Wenezuela: Powstał Postępowy Front na rzecz Zmiany

[2011-06-07 13:34:50]

2 czerwca działacze opozycyjnych partii lewicowych, w tym takich, które do tej pory wspierały rządy prezydenta Hugo Cháveza powołali koalicję o nazwie Postępowy Front na rzecz Zmiany (Frente Progresista por el Cambio, FPC). Jej celem ma być pomoc Koalicji na rzecz Demokratycznej Jedności (Mesa de la Unidad Democrática, MUD), która posiada obecnie 64 parlamentarzystów, w zwycięstwie w wyborach prezydenckich w 2012 roku.

Koalicji na rzecz Demokratycznej Jedności sama nie wygra wyborów prezydenckich, nie jest w stanie sama pokonać Cháveza - powiedział podczas pierwszego spotkania FPC sekretarz generalny lewicowej partii Ojczyzna dla Wszystkich (Patria Para Todos, PPT) José Albornoz, która ma 2 deputowanych w Zgromadzeniu Narodowym (Asamblea Nacional), do tej pory współpracowała z obecnym prezydentem Wenezueli. Często spotkam ludzi, którzy uważają się za opozycjonistów, ale nie popierają MUD, ludzi którzy szukają dla siebie przestrzeni do działania. Chcemy do tych sektorów społeczeństwa, do ludzi zawiedzionych dotrzeć - dodał.

Poza PPT w skład Postępowego Frontu na rzecz Zmiany weszły m.in. ugrupowanie Na rzecz Socjaldemokracji (Por la Democracia Social, PODEMOS), hodżyści z Czerwonego Sztandaru (Bandera Roja, BR), centrolewicowy Ruch na rzecz Socjalizmu (Movimiento al Socialismo, MAS), Radykalny Cel (La Causa Radical, Causa R), Powstający Lud (Gente Emergente, GE), Ekologiczny Ruch Wenezueli (Movimiento Ecológico de Venezuela, MOVEV) oraz Awangarda Ludowa (Vanguardia Popular, VP). Wszystkie, poza Causa R, w jakimś okresie wspierały Cháveza.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:


blogi - ostatnie wpisy


co? gdzie? kiedy?

Weekend z Dąbrowszczakami we Wrocławiu
Wrocław, Possitive Day, ul. Bogusławkiego 41
23-25.08.2019
Lewica na Śląsku
Siemianowice Śl., ul. Topolowa 1a
20 sierpnia (wtorek), godz. 18.00
Cieszyn: Polska mniejszych i średnich miast
Świetlica Krytyki Politycznej "Na Granicy" w Cieszynie, ul. Przykopa 20
30 sierpnia (piątek), godz. 18.00-20.00
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży

Więcej ogłoszeń...


kalendarium

22 sierpnia:

1974 - W Krakowie zmarł Eugeniusz Kwiatkowski, działacz gospodarczy, polityk, inż. chemik. Przyczynił się do rozwoju polskiego przemysłu i gospodarki morskiej.

1994 - Holandia: Socjaldemokrata Wim Kok (PvdA) został premierem.

2007 - Zmarła Grace Paley, amerykańska pisarka, poetka i działaczka pacyfistyczna. Potępiała interwencję wojsk amerykańskich w Wietnamie oraz militaryzację USA i rozwój broni atomowej.

2011 - Zmarł Jack Layton, lider socjaldemokratycznej Nowej Demokratycznej Partii Kanady (NDP).


 
Lewica.pl na Facebooku