Brazylia: Dilma Rousseff zwycięża (akt.)

[2010-10-31 22:08:06]

Zgodnie ze wcześniejszymi przewidywaniami kandydatka Partii Pracujących (PT - Partido dos Trabalhadores) Dilma Rousseff zwyciężyła w drugiej turze wyborów na prezydenta Brazylii. Po przeliczeniu 99,96 proc. głosów, na popieraną przez odchodzącego ze stanowiska prezydenta Lulę da Silvę kandydatkę zagłosowało ponad 55 milionów 700 tysięcy osób, co stanowiło 56,05 proc. ważnych głosów. Jej rywal, kandydat Partii Socjaldemokratycznej (PSDB) José Serra otrzymał 43 miliony 700 tysięcy głosów - 43,95 proc.

Oddano 73,24 proc. głosów ważnych, 3,45 proc. głosów nieważnych (wyborca wpisuje w elektronicznym terminalu numer kandydata/-tki nie odpowiadający kandydującym osobom), oraz 1,81 proc. głosów pustych. Nie głosowało 21,50 proc. uprawnionych do głosowania. W Brazylii wyborcy w wieku od 18 do 70 lat mają obowiązek głosowania. Za jego niedopełnienie grozi niewielka grzywna, ale także poważniejsze konsekwencje: utrudnienia w otrzymaniu paszportu i pracy w urzędzie państwowym.

Dilma Rousseff ma w tej chwili 63 lata. Urodziła się w Belo Horizonte w stanie Minas Gerais jako córka bułgarskiego imigranta. W czasie prawicowej dyktatury była członkinią socjalistycznych organizacji partyzanckich (COLINA - "Oddział Wyzwolenia Narodowego" oraz VAR Palmares - "Awangarda Armii Rewolucyjnej Palmares"), była więziona i torturowana. Po uwolnieniu przeniosła się na południe Brazylii gdzie przez 30 lat była aktywną działaczką polityczną, współzałożycielką Demokratycznej Partii Pracy (PDT - Partido Democrático Trabalhista). Od 2002 roku była współpracowniczką prezydenta Luiza Inácio Lula da Silvy, kierowała Ministerstwem ds. Górnictwa i Energii, była szefową jego gabinetu. Z wykształcenia jest ekonomistką.

Głównym hasłem wyborczym Dilmy było kontynuowanie reform prowadzonych przez prezydenta Lulę.

Bartosz Nowaczyk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:


blogi - ostatnie wpisy


co? gdzie? kiedy?

Militaryzacja w Europie
Wrocław, ul. Kołłątaja 31
23 lutego (sobota), godz. 16.00-19.30
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży
Nowy Lewicowy Vlog
Warszawa
Zapraszamy do współpracy
Polska
cały czas
"Czerwony katechizm" - F. Czacki
Zapraszam

Więcej ogłoszeń...


kalendarium

24 lutego:

1813 - W Warszawie urodził się Henryk Michał Kamieński, pseud. Filaret Prawdowski, ekonomista, filozof, publicysta, teoretyk ruchu rewolucyjno-demokratycznego (Związek Narodu Polskiego), pisarz filozoficzny i ekonomiczny.

1848 - W wyniku rewolucji lutowej abdykował król Francji Ludwik Filip I. Proklamowano II Republikę Francuską.

1905 - W Warszawie miała miejsce pierwsza akcja zbrojna bojowców PPS w rewolucji 1905.

1942 - W Kalkucie urodziła się Gayatri Chakravorty Spivak, indyjska teoretyczka i krytyczka kultury, inspirująca się dekonstrukcjonizmem, feminizmem, marksizmem i postkolonializmem

1956 - Urodziła się Judith Butler, Amerykanka, profesor literatury porównawczej i retoryki University of California w amerykańskim Berkeley, zajmuje się teoriami władzy, seksualności, tożsamości i płci.

2008 - Wybory prezydenckie na Cyprze wygrał komunista Dimitris Christofias.

2008 - Raúl Castro zastąpił oficjalnie swego brata Fidela na stanowisku prezydenta Kuby.


 
Lewica.pl na Facebooku