Witkowski: "Cenię współpracę z Millerem" (akt.)

[2010-01-18 16:46:59]

Unia Pracy w latach 90., była ugrupowaniem konsekwentnie lewicowym. Jej posłowie w Sejmie II kadencji dali się poznać m.in., jako krytycy liberalnych poczynań rządu SLD-PSL czy obrońcy świeckości państwa. Za sprawą stopniowego "wykruszania się" tych najbardziej zasłużonych członków oraz - coraz bliższej - koalicji z SLD, Unia Pracy przeszła na pozycje praktycznie centroprawicowe (pomijając stronę internetową oraz obecnego europosła Gierka). "Listek figowy" SLD tak zrósł się z organami, które miał przecież zakrywać, że już się od nich nie odróżnia...

Michał Wójcik

17 stycznia w programie TVP Info "Młodzież kontra", wziął udział przewodniczący Unii Pracy - Waldemar Witkowski.

Witkowski tłumaczył, że UP zdecydowała się poprzeć w tegorocznych wyborach prezydenckich kandydata Sojuszu Lewicy Demokratycznej Jerzego Szmajdzińskiego, zamiast proponowanego wcześniej - m.in. przez struktury terenowe UP - europosła prof. Adama Gierka, ponieważ - w jego ocenie - wszystkie sondaże wskazują, że (Szmajdziński) będzie miał większe szanse.

Na pytania przedstawicieli młodzieżówek politycznych o jego zdanie na temat powrotu Jerzego Oleksego i Leszka Millera do SLD - odpowiedział: Każdy ma prawo być członkiem jakiejkolwiek partii i lepiej tworzyć koalicję z kimś, kto ma wygrać wybory, niż blokować listy tylko dlatego, żeby przepchnąć swoich nieudaczników. (...) Miller i Oleksy są członkami partii takiej, jaką wybrali. Ocenią to wyborcy. Pana Oleksego znam przez wiele lat - to jest bardzo inteligentny człowiek, który wie co robi, a pan Miller był premierem, kiedy powoływał mnie na wicewojewodę - i wtedy, współpracując z nim, jako z premierem - bardzo ceniłem sobie tę współpracę.

Odpierając zarzuty, jakie sformułował przedstawiciel Organizacji Młodzieżowej Polskiej Partii Pracy - Kacper Pluta, o to, że UP trzyma się kurczowo i oportunistycznie SLD, która w żadnym razie nie jest wyrazicielką interesów pracowniczych, Witkowski powiedział: W 2001 r., kiedy była w Polsce dziura budżetowa - niewyobrażalna, zostawiona przez rządy AWS i UW, a więc poprzedników dzisiejszego PiSu oraz PO - rząd Leszka Millera i Marka Pola musiał podjąć różne trudne decyzje, po to żeby uzyskać status członka Unii Europejskiej. Bo Unia wymuszała pewne standardy z finansowaniem budżetu. Dzisiaj sytuacja jest inna i obydwie nasze partie mówią o czym innym. I my pracowników szanujemy, bronimy i bronić będziemy.

W odpowiedzi na pytanie o to, kto jest adresatem programu Unii Pracy, stwierdził, że są to pracobiorcy, w tym grupa urzędnicza. W jego ocenie - urzędnicy są w Polsce źle traktowani.

Tomasz Jankowski, przedstawiciel Samoobrony RP, pytał: Czy jest szansa na istnienie w Polsce lewicy nie-postkomunistycznej?. Jankowski kontynuował: Uważam, że taka idea jest bardzo dobra, tylko że SLD-UP, razem z PO, zablokowała w 2002 r. rewaloryzację rent i emerytur, czyli zabrała 4 miliardy zł ludziom, którzy w PRL uczciwie pracowali, nie byli związani z tamtą nomenklaturą. Natomiast - co do samej lewicowości - otóż do Samoobrony przychodziło dużo uczciwych ludzi lewicy, jak np. Piotr Ikonowicz, Bogdan Socha czy były członek UP - Andrzej Aumiller - i jako partia mamy lewicową genezę (...). Czy Unia Pracy może się jeszcze nazywać partią lewicową po tym, co zrobiła?.

Unia Pracy powstawała 17 lat temu - byli tam ludzie Solidarności Pracy czy lewicy post-PZPR-owskiej, ale tej z ruchów lipcowych i to jest przykład partii, która od 17 lat nie zmienia szyldu, ciągle jest, ma swoich przedstawicieli w parlamencie i będzie nadal trwała. A na Samoobronę - według sondaży - nikt nie chciał zagłosować. My jesteśmy lewicą, bo mamy program lewicowy. Wystarczy wejść do Internetu i go odczytać - podkreślał Witkowski, odpowiadając na pytanie. Program lewicowy to nie jest rozsypywanie zboża, niszczenie innych, bicie kogoś po twarzy itp., tylko to jest tolerancja wobec innych poglądów, to jest światopogląd, który dopuszcza, że każdy może robić w państwie, co chce, pod warunkiem, że szanuje Konstytucję - dodał przewodniczący UP.

Marcin Sawicki, przedstawiciel Młodych Socjalistów, pytał, za ile tym razem miejsc na SLD-owskich listach UP sprzeda ideały lewicowe i komu tym razem wypowie wojnę pan Szmajdziński? Witkowski stwierdził: Dlatego, że nigdy nie sprzedawaliśmy się za żadne stanowiska - być może nasza pozycja jest taka, jaka jest. Mogłaby być znacznie wyższa, gdybyśmy się raz po raz sprzedali - tak jak koledzy siedzący z lewa i z prawa.

Z kolei na pytanie o to, czym Unia Pracy różni się od SLD, Witkowski odpowiedział: Generalnie powstaniem - Unia Pracy powstała, z woli i z chęci, oddolnie w 1992 r. Nie mamy tak rozbudowanych struktur i bazy etatowej, jak SLD - to jest też bardzo ważne. (...) Jesteśmy partią może nawet za bardzo demokratyczną, tzn., że w każdej sprawie muszą wypowiadać się najróżniejsze organy partii, do Rady Krajowej włącznie. (...) Różnice programowe są znikome.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:


blogi - ostatnie wpisy


co? gdzie? kiedy?

Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży
Nowy Lewicowy Vlog
Warszawa
Zapraszamy do współpracy
Polska
cały czas
"Czerwony katechizm" - F. Czacki
Zapraszam
LeftRadio - Lewicowe radio
Internet
-

Więcej ogłoszeń...


kalendarium

19 kwietnia:

1539 - Na Małym Rynku w Krakowie została spalona na stosie pod zarzutem apostazji 79-letnia Katarzyna Weiglowa.

1882 - W Downe zmarł Karol Darwin, angielski biolog, twórca teorii ewolucji.

1937 - W Meksyku katoliccy powstańcy Cristero napadli, a następnie oblali benzyną i podpalili pociąg mający przewozić pieniądze, w wyniku czego zginęło 51 osób.

1943 - Wybuchło powstanie w getcie warszawskim.

1960 - Powstała najważniejsza namibijska organizacja narodowowyzwoleńcza, lewicowa SWAPO.

1961 - Klęską zakończyła się inwazja uzbrojonych i wspieranych przez CIA sił emigrantów kubańskich w Zatoce Świń.

1993 - W Soweto odbył się pogrzeb zamordowanego lidera Komunistycznej Partii RPA Chrisa Haniego.

1995 - W Oklahoma City w USA miał miejsce zamach bombowy zorganizowany przez prawicowych ekstremistów. Zginęło 168 osób, ponad 680 zostało rannych.

2011 - Fidel Castro zrezygnował z funkcji pierwszego sekretarza Komunistycznej Partii Kuby na rzecz swego brata prezydenta Raúla Castro.

2013 - Nicolás Maduro został zaprzysiężony na urząd prezydenta Wenezueli.


 
Lewica.pl na Facebooku