Rząd: Będą posiłki dla potrzebujących

[2004-09-08 13:55:22]

Rada Ministrów podjęła decyzję o realizacji programu walki z niedożywieniem "Posiłek dla potrzebujących". Jak poinformowała wicepremierka Izabela Jaruga-Nowacka od przyszłego roku programem zostanie objętych 1,5 mln obywateli (w bieżącym roku dożywianiem objętych zostało tylko 800 tys. dzieci w wieku szkolnym). Jednak jeszcze w tym roku przeprowadzona zostanie akcja pilotażowa, której beneficjentami stanie się około 150 tys. osób.

Jaruga-Nowacka podkreśliła, że celem programu jest nie tylko dożywianie młodzieży szkolnej, ale także tych dzieci, które jeszcze do szkoły nie chodzą, osób o najniższych dochodach oraz osób niepełnosprawnych. Przy wytypowaniu osób do objęcia programem, Rząd zamierza współpracować z organami samorządu i organizacjami pozarządowymi. Pomoc będzie miała charakter zasiłku celowego. Tylko w przypadkach, gdy dziecko nie będzie mogło zjeść obiadu w domu, dostanie go w stołówce.

Rząd przeznaczy na realizację programu 300 mln złotych z budżetu państwa. Kolejne 240 mln złotych przekażą samorządy. Rząd spodziewa się także 60 mln z wpłat sponsorów.

Program "Posiłek dla potrzebujących" jest odpowiedzią na postulaty Socjaldemokracji Polskiej zgłoszone pod adresem Rządu Marka Belki w czerwcu oraz na raport Polskiej Akcji Humanitarnej o głodzie w polskich szkołach.

Bartłomiej Kacper Przybylski***


Tymczasem kilka dni temu we współpracy z Polską Akcją Humanitarną, koncern Danone zorganizował konferencję zatytułowaną "Problem niedożywienia dzieci w Polsce. Proponowane rozwiązania". Podczas spotkania przedstawiciele środowisk akademickich, organizacji społecznych, administracji państwowej, samorządów oraz biznesu pracowali wspólnie nad modelem przeciwdziałania niedożywieniu w Polsce. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby zaproszeń na dwudniową konferencję nie dostarczyła droga firma kurierska, a gości nie zakwaterowano w hotelu, w którym doba kosztuje 175 złotych. Magdalena Potocka-Rak, rzeczniczka prasowa Danone, zapytana o sens organizowania tak kosztownych imprez powiedziała – Zgadzam się, że problem niedożywionych dzieci w Polsce to worek bez dna i przyda się każda złotówka. Jednak spotkanie zorganizowaliśmy w hotelu na warszawskiej Pradze w skromnych warunkach.

Jednak we wzmiankowanym "skromnym hotelu" doba hotelowa w pokoju jednoosobowym kosztuje 175 zł, w pokoju o podwyższonym standardzie 195 zł, a w pokoju określanym jako lux 240 zł. Do tego dodać trzeba koszt posiłków. Wychodzi na to, że konferencja kosztowała nie mniej niż 20 tys. złotych na około 100 uczestników. Tymczasem średnia miesięczna opłata za szkolne obiady to około 60 złotych, więc około 3 złotych za jeden gotowany posiłek dziennie. Za kwotę wydaną na podjęcie gości konferencji w Warszawie można było dożywić ciepłym obiadem około 6500 dzieci.

Marcin Rzepeckidrukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:


blogi - ostatnie wpisy


co? gdzie? kiedy?

Weekend z Dąbrowszczakami we Wrocławiu
Wrocław, Possitive Day, ul. Bogusławkiego 41
23-25.08.2019
Cieszyn: Polska mniejszych i średnich miast
Świetlica Krytyki Politycznej "Na Granicy" w Cieszynie, ul. Przykopa 20
30 sierpnia (piątek), godz. 18.00-20.00
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży
Nowy Lewicowy Vlog
Warszawa

Więcej ogłoszeń...


kalendarium

23 sierpnia:

1818 - Urodził się Johann Eccarius, krawiec i publicysta niemiecki, sekretarz generalny Międzynarodowego Stowarzyszenia Robotników.

1927 - USA: Niccola Sacco i Bartolomeo Vanzetti, działacze anarchistyczni straceni w Bostonie po procesie poszlakowym w sprawie napadu i zabójstwa konwojenta. Egzekucji towarzyszyły liczne protesty związkowe.

1944 - Poległ Włodzimierz Miszewski, szef wyszkolenia bojowego zgrupowania warszawskiego Gwardii Ludowej PPS-WRN, późniejszy komendant zgrupowania warszawskiego Organizacji Wojskowej Pogotowia Powstańczego Socjalistów.

1975 - Komunistyczne siły Pathet Lao zdobyły stolicę Laosu, Wientian.


 
Lewica.pl na Facebooku