Sejm w obronie krzyży

[2009-12-03 16:58:13]

Sejm przyjął 3 grudnia uchwałę w sprawie "ochrony wolności wyznania i promocji wartości będących wspólnym dziedzictwem narodów Europy". Odniósł się w niej krytycznie do niedawnego wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, uznającego wieszanie krzyży w klasach szkolnych za niezgodne z włoską konstytucją. W uchwale Sejmu został również zawarty apel do władz państw Rady Europy o wspólną refleksję nad sposobami ochrony wolności wyznania w duchu wspierania wartości będących wspólnym dziedzictwem narodów Europy.

Uchwałę przygotowało Koło Poselskie Polska Plus (składające się z posłów, którzy wystąpili z PiS, pod przewodnictwem Ludwika Dorna). Za jej przyjęciem, oprócz inicjatorów projektu, zagłosowali również - zgodnie - posłowie PiS, PSL, większości PO i Jarosław Matwiejuk z z klubu Lewica. Za odrzuceniem uchwały głosowało z kolei 40 posłów Lewicy, 3 z koła Socjaldemokracja Polska-Nowa Lewica, 4 posłów PO (Kazimierz Kutz, Jarosław Katulski, Paweł Olszewski, Marek Wójcik) oraz 2 posłów niezrzeszonych (Marek Balicki, Andrzej Celiński). Od głosu wstrzymało się trzech posłów PO (Łukasz Gibała, Rafał Grupiński, Marek Rząsa), Zdzisława Janowska z SdPl-NL oraz poseł niezrzeszony Władysław Szkop.

W uchwale napisano, że w przeszłości, szczególnie w okresie dyktatury nazistowskiej i komunistycznej, akty wrogości wobec religii połączone były z masowym łamaniem praw człowieka i prowadziły do dyskryminacji. Posłowie dodali, że wyrażają zaniepokojenie - jak to określono - decyzjami, które godzą w wolność wyznania, lekceważą prawa i uczucia ludzi wierzących oraz burzą pokój społeczny. Odwołali się także do słów Jana Pawła II, wypowiedzianych w polskim parlamencie w 1999 r., że demokracja bez wartości łatwo przemienia się w jawny bądź zakamuflowany totalitaryzm.

Trybunał orzekł, że umieszczanie krzyży w klasach szkolnych to ograniczenie prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami oraz wolności religijnej uczniów. Wyrok ten zapadł w związku ze skargą na obecność krzyża, złożoną przez obywatelkę włoską pochodzącą z Finlandii. Trybunał nakazał również państwu włoskiemu wypłacić skarżącej odszkodowanie w wysokości 5 tysięcy euro, z tytułu poniesionych przez nią strat moralnych.

Orzeczenie Trybunału wywołało falę reakcji i komentarzy w całej Europie. Dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi oświadczył, że w Watykanie zostało ono przyjęte ze zdumieniem i rozgoryczeniem. Także polscy hierarchowie Kościoła skrytykowali strasburskie orzeczenie. Kard. Stanisław Dziwisz, w specjalnie wydanym oświadczeniu - napisał, że Wyrok Trybunału dotyczący nakazu zdjęcia krzyża we włoskiej szkole jest niezrozumiały i budzi poważne obawy o przyszłość wolności religijnej w Europie.

Pojawiły się także pozytywne opinie na temat orzeczenia Trybunału. Europosłanka SLD, prof. Joanna Senyszyn, zapowiedziała, że będzie wspierać osoby domagające się usunięcia krzyży. Z taką inicjatywą wyszła też w ostatnich dniach - według doniesień medialnych - niezależna grupa uczniów XIV LO we Wrocławiu. Dyrektor tej szkoły zapowiedział, że wniosek uczniów rozpatrzy.

Rafał Kamiński


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



25 LAT POLSKI W NATO(WSKICH WOJNACH)
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
13 marca 2024 (środa), godz. 18.30
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze

Więcej ogłoszeń...


20 kwietnia:

1868 - W Warszawie urodził się Adolf Warski, działacz robotniczy, socjalistyczny i komunistyczny, dziennikarz i publicysta; zamordowany w ZSRR poczas czystek stalinowskich.

1919 - Powstała Socjalistyczna Partia Robotnicza Jugosławii.

1937 - W Lwowie urodziła się Krystyna Rodowska, polska poetka, tłumaczka literatury pięknej, krytyk literacki. Tłumaczyła m.in. Nerudę, Paza, Garcię Lorkę, Bretona, Geneta.

1995 - W Belgradzie zmarł Milovan Dżilas, polityk jugosłowiański, pisarz polityczny; bliski współpracownik Tity; od 1953 wiceprezydent Jugosławii; 1954 za krytykę rządów partii komunistycznej pozbawiony stanowisk i kilkakrotnie więziony; autor "Nowej klasy".

1999 - USA: Miała miejsce masakra w szkole średniej Columbine, w wyniku której zginęło 15 osób.

2004 - Jan Guz został przewodniczącym OPZZ.

2008 - Fernando Lugo (APC) wygrał wybory prezydenckie w Paragwaju.

2013 - Giorgio Napolitano jako pierwszy historii prezydent Włoch został wybrany na II kadencję.


?
Lewica.pl na Facebooku