Chile oskarża banki kryjące oszustwa Pinocheta

[2009-03-13 20:36:24]

Chile skierowało do amerykańskiego sądu w Miami na Florydzie pozwy przeciwko czterem bankom, które w latach 1973-2000 pomagały w ukrywaniu nielegalnych dochodów dyktatora Augusto Pinocheta.

Władze Chile szacują, że podczas swoich rządów Pinochet dzięki oszustwom podatkowym, defraudacji funduszy państwowych i łapówkom od prywatnych koncernów zgromadził na tajnych kontach 26 milionów dolarów, z czego około 20 milionów nie było nigdzie udokumentowanych.

Chilijska Rada Obrony Państwa, której zadanie polega na ochronie prawnej interesów państwa chilijskiego, podkreśla w treści pozwu: Jeszcze bardziej tragiczne jest to, że (wymienione) instytucje finansowe (...) postanowiły pomóc Pinochetowi, ukrywając źródła jego dochodów i rzeczywistych właścicieli poważnych funduszy zdeponowanych na jego kontach w tych instytucjach.

Piotr Ciszewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:Wrocław: Protest przeciwko neoliberalnej polityce władz miasta
Wrocław, Pręgierz
11 lutego (sobota), godz. 13.00 - 14.00
Polscy Hodżyści
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Komintern (SH)
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


1 lutego:

1929 - Rozpoczął swe obrady II Zjazd OM TUR, który postanowił rozszerzyć masową działalność polityczną organizacji i zwiększyć jej autonomię w łonie TUR.

1935 - W wieku 100 lat zmarł w Warszawie Bolesław Limanowski, nestor polskiego ruchu socjalistycznego, przewodniczący kongresu paryskiego, na którym powołano do życia PPS, zesłaniec syberyjski, senator, doktor honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego.

1946 - Nosząca znamiona ludobójstwa zbrodnia oddziału Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, dokonana w miejscowości Szpaki na Podlasiu, którą spalono i zamordowano 5 jej mieszkańców.

1980 - Prawicowy reżim wojskowy Gwatemali dokonał masakry studentów i chłopów okupujących pokojowo ambasadę Hiszpanii.

1986 - Zmarła Alva Myrdal, szwedzka dyplomatka i socjolożka, działaczka na rzecz międzynarodowego rozbrojenia, laureatka pokojowej nagrody Nobla w 1982; żona Gunnara Myrdala.

1990 - W Bułgarii wprowadzono aborcję na życzenie w pierwszych 12 tygodniach ciąży.

2009 - Jóhanna Sigurðardóttir z socjaldemokratycznego Sojuszu została premierem Islandii.

2011 - Rewolucja w Egipcie: Odbył się tzw. "Marsz Miliona".


?
Lewica.pl na Facebooku