Wenezuela: Powstał Postępowy Front na rzecz Zmiany

[2011-06-07 13:34:50]

2 czerwca działacze opozycyjnych partii lewicowych, w tym takich, które do tej pory wspierały rządy prezydenta Hugo Cháveza powołali koalicję o nazwie Postępowy Front na rzecz Zmiany (Frente Progresista por el Cambio, FPC). Jej celem ma być pomoc Koalicji na rzecz Demokratycznej Jedności (Mesa de la Unidad Democrática, MUD), która posiada obecnie 64 parlamentarzystów, w zwycięstwie w wyborach prezydenckich w 2012 roku.

Koalicji na rzecz Demokratycznej Jedności sama nie wygra wyborów prezydenckich, nie jest w stanie sama pokonać Cháveza - powiedział podczas pierwszego spotkania FPC sekretarz generalny lewicowej partii Ojczyzna dla Wszystkich (Patria Para Todos, PPT) José Albornoz, która ma 2 deputowanych w Zgromadzeniu Narodowym (Asamblea Nacional), do tej pory współpracowała z obecnym prezydentem Wenezueli. Często spotkam ludzi, którzy uważają się za opozycjonistów, ale nie popierają MUD, ludzi którzy szukają dla siebie przestrzeni do działania. Chcemy do tych sektorów społeczeństwa, do ludzi zawiedzionych dotrzeć - dodał.

Poza PPT w skład Postępowego Frontu na rzecz Zmiany weszły m.in. ugrupowanie Na rzecz Socjaldemokracji (Por la Democracia Social, PODEMOS), hodżyści z Czerwonego Sztandaru (Bandera Roja, BR), centrolewicowy Ruch na rzecz Socjalizmu (Movimiento al Socialismo, MAS), Radykalny Cel (La Causa Radical, Causa R), Powstający Lud (Gente Emergente, GE), Ekologiczny Ruch Wenezueli (Movimiento Ecológico de Venezuela, MOVEV) oraz Awangarda Ludowa (Vanguardia Popular, VP). Wszystkie, poza Causa R, w jakimś okresie wspierały Cháveza.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:


blogi - ostatnie wpisy


co? gdzie? kiedy?

Co dalej z Ukrainą ?
Wrocław
25.04.2019
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży
Nowy Lewicowy Vlog
Warszawa
Zapraszamy do współpracy
Polska
cały czas
"Czerwony katechizm" - F. Czacki
Zapraszam

Więcej ogłoszeń...


kalendarium

23 kwietnia:

1902 - Urodził się Halldor Laxness, pisarz islandzki o poglądach lewicowych, laureat literackiej Nagrody Nobla w 1955.

1910 - W Tomaszowie Maz. urodził się Emanuel Mink, pseud. Mundek, działacz komunistyczny, stolarz, uczestnik hiszpańskiej wojny domowej oraz francuskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Honorowy obywatel demokratycznej Hiszpanii.

1919 - W Krakowie rozpoczęły się: XVI Zjazd PPS, XV Kongres PPSD, XVI Zjazd PPS zaboru pruskiego. Zjazdy podjęły decyzję o połączeniu się w jednolitą Polską Partię Socjalistyczną; przyjęto zasadę parlamentarnej drogi do socjalizmu.

1941 - Urodził się Paavo Lipponen, polityk fiński, dziennikarz, działacz Fińskiej Partii Socjaldemokratycznej, 1995-2003 premier, od 2003 przewodniczący parlamentu.

1942 - Urodził się Étienne Balibar, francuski filozof marksistowski, profesor filozofii politycznej i moralnej na Uniwersytecie Paris X w Nanterre.

1983 - Feministyczna Lista Kobiet zdobyła trzy mandaty w swym pierwszym starcie w wyborach parlamentarnych na Islandii.

1999 - 16 osób zginęło w ataku lotnictwa NATO na stację radiowo-telewizyjną w Belgradzie.

2006 - Na Węgrzech odbyła się II tura wyborów parlamentarnych, w których zwyciężyła Węgierska Partia Socjalistyczna.


 
Lewica.pl na Facebooku