Europejska lewica popiera Manuela Zelayę

[2009-08-27 13:41:34]

Delegacja grupy Zjednoczona Lewica Europejska/Zielona Lewica Nordycka w Parlamencie Europejskim, podróżująca do Hondurasu, 25 sierpnia zatrzymała się w okolicach Managui, by wręczyć prezydentowi Manuelowi Zelaya, odpis deklaracji podpisanej przez 90 eurodeputowanych, reprezentujących rozmaite siły polityczne, potępiające czerwcowy zamach stanu. W treści dokumentu wezwano do przywrócenia na swoje stanowisko nielegalnie obalonego prezydenta oraz zażądano zerwania współpracy Unii Europejskiej z obecnym rządem i zawieszenia reklamowania produktów, które hondurascy przedsiębiorcy eksportują do Europy z korzyścią dla nielegalnej władzy.

Proszę przyjąć wyrazy pełnej solidarności z panem i mieszkańcami Hondurasu oraz całkowity sprzeciw dla zamachu, który był wymierzony nie tylko przeciwko pańskiemu krajowi, ale także przeciwko wszystkim mieszkańcom Ameryki Łacińskiej oraz wszystkim tym, którzy oddani są demokracji i światowemu pokoju - tłumaczył João Ferreira (deputowany GUE/NGL z Portugalii). Może być pan pewny, że Parlament Europejski oraz demokratyczne siły naszych państw, będą kontynuowały wywieranie największej możliwej presji dla przywrócenia państwa prawa oraz powrotu do Hondurasu, jedynego legalnego i prawowitego rządu - dodał.

Prezydent Zelaya podziękował członkom Parlamentu Europejskiego za ich inicjatywę, która, jak powiedział, w porę wezwała społeczność międzynarodową do kontynuowania wsparcia dla mieszkańców Hondurasu przeciwko dyktatorskiemu rządowi, sprzeciwiającemu się jakiejkolwiek redystrybucji zasobów narodowych.

Jednocześnie, grupa robocza Europejskiej Partii Lewicy ds. Ameryki Łacińskiej, pod przewodnictwem Maite Mola (Komunistyczna Partia Hiszpanii), wydała rezolucję ostro potępiającą dyktaturę Roberto Michelettiego. Europejska Lewica potępia represje i przemoc wymierzane w przeciwników dyktatury, zabójstwo czołowych liderów ruchów społecznych i protestujących, cenzurę prasy oraz zawieszenia podstawowych wolności - czytamy w dokumencie.

EPL wyraził pełne poparcie dla walczących o przywrócenie rządu prezydenta Manuela Zelaya, podejmującego się demokratyzacji, zwalczania biedy, demilitaryzacji i integracji latynoamerykańskiej oraz nadzieje na kontynuację tych reform po powrocie do władzy.

Paweł Amborski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



25 LAT POLSKI W NATO(WSKICH WOJNACH)
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
13 marca 2024 (środa), godz. 18.30
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze

Więcej ogłoszeń...


23 kwietnia:

1890 - W Białej Krakowskiej (dziś dzielnica Bielska-Białej) doszło do demonstracji robotniczej. W wyniku starć z żandarmerią zginęło 11 osób.

1910 - W Tomaszowie Maz. urodził się Emanuel Mink, pseud. Mundek, działacz komunistyczny, stolarz, uczestnik hiszpańskiej wojny domowej oraz francuskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Honorowy obywatel demokratycznej Hiszpanii.

1919 - W Krakowie rozpoczęły się: XVI Zjazd PPS, XV Kongres PPSD, XVI Zjazd PPS zaboru pruskiego. Zjazdy podjęły decyzję o połączeniu się w jednolitą Polską Partię Socjalistyczną; przyjęto zasadę parlamentarnej drogi do socjalizmu.

1941 - Urodził się Paavo Lipponen, polityk fiński, dziennikarz, działacz Fińskiej Partii Socjaldemokratycznej, 1995-2003 premier, od 2003 przewodniczący parlamentu.

1942 - Urodził się Étienne Balibar, francuski filozof marksistowski, profesor filozofii politycznej i moralnej na Uniwersytecie Paris X w Nanterre.

1999 - 16 osób zginęło w ataku lotnictwa NATO na stację radiowo-telewizyjną w Belgradzie.

2006 - Na Węgrzech odbyła się II tura wyborów parlamentarnych, w których zwyciężyła Węgierska Partia Socjalistyczna.


?
Lewica.pl na Facebooku