Portugalia: Rekordowe koszty obsługi długu

[2011-01-08 13:10:52]

Portugalia odczuła w największym stopniu niepokój polityków i rynków o strefę euro. Koszt obsługi długu osiągnął 7 stycznia rekordowy poziom - oprocentowanie 10-letnich obligacji podskoczyło do 7,1 proc. przed przyszłotygodniową aukcją. Jeśli rządowi portugalskiemu nie uda się znaleźć nabywców na obligacje z rozsądnym oprocentowaniem i to gwałtownie wzrośnie, niepokój o płynność finansową tego kraju przybierze na sile.

Jak podał guardian.co.uk, szwajcarski Swiss National Bank potwierdził, że zaprzestał przyjmowania portugalskich papierów rządowych jako zabezpieczenia. Wcześniej to samo spotkało rządowe papiery irlandzkie.

Choć tym razem Portugalia jest w centrum uwagi spekulantów, także oprocentowanie obligacji rządów innych krajów wzrosło. Indeks używany do pomiaru niepokoju o siłę europejskich banków - the Markit iTraxx Senior Financials index wzrósł w pobliże poziomu, który ostatnio osiągnął w marcu 2009, a więc w szczycie giełdowej paniki.

Także koszt ubezpieczenia poszczególnych banków, w tym hiszpańskiego Santandera, wzrósł w związku z propozycją Brukseli, żeby właściciele obligacji częściowo ponosili ryzyko ewentualnego upadku banku. Do tej pory większość banków było ratowanych z pieniędzy podatników i właściciele obligacji nie byli narażeni na takie ryzyko jak posiadacze akcji (kurs bankrutujących banków subsydiowanych przez państwo zazwyczaj stanowił ułamek tego z czasów prosperity).

Jednak perspektywa zwiększonego ryzyka oznacza, że kupujący obligacje będą domagać się wyższych odsetek od banków, a to z kolei przełoży się na podwyższenie kosztu kredytów i pożyczek, a w rezultacie spowolni tempo wychodzenia z recesji gospodarczej.

Irlandia, która zaakceptowała subsydia wysokości 85 mld euro chciałaby znów pozyskiwać środki na rynkach finansowych, ale obecnie koszty pożyczania pieniędzy przez ten kraj wynoszą powyżej 9 proc. i są uważane za zbyt wysokie.

Niepokój w strefie euro przyczynia się do obniżenia kursu wspólnej waluty. 7 stycznia kurs euro do dolara spadł poniżej 1,30, a więc do poziomu najniższego od września. Czteroletnie minimum wobec USD euro odnotowało w czerwcu, kiedy to spadło poniżej poziomu 1,19. Osłabienie tej waluty może być korzystne dla eksporterów ze strefy euro, co w praktyce oznacza największe korzyści dla gospodarki niemieckiej.

Jarosław Klebaniuk


Na zdjęciu: Tablica z napisem "Strajk generalny, ja go robię", która została zawieszona przez demonstrantów na jednym z posągów w Lizbonie podczas listopadowych protestów przeciwko cięciom budżetowym.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



25 LAT POLSKI W NATO(WSKICH WOJNACH)
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
13 marca 2024 (środa), godz. 18.30
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze

Więcej ogłoszeń...


20 kwietnia:

1868 - W Warszawie urodził się Adolf Warski, działacz robotniczy, socjalistyczny i komunistyczny, dziennikarz i publicysta; zamordowany w ZSRR poczas czystek stalinowskich.

1919 - Powstała Socjalistyczna Partia Robotnicza Jugosławii.

1937 - W Lwowie urodziła się Krystyna Rodowska, polska poetka, tłumaczka literatury pięknej, krytyk literacki. Tłumaczyła m.in. Nerudę, Paza, Garcię Lorkę, Bretona, Geneta.

1995 - W Belgradzie zmarł Milovan Dżilas, polityk jugosłowiański, pisarz polityczny; bliski współpracownik Tity; od 1953 wiceprezydent Jugosławii; 1954 za krytykę rządów partii komunistycznej pozbawiony stanowisk i kilkakrotnie więziony; autor "Nowej klasy".

1999 - USA: Miała miejsce masakra w szkole średniej Columbine, w wyniku której zginęło 15 osób.

2004 - Jan Guz został przewodniczącym OPZZ.

2008 - Fernando Lugo (APC) wygrał wybory prezydenckie w Paragwaju.

2013 - Giorgio Napolitano jako pierwszy historii prezydent Włoch został wybrany na II kadencję.


?
Lewica.pl na Facebooku