Włochy: Strajk generalny

[2008-12-12 22:29:19]

Dziesiątki tysięcy włoskich związkowców, robotników i pracowników sfery budżetowej wzięło udział w antyrządowych manifestacjach.
Wiece i demonstracje w całym kraju były związane ze strajkiem generalnym ogłoszonym 12 grudnia przez lewicową centralę związkową Cgil.

Strajk zorganizowany został pod hasłem: "Więcej pracy, zarobków, emerytur i praw", a także na znak protestu przeciwko niewystarczającym działaniom rządu Silvio Berlusconiego na rzecz złagodzenia skutków kryzysu.

Największa demonstracja miała miejsce w Mediolanie, gdzie na ulice wyległo około 100 tysięcy osób. Ponad 30 tysięcy ludzi manifestowało w Rzymie i Neapolu.

W wielu miastach demonstranci, trzymający flagi okryte kirem, oddali minutą ciszy hołd wszystkim ofiarom wypadków w pracy, do których codziennie dochodzi w tym kraju. 11 grudnia Włochami wstrząsnęła śmierć polskiego robotnika pracującego przy remoncie pieca hutniczego w Tarencie.

Szacuje się, że w strajku wzięło udział około 50-70 proc. pracowników urzędów pocztowych, banków, transportu, urzędów, wielkich zakładów pracy i sektora rolno-spożywczego.

Ponadto w Palermo i Ankonie przed greckimi konsulatami zorganizowano pikiety na znak protestu przeciwko śmierci 15-latka zastrzelonego przez policję w Atenach.

Był to już drugi od 6 lat strajk generalny zorganizowany przez największą włoską centralę CGIL. Dwie pozostałe - CISL i UIL - odcięły się od protestu. Ich liderzy uznali, że organizowanie strajku - jak to ujęli - przeciwko kryzysowi na nic się nie zda.

Waldemar Chamala


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:CZY GROZI NAM WOJNA ? (debata)
Wrocław, Przejście Garncarskie 2, Cafe-księgarnia >TAJNE KOMPLETY<
Czwartek, 25.11.2021, h. 17.00
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży
Nowy Lewicowy Vlog
Warszawa
Zapraszamy do współpracy
Polska
cały czas

Więcej ogłoszeń...


1 grudnia:

1929 - W Warszawie ukonstytuowało się Robotnicze Towarzystwo Służby Społecznej powstałe z inicjatywy Centralnego Wydziału Kobiecego CKW PPS.

1934 - W Leningradzie zamordowano na polecenie Stalina członka Biura Politycznego i sekretarza KC WKP(b) Siergieja Kirowa; początek represji przeciwko działaczom partyjnym i kadrze Armii Czerwonej.

1955 - Czarnoskóra Rosa Parks nie ustąpiła białemu miejsca w autobusie w Montgomery (Alabama). Początek bojkotu autobusów, który trwał 381 dni i uczynił Martina Luthera Kinga przywódcą ruchu na rzecz równouprawnienia czarnej ludności w USA.

1987 - Zmarł James Baldwin, pisarz afroamerykański. Aktywnie wspierał działalność Martina Luthera Kinga i ruch praw obywatelskich.

1996 - Zmarła Zofia Wasilkowska, polityk polskiej lewicy, wieloletnia sędzia Izby Cywilnej Sądu Najwyższego, pierwsza kobieta-minister w historii Polski.

2011 - Zmarła Christa Wolf, niemiecka pisarka, czołowa postać literatury NRD.

2011 - Ałmazbek Atambajew (SDPK) został prezydentem Kirgistanu.


?
Lewica.pl na Facebooku