Urugwaj: Zaprzysiężenie lewicowego prezydenta

[2010-03-01 23:28:40]

José Mujica (na zdjęciu), 74-letni były przywódca partyzantki, który obiecuje rządzić w koncyliacyjny sposób, 1 marca objął urząd prezydenta Urugwaju. Jest on drugim z rzędu lewicowym przywódcą kraju, który do 2005 roku był przez 150 lat rządzony przez partie prawicowe lub wojsko.

Podczas składania przysięgi, którą w imieniu kraju odebrała jego żona, także była przywódczyni partyzantki, nie miał na sobie garnituru ani krawata. Pragnie zachować przyjęty w kampanii wyborczej szorstki wizerunek właściciela farmy kwiatowej, daleki od wizerunku typowego polityka.

Pośród dostojników uczestniczących w ceremonii była amerykańska Sekretarz Stanu Hillary Clinton.

Mujica, który pomagał w tworzeniu Tupamaros - Ruchu Wyzwolenia Narodowego, który w latach 60. próbował obalić rząd, przeprowadzając zamachy bombowe, porwania i napady rabunkowe, twierdzi obecnie, że odrzuca głupie ideologie przeszłości.

Obiecuje zintensyfikować politykę odchodzącego prezydenta Tabaré Vázqueza, który próbował kontrolować wydatki publiczne, jednocześnie używając wpływów z podatku dochodowego do walki z bezrobociem i zapewnienia równego dostępu do opieki zdrowotnej wszystkim obywatelom poniżej 18. roku życia.

Mujica, który został wybrany w listopadzie 2009, obiecał także promowanie jedności Ameryki Południowej, a jego zwycięstwo zostało z nadzieją przyjęte w regionie świata, w którym nie ustają tarcia pomiędzy lewicowymi i konserwatywnymi rządami państw.

Mujica zachęcił do pojednania pomiędzy konserwatywnym prezydentem Kolumbii Álvaro Uribe a lewicowym prezydentem Wenezueli Hugo Chávezem. Spięcie pomiędzy tymi dwoma przywódcami na szczycie w Meksyku w ubiegłym tygodniu popsuło starania, by utworzyć nowy blok polityczny Ameryki Łacińskiej.

Chávez i Uribe obydwaj wzięli udział w inauguracji Mujici, a Uribe powiedział, że oczekuje doskonałych stosunków z nowym lewicowym rządem Urugwaju.

Podczas kampanii wyborczej Mujica podkreślał, że nie będzie próbował naśladować wysiłków Cháveza, by stworzyć państwo socjalistyczne, a raczej inspiruje go centrowa polityka brazylijskiego prezydenta Luiza Inácio Lula da Silvy.

Mujica uczestniczył w tworzeniu Tupamaros, jednej z wielu natchnionych rewolucją kubańską lewicowych grup zbrojnych, które walczyły w latach 60. z popieranymi przez USA prawicowymi rządami. Skazany za zabicie policjanta w 1971 roku - zbrodnię, do której nigdy się nie przyznał - spędził w więzieniu 15 lat, podczas których torturowano go i przetrzymywano w pojedynczej celi.

Mujica powiedział, że doświadczenie z partyzantki wyleczyło go ze złudzenia, że rewolucja zbrojna może doprowadzić do trwałej zmiany społecznej.

On i jego żona Lucía Topolansky, obecnie senatorka, spędzili ćwierć wieku na przekształcaniu Tupamaros w legalny ruch polityczny. Obecnie jest siłą napędową koalicji partii, które wspierały kampanię prezydencką.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



25 LAT POLSKI W NATO(WSKICH WOJNACH)
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
13 marca 2024 (środa), godz. 18.30
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze

Więcej ogłoszeń...


18 kwietnia:

1904 - Ukazało się pierwsze wydanie francuskiego lewicowego dziennika L'Humanité.

1905 - Pierwsze walki na barykadach prowadzone z policją i wojskiem przez łódzkich robotników.

1937 - Podczas strajku chłopskiego w Racławicach doszło do starć z policją, w wyniku których zginęło trzech chłopów.

1955 - W Princeton zmarł Albert Einstein, genialny fizyk, socjalista.

1970 - W Warszawie zmarł Michał Kalecki, wybitny ekonomista, profesor Zakładu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk i Szkoły Głównej Planowania i Statystyki, członek rzeczywisty PAN.

1973 - Ukazało się pierwsze wydanie francuskiego centrolewicowego dziennika Libération.


?
Lewica.pl na Facebooku