelił 15-letniego anarchistę, Alexandrosa-Andreasa Grigoropoulosa.

Według policjantów zostali oni zaatakowani przez grupę anarchistów i musieli strzelać z ostrej amunicji, jednak według świadków zdarzenia policjanci nękali grupę młodych ludzi stojących na ulicy w pobliżu głównego placu w dzielnicy Exarchia, a policjant który strzelał do chłopca nie wezwał karetki.

Sprawcę śmierci anarchisty - 37-letniego Epaminondasa Korkoneasa - aresztowano pod zarzutem "umyślnego zabójstwa". W areszcie osadzono również drugiego członka patrolu policyjnego, który został oskarżony o pomoc w zabójstwie.

W wielu greckich miastach wybuchły spontaniczne protesty. Na ulice wyległa anarchiści i działacze radykalnej lewicy m.in. w Atenach, Salonikach, Komotini, Ioanninie, Patras, Mitilini, Xanthi, Seres, Sparcie, Alexandroupolis, Volos oraz Heraklionie i Chanii na Krecie.

Demonstranci w Atenach zaatakowali sklepy i banki. Zniszczono kilka samochodów. Rannych zostało trzech policjantów, w kierunku których demonstranci rzucali koktajlami Mołotowa. Do podpaleń sklepów i samochodów doszło także w Salonikach, Patras i Heraklionie. W tym ostatnim mieście manifestanci zaatakowali ponadto posterunek policji.

7 grudnia manifestanci zajęli dwie uczelnie w centrum Aten - politechnikę i uczelnię ekonomiczną. W Salonikach studenci zajęli większość uczelni, rzucając w kierunku interweniujących policjantów koktajlami Mołotowa i kamieniami. W Joaninie zaatakowano bank, zaś w Pirgos budynek sądu.

8 grudnia, w geście solidarności z demonstrantami, działacze anarchistyczni zajęli greckie ambasady w Berlinie i Londynie.

Od wielu miesięcy w Grecji trwają protesty przeciwko reformie edukacji proponowanej przez centroprawicowy rząd, która przewiduje m.in. znaczne cięcia w wydatkach budżetowych na szkolnictwo oraz wprowadza przepisy pozwalające na funkcjonowanie prywatnych uczelni wyższych.

Pikieta solidarnościowa pod ambasadą Grecji we wtorek (9 grudnia) o godz. 15.30 w Warszawie (ul. Górnośląska 35).

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:


blogi - ostatnie wpisy


co? gdzie? kiedy?

Walka z dekomunizacją oraz obrona historii ruchu robotniczego
Warszawa, ul. Kopernika 36/40
30 listopada (sobota), godz. 12.00-16.30
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży
Nowy Lewicowy Vlog
Warszawa
Zapraszamy do współpracy
Polska
cały czas

Więcej ogłoszeń...


kalendarium

23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.


 
Lewica.pl na Facebooku