Wielka Brytania: Milion imigrantów z Polski?

[2010-04-29 21:03:35]

Jak podaje guardian.co.uk, gdy w 2004 roku osiem nowych, w większości wschodnioeuropejskich krajów, w tym Polska, przystąpiło do Unii Europejskiej, stworzono schemat rejestracji pracowników (The worker registration scheme – WRS), by regulować ich dostęp do rynku pracy i ograniczyć dostęp do przywilejów. Przed końcem 2009 roku łącznie zarejestrowano w nim 1 milion 41 tysięcy 315 Polaków. Jest to oceniane jako największa fala imigrantów w najnowszej historii Wielkiej Brytanii. Jednak liczba ta obejmuje także tych spośród naszych rodaków, którzy co roku przyjeżdżają na kilka miesięcy, na przykład popracować trochę w rolnictwie, a następnie wracają do domu. Z badań wynika, że aż 62 procent przebywa w Wielkiej Brytanii przez okres krótszy niż trzy miesiące.

WRS nie rejestruje powrotów do Polski, więc nie jest możliwe podanie rzeczywistej liczby rodaków przebywających wciąż w Zjednoczonym Królestwie. Szacuje się, ze co najmniej 50 procent wróciło już do Polski. Poza tym tanie linie lotnicze umożliwiają szybkie przemieszczanie się między krajami.

Brytyjskie firmy twierdzą, że przybysze z Europy Wschodniej pracują lepiej i są skłonni wykonywać prace, których Brytyjczycy nie chcą się podejmować. Związki zawodowe argumentują jednak, że używa się ich do obniżania płac. Od 1997 roku w Wielkiej Brytanii zatrudnienie obywateli wzrosło o 1 milion 200 tysięcy do 26 milionów 600 tysięcy. Dane GUSu (the Office of National Statistics), z których wynika, że 97 procent nowych miejsc pracy zajęli pracownicy urodzeni za granicą, wprowadzają w błąd, bo dotyczą także obywateli brytyjskich, którzy urodzili się za granicą, ale wychowali w kraju.

Większość z tych, którzy przyjechali to młodzi ludzie (78 procent jest w wieku 18 – 34 lata), ale tylko 5 procent przywiozło ze sobą dzieci w wieku szkolnym. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (the Home Office) twierdzi, że uzupełniają luki w rynku pracy: w administracji, rolnictwie, hotelarstwie i cateringu, a także w przetwórstwie żywności, ryb i mięsa. Jednak tylko nieliczni z nich – 7 tysięcy osób – uzyskali zasiłki. Problem stanowią problem w niektórych hrabstwach, zwłaszcza w Lincolnshire i Cambridgeshire, gdyż doprowadzili do gwałtownych zmian demograficznych.

W czasie recesji liczba Polaków, którzy udali się za chlebem do Wielkiej Brytanii spadła gwałtownie. W czwartym kwartale 2009 roku nowo zarejestrowanych w WRS było 28 tysięcy, podczas gdy w analogicznym okresie 2007 roku liczba ta wynosiła 52 tysiące. W obliczu pełnego otwarcia dla Polaków rynku pracy w Niemczech od 2011 roku liczby te zapewne w przyszłości będą jeszcze niższe.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



25 LAT POLSKI W NATO(WSKICH WOJNACH)
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
13 marca 2024 (środa), godz. 18.30
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze

Więcej ogłoszeń...


23 kwietnia:

1890 - W Białej Krakowskiej (dziś dzielnica Bielska-Białej) doszło do demonstracji robotniczej. W wyniku starć z żandarmerią zginęło 11 osób.

1910 - W Tomaszowie Maz. urodził się Emanuel Mink, pseud. Mundek, działacz komunistyczny, stolarz, uczestnik hiszpańskiej wojny domowej oraz francuskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Honorowy obywatel demokratycznej Hiszpanii.

1919 - W Krakowie rozpoczęły się: XVI Zjazd PPS, XV Kongres PPSD, XVI Zjazd PPS zaboru pruskiego. Zjazdy podjęły decyzję o połączeniu się w jednolitą Polską Partię Socjalistyczną; przyjęto zasadę parlamentarnej drogi do socjalizmu.

1941 - Urodził się Paavo Lipponen, polityk fiński, dziennikarz, działacz Fińskiej Partii Socjaldemokratycznej, 1995-2003 premier, od 2003 przewodniczący parlamentu.

1942 - Urodził się Étienne Balibar, francuski filozof marksistowski, profesor filozofii politycznej i moralnej na Uniwersytecie Paris X w Nanterre.

1999 - 16 osób zginęło w ataku lotnictwa NATO na stację radiowo-telewizyjną w Belgradzie.

2006 - Na Węgrzech odbyła się II tura wyborów parlamentarnych, w których zwyciężyła Węgierska Partia Socjalistyczna.


?
Lewica.pl na Facebooku