TK: Wliczanie religii do średniej ocen - zgodne z konstytucją

[2009-12-03 10:02:17]

Trybunał Konstytucyjny wydał 3. grudnia br. orzeczenie, według którego praktyka wliczania ocen końcoworocznych z religii do średniej, została uznana za zgodną z konstytucją. Jedna z sędziów - prof. Ewa Łętowska - zgłosiła zdanie odrębne, przychylając się do zdania wnioskodawców (kwestionujących konstytucyjność rozporządzenia stanowiącego tę praktykę).

Ujmowanie ocen z religii w średniej na świadectwie, zostało początkowo zgłoszone w 2007 r. przez ówczesnego ministra edukacji, Romana Giertycha (dawniej LPR), a później zatwierdzone przez jego następcę na tym stanowisku - prof. Ryszarda Legutko (PiS).

W związku z powyższym, w listopadzie 2007 r., posłowie ówczesnego klubu Lewicy i Demokratów zaskarżyli ministerialne rozporządzenie do Trybunału Konstytucyjnego. Argumentowali, że ocena z religii nie powinna być wliczana do średniej, z tego względu, iż jest to przedmiot nadobowiązkowy i praktyka taka byłaby - ich zdaniem - dyskryminująca dla osób nieuczęszczających na lekcje z tego przedmiotu.

Trybunał orzekł, że rozporządzenie ministra edukacji nie stanowiło przejawu faworyzowania jakiegokolwiek światopoglądu, ponieważ rodzice i dzieci mają możliwość wyboru pomiędzy lekcjami religii i etyki. Zauważył również, że w praktyce wybór religii może być dokonywany pod presją społeczną - z tego względu, iż większość obywateli polskich to katolicy. Jednak - zdaniem Trybunału - nie świadczy to o niezgodności ministerialnego rozporządzenia z Konstytucją, a jedynie o niskiej tolerancji społecznej i nie jest to sprawa, którą mógłby się zajmować. Trybunał przypomniał również, że obecnie wszystkie oceny są wliczane do średniej.

Nie jest rolą państwa narzucanie programu nauczania religii i sprowadzanie programu do nauczania religioznawstwa. Oznaczałoby to nie tylko naruszenie konstytucji, gdyż państwo ingerując w ten sposób nie zachowałoby bezstronności w sprawach przekonań religijnych oraz swobody ich wyrażania w życiu publicznym - głosi orzeczenie.

Episkopat przyjął orzeczenie Trybunału - jak oświadczył jego rzecznik, ks. Józef Kloch - z satysfakcją, ale bez triumfalizmu. Natomiast były minister edukacji, Roman Giertych ogłosił klęskę postkomunistów.

Wiceprzewodnicząca SLD, posłanka Jolanta Szymanek-Deresz podtrzymała wcześniejszą argumentację swojego klubu w tej sprawie. Zgodnie z konstytucją, państwo ma być bezstronne, neutralne, ma szanować autonomię Kościoła, a poprzez uwzględnianie oceny z religii w średniej ocen z innych przedmiotów - przedmiotów obowiązkowych, państwo niejako udziela autorytetu dla tej oceny wystawionej z religii, a ocena ta wystawiana jest według zasad nauczania określonych przez Kościół. Tu jest według nas oczywista ingerencja państwa - oceniła posłanka SLD.

Według badań sondażowych Pentor z czerwca 2007 r. - większość obywateli polskich była przeciwna wliczaniu oceny z religii do średniej (za tym pomysłem opowiedziało się tylko 30 proc. ankietowanych).

Poza tym, nie milkną również reperkusje niedawnego orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, który uznał wieszanie krzyży w szkołach za sprzeczne z włoską konstytucją. W ostatnich dniach z apelem o usunięcie krzyży ze szkolnych klas wyszła grupa uczniów XIV LO we Wrocławiu. Dyrektor szkoły zapowiedział, że wniosek uczniów rozpatrzy.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



25 LAT POLSKI W NATO(WSKICH WOJNACH)
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
13 marca 2024 (środa), godz. 18.30
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze

Więcej ogłoszeń...


19 kwietnia:

1539 - Na Małym Rynku w Krakowie została spalona na stosie pod zarzutem apostazji 79-letnia Katarzyna Weiglowa.

1882 - W Downe zmarł Karol Darwin, angielski biolog, twórca teorii ewolucji.

1937 - W Meksyku katoliccy powstańcy Cristero napadli, a następnie oblali benzyną i podpalili pociąg mający przewozić pieniądze, w wyniku czego zginęło 51 osób.

1943 - Wybuchło powstanie w getcie warszawskim.

1960 - Powstała najważniejsza namibijska organizacja narodowowyzwoleńcza, lewicowa SWAPO.

1961 - Klęską zakończyła się inwazja uzbrojonych i wspieranych przez CIA sił emigrantów kubańskich w Zatoce Świń.

1993 - W Soweto odbył się pogrzeb zamordowanego lidera Komunistycznej Partii RPA Chrisa Haniego.

1995 - W Oklahoma City w USA miał miejsce zamach bombowy zorganizowany przez prawicowych ekstremistów. Zginęło 168 osób, ponad 680 zostało rannych.

2011 - Fidel Castro zrezygnował z funkcji pierwszego sekretarza Komunistycznej Partii Kuby na rzecz swego brata prezydenta Raúla Castro.

2013 - Nicolás Maduro został zaprzysiężony na urząd prezydenta Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku