Haiti: Wyclef Jean nie będzie kandydował?

[2010-08-24 10:27:56]

Bardzo możliwe, że znany wokalista światowej sławy Wyclef Jean nie będzie mógł ubiegać się prezydenturę w swoim rodzinnym kraju. Były muzyk grupy Fugees zdecydował się kandydować na najwyższy urząd swojego rodzimego kraju po trzęsieniu ziemi na Haiti na początku bieżącego roku, w wyniku którego zginęło ponad 250 tysięcy osób.

Haitańska komisja wyborcza odmówiła jednak rejestracji komitetu Jeana, tłumacząc to tym, że muzyk przez ostatnie 5 lat nie mieszkał w kraju, czego wymaga haitańska konstytucja. Początkowo wydawało się że niedoszły kandydat zaakceptował decyzję komisji, m.in. opublikował specjalne oświadczenie na swoim oficjalnym blogu. Jednak dwa dni po decyzji komisji, 22 sierpnia br, zapowiedział złożenie odwołania od decyzji, jak podała bbc.co.uk.

Wyclef Jean urodził się w 1972 roku w Croix-des-Bouquets na Haiti, jednak większość swego życia spędził w Stanach Zjednoczonych, gdzie mieszka do dzisiaj. Prowadzi fundację na swojej rodzimej wyspie zajmującą się zwalczaniem biedy u młodzieży i jej rozwojem, poprawą służby zdrowia, zwiększeniem dostępności edukacji. Zamierzał startować z list partii Viv Ansanm (Żyjmy Razem) o niesprecyzowanych poglądach.

Nawet gdyby Jean mógł startować w wyborach miałby niebywały problem w komunikacji ze zwykłymi mieszkańcami wyspy. Nie mówi on bowiem ani po francusku, ani kreolsku; wychował się w Stanach Zjednoczonych w zupełnie innym kręgu kulturowym. Należy jednak zaznaczyć, że jest on przykładem dla tysięcy haitańskiej młodzieży, która każdego dnia marzy by pójść w jego ślady.

W czasie kampanii wyborczej, zaraz po ogłoszeniu startu, Jean dostawał telefony z pogróżkami i ostrzeżeniami przed pobytem na wyspie.

Trudno ocenić poglądy polityczne amerykańsko-haitanskiego muzyka. W wywiadzie dostępnym na jego blogu mówi on o poszanowaniu prawa, potrzebie rozwoju wyspy i poparciu kapitalistycznej drogi rozwoju. Jednak sam stwierdza, że realny świat na Haiti wygląda tak: że masz willę, a obok niej chaty z gronem osób, które nie potrafią pisać i czytać, więc tak naprawdę nie masz willi, a tylko jej fasadę. Muzyk zapowiedział, że za jego kadencji nie będzie możliwe unikanie płacenia podatków przez najbogatsze rodziny w państwie.

Bartosz Grucela


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku