SdPl i UP w obronie praw pracowniczych

[2004-11-08 16:09:57]

Kluby parlamentarne Socjaldemokracji Polskiej i Unii Pracy złożyły do laski marszałkowskiej projekty zmian w ustawach mające na celu zapewnienie lepszej realizacji praw pracowników.

W projekcie SdPl nacisk położono na zwiększenie (kilkukrotne) kar finansowych nakładanych na pracodawcę w przypadku łamania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przypadkach nieterminowego wypłacania wynagrodzenia. Grzywny w celu przymuszenia do respektowania praw pracowników mogłyby być nakładane aż do skutku, a nie tak jak obecnie - tylko jednorazowo.

SdPl chce także, aby za łamanie praw pracowniczych można było pociągnąć do odpowiedzialności zarządy dużych spółek, a nie tylko kierowników pojedynczych zakładów pracy należących do danej spółki. Ponadto za przestępstwo uzana zostałaby odmowa wypłacenia pracownikowi przyznanego w wyniku orzeczenia sądu należnego mu wynagrodzenia. Socjaldemokracja domaga się także obłożenia orzeczeń Państwowej Inspekcji Pracy rygorem natychmiastowej wykonalności oraz podaniem do publicznej wiadomości wyników kontroli dużych przedsiębiorstwach w sferze przestrzegania praw pracowniczych.

Unia Pracy również domaga się podwyższenia wartości grzywien nakładanych na pracodawców nie wypłacających pracownikom wynagrodzenia na czas. Nazwiska tych pracodawców, w myśl projekt UP, byłyby wpisywane automatycznie na "czarną listę dłużników".

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:


blogi - ostatnie wpisy


co? gdzie? kiedy?

Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży
Nowy Lewicowy Vlog
Warszawa
Zapraszamy do współpracy
Polska
cały czas
"Czerwony katechizm" - F. Czacki
Zapraszam

Więcej ogłoszeń...


kalendarium

27 maja:

1525 - Po torturach ścięto Thomasa Münzera, przywódcę powstania chłopskiego w Niemczech, przez Marksa nazywanego "prekursorem komunizmu".

1797 - Zginął François Babeuf, radykalny polityk francuski z okresu Wielkiej Rewolucji Francuskiej, teoretyk wczesnego komunizmu.

1906 - Urodził się Buddhadasa Bhikkhu, tajski mnich buddyjski, twórca idei "Oświeconego Społeczeństwa" i socjalizmu dhammicznego.

1919 - M. Niedziałkowski zgłosił w Sejmie w imieniu Związku Polskich Posłów Socjalistycznych projekt konstytucji, określający reformy ustrojowe, mające umożliwić przejście od kapitalizmu do socjalizmu drogą parlamentarną.

1954 - Otwarcie pierwszej na świecie elektrowni jądrowej w Obnińsku koło Moskwy.

1964 - Zmarł Jawaharlal Nehru, indyjski mąż stanu, przywódca socjalistycznego skrzydła Indyjskiego Kongresu Narodowego w okresie walki o niepodległość, premier Indii.

2002 - Péter Medgyessy z Węgierskiej Partii Socjalistycznej został premierem Węgier.


 
Lewica.pl na Facebooku